Ukupno pregledanih strana (Total Page Views)

субота, 31. децембар 2011.

Objava broja 59, Crying of Lot 59




Podcenio sam svoje obaveze (poslovne, tričavih 12h dnevno pa 6,5 dana nedeljno) te tradiciju od 59 tekstova godišnje za malo pa nisam ispunio, te se provlačim u “pet do dvanaest“ (a zamalo da bude i bukvalno ali u novogodišnjoj noći bi bilo previše).
Jedini čovek koji (ali zaista) ima više obaveza (ne računam one koji su 15-16h na poslu ali ne odrade ni 1,5 do dva, a takvih je tušta i tma) je izgleda (naš) Ragazzoni. Ipak, čovek je smogao snage i našao vremena za izvanredan tekst o filterima za prečišćavanje motornih ulja. Povrh svega ostavio je i jedan lep komentar u istom tekstu.
Pošto čoveka nisam lično upoznao (iako se povremeno čujemo telefonom) smatrao sam da ima pravo na nagradu a zaista je zaslužio i više od toga. Tekst pomalo kasni i zbog toga što zaglavljen između „klipova i cilindra“ nije mogao desetak dana da odgovori na prosto pitanje (mejlom, zapravo PP na CBC) da li bi tu nagradu i primio.
Napokon je ... samo da vidim kad ... 28.12.2011. (a i ja sam dobar, kasnim samo 3 dana), poslao mejl (zapravo PP na CBC). Evo i glavne polovine njegovog mejla:
“Hvala Stevo na lepim rečima, nagradu ne bih primio, mislim da nije korektno ipak treba i druge ljude stimulisati da pišu. Svakako hvala ti. “
Kako god, obećao je (bar) još jedan tekst, kada ode na odmor (u januaru Nove 2012.) neizvesnog trajanja (bar nedelju dana je izvesno pa i tekst bi mogao da padne).
Kao što kaže poslovica – kad neće breg Muhamedu onda će Muhamed bregu.
Laureat za preriod novembar/decembar 2011. je gospodin Sava.
Pre svega za komentar od 01.11.2011. ali i za onaj od 14.11.2011. u vezi “time realizing” aditivima.
Molim da se ovim povodom javi (ima i ceo januar).
Gosn Kosta napreduje i stigao je do drugog mesta. Na žalost, obećanje da će jurišati na prvo mesto nije ispunio pa je drugo mesto zaslužio samo tom pretnjom (uz onomatopeje “besa”).
Pobedničko postolje zaokružuje Bojan (za “Živote lutalico …” komentar uz “Quo Vadis” što ako se ne shvati pretenciozno i bukvalno zaista zvuči (zvučalo je u šaljivom tonu teksta) dobro) ali i da je bio prvi ne bi mogao da dobije nagradu (koju je osvojio istim trećim mestom) jer je cilj da ih dobije što više ljudi.
Ne bih dalje rangirao (a razlike su, čak i u odnosu na prvo mesto, male) ali samo da pomenem one koji su imali dobra pitanja ili komentar:
Stojadin, MaxBunker i Nenad pre svih (za komentare/pitanja od, respektivo: 24. novembra, 19. novembra i 12. novembra).
Jako dobro pitanje je imao Čedomir ali na CBC-u. Svakako za postolje. Da je konkurencija bila slabija, verovatno bi i osvojio nagradu bez obzira što nije bilo na “motornaulja.blogspot.com”.
Skoro isto tako blizu nagrade bio je i Vlada zbog iskreno podeljene činjenice da je njegov auto prešao “samo” 100k km više nego što na satu piše. Ipak to je više kuriozitet i splet okolnosti a ne promišljena kreacija te (ipak) nije bilo za nagradu.
U svakom slučaju: hvala svima koji blog čitaju, redovno ili povremeno, a naročito onima koji učestvuju sa pitanjima i komentarima. Još više onima koji su napisali neki tekst za blog.
Gosn Laza je imao skromnu premijeru ali se nadam da neće ostati na tome. Još ako “privedem” izuzetnog čoveka (‘M900’) to će biti pravi bingo.
Sava i Kosta su zaradili pravo za tekst-dva na blogu a verovatno i Čedomir.
Osim toga svi do sada pomenuti a i više od toga, praktično svi registrovani ili makar predstavljeni čitaoci, tu priliku lako mogu dobiti. Dovoljno je da napišu tekst koji ima direktne ili indirektne veze sa mazivima (prvenstveno) ali i uopšte sa automobilima.
Zainteresovani neka pošalju tekstove na motornaulja@gmail.com i ukoliko su O.K. idu na blog.
Pokušaću da do treće godišnjice obradim bar još sledeće teme:
BP ulja (pod tim brendom), Amsoil – što se automobilskih ulja tiče.
Bel Ray, Motorex i Bardahl – što se motociklističkih ulja tiče.
Tu je još par specifičnih tema (a i tekst o kočionim fluidima „1.3“ nisam zaboravio) tako da ćemo se družiti i u četvrtoj godini blogovanja.
Na kraju, ali ne i po značaju:
Promotivni tekst o Mass company sledi kada se dobitnik (g. Sava) izjasni hoće li ili ne nagradu.
Za sada je dovoljno reći – Motul su vrhunska ulja, a jedino mesto gde vam je originalnost (u Srbiji ali i BiH i CG) zagarantovana to je MASS ili firme koje direktno kupuju od njih.
Iskoristite akcije koje su u toku a slanje (brzom) poštom nije velika stavka, tako da se originalno Motul ulje zaista može nabaviti po jako popularnoj ceni; praktično dobijate vrhunski brend i kvalitet po ceni prosečnog brenda i vrlo dobrog kvaliteta.
Popularne cene Motula ... mali korak za Motul ali veliki za NOVE korisnike.
Još jedanput, svim čitaocima srećna Nova godina i božićni praznici, bilo da su prošli ili tek dolaze. Živi i zdravi bili i sreća nek vas prati. Za ostalo ćemo se snaći, ovako ili onako.

петак, 9. децембар 2011.

Oil Filters by Ragazzoni (Uljni Filteri - Ragazzoni)



Centrifugalni filter se koriste kao fini filteri zbog svoje mogućnosti izuzetno kvalitetnog prečišćavanja.
Koriste se i kao glavni filteri. Osnovni radni deo je rotor, koji sa mlaznicama malog otvora kroz koje dolazi ulje rotira brzinom 5-10000 o/min i svojim reaktivnim otporom pravi centrifugalnu silu koja odbacuje i lepi čestice na zidove kućišta. Prilikom čišćenja kućište se pere i sastruže od nalepljene nečistoće koja podseća na blato. Ovi perečistači su nekako najomiljeniji u konstrukcijama ruskih motora.
Pored ovog tipa, sa hidrauličnim pogonom, postoje centrifugalni prečistači sa mehaničkim pogonom, gde se ceo filter nalazi u sklopu remenice kolenastog vratila. Rešenja primenjivana na vozilima FIAT-ove familije, Z-750, Z-1300, Poljski FIAT 125....


I tekstualni prikaz:



Filteri za prečišćavanje motornih ulja
Primenjeni u delu sistema za podmazivanje motora SUS pod pritiskom u kružnom toku .
(Tekst je informativnog karaktera i u dopuni sa ostalim tekstovima na ovu temu, trebalo bi da ako nista drugo, razonodi čitaoca. Pored nekih poznatih rešenja, prikazaću i neka možda zaboravljena, ali svakako da ću izostaviti i jedan dobar deo toga. Na žalost neki prefinjeni podaci o karakteristikama, proizvođači svega pa i filtera, kriju iza sedam mora, sedam gora i tri mrtve straže!)


