Ukupno pregledanih strana (Total Page Views)

понедељак, 28. фебруар 2011.

Lament nad blending industrijom Srbije, Lament for blending industry of Serbia


Hoćemo li uskoro stići u situaciju “last man standing?”. Plašim se – DA.

Zaista je situacija loša. Doduše cela industrija i uopšte proizvodnja je pala na niske grane zbog doktrine “prodaj onom ko ponudi najviše“ i „uvezi, dobro je, izvezi loše je“.

Od nekada respektabilnih firmi i brendova dođosmo u poziciju da gotovo niko više ne brani boje blending-a u Srbiji.

Ostao je samo NIS a to više nije domaća firma (bar ne više). U Hrvatskoj je makar INA pa makar i većinski državna. Možda nije (u svetu maziva) ono što je (u relaciji sa Evropom i Svetom) bila ranije ali se drži.

NIS zapravo predstavlja (još uvek) „vaskrsli“ Novolin uz sva ograničenja kako proizvodnih kapaciteta tako i svega ostalog. Doduše tu je novi katalog i proširen asortiman no tek ćemo videti koliko je to dovoljno.

Zapravo tema teksta su dva (tri zapravo) brenda koja lagano silaze sa scene.

Nadam se da još ima NADE (koja zadnja umire).

Sve informacije (brojke) su javno dostupne i čak nisu ni „javne tajne“ već potpuno legalno dostupne informacije. U poslovnim krugovima se priča da su dotične firme „pukle“ no tačnih informacija a dovoljno pouzdanih nema ili makar nisu dostupne autoru.

GALAX

Još uvek postoji još je živ ali na „bolničkom lečenju“. Proizvodnja sve manja, odnosi između vlasnika i „konsultanta“ nejasni i po brend loši. Nešto je stare slave i kvaliteta zadržao ali je činjenica da je već potpuno gurnut u kategoriju „ekonomske klase“ i jeftinih brendova što nikako nije dobro (i izlaska mu odatle nema a sa druge strane nije ni toliko jeftin kao drugim manji domaći). Verovatno je (dobar) deo kadrova otišao, možda čak ni plate nisu redovne. Ipak, račun nije blokiran i nije bio celu godinu.

Nešto se verovatno može učiniti no ima li smisla i razloga, teško je reći.

OKTANOIL

Kakav god bio pre nekih 5-6god. je postao među vodećim manjim domaćim (verovatno drugi po proizvodnji), stekao nekoliko odobrenja i licenci, počeo da ispunjava novije standarde, podigao kvalitet proizvodnje i proizvoda i domogao se renomea. „Kad ono međutim“... I najgore je što ukazuje (pogrešno) da juriti kvalitet i malo veće cene ume da bude konteraproduktivno. Ipak druge nema a taj posao nije lak.

Kompanija (firma) još formalno postoji ali je očigledno da njihovih proizvoda nema na tržištu i sve ih je manje a to je i značajnije nego samo blokada računa koja nije mala ali sama po sebi izgleda dostižno, osim što je sve relativno pa bi tek dodatne informacije bacile svetlo na to koliko je nekih 8 miliona (na NBS) blokade dostižno ili ne.

Više od same cifre je bitan podatak da blokada traje 108 dana i da je u proteklih godinu dana dostignuto 225 dana blokade. Ako su već izašli iz prošlogodišnje (verovatno zbog kursnih razlika) koja je trajala od kraja februara do početka maja nisu smeli to sebi opet da dozvole, no avaj, upravo to se dogodilo.

Teško je sad stati na noge, a ukoliko ikako to može da se desi želim im oporavak.

Drugi manji proizvođači ne bi trebali da budu srećni zbog ove nesreće jer je deo tržišta koji je Oktanoil imao mali kada se podeli na 5-6 delova kao i zbog činjenice da su jedni drugima samo prividna konkurencija, prava je uglavnom iz inostranstva.

Tek iole veći proizvođač može krizu relativno lako da prebrodi, kao i baš mali, oni srednji (za lokalne prilike) gde je Oktanoil dogurao su najranjiviji.

FAM

E ovo je već loša vest. I (relativno) veliki i (sigurno) renomirani FAM je „doterao cara do duvara“.

Šta je sa njima?

Pretprošle (2009.) su bili jednocifren broj dana u blokadi. Zatim su 2010. uspeli da dovedu skoro do septembra sa pet dana a onda je prvo 7 dana (kao opomena) stiglo sa 30.08. a sa oktobrom prvo 19 pa dan pauze i velika blokada računa od koje ni danas nije uspelo da se izađe. Osim 123 neprekidna dana blokade i cifra je enormna (preko milijardu dinara, ili preko 10 mil. Evra). Pravilo je da ukoliko se prvih 60 ili makar 90 dana ne izađe iz velike blokade nade su sve manje i manje i sve je teže to izvesti.

Ne bih da nagađam ali do ovolike cifre se može doći samo u slučaju dugova za električnu energiju (akumuliranih), bankarskih kredita ili neplaćenih doprinosa državi. I naravno neke velike investicije (ali to oper preko banke jer je nemoguće „zadužiti“ minusni račun). I naravno kombinacijom prethodno rečenog uz velika nenaplaćena potraživanja.

Da li sa svim ima veze i pogon za bio dizel, teško je reći ali čak i nije mnogo bitno.

Ima li spasa? Voleo bih da ima. Ipak ovo je suma koju FAM poslednjih godina troši za sirovine (makar bazna ulja) u skoro godinu dana (uz proizvodnju od 10 hiljada tona, koja je i bila tu negde).

Koliko su krive relativno niske cene? Koliko nenaplaćene isporuke?

Verovatno svega toga ima.

Naravno da više ima veze sa biznisom nego samim mazivima ali zaista mu je mesto ovde jer se radi o ipak najvećem (u poslednjih par godina) proizvođaču sa najmodernijim pogonom na ovim prostorima i sa solidnim stručnjacima (i brojem i kvalitetom).

Šta je pošlo nizbrdo? Opšta loša poslovna klima – sigurno ali to nije ni deo odgovora.

Ovako ili onako, nokdaunu je doprinela konkurencija a konkurencija je strana, velika i jaka i preko svega podržana od svojih država. Tu je teško bilo održati se bez sličnog razvoja događaja.

Sada je lako general biti, ali je činjenica da je osim solidnog kvaliteta i prodaja (i uopšte komercijala) morala da radi bolje. Cene su morale da budu makar malo veće. Konkurencija se morala ozbiljnije shvatati a ne podcenjivati ili od nje se predavati.

Sad je situacija teška. Šta je bilo – bilo je, ako uopšte može da se nađe ovoliki novac (a milijarda zvuči ozbiljno) i ako se može išta spasiti mora se spašavati a kompanija reorganizovati kad već nije pre (što je jedan od glavnih krivaca dolaska u težak položaj).

Mnogo raznih direktora (desetak) je bilo (očigledno) previše. Zaostajanje za trendovima i tokovima u branši (u proizvodnji i razvoju još ponajmanje) takođe a (očigledno) tek prosečna komercijala je dokusurila sve (ako nisu prevelike ambicije).

Izvoz u desetak država je bio loš potez (bez učvrštenog domaćeg tržišta) iako je dobro zvučao.

Izveštaj za 2009. je (relativno) dobro zvučao ali je u njemu prećutano (očigledno) mnogo toga. Problem se već nazirao da to je da su tri najveća kupca (NIS, Dva EN i Delta) činila oko 70% prodaje, da je su „Ulaganja u istraživanje i razvoj osnovne delatnosti, informacione tehnologije i ljudske resurse“ bila relativno skromna (ispod milion evra, što je za uslove bilo i solidno ali u odnosu na ukupan dug, blokadu zaista malo, „too little too late“ bi se možda trebalo reći) i bitnije od svega: obrtnih sredstava gotovo da nije bilo!!

Iako je likvidnost bila solidna (makar skromna) primarna je bila na nuli i to je bilo jako loše.

Ovo je zaista moralo da dovede do nečega kao što je ova blokada koja je narasla na celu milijardu csd (dinara).

Ovo je (nažalost) 40% kapitala firme sa početka 2010.