Mehaničke nečistoće u ulju, koje nastaju u procesu rada motora, ili koje se mogu uneti zajedno sa uljem, kao što su metalni opiljci, čađ, pesak, prašina i sl., jako nepovoljno utiču na rad motora u smislu pogoršanja kvaliteta podmazivanja, povećanja habanja i skraćenja veka trajanja samog agregata. Postoji obrazac, doduše dosta stariji pa samim tim i komotniji koji kaže da motori obično stvaraju nešistoće po sledeđem obrascu:
DIESEL MOTORI 0.736( 0.2-1)mg∙km∙Kw
OTTO MOTORI   0.736( 0.1-0.3)mg∙km∙Kw
Da bi se sprečilo prerano pogoršanje kvaliteta ulja, obzirom da kroz motor cirkuliše jedna te ista količina ulja-do zamene, ugrađuju se prečistači ulja.
Po mestu ugradnje, koje određuje njihove osnovne konstrukcione osobine,  mogu se svrstati u nekoliko grupa i to:


1.   Predprečistači
2.   Prečistači u glavnom toku kao jednostruki i dvostruki
3.   Prečistači u sporednom toku
4.   Separatori ili magnetni odvajači
Po kvalitetu prečišćavanja na:
1.   Grube sa mogućnošću absorpcije čestica  od  50-100 µm i veće
2.   Fine sa mogućnošću absorpcije čestica  od  1-20 µm i veće
            Po konstrukciji kućišta:
1.   Na filtere sa uloškom
2.   Na integralne filtere, gde se ceo filter navija na nosač ili blok motora
             Materijal od koga su sačinjeni - papir, filc, sinter materijal........ili ništa od ovoga, jednostavno se pere kao kod centrifugalnog prečistača.
             
Važno je istaći da bi kvalitet ulja posle njihovog rada trebao svakako da obezbedi okvašeno hidrodinamičko podmazivanje kao sa slike, a eventualna pojava čestice da ima veličinu  znatno manju nego što je debljina sloja filma ulja između kliznih elemenata prikazanih na slici:


Na sledećem dijagramu se vide pogoršanja filtriranja i povećanja protočnih otpora u zavisnosti od  količine pređenih kilometara.



·      Predprečistači su najčešće sita ili filteri(kod hidrauličnih sistema, ali o njima ovde neće biti reči), izuzetno malog otpora protoku ulja i ne smeju ostavljati veliku mogućnost potpunom začepljenju, jer bi to dovelo do ometanja rada pumpi za ulje. Najčešće su izvedeni kao sita na ulivnim grlima za ulje, ne uvek i ne svugde, gde mogu zaustaviti eventualne upade delova čepova za ulje nalepnica, papira za brisanje ruku i sl, i kao sita na usisnom vodu pumpe za ulje. Najčešće su zbog velikog protoka i malog otpora izrađeni sa veličinama otvora 0.5-3 pa i više milimetara.
·      Prečistači u glavnom toku se nalaze na potisnom vodu ulja iz pumpe prema mestima za podmazivanje. Radi obezbeđivanja kvalitetnog podmazivanja, pored pritiska ulja savremeni motori imaju izuzetno velik protok ulja iz pumpe koji se kreće u granicama Q=15-20litara/Kw/čas, što otprilike znači da pumpa za ulje kod motora od 100Kw kada radi u punoj snazi     PROGURA kroz filter i motor oko 2000 litara ulja na čas. Maksimalna potrošnja ulja ne bi trebala da pređe granice od 1-8gr/Kw/h ili negde oko do 0,6-08 % od goriva u litrama, za starije modele, za novije je to znatno manje. Dvotaktni motori troše do 18 gr/Kw/h.  Iz tog razloga pored kvaliteta prečišćavanja, koje ovakvi filteri moraju obezbediti, mora se obezbediti i nesmetan protok celokupnoj količini ulja.
 Kvalitet prečišćavanja odnosno mogućnost absorpcije čestica leži u granicama 50-100µm i krupnije. Ovi filteri stvaraju određeni otpor  i smanjuju pritisak u vodu ulja za 0.2-0.3 bar-a, pa sve do 1.5 bara. Zato mog biti opremljeni ventilom sigurnosti ili BY-PASS ventillom, ugrađenim u nosač-kućište filtera ili  u sam filter, čiji je zadatak da u koliko filter stvara veći otpor propuste neprečišćeno ulje prema vodovima. Smatra se da je to daleko manja šteta, nego da klizne površine ostanu suve usled začepljenja filtera. Njegova bitna karakteristika je pritisak otvaranja, koji leži u granicama oko 1 bar. Svakako postoji još nekoliko rešenja koje će biti prikazane, gde se samo telo uloška pomera i omogućava protok bez prečišćavanja. Neke od konstrukcija će biti prikazane na slikama:






Filter sa lamelama ima složene filtrirajuće elemente, koji omogućavaju prečišćavanje ulja. Između se nalazi češalj-strugač koji prilikom jednog okreta poluge sastruže nečistoće i spusti ih u sabirnik mulja. Kvalitet prečišćavanje je oko 50 µm. Koncepcija dosta stara i na neki način prevaziđena.


Ovo bi uglavnom bili najčešći predstavnici direktno protočnih filtera. Danas se benzinski i manji dizel motori rade uglavnom sa sa jednim filterom. Kod velikih dizel motora obično postoje dva filtera, kod kojih ulje ulazi prvo u grubi pa iz njega u fini filter ili kao dva fultera u paralelnom toku.

·      Prečistači u sporednom toku su postavljeni tako da obično kroz njih prolaz do 25% količine ulja koju pumpa šalje. Odlikuju se izuzetnom efikasmošću i kvalitetom filtriranja do dimenzije čestice od 1µm! Nisu osetljivi na potpuno zapušenje, jer iz njih ulje ističe u karter motora a ne prema potrošačima. Izvode se kao filteri sa uloškom, integralni ili centrifugalni prečistači. Prva dva su slična izgledom i konstrukcijom sa gore pomenutim, dok se centrifugalni bitno razlikuje.

Centrifugalni filter se koriste kao fini filteri zbog svoje mogućnosti izuzetno kvalitetnog prečišćavanja. Koriste se i kao glavni filteri. Osnovni radni deo je rotor, koji sa mlaznicama malog otvora kroz koje dolazi ulje rotira brzinom 5-10000 o/min i svojim reaktivnim otporom pravi centrifugalnu silu koja odbacuje i lepi čestice na zidove kućišta. Prilikom čišćenja kućište se pere i sastruže od nalepljene nešistoće koja podseća na blato. Ovi perečistači su nekako najomiljeniji u konstrukcijama ruskih motora. Pored ovog tipa, sa hidrauličnim pogonom, postoje centrifugalni prečistači sa mehaničkim pogonom, gde se ceo filter nalazi u sklopu remenice kolenastog vratila. Rešenja primenjivana na vozilima FIAT-ove familije, Z-750, Z-1300, Poljski FIAT 125....


Centrifugalni prečistač na kolenastom vratilu


·        Magnetni odvajači najčešće izvedeni kao deo čepa za izlivanje ulja, sve ređe u upotrebi na motorima, na menjačkim kutijama i dalje prisutni. Služe da POKUPE metalne opiljke nastale u radu. 

Dalje ono o čemu se kod filtera mora voditi računa je njegov vek izmene od koga zavisi i pritisak ulja u motoru i kvalitet podmazivanja.


Mnogi od ovih podataka su starijeg datuma, ali sasvim dovoljni za približnije shvatanje problematike. No, na žalost, mi više ne možemo doći do nekih naših podataka  jer praktično ni testiranje, a kamoli konstruisanje i unapređenje motora kod nas i ne postoji. Nestadoše instituti i renomirane ustanove i fabrike.

Decembra 2011.                                                                                                   Vaš RAGAZZONI










понедељак, 28. новембар 2011.