Previše da bi izišlo na dobro.

A njgore od svega je što se baš od septembra a naročito krajem godine FAM i povukao sa tržišta (sve je manje bilo proizvoda) što znači da nema sredstava za novu proizvodnju te sve polako staje i zamire.

Iako nisam imao kontakte (zvanične) sa FAM-om i iako ne znam da li bi ikada od njih imao bilo kakve koristi nekako mi je cela priča isuviše loša da bi je prenebregao. Zaista bi ovaj brend ovako ili onako trebao da opstane. Bez njega bi došli u situaciju da kao nacija ostanemo bez jednog renomiranog imena u ovoj branši a renome se ovde stvara desetinama godina (makar desetak).

FAM-ov udeo od oko 20% tržišta (verovatno nešto manje u 2010. a bilo je i nešto više) je već pokriven (grubo rečeno) od strane: NIS-a (i do blizu četvrtine), bližeg uvoza (MOL i Optima) takođe blizu četvrtine, daljeg uvoza (i preko četvrtine) te preostala četvrtina je možda tek pripala manjim domaćim proizvođačima.

Dakle od većih ostade samo NIS. A njemu treba vremena i izvoza ne bi li opstao na duže staze. Sama podrška jake centrale tu nije dovoljna. Već se pokroviteljstvo (bivšeg i državnog) NIS-a prema RNB i FAM-u pokazalo kao medveđa usluga. Treba iz toga izvući pouke.

OSTALI

Biće mi bolje da što pre napišem tekst o njima dok još imam o čemu da pišem. Ali zaista je nezahvalan posao. Treba više informacija od onih sa sajtova da se ima da bi se išta suvislo kazalo.

To su uglavnom manje privatne firme koje su uspele više zbog loše situacije devedesetih i prekida u radu državnih kompanija ali nijedna nije uspela da se apsolutno nametne.

Tu su:

1) grupa koju malo više gotivim: Chemol i Viskol

2) grupa koja bi mogla kojekako da prođe: Bell, Exol i Adeco.

Svi oni nemaju finansijskih dugovanja.

To je dobra vest. Svi posluju koliko-toliko. Kakva je prava situacija – teško je reći.

Nešto bi mogli da urade u teretnom i agro sektoru dok u automobilskoj industriji imaju jako malo mogućnosti. Ipak, trebaju i za to da se bore što je izgleda i slučaj.

Zasada toliko o njima.

Postoji i izvesna Dinara, čije sam proizvode čak par puta video no o njima tek nemam pojma a deluju kao „garažari“.

Dakle nijedan od ovih brendova nije renomiran iako je Viskol najbliže tome a ima i nekoliko odobrenja proizvođača i najveću proizvodnju. Chemol se nameće pre svega svojim trajanjem od oko 25 godina, Bell pomalo ambalažom i napretkom u kontroli a Exol pre svega sa odobrenjima za dva ulja. Adeco ima dobre proizvode koji spadaju u auto kozmetiku i antifrize ali o uljima se ne bih izjašnjavao jer nemam informacije i ne izgleda mi preterano dobro osim relativno (za niže standarde).

Dakle nijedan od navedenih brendova nije posebno preporučljiv za ono što je tema bloga (fluidi za automobile) ali svi imaju neko svoje mesto kod starijeg programa kao i srednje starog i starijeg teretnog voznog parka uz poljoprivredne, građevinske i rudarske mašine starije generacije.

Budućnost je zapravo u ispunjenju novijih standarda što se svi trude da dostignu ali im (još uvek) ne polazi za rukom u potpunosti.

Problem je i pad prodaje maziva od 20-30% od 2007. do danas uz smanjenje cena gotovih proizvoda a povećanje cena sirovina.

I na kraju: država i NIS (dok je bio državni) su napravili lošu procenu i probali da iscepkaju proizvođače po pogonima što (kao što je očigledno) nije dalo rezultate.

Očigledno je da je jedina strategija bila da se udruženi RNB i FAM (uz prethodno razgraničenje asortimana) prodaju jednom jakom regionalnom igraču (MOL, OMV ili Prista) iz branše ili čak jačem globalnom (to nije baš bilo realno) makar Ruskim kompanijama (Lukoil, dok je Gazprom i tražio razdvajanje) ili tako nešto.

I bolje da su to učinili „za jedan evro“ ili „milion i jedan evro“ jer ovako su pare potrošene (na čistu potrošnju i samim tim 2/3 odlepršale iz zemlje) i ništa nije urađeno.

Kako god postali smo gotovo kolonija za proizvođače maziva jer je jedini iole veći i renomiraniji proizvođač (NIS) zapravo tek na „novom početku“ i sa malim udelom na tržištu. Od uvoznih se može naći sve od bezimenih blendara i Iranskih ulja do najvećih deset proizvođača i ekskluzivnim brendovima visoke cene. Duplo loše!

Već je izvesno da FAM i Galax nikada više neće biti ono što su bili makar i opstali (što bi bila dobra vest) te sve ide nizbrdo a mi još kao da guramo (svi zajedno od države do pojedinca) da se strmoglavi još brže.

Jedino se iskreno nadam da neću morati (za par meseci ili godinu-dve) da pišem i „rekvijem za blending industriju Srbije“.

петак, 25. фебруар 2011.

Selenia menjačka ulja II deo; Selenia Gear Oils part two


Nastavak priče o Selenia uljima za menjače.

Pre sportskih i trkačkih modela, jedno specifično ulje za menjače.

TUTELA TRANSMISSION CVT N.G.

Sintetičko ulje za CVT menjače. Selenia navodi upotrebljivost u opsegu temperatura od –40ºC do +50ºC. Uz ostalu (uobičajenu) hvalu naglašava se da je pogodno za CVT transmisije bilo kog proizvođača automobila.

Ulje pripada 75W-80 viskoznoj gradaciji. Nema uobičajene API kategorije a preporučeno je od (za) Fiat i Subaru vozila. Menja se prema preporuci proizvođača ali najviše na godinu dana (čik da se ovo radi na Balkanu, možda na 3-5 godina ili nikad, dok nešto ne počne da krlja).

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 860kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 7,4mm2/s i 32mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 205. Tačka stinjavanja: –40ºC. Viskoznost na –40ºC: 16.500mPa·s. Tačka paljenja (para) 192ºC.

Ulje je bistro i prozirno a crvene boje. Ovo se radi namerno da se ne pomeša sa klasičnim uljima za menjače.

Ulje naravno po viskoznosti na temperaturama od 40 do 100 cel. odgovara ATF pa čak ima i nešto manju viskoznost na nižim temperaturama (slično Dex VI uljima). Indeks viskoznosti je enormno veliki ali je zapravo prividno gigantski jer je za male viskoznosti na 40ºC uz radnih SAE 20 (75W) koje odgovara ATF lakše preći 200 i ne znači tako mnogo kao kod duplo većih vrednosti viskoznosti na 40ºC.

Ovo zapravo možda i jeste ATF ali to Selenia nigde ne spominje (na sajtu). Malo je doduše veća viskoznost na –40ºC u odnosu na prosečna ATF ulja (mada tu negde i 9x manja od maksimuma za menjačka SAE 75W) a i tačka stinjavanja je kod njih obično –45 ili –50ºC. Ipak navedena tačka stinjavanja se ne uklapa baš sa podatkom o viskoznosti na istoj temperaturi pa je verovatno i tačka tečenja nekoliko stepeni niža.
I na kraju treba reći da je osnova ovog ulja HC i zapravo SHC i slična ulja, treće i grupe III+ baznih ulja.

TUTELA TRANSMISSION CS SPEED

Ovo je zapravo ATF ali sa SAE 75W odrednicom. Osim automatskih menjača (i servo upravljačkih jedinica) koristi se i za Selespeed menjače po čemu je dobilo i ime.

Više da se spomena kao zanimljivost jer će još nekoliko (5-6) ATF-a biti posebno dati kada se stigne do fluida za automatske transmisije.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 830kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 6,5mm2/s i 21,7mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 265. Tačka stinjavanja: „manja od“ –40ºC. Viskoznost na –40ºC: 1.900mPa·s. Tačka paljenja (para) 164ºC.