Aditivi za dizel gorivo


U vrijeme veličanstvenog povratka dizel motora među putničke automobile, koji su zahvaljujući Alfinom common rail-u i primjeni istog u putničkim automobilima doživjeli novu mladost postavlja se pitanje kvaliteta goriva za takve motore. Znajući da su isti listom opremljeni tehnološki veoma naprednim sistemima ubrizgavanja (potpuno elektronski kontrolisane pumpe visokog pritiska i brizgaljke) neminovno se dovodio u pitanje i sadržaj sumpora u gorivu koje se upotrebljava u tim motorima. Ne mali je broj vlasnika ovih automobila koji su dali priličan novac za popravku ili zamjenu dijelova sistema ubrzigavanja uzrokovanih lošim gorivom, odnosno visokim sadržajem sumpora u njemu. Od starta i početka proizvodnje postavilo se pitanje da li vozači moraju i trebaju li sipati dodatne aditive za dizel gorivo u svoje automobile? Mnogi proizvođači (ako ne i svi) su navodili da je za normalno funkcionisanje njihovih common rail motora dovoljno samo sipati gorivo koje udovoljava Euro 2, 3, 4 ili 5 standardu (zavisno od godine proizvodnje) te da se "česta upotreba aditiva za gorivo ne preporučuje" (citiram vlasnička uputstva za upotrebu koja sam pročitao a odnose se na Ford, VW i BMW). Ovdje se postavlja praktično pitanje. Ako se ne preporučuje česta upotreba aditiva za gorivo da li to znači da se povremena (koja nije česta) upotreba preporučuje i da li se uopšte preporučuje upotreba aditiva za gorivo?
Danas u svijetu postoji ne mali broj renomiranih proizvođača ovih aditiva, a samo neki su Liqui Moly, Wurth, BG diesel i slično. Samim postojanjem tolikih proizvođača tih aditiva indikativna je i potreba njihovog korišćenja u vozilima.
Ja od prije dvije godine vozim Ford Mondeo 2.0.TDCi iz 2004. godine. Motor ima 130 KS i 330 Nm obrtnog momenta. Da skratim priču, zaista je uživanje voziti auto koje ima toliki obrtni momenat (na nivou V6 motora), a trošiti manje od 8 litara goriva na 100 km.
Elem, prošle godine motor je počeo glasnije da se čuje. Odlazak kod majstora potvrdio je da su prelivni ventili na diznama dobili malo veći zazor. Ovo u principu nije strašno, ali kliktav zvuk manje više nervira i da budem iskren pomalo je neprijatno stajati pored recimo automobila manje i slabije klase sa dizel motorom koji se maltene ne čuje da radi.
Tu počinje moje interesovanje za ovu tematiku. Već sam ranije pisao Stevi na ovom blogu oko sipanja ATF ulja (automatic transmission fluid) u dizel gorivo. Navodno ovaj fluid čisti i podmazuje, kako pumpu tako i dizne. Da priznam i ja sam prije dobijanja odgovora od Steve sipao ATF u gorivo. Neke razlike nije bilo, možda samo na nivou placebo efekta.
Nakon toga kupio sam Liqui Moly aditiv za gorivo koji se preporučuje za upotrebu u dizel motorima sa common rail sistemom ubrizgavanja. Prije sipanja tog aditiva prilikom prvog jutarnjeg paljenja primjetio sam da motor par sekundi nemirno radi i da dimi. Nakon sipanja aditiva to je jednostavno nestalo. Sve se vratilo u normalu. Automobil je počeo i manje da troši da bolje vuče (subjektivan utisak jer nisam mjerio ubrzanje). Uglavnom moje lično iskustvo oko korišćenja aditiva u dizel automobilima je pozitivno i zaista se osjeti razlika. Pretpostavljam da je to zato što ti preparati zasita čiste i podmazuju dijelove sistema za ubrizgavanje.
Naravno preporuka je da se koriste aditivi poznatih proizvođača koji imaju iskustvo u kapacitet za njihovu proizvodnju i što je najbitnije njihovo testiranje.

Napisao/Written by: Bojan

понедељак, 21. новембар 2011.

Uljni filteri, Oil Filters


(UVOD U TEMU, INTRODUCTION TO THE ISSUE)


Što drugo reći o uljnom filteru nego da je njegova uloga važna kao i samog ulja.

U automobilima, uljni filteri postoje kao 2 glavne izvedbe.
1. navrtni filter (sve je u limenom kućištu i tako se navrće (obično na blok motora)
2. umetni filter (filter ima svoje kućište na motoru, obično je integriran sa hladnjakom ulja i u to se ubacuje samo uložak za filtraciju)

Filter ima višestruku ulogu:
-mora uklanjati krute čestice iz ulja (obično se u današnjim filterima radi o česticama do 50mikrona - tu bi samo napomenuo strah pojedinaca od "tekuće keramike" tj. HBN-a čije čestice su oko 2 mikrona i ni najbolji filteri se ne mogu od toga zaštopati)
-mora imati stalan protok ulja bez obzira na temperaturu
-mora održavati stalan pritisak ulja uz minimalni pad kroz njega samog (osim samog filtera ovdje je važan i bespovratni ventil i tlačni ventil. Prvi pomaže u održavanju pritiska i izbjegavanju stvaranja mjehurića zraka - pjene, a drugi služi ako se filter zaštopa da propusti ulje i time ne ugrozi motor, bar neće zaribat iako tada nema filtracije).
Kao materijal za izradu filtracionog dijela danas se u 80% slučajeva koristi celulozni papir ojačan  staklenim vlaknima. U modernim motorima su se pojavili i filteri od sintetičkog medija (sintetičke tkanine) i oni se prvenstveno ugrađuju jer je sintetička tkanina otpornija nego papir i mogu se ostvariti daleko duži periodi zamjene koje moderni motori zahtjevaju. Filteri se inače testiraju skupom ISO 4548 testova iz kojih onda nastaju tehničke informacije za taj filter.
Da ne lupamo u prazno u nastavku je promjer za jedan od korištenijih filtera - Mann HU 719/7x (ide u sve VW TDI motore od 2005 na dalje i u neke benzince npr. VR6, dakle jako čest filter).

1. A Filter type (Mann+Hummel Part No.) HU 719/7 X
Main data
2. Nominal flow rate 41 l/min
3. Direction of flow out-in
4. Operating pressure kPa
Dimensions & mechanical stability
5. A Shape of filter cartridge
B Dimensions of the filter (diameter) 70.5 mm
C Dimensions of the filter (width) 95 mm
6. Thread-none
7. Hydraulic pulse durability test pulse
Filter medium
8. Filtering area (minimum) 2050
9. Pleat number (minimum) 77
10. Pleat depth (minimum) 16 mm
11. Pleat width (minimum) 85 mm
12. Medium type 5018
13. A Bubble point first (minimum), MFE-T/21 0.9 kpa
B Bubble point many (minimum), MFE-T/21 0.136 kPa
Filtration data
14 A Pressure difference of new Filter, ISO 4548-1 <10.0 kPa
B Test fluid viscosity 21
C Test fluid nominal flow rate 41.0 l/min
15. Overall particle retention efficiency, ISO 4548-12 , dp50% 15
16. Overall particle retention efficiency, ISO 4548-12 , dp99% 38
17. Filter life, ISO 4548-12 26 g


Ovdje vidimo da je nominalni protok za taj filter 41 l/min. Ovdje nije napomenuto da tu nominalu mora održati i na 160 st.C.
Pošto se radi o filter umetku, izuzetno su važne nominalne propisane dimenzije da bi optimalno stao u predviđeno kućište.
Također ono na čemu često padaju jeftini "no name" filteri je veličina filtrirajućeg materijala. Ona je direktno povezana sa svojstvima i životnim vijekom filtera i tu ih pada 90% jer u želji da uštede ne stave dovoljnu površinu. Osim što to stvara probleme oko protoka, takav materijal se jako brzo zasiti i ne filtrira više kako treba ili ne filtrira uopće. U boljem slučaju tada će proradit tlačni ventil i pustit ulje bez filtriranja (u gorem motor ostaje bez potrebnog pritiska ulja i samim tim i podmazivanja).
Konkretan filter filtrira 99% čestica od 38 mikrona i 50% od 15 mikrona što znači da spada u "bolje" filtere.
Amerikanci imaju čudan pristup tome i oni "igraju na količinu" dakle da je filter što veći i da ima što više filtrirajućeg medija u sebi. To je možda držalo vodu na starim konvencionalnim motorima, međutim danas na "downsize" motorima "višak" i te kako smeta i remeti konstrukcijski predviđene vrijednosti.