Bitna mala razlika je već specifična gustina koja je ispod uobičajenih vrednosti čak i za sintetička ulja (motorna ili menjačka). Naravno caka je u tome da se ne radi o uljima na parafinskoj osnovi, bar ne u potpunosti jer nekih 2/3 baznog ulja čini (jedna vrsta) PAO base stock (1-decen) a ¼ do 1/3 su sintetička uljima zasnovana na polimerima („poliestrima“ ali ne folijama od poliestara, nego POE base stock koji ima čak i bolju termperaturnu i oksidacionu stabilnost od PAO no to nije baš pravilo nego „naginje ka tome“; da, to je jedna vrsta estarskih sintetika).

„Nenormalni“ indeks viskoznosti je posledica kako sastava tako i opšte niže viskoznosti. Ima ulja i sa više od 300 ali se ne koriste u automobilskoj industriji nego drugim granama industrije. Viskoznost na –40ºC je još 9x manja od prethodnog ulja što čini oko 80x manju vrednost od dopštenog za SAE 75W.

SELENIA RACING ULJA ZA MENJAČE

TUTELA SPORT ZC RACING

Evo početnog nivoa ove kategorije. Ne samo što mu ime „sport“ daje „polu civilnu“ notu već ima API kategoriju i može se koristiti i kod automobila koji nisu namenjeni trkama. Naravno, od „doživotnog“ punjenja se oprostite ali će vaš menjač lakše podneti vaše sportske ambicije.

Potpuno sintetičko ulje za takmičarske menjače bilo da su sekvencijalni ili „H“ kontrol tipa. Poseduje specijalne modifikatore viskoznosti i time štedi snagu i energiju motora.

Ipak (i ruku na srce) nije 100% sintetičko ulje jer su makar aditivi rastvoreni u mineralnom ulju (ako ništa drugo) te je tek „većinom sintetičko“ što za civilna ulja i nije neka mana ali za takmičarsko već jeste.

Namena: ekskluzivan proizvod za takmičarske namene.

Standardi: SAE 75W-80, API GL-5.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 865kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 7,7mm2/s uz indeks viskoznosti od: 147. Tačka stinjavanja: „manja od“ –40ºC. Viskoznost na –40ºC: 25.000mPa·s. Tačka paljenja (para) „viša od“ 200ºC. Penjenje na 24ºC: tragovi/0.

Izgled: bistro i transparentno, boja 1,5 (ASTM) što je skoro providno, ali to treba uzeti sa malo rezerve.

Lakotečljivo ulje za menjač, izuzetno za kraće trke i treninge (hronometar). Viskoznost na –40ºC je tačno 6x niža od propisanog maksimuma što bi trebalo da znači da su sintetička ulja u njemu (naj)verovatnije PAO base stock.

TUTELA TRANSMISSION SPORT ZC SUPREME

Supreme. Zvuči za nijansu moćnije od prethodnog mada su zapravo dve verzije istog ulja gde je ovo malo viskoznije i malo više sintetičko. Ovde je malo jasnije da je reč o full sintetici gde 50-60% čine PAO base stock (PAO „bazna ulja“).

Ima izuzetne osobine: maksimalnu termalnu stabilnost, otpornost na smicanje, osobine protiv habanja i visoku oksidacionu sposobnost.

Namena: za trke koje duže traju. Zapravo je time upotrebljivo i za civilne namena kao što su sportski i maloserijski automobili (Lotus, Ferari i slično). Naravno tu su i prava takmičenja. Naročito za krug, i za vozila Fiat grupe (čitaj Alfa Romeo i Abarth).

Standardi: SAE 75W-90, API GL-5.

Preporučeno (od): Fiat Group Automobiles, CTR n F804.D08

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 875kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 14,5mm2/s i 78mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 193. Tačka stinjavanja: –51ºC. Viskoznost na –40ºC : 30.000mPa·s. Tačka paljenja (para) „viša od“ 150ºC, tačka ključanja: „preko“ 250ºC. Izgled: bistro i transparentno, boja žuto-braon; penjenje na 24ºC: tragovi/0.

Malo viša spec. gustina je zbog veće viskoznosti, po opštoj viskoznosti (i apsolutno) ulje odgovara 0W-40 motornim uljima. Izuzetna tačka tečenja samo potvrđuje PAO osnovu. Viskoznost na –40ºC je 5x manja od maksimalne propisane što nije lošije (relativno gledano) od pretnodnog jer nije baš isto 75W-80 i 75W-90 pa makar se radilo o full sintetikama.

TUTELA SPORT ZC COMPETITION

Ovo je najmanje kompromisno ulje i teško mu je naći čisto civilnu namenu (osim eventualno nekih diferencijala i zadnjih osovina nekih BMW vozila).

Skoro potpuno sintetičko ulje za menjače i diferencijale sa „samozaključavanjem“ (self locking adjustement).

Posebno sprečava pojavu pit-ova (pitting korozije) koja se na menjačima javlja pri velikim temperaturama (ulja). Visoka viskoznost (naročito radna) doprinosti dugotrajnoj zaštiti te je odlično za trke tipa „24h ...“.

Standardi: SAE 80W-140, API GL-5.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 892kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 24,50mm2/s uz indeks viskoznosti od: 148. Tačka stinjavanja: –27ºC. Viskoznost na –26ºC: 130.000mPa·s. Tačka paljenja (para) „veća od“ 190ºC. Izgled: bistro i providno.

Osim „beton“ stabilnog uljnog filma ima i umereni (ali sasvim dovoljni) indeks viskoziteta. Po apsolutnoj viskoznosti odgovara 15W-60 motornim uljima. Tačka stinjavanja nije impozantna te i nije za reli takmičenja po snegu (i zimi) ali je sasvim dovoljna za umerenu klimu čak i u takvim uslovima. Viskoznost na –26ºC je blizu granice postavljene standardom.
Vrlo dobro ulje za duge relacije i/ili sportsku (takmičarsku) vožnju.

понедељак, 21. фебруар 2011.

Selenia menjačka ulja I deo; Selenia Gear Oils part one


Selenia je zaista zanimljiv brend. Dugo vremena sastvni deo Fiat-a a zatim u bliskim odnosima sa njima. I dan-danas je glavno fabričko punjenje (praktično jedino za Fiat ali ne i za celu Fiat grupu iako su izuzeci obično oni koji potvrđuju pravilo) i ZVANIČNA PREPORUKA FIAT-a, pri čemu i veliki procenat (verovatno iznad 50%) zvaničnih servisa koristi baš ova ulja, a bar 80% njih i isključivo.

Pozicija kakva se poželeti može. Kao bubreg u loju. Međutim takvi odnosi su dugoročno pogubni za manju stranu (u ovom slučaju Selenia) i kontraproduktivni za obe.

Kako se već u narodu kaže: “evo meni moga kuma samleće mi (žito) upo ujma i evo meni moga kuma samleću mu za dva ujma”. Tu obično (pre ili kasnije) dođe do situacije da su obe strane nezadovoljne saradnjom.

Naravno Selenia je još 1976. bila posebna celina (iako unutar Fiat grupe) tako da se dobrano pripremila za “tuđi strani svet” bez privilegija i rada u zavetrini. Lako je kada imate siguran plasman za veći deo proizvodnje, dobro došli na otvoreno tržište (dobro de, nije baš otvoreno ali dobrim delom jeste).

Koliko god dobijala iz “specijalnih odnosa” sa Fiat-om toliko je Selenia (i danas) gubila kod svih ostalih, jer ju je bio glas da je (dobra) samo za Fiat vozila.

Naravno Selenia je kvalitetan brend i može se koristiti i kod svih drugih tipova vozila. Kvalitet je na sredini pa na gore a cene umerene (osim kada je u okruženju Fiat, kao u Srbiji, pa se koristi “nametnuta kupovina”, kada cene malo podivljaju, bar za neka ulja).

I kod motornih ulja im je nesporan solidan kvalitet i dobar odnos kvalitet/cena ali je to još više izraženo upravo kod ulja za menjače (diferencijale i uopšte transmisije).