Koji filter izabrati? Lagao bi kad ne bi rekao da je prvi izbor uvijek OE filter. Lukaviji i iskusniji tu imaju lufta pa često izabiru filtere proizvođača koji ulaze u OEM (prva ugradnja) i time štede 30-tak % cijene a sam filter je (u 99% slučajeva) isti onom OE kupljenom u servisu).

Kroz godine su se (kao i kod proizvođača ulja) stvorili mejdžorsi u industriji filtera.

To su prvenstveno Mann-Hummel, Mahle (uključujući Knecht i Hengst) i Sogeffi division (Purflux, Fiamm i Fram).

Ova 3 proizvođača (od Sogeffija samo Purflux, ostala brand-a 2 su prilično loši i predstavljaju low budget izbor) drže 90% prve ugradnje europskih automobila. Uz njih u zadnje vrijeme Filtron se sve više probija i polako ulazi u prvu ugradnju. Istovremeno je i drastično poboljšao kvalitetu svojih filtera.

Od proizvođača van Europe spomenuo bi Micro (Nippon) koji je vrhunski japanski filter i prva ugradnja Subaru-a.

Napisao/Written by: Mario
_______________________________________


Part II (Deo II)

Sagorevanje, naravno, nesavršeno ( delom zbog goriva, delom zbog čestica fine prašine  koje su prošle  kroz filter vazduha) , produvavanje jednog dela istih tih gasova pored klipova i zidova cilindara, produkti  trenja ( gvozdje, bakar, aluminijum, olovo), temperatura , pritisak,  zaostale naslage, čađ kod dizel motora...  Težak posao filtera za ulje.
A uloga samo jedna- da produži operativni vek motoru.
Imajući u vidu da je kod modernih motora zazor između radilice i ležajeva klipnjače između 15 i 50 mikrona a da debljina uljnog filma na pokretnim delovima  iznosi između 5 i 80 mikrona u praznom hodu, dok je manja kad je motor pod opterećenjem, zaključujemo da bi i filter za ulje trebao da zadržava čestice koje su u tom opsegu vrednosti.
Da se razumemo, nema te čestice pa čak iako je i 5 mikrona, koja neće izazvati neki vid habanja. Naravno, zbog različitih tolerancija u motoru, ta čestica neće imati isti efekat u svim delovima motora.
Finije čestice će imati jače dejstvo (abrazivno)  u gornjem delu motora (karike, cilindri), a krupnije u donjem delu (ležajevi).
Čestice koje su u opsegu izmedju 10 i 25 mikrona su „najopasnije“ za motor.
Na našem tržištu (posmatram samo zvaničnu maloprodaju) je zastupljeno nekoliko proizvodjača, uglavnom su dobro poznati od ranije: Mann, Purflux, Knecht, Champion, Clean, Unico, Filtron...
Svi oni deluju prilično korektno u nekom vizuelnom „ocenjivanju“.  Sama suština se krije unutar svakog, i nju je veoma tesko razumeti, čak i ako otvorite njihova limena kućišta (što sam ja i radio).
Jedine informacije koje mozete dobiti je, da li filter ima by-pass ventil, da li je filtrirajući papir lepljen za osnovu (tradicionalni način), debljina papira, izvitoperenost, i orjentaciono površina papira.
Najvažnije od svega je zapravo struktura tog papira koju je golim okom nemoguće otkriti, i ona predstavlja „snagu“ samog filtera. Uglavnom se na kutijicama navodi podatak da papir koji je koriscen ima  350 do 400 gr/m2, ali to je samo marginalni podatak i nemojte se njime rukovoditi. To bi znacilo i da je svaki 80gr A4 papir isti, a nije. Čak ni debljina nije toliko važna koliko min i max veličina pora, a to se nigde ne navodi. To naravno ne možemo nikako utvrditi, barem ne na licu mesta J
Spomenuo sam by- pass ventil. Njegova uloga je da ukoliko dodje do začepljivanja filtrirajućeg elementa u filteru (nečistoćama)   ili veoma teškog protoka ulja (što se može desiti sa većim gradacijama ulja u zimskom periodu, mineralnim) da omogući nesmetano podmazivanje, tj, protok ulju, po tu cenu da ulje neće biti izfiltrirano. Na dnu kućišta filtera se nalazi opruga koja  otvara ventil u trenutku velike razlike pritisaka i omogućava ulju „zaobilaženje“ papirnog filter uloška.
Kako izabrati pravi? Svakako držati se preporuke proizvođača, kao i termina za promenu ulja a ujedno i filtera. Imajući u vidu nekoliko informacija, testova koji su objavljeni na netu,  iz različitih izvora,  kao i naravno onog dela iz ličnog iskustva mogu reći da Mann drži visok i ujednačen kvalitet, ako pitate za Unico, da, ok je, ali da li je isti papir unutra- ne znam. Mada, VW još ne daje  Škodi nove motore J  Purflux deluje solidno kao i Champ,  Clean –žalostan, Filtron tek treba da se „secira“ J  To je neko moje mišljenje za filtere korišćene na Peugeotu 306 1.9 d. 

Napisao/Written by: Laza

четвртак, 10. новембар 2011.

Tačno u podne (High Noon)


E ovo je čudo!

Neće ljudi nagrade pa to ti je. (ne mislim na Maria)

Neverovatno, zar ne?

Gosn Bože nema “ni od korova” pa uz svo dužno poštovanje dobija rok do 15.11.2011. i to do 12:00 (uz akademskih 15 min.) da se javi inače nagrada prelazi na sledećeg dobitnika. Ima tačno 5 dana za javljanje (uz već 10 isteklih; par minuta manje zbog tehničkih poteškoća inače bi tekst objavio tako u podne, taj luksus za, makar, mejl, se ne može dati).

Molim Bojana da dotle smisli kako će preuzeti nagradu (u Srbiji) i da se izjasni 48h pošto postane dobitnik. Ako ne, nagrada ide g. Savi. Pa dalje Kosti. Ovo oko slanja je već neminovno pošto je Kedara d.o.o. velikodušno ponudila (povećala) nagradu u vidu Emperol 5W40 ulja.

Kantica je od 5 litara.

Ovo je sintetičko ulje i u klasi kojoj pripada u samom vrhu. Standardno je ulje ove kategorije po standardima koje ispunjava, makar na “višim” standardima (API SN/CF, ACEA A3/B4/B4, MB 229.3, VW 502.00, BMW LL-01, Renault RN 0700/0710, …) ali skoro jedinstveno po vrednosti TBN-a od 9,7. Ovim se jako preporučuje dizel motorima kako novije (bez DPF), tako i starije generacije. Ovo naročito i zbog Opel GM-LL-B-25 standarda. Naravno pogodno je i za benzinske motore i TNG. Sadržaj sulfatnog pepela od 1,22% ukazuje na povećani sadržaj anti-wear aditiva (makar klasičnih) a iako možda ne “idealan” itakako je zadovoljavajući i za TNG pogon (sve do 1,3%). Dakle ako imate hibridni pogon: benzin-TNG ili CNG, ovo ulje je takođe vrlo dobro za vaš motor. Indeks viskoznosti mu je 172, a podatak o tački tečenja na sajtu nije tačan (“samo” -30 cel.) jer ovo ulje ima deset-ak stepeni nižu vrednost. Uostalom navodi se i viskoznost od 6100mPas bap na -30cel. što je daleko od geliranja. Na kraju krajeva može vam uštedeti i do 3% goriva u odnosu na 15W-40 ulje, naročito u gradu (van njega možda tek 1%).