Asortiman među širima uopšte. Neka od ulja su zaista specijalizovana za Fiat ali se čak i takva mogu koristiti i kod drugih modela automobila.

Još jednom podsećam da je Selenia u vlasništvu Petronas-a ali da koristi bazna ulja poreklom iz EU što je jasno precizirano u ugovoru.

SELENIA ulja za manuelne menjače

Ubrzo se uviđa da i pored velikog broja ulja Selenia više može da se meri sa Motul-om po broju istih jer je veliki deo ulja vrlo specifičan ili namenjen automatskim transmisijama. Sam broj ulja za manuelne menjače jedva da je dvocifren što već predstavlja prelaznu kategoriju od onih sa mnogobrojnim ka onim koji imaju tek jednocifren broj ulja za menjače.

TUTELA TRANSMISSION EPYX (80W-90)

Počnimo sa jednim ’klasičnim’ uljem za menjače automobila srednje generacije (osamdesete i prva polovona devedesetih). Ovo je mineralno ulje od izabranih rafinata i dobrog (iako ne prepogatog) sistema aditiva. Zadovoljava i EP zahteve (i ima osobine za to) te je zbog toga i viskozne kategorije široko primenjivo kod velikog broja automobila. Uz sve sadržaj EP aditiva nije prevelik (taman koliko da ispuni zahteve specifikacija) te je upotrebljivo i za API GL-3 zahteve, iako nije posebno prilagođeno i za tu namenu.

Zbog toga se i naglašava kompatibilnost sa raznim metalima i materijalima koji se upotrebljavaju kod menjača automobila.

Jedno sasvim solidno ulje, ne previše fensi i ne vrhunskog kvaliteta. Ipak poseduje dobro izbalansirane osobine i ima odličnu cenu koja nije visoka.

Specifikacije: API GL-4 PLUS

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 895kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 14mm2/s. Viskoznost na 0ºC max. 1770mPa·s, a na –26ºC*: 63.000mPa·s. Tendencija penjenja na 24ºC tragovi/0 (cc/s).

* navedeno je na –40ºC ali je očigledno ’štamparska’ (programerska) greška.

Nije navedena tačka stinjavanja ali je sigurno (bar) –30ºC jer se vidi da ovo ulje ima natprosečno ponašanje na niskim temperaturama sa 2,5 puta manjom viskoznošću na –26ºC od standardom dozvoljenog. Na žalost nema podataka o indeksu viskoznosti i viskoznosti na +40ºC. Dodatno je navedeno da je ulje bistro i prozirno.

TUTELA CAR EXPERYA

Mazivo za manuelne transmisije posebno namenjeno štednji goriva i unapređenim osobinama na veoma niskim temeraturama. Spada u 75W-80, lakotečljiva ulja za menjače. Pogodno je za upotrebu u svim vremenskim uslovima uz standardne osobine kao što su zaštita od habanja, taloga, depozita i korozije, uz visoku oksidacionu sposobnost samog ulja.

Specifikacije: API GL 4, FIAT 9.55550 Contractual Technical Ref. N°F178.B06

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 885kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 8,5mm2/s i 48mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 148. Tačka stinjavanja: –42ºC. Viskoznost na 0ºC max. 500mPa·s, a na –40ºC: 120.000mPa·s. Tendencija penjenja na 24ºC 20/0 (cc/s).

Sastav aditiva je tipičan i prosečan. Ulje pripada klasi PS ili čak ’sintetskih’. Vrednost vikoznosti na –40ºC je tek 80% od maksimalno dozvoljena, a na granici mraza odličnih 500mPa·s što osigurava izuzetno ponašanje čim se ulje zagreje makar na 0ºC, nakon privih par stotina metara od startovanja automobila usred zime. Indeks viskoznosti ne tako veliki ali zaslužuje pažnju. Jedva je viskznije od prosečnog ATF ulja („dex“ II ili IID).