Nadam se da će domaća ekipa biti malo jača te da će tehnički problemi oko slanja nagrade biti prošlost.

No to im ne daje prednost. Ovde samo da napomenem da više nema ni “otežavajućih okolnosti” tako da bi “Kris”, “legenda”, Vanja ili Laza lako mogli da osvoje nagradu.

Uzgred, navodnici za inženjer (u prošlom tekstu) kod Laze se odnose na nadimak, inače je čovek zaista inženjer i to kakav – svetska klasa.

Kad smo već kod mašinaca svetske klase, Mario će (konačno) iz ilegale izvući, bar, još jednog (a ima ih nekoliko):

Glavom i bradom, maestra Ragazzoni-ja.

Naime svoju nagradu od neograničeno (prvobitno 1000) reči, on je rešio da iskoristi da napiše tekst o FILTERIMA ZA ULJE. IZVANREDNO. Više puta sam najavljivao pa odustajao od ove teme, koja više nego dopunjuje temu (motornih) ulja. Bez kvalitetnog filtera, neće vam (naravno) pomoći ni najbolje ulje.

Neka uvod u temu bude deo Mariovog mejla:

“Što se tiče teksta do 1000 riječi, te se "nagrade" ne bi odrekao i ukoliko se slažete napisao bi nešto o važnosti izbora filtera ulja i mojim iskustvima u toj cijeloj priči jer ljudi često stave najskuplje ulje a onda štede na filterima i stave neki "made in PRC" a današnji motori su prilično zahtjevni po tom pitanju.”

Ragazzoni se zainteresovao za temu a kako je veliki stručnjak za nju (možda bude i proračuna za iste) a i veliki praktičar, mislim da će tema biti PUN POGODAK. Sigurno će kvalitetno dopuniti Maria.

Bojan ne mora da se vezuje za temu ali savetujem da to učini jer je više nego zanimljiva.

Isto važi i za Božu (Savu ili Kostu), ako se javi dotle.

Nema posebnog roka za Maria u smislu isteka, a još manje “početnog datuma”. Čim napiše i pošalje mejlom tekst će biti objavljen u roku od 24h.

Nadam se da će i “inženjer Laza” (ovako je pravilnije) da se javi i da svoje viđenje ili makar mali komentar.

Ja ću se više uključiti komentarima ali verovatno iskoristim pravo i mogućnost da se “ubacim” i u neki od tekstova (ako već ne budu spojeni).

Sledeće što je važno je:

NAGRADNA IGRA SE NASTAVLJA!!

Evo, već teče 10 dana, mada bih možda mogao i da je produžim do sredine decembra (nismo baš Playboy pa da moramo da imamo “devojku meseca”, mada znam mnoge koji bi se rado “poigrali” (popleybovali)).

Zapravo, evo i zvanično: nagradna igra drugi deo traje od 01.11.2011. do 15.12.2011.

Glavna (i jedina) nagrada:

MOTUL SYNERGIE+ 6100 10W-40 5 litara.

Vredi se potruditi.

Darodavac: Mass Company

Inače o Mass-u više u sledećim tekstovima. U Srbiji su ionako poznati i malo ko za njih ne zna a samo da napomenem da postoji već 19 godina i da su dugogodišnji uvoznici i ovlašćeni distributeri Motul-a i to za Srbiju, BiH i Crnu Goru. Imate i zvaničnju potvrdu ove saradnje na samom sajtu kompanije Motul. Uostalom ako iz Srbije odete na www.motul.com oni će vas ionako uputiti na http://www.motul.com/rs/sr (naravo, Mass Company).

Ovim bi sve sumnje trebalo da su otklonjene ali smo mi čudan narod pa dok “nema pečata” (koji se ionako izbacuje) ništa ne verujemo (e i “pečat” sam video).

Ulja su originalna i za sada toliko. Cene su (za Motul brend) povoljne, na akcijama – više nego povoljne.

Ako i dalje smatrate da ova ulja nisu jeftina, niže od ovoga teško da može. Praktično nisam video niže cene na net-u ili da mi je poslato mejlom od onih na sajtu mass-a. Pošto “jare i pare” ne idu zajedno, onda tek “jarac živoderac” ne može. Ako je neko najbolji u većini kategorija, ne može biti jeftin. Baš bi voleo da mi neko objasni taj paradoks.

No čudni smo mi ljudi (čitaoci bloga mnogo manje), “hteli bi hleba preko pogače”, a to obično ide na sopstvenu štetu.


Na kraju bih dodao, da kome treba akumulator o tome malo više može da sazna na:

http://www.chevroletforumserbia.com
Index boarda » Automobili » Spark » Akumulator

Iako se radi o izboru akumulatora za Chevrolet Spark i Aveo, saveti mogu poslužiti i za druge (slične) automobile.

Ne bih da isti (ili jako sličan) tekst objavljujem i na blogu (za sada). Kome treba akumulator većeg kapaciteta (dizel) opet se može snaći te samo uzeti odgovarajući (ili malo veći). A o tome je bilo i u temi “Obnova gradiva” u diskusiji sa Srđanom.


P.S.

Ne bih da dodatno smaram posebnim tekstom o Kedara d.o.o. i Kroon oil-u. Ipak dužan sam im makar citatat sa njihovog sajta: http://www.kedara-kroonoil.com

Istorijat Kroon-Oil kompanije

Fabrika je osnovana 1906 godine u Almelu. Od osnivanja do Drugog svetskog rata bavili su se proizvodnjom ulja i maziva namenjenih industriji i poljoprivredi. Ubrzani razvoj je usledio nakon rata i od tada do danas Kroon-Oil je postao jedan od vodećih igrača na tržištu maziva. Njihovi proizvodi se danas kupuju i prodaju u celom svetu. Kao nezavisni proizvođač i specijalista, sposobni su da brzo reaguju na tržišne promene i specifične zahteve klijenata. Širok proizvodni program i vrhunska tehnička podrška su ono što izdvaja Kroon-Oil od ostalih brendova.

Istorijat firme Kedara d.o.o.

KEDARA d.o.o. je osnovana 1991. godine. Ime je dobila po alžirskoj brani Kedara na cijoj je izgradnji osamdesetih godina prošlog veka radio osnivac i vlasnik.

Od 1995. godine, KEDARA d.o.o. pocinje da se bavi maloprodajom razlicitih robnih marki motornih ulja i maziva.

2001. godina predstavlja prekretnicu u radu, jer tada zapocinjemo saradnju sa Kroon-Oil kompanijom iz Holandije, na bazi generalnog zastupništva i uvoza.

Vec deset godina isporucujemo proizvode najvišeg kvaliteta, jer kvalitet je naš imperativ! Svi proizvodi iz Kroon-Oil asortimana proizvedeni su u Holandiji. Sa ponosom isticemo da se proizvodi jednako visokog kvaliteta distribuiraju na tržište zemalja Evropske Unije i Srbije, kao i širom sveta!

Zašto Kroon-Oil?

Ukoliko odaberete proizvode marke Kroon-Oil, Vaš izbor je pao na jednog od najboljih evropskih proizvodaca ulja i maziva iza koga stoji tradicija i iskustvo dugo preko 100 godina (godina osnivanja 1906.)!

Kroon-Oil ulja i maziva se proizvode u Holandiji i u potpunosti zadovoljavaju propisane procedure i medunarodne specifikacije.

Svi materijali koji se koriste u proizvodnji i za pakovanje Kroon-Oil maziva i specijalnih proizvoda, izlaze u susret standardima i zahtevima Evropske unije, kao i specifikacijama propisanim od strane proizvodaca motora u Evropi i SAD.

Kroon-Oil maziva se proizvode u skladu sa standardima kvaliteta EN-ISO 9001:2000 kao i standardima zaštite životne okoline i radnog okruženja EN-ISO 14001:2004.

U skladu sa navedenim standardima, Kroon-Oil B.V. poseduje sertifikat kvaliteta, Informacije o proizvodu, Sigurnosno-tehnicki list, kao i Odobrenja proizvodaca vozila i delova.

Na zahtev naših klijenata možemo dostaviti kopiju sertifikata o kvalitetu koji overava Privredna komora Holandije!

I na kraju, kako kažu na početnoj strani sajta (odličan slogan):

KVALITET JE NAJBOLJA PREPORUKA!

четвртак, 3. новембар 2011.

(mali) Školski raspust ; (mini) School Holiday


Od juče je (ionako) "jesenji raspust" te "dvomesečje" (bivše tromesečje) kod đaka osnovnih i srednjih škola. Polovina polugođa ("frtaljogođe"). Pa da "zaključimo ocene" :-)

Ništa posebno nećemo pauzirati osim što do kraja ove nedelje neće biti novih tekstova (ne bi ih ni bilo, još malo pa ću biti vickast kao legenda ili Bojan). Odgovora na pitanja će biti ali možda budu malo zakasneli, ipak je raspust (vodite računa). Ne bi doduše trebalo. Možda neki sat više od proseka a većina naravno promptno.


Moram priznati da je proglasiti pobednika teže nego što sam očekivao.

Osim velikog broja pitanja i komentara, bilo je jako dobrih i jednih i drugih.

Pomalo su izostala pitanja šire konotacije (za šta su, do sada, majstori bili Vanja i Kris) tako da izuzetnog pitanja/komentara nije ni bilo. No tek je prvi mesec. Nema desetki (5+) ali ima puno devetki i osmica na ovom “ispitu”.

Vanja će zadržati pravo da u manjoj konkurenciji bude pobednik na osnovu njegovih ranijih pitanja (neka preko mejla). Ipak, morao bi makar da se javi jednim pozdravom da ga uključim u igru. Inače za njega bi od Kroon ulja (za njegov Ford) najbolje bilo: DURANZA LSP 5W30. Kris i večito veseli legenda su imali svoje svetle i tamne strane ali osim što u “prvom kolu” nemaju pravo učešća, nisu baš ni bili na visini zadatka (tek svoj prosek), te iako već sledeći put bivaju favoriti (još da NiS, FAM ili Lukoil budu sponzori), moraju se malko više potruditi, jer im “druženje” sa CBC-a donosi ne samo pozitivne poene već i obavezu da odskoče od drugih što ovaj mesec i nisu uspeli u potpunosti.

Isto važi i za “inženjera“ Lazu. Mada ga (kao prijatelja) verovatno izostavim iz konkurencije kao i Ragazzoni-ja.

Što bi rekli – ko im je kriv kada su učili (mašinske) škole. Kako to kaže 'Rag' – bolje bi u životu prošao da sam u školu išao posle večere a ne posle doručka. E pa, druže, u pravu si u potpunosti (u smislu da bi SIGURNO bolje prošao da si studirao duplo duže i bavio se politikom a ne strukom) pa da pedagoški i simbolično i ja kaznim „previše škole“ (relevantne za temu; mislim na maziva).

Don Kihot je poludeo zbog previše pročitanih knjiga (o vitezovima pa rešio da i on bude), a znamo kako je prošao. Vala dosta je bio jedan ne mora nas biti hiljade i milioni i to 400 godina kasnije.

Inače da napomenem da odavno planiram da objavim mejl (treba mi i dopuštenje autora, možda ga je i dao, moram da prelistam mejlove) gospodina Milana. Kao “mustru” (pattern, shemu) za formu idealnog pitanja. Neverovatno koliko je čovek dao detalja pa je takav i odgovor dobio (mislim dobiju mnogi ali neke stvari moram i da nagađam). Malo je doduše bilo (pre)dugačko, ali uz samo navođenje “po stavkama” sve bi bilo O.K. i za pitanja na blogu a ne samo putem mejla.

Za nagradu postoje dve prepreke: nisam siguran da se prijavio na blog (90% da jeste) a i iz Slovenije je što je tehnički problem za isporuku nagrade. Ako se javi makar pozdravom biće u krugu favorita.

No da se vratim aktuelnim komentarima i rangiranju istih.

Osim lepote predavanja, svaki profan (zvaničan ili ne) ima problem sa nezahvalnim ocenjivanjem. No, svaki posao ima i ovu ružniju i težu stranu. Koliko god se trudili da budete objektivni uvek se uvuče doza subjektivnosti. E a onda sam rešio da budem 100% subjektivan, pogotovu što se objektivno i ne mogu rangirati komentari čitaoca.

Klasična pitanja “koji fluid u moj auto” su u startu imala lošije pozicije ali su (naravno) i dalje najbrojnija a kad nisu klasična, onda mogu da budu i vrlo dobra. Tako da su najviše pozicije ipak postigla baš ona.

Još da dodam, da su neki komentari podrške autoru zaista objektivno najbolji ali da se baš zbog toga ne mogu svrstati u najbolje. Što bi rekli modernim rečnikom – u sukobu su interesa. Ranije bi prosto rekli zbog patetike ili da se autor ne bi proglasio narcisoidnim.

Prvo mesto:

Mario. Alijas “Br Da”. Moram da priznam da sam u odgovaranju na pitanje o idealnom ulju za porodični (obiteljski), mešoviti, vozni park, najviše uživao.

Pogotovu što je sam Mario dilemu suzio na dva ulja istog proizvođača. Iako ne deluje posebnim ovo pitanje (komentar) je dalo drugu dimenziju pitanjima “šta u moj auto” te je uz meni ličnu zanimljivost, zaista ostavilo dobar utisak.

Možda bi Mario ostao mesto dva ili tri ali se dopunjenim komentarima o tome kako originalno ulje Mejdžorsa može biti jeftino i kako utiče i na smanjenje cena ostalih brendova (uz iskazano dužno i objektivno poštovanje prema njima i njihovom kvalitetu).

Inače da ponovim: idealno ulje za obiteljski mješoviti vozni park, sponzora, bilo bi Kroon PRESTEZA MSP 5W30.

Drugo mesto:

U slučaju blog-a najnezahvalnije jer je najbliže nagradi, ali … neko i to mora biti.

Ovaj put je to Boža (Božidar) koji je uveo “avijaciju” na blog (sa svojim SAAB Aero modelom).

Naravno pravi razlog za drugo mesto je njegova anticipacija moje dopune (pri čemu me je prestigao) odgovora.

Radi se o dilemi da li bi Eneos Premium Ultra (Racing) 0W-50 bilo dobar izbor za njegov SAAB.

Indirektno je pokazao (kao i nekoliko čitalaca pre njega ali ne u oktobru 2011.) da studenti mogu dostići (pa i prestići) profesora što je najviše što jedan profa može postići u karijeri.

Osim toga, direktno je uticao na jedan tekst koji sam odavno hteo da objavim, ali nikako da ga (tematski) uklopim. Naravno radi se o komentaru na razne testove ulja na internetu.

Od Kroon ulja koje bi bilo idealno za njegov Aero, izdojio bih:

Uz mogućnost da se koriste i:

Veliki broj Kroon ulja. Kroon-ov oil finder kaže:

Helar 0W-40 (nije loše); alternativo: Asyntho 5W30 i Presteza LL 5W30 (solidne “alternative”).

Ja bih dodao: Emperol 5W-40 (em jeftinije em verovatno i najbolje) kao i Specialsynth MSP 5W40 (bar kao i Helar).

Ipak “najbolja alternativa” (Emperol 5W-40) bi bilo Presteza MSP kao Dexos2 ulje.

Treće mesto:

Bojan. “Život u blizini Kvazara” je morao ili da bude mesto br. 1 ili 3, mesto dva nije mogao biti. Dao je i doprinos u vezi Storm brenda (tema koju je pokrenuo Sven) mada je tu Sava zablistao svojim komentarom. Naravno lako je mogao da zameni mesto se nekim od onih koji slede, ali je bilo toliko simpatično da nisam mogao da odolim da ne bude bar na “pobedničkom postolju”.

Ostali (otprilike po redosledu navođenja):

g. Sava, je verovatno mogao da bude i drugi ili treći. Eto odlučile su nijanse. Zamalo Bojan da mu donese i pobedu. Ne znam šta je presudilo da ne bude bar treći. Možda što sam se od Bojanovog komentara smejao bar 3 minuta, svakako više nego od bilo koje komedije u skorije vreme (ne računam legendu, on je čovek posebnog kova, nije smešan ali vas uvek raspoloži).

Kosta. Razmišljah i da bude na prvom mestu. Kroon Emperol 5W-40 da dobije pa ako promaši automobil (njegov sin, ili sledeći put on) da još manje veze ima. Naravno, ovo je šala ali pitanje je stvarno bilo dobro, a dešava se mnogima (da pomešaju ulje). Nekad je rešenje ispustiti pa zameniti (iz jednog motora u drugi) ali ponekad i nije tako strašno. Ipak, em je skoro sipao (nova) ulja u motore em mu je ostalo više od litra za dosipavanje. A i našao je svoju marku (Liqui Moly).

Minketa (Dejan). Vaše pismo nije bilo samo podrška, bilo je i više od toga. Nisam lažno skroman i znam da blog zaista vredi ali kad čujete da se upoređuje sa pismenošću ne možete ostati ravnodušni. Ipak, nagrada ne ide jer (zaista, to) ne ide. Ovim ste se svrstali u moje prijatelje, one prave, sa kojima bih se rado sastao negde i kanticu ulja (kad mi poraste standard) kupio od svojih para. Ili bar platio turu pića. Možda jeste patetično ali u izvornom značenju (antičko) grčkog PATOSA. Ipak, ko kaže da mu ovakva mišljenja ne povrate (manje ili više ali bar ponekad) poljuljano samopouzdanje, koje čini razliku između vrhunskog (igrača, stručnjaka …) i šampiona (u oblasti).

Zoran. Jednostavno ali efektno pitanje o Rashladnim Tečnostima.

Sven. Moglo je biti i za postolje a nije samo jedno pitanje/komentar već je zablistao bar dva puta u dve različite teme.

Darko. Uz diskusiju na CBC-u bilo bi za “čistu peticu” i mesto dva ili tri, ili čak pobednično. Ipak ovako kako je dat, komentar nije bio celovit, te nije mogao da postigne više mesto.

Boris. Nesvakidašnje pitanje. Veoma zanimljivo. Ima i šire značenje. Ipak, bez oznake “bloger” nije bilo u konkurenciji. Predstavili ste se ali ste se prijavili ili preko svoje web adrese ili na sličan način ali bez prijave kao “registrovani” čitalac. Utešno je to što ćete bar još 2-3 puta ulje menjati u ovlašćenom servisu pa vam nagrada u vidu ulja i nije neophodna.

Navedoh skoro sve, pa se izvinjavam ako mi je neko promakao. Redosled je uslovan i ne treba ga shvatiti suviše strogo. Želeo sam da iskomentarišem komentare i zahvalim se na plodnoj diskusiji. Sledeći put će biti dato samo “pobedničko postolje”.


Kedara d.o.o./Kroon Oil

Iako će darodavac dobiti i poseban tekst dao bih par napomena u vezi ove firme.

Kedara postoji već 20 godina. Tačno 10 godina zastupaju Kroon Oil u Srbiji.

Znači da je 2011. godina dva velika i značajna jubileja.

Više detalja o njima na: http://www.kedara-kroonoil.com; http://www.kroon-oil.com

Ovde samo najvažnije:

1) Kroon oil svakako nije Mejdžors ali je firma koja je na njihovom nivou kvaliteta i koja postoji već 105 godina.

2) Ulja ove kompanije se prodaju širom sveta (možda baš ne na svim kontinentima) a pretežno u EU. Zapadnoj EU.

3) Kedara prodaje ulja proizvedena u Holandiji, kakva se prodaju i na domicilnom ili susednim tržištima (“truli Zapad”).

4) Uvoznik se odlučio da nabavlja Emperol seriju i uopšte skuplja i kvalitetnija ulja Kroon Oil produkcije. Ovim ste u situaciji da dobijate ulja koja možda nisu “Super Serije” mejdžorsa (EDGE ili ONE) ali koja samim tim što su “više” klase (unutar Kroon-a) mogu lako da se uporede i često prevaziđu “obične” (standardne) serije mejdžorsa (Magnatec, Super, Quartz …).

5) Politika cena je jedinstvena. Nema (velikih) popusta na VP cenu (servisima), on je već uračunat a cene su krajnje povoljne za kvalitet koji se nudi. Dakle marža je minimalna ali realna. NEMA DAMPING CENA. Ali nema ni presoljenih. Izuzetno fer postavljena pravila. U prodavnici (net) ili malo prodaji, uračunata je dodatna MP marža koja je opet solidno odmerena i prosečna za jedno dugoročno i stabilno poslovanje. Ona bi mogla biti i 5% niža ili viša ali je na nekoj “zlatnoj sredini”.

6) Politika distribucije je takođe POSEBNA i JEDINSTVENA (makar na tržištu Srbije). Nema prodaje u MP (osim u Novom Sadu, za sada) već se najviše ulja prodaje servisima (obično dugogodišnji korisnici) i transportnim kompanijama. Najbolji način da kupite ulja je da skoknete do Ugrinovaca (ako ste u okolini Bgd.-a) ili da putem mejla naručite robu (vidi sajt). Možda je zarada manja ali je stabilna a kupci od ovoga mogu profitirati pre svega znajući da su ulja (baš zbog ovoga) 100% original.

7) Kroon Oil je srednje velika kompanija mada to u svetu naftaša (pa makar i uljara) znači (ipak) mala. U tehnološkom i smislu kvaliteta to nije nikakav problem. Ono što jeste su odobrenja i standardi. Ulja Kroon-a poseduju veliki broj standarda i odobrenja ali ako ih ne nalazite na sajtovima MB-a ili drugih proizvođača (ne sve) to je iz razloga što bi stalno obnavljanje (pa i pribavljanje) svih odobrenja bilo malo previše za jednu takvu kompaniju. Ništa zato, Kroon transparentno to daje na svom sajtu. Neka od odobrenja su “nivo kvaliteta” ALI onaj koji treba da bude. Ima i nešto odobrenja koja su istekla ili su u procesu dobijanja (pending). Slobodno se možete pouzdati u njih kao da su važeća. Kroon ima visoke standarde i ulja sa jednom pribavljenim odobrenjem biva istog kvaliteta i po isteku istog (dve ili tri godine, najčešće). ACEA su prava i sigurno se u njih možete pouzdati. Kroon primenjuje sve preporuke Atiel-a iako formalno nije član (što dodatno košta, više indirektno; pogađate, od proizvođača maziva članovi su samo najveće kompanije) tako da zaista nema razloga da njihova ulja ne budu bitno drugačija od onih koja proizvode VELIKI.

Još jednom ponavljam:

MEJDŽORSE (bar u Srbiji ali i većem delu CEE) dobijate “iz druge ruke” ili za Regionalno Tržište a ne za tržište Zapadne EU.
Nisu iz zemalja na Istoku (Evrope). To zaista vredi. Prilično. Ulje koje sipate sipaju i servisi (korisnici) u Holandiji, Belgiji, Nemačkoj, Francuskoj …

Nagrada (definicija)/isporuka

Iako tim iz Kedare ima široka shvatanja (em nisu stipse) te su čak u razgovorima rekli da će prihvatiti i troškove isporuke (za Srbiju) a da čak i Emperol 5W40 dolazi u obzir (ovo je zaista ulje sa JAKO dobrim odnosom kvalitet/cena i veoma konkurentno bilo kojem standardnom 5W40 ulju bilo kog (svetskog) proizvođača a uz Specialsynth MSP bi trebalo da bude i najprodavanije i najupotrebljivije čak i na tržištu Srbije) IPAK moram da istaknem da je moja molba (zahtev) bio tek: 10W-40 ulje (kantica 4lit. ili 5l ako prethodne nema) bez troškova isporuke.

Dakle, ono što sam obećao i čvrsto dogovorio je to: 10W-40 (u ovom slučaju Emperol 10W40) a dobitnik da snosi troškove isporuke na teritoriji Srbije.

Ulje može biti i menjačko (2-3 lit.). Kako definisati količinu? Preko vrednosti.

Znači nagrada je u vrednosti Emperol 10W-40 ulja. Možete uzeti više (recimo menjačkog ulja) ili neko skuplje ulje ali bi morali da doplatite razliku u vrednosti (na sajtu Kedara d.o.o. imate i cene; idite na: http://www.kedara-kroonoil.com/products/viewProducts pa na kod konkretnog proizvoda kliknite na “poruči”, naravno ne poručite već samo vidite cenu; ili poručite ako vam nešto drugo treba).

Ako je 2 litara menjačkog ulja jeftinije dopunite još nečim do približne vrednosti (par € gore-dole nije za doplatu).

NARAVNO: detalje (tehničke naročito) dogovorite sa Kedara d.o.o. koja je darodavac prve (nadam se u velikom nizu) nagrada za čitaoce bloga. Ja ću im u toku dana javiti da pročitaju ovaj tekst. Molim da prvo se “pobedničko postolje” javi i mejlom (na motornaulja@gmail.com) ili preko blogera (sa brojevima telefona ko želi) da bi se potvrdila autentičnost dobitnika (proslediću Kedari, pa posle nastavite kontakt).

I problem (bolje na početku nego kasnije):

Poštarina za inostranstvo (makar i susednu državu) može biti prilična pa možda i veća od vrednosti nagrade što bi priču obesmislilo.

Ukoliko nije onda bi vredelo, a darodavca ću zamoliti da (bar) troškove transporta podelite.

I naravno ukoliko postoji način da se nagrada preuzme lično, molio bih Maria da se javi Kedari (kopija mejla meni, ili na blog).

Mario, daćeš mi dan-dva (uz konultacije sa Kedarom) da se raspitam koliko bi ovi troškovi iznosili pa da zaključimo ovo pitanje.

Ukoliko smatraš da je sve ovo komplikovano, nagradu će preuzeti sledeći sa „rejting liste“ (ako se i on odrekne nagrade opet se javlja problem slanja u inostranstvo, jer je no. 3 Bojan iz Banja Luke).

Javi se u svakom slučaju.

Kao pobednik ovog malog „takmičenja“ imaš pravo i na tekst do 1000 reči (dve strane). Ako želiš možeš to iskoristiti (slanjem na mejl) uz (naravno) uslov da se radi o mazivima ili tržištu maziva. Tema je slobodna, mogu biti iskustva ili bilo šta.

Drugo „rangirani“ ima pravo na 500 reči a treće plasirani 300. (neću baš cepidlačiti za 10-tak % više).

Rok za prijem radova: kraj novembra.


P.S.

Uzgred: Kod Kroon ulja LSP je od Low SAPS a MSP je od Mid-SAPS (čisto da znate). Ostala su (naravno) „normal SAPS“ ulja.


P.S.S.

Još malo o nagradnoj igri.

Pokušao sam da napravim stroge propozicije, ali ne ide ...

NEĆU (ZA SADA) NIŠTA DA MENJAM.

Ipak, moram da naglasim:

Boža i Bojan na žalost nisu na listi koja se nalazi na blogu. Kako i zašto, nemam pojma.

Sada bi Kalimero rekao - nepravda pa to ti je!

I onda bi g. Sava bio na mestu dva ili Boris (koji se u međuvremenu prijavio, hvala) na mestu tri.

Uh! i još UF!

Sad ću se vratiti na Srletovo (beše li on?) da je klasifikovati čitaoce u kategorije nezahvalna stvar. Zaista jeste. Postaću birokrata kao državne institucije. Nema šanse!

Između SUŠTINE i FORME uvek je važnija suština! Očigledno je (i odavno) da su i Boža a naročito Bojan dugo na blogu i da imaju i dobru reputaciju i sijaset komentara i pitanja.

Aktivni članovi što bi se reklo. Oni će pokušati da se ponovo prijave (kao Božidar2 ili tako nešto te "distance r II" ili slično) pa ako ide ide, ako ne šta da se radi. Verovatno je u pitanju neki sigurnosni protokol (fire-wall na njihovim računarima) ili tako nešto.

Kao što je "jacques" već rekao: sigurnost je ipak bitnija od malo manje komocije.

Ne budimo sitničavi. Za sve stare prijatelje sa bloga neću gledati jesu li na listi ili ne a za nove ipak važi da moraju biti prijavljeni.

Kraće odgovore (komada jedan) će dobiti svako ko se predstavi (dovoljno je i ime).

Do sada sam bio jako brz na odgovorima (osim par njih koje sam propustio pa nisam odgovorio ceo mesec ili čak i duže) a pokušaću tako i da ostane. Ipak, upozoravam da morate imati u vidu da je par dana neka realnost. Hitni slučajevi neka idu na mejl, ali biće kratko odgovoreni.

Još jednom podsećam (iako sam počeo intenzivno da koristim mogućnost sortiranja komentara u kontrolnoj tabli bloger-a) da nije loše da se u trenutno najnovijem tekstu signalizira pitanje postavljeno u nekoj davnoj temi.

Hvala svima koji su učestvovali u akciji (dali komentare, ne samo pitali) ali i svima koji čitaju blog. Još jednom, "add +1" (dodaj +1) nije obaveza (na žalost nema tog "junaka" koji je to izveo mada možda ima onih koji su probali) ali je poželjno. Naročito ako na google rezultatima pretrage vidite ovaj znak (kliknite i tamo). Ovo u nekoj (maloj) meri pomaže da sajt bude bolje rangiran od strane google robota u pretragama. Mada sam iskreno više nego zadovoljan kako to rade i bez toga jer se blog lako može naći po par desetina ili stotina izraza. Iole duži upit u vezi ulja šalje ga na prvu stranu (ili prvih par) što je jako dobro. Da se ljutim što "ulja blog" ili "motorna ulja blog" ne daje baš prvu stranu, nema smisla (mada jeste nesavršenost google robota, pošto me susedi (sajtovi iz Hrvatske) tu izguraju, kao od šale, a sa google.rs), jer za jedan "neprofitabilan projekat" bez podrške Face-a i samim tim umerene posete, jako dobro prolazim.

Verovatno i roboti (kao što sam već rekao par puta) "imaju dušu" i shvataju da je suština bitnija od forme (zaista jedno hiljadu ili više strana teksta sa puno detalja, što nemaju ni mnoge multinacionalke). Zato sam i ja rešio da budem bar "robotske duše" (makar google-ovske, što često prevazilazi bezdušne birokrate) i da ne cepidlačim oko toga ko je "drug član" ili "gospodin prijavljeni čitalac".