TUTELA TRANSMISSION MATRYX

Ovo je svakako jedno od autoru omiljenih Selenia ulja za menjače. Osim svega objektivnog i samo ime je gotivno. Ima jako retku, ali vrlo korisnu, viskoznost SAE 75W-85, čime se nameće kao dobar izbor za 75W-80 (naročito starije) menjače, 80W zahteve kao i 80W-85. Može da se koristi i kod nekih menjača sa 80W-90 zahtevima gde bi igralo ulogu FE ulja što ono zapravo i jeste. Upotreba umesto SAE 90 ulja pre svega zavisi od diferencijala ali mogućnost svakako postoji. Ulje je potpuno sintetičko a ne HC (’sintetsko’) ulje. Ovo mu je dodatna preporuka na ionako solidan sastav aditiva (ali ne i preteran; zbog ciljne grupe može se čak i zameriti previše optimizovan sadržaj aditiva koji je, doduše, uslovljen „čistom API četvorkom“) . Za neka Fiat vozila je praktično najbolji izbor a malobrojni 75W-85 zahtevi se sa Selenia uljem mogu ispuniti uz manje novca u odnosu na Castrol koji je ista klasa i razlika u kvalitetu može biti samo u nijansama, jer je i Selenia full sintetika.

Specifikacije: API GL-4, FIAT 9.55550 Contractual Technical Ref. N°F108.F02

Tehnički podaci:

Bistro i prozirno (B&C), crvene boje. Specifična gustina (15ºC): 871kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 13,1mm2/s i i 75,6mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 178. Tačka stinjavanja: –45ºC. Tačka paljenja: 220ºC. Tendencija penjenja na 24ºC: tragovi.

Po viskoznosti odgovara SAE 0W-40 motornim uljima a u svetu menjačkog ulja je jako blizu 75W-90 ulja (na samoj granici) tako da je primedba o mogućoj upotrebi i za ove namene više akademskog karaktera u više od 90% slučajeva 80W-90 ili 75W-90 zahteva se ovo ulje može koristiti.



TUTELA TRANSMISSION MULTIAXLE

Neka vrsta varijacije prethodnog ulja. Pripadaju istoj viskoznoj gradaciji (75W-85) i potpuno su sintetička ulja za menjače, verovatno čak iste osnove. Ovo je bogatije aditivima ali su i zahtevi (specifikacije) veći što doduše kod samih menjača ne dolazi do izražaja ali je korisno kada je zahtev za diferencijale po GL-5 standardu.

Specifikacije: API GL-5, FIAT 9.55550 Contractual Technical Ref. N°F426.E06

Mala zamerka kao i kod prethodnog se može uputiti samo API standardu i jednom odobrenju i to Fiat-ovom, iako su upotrebljiva i za druge automobile.

Tehnički podaci:

Bistro i prozirno (B&C), boje zelene ili svetlo braon (ne zvuči baš slično ali se verovatno ne može bolje opisati u par reči u tehničkoj dokumentaciji). Specifična gustina (15ºC): 867kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 11,5mm2/s i 72mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 160. Tačka stinjavanja: –45ºC. Viskoznost na –40ºC: 38.000mPa·s. Tačka paljenja: 220ºC. Tendencija penjenja na 24ºC: tragovi.

Zanimljiva su odstupanja od prethodnog koja su kombinacija malo manje viskoznosti ovog ulja i više aditiva koje poseduje. O ovome bi mogao čitav tekst da se napiše ali bi bilo naporno i ne toliko bitno za opšti opis ulja.

TUTELA TRANSMISSION TECHNYX

Možda i najzanimljivije ulje iz Selenia programa ako zbog ničeg drugog onda kao fabričko punjenje (i preporuka) za Fiat Punto Classic (Zastavu 10).

Spada u PS ulja što Selenia diplomatski kategorizuje kao ulje na sintetičkoj osnovi ili bazirano na sintetici („Synthetic-based“) što je zapravo tek polu-istina.

Kako god, ulje je vrlo dobrog kvaliteta a ne treba zaboraviti da su neka od vrhunskih API GL-4+ (najčešće 75W-90) ulja zapravo isto PS. Kao primer par ekselans je nedavno opisan MotylGear 75W-90, za koje većina i ne primeti da je tek PS ulje jer se ponaša kao full sintetika.

Uz sve superlative Selenia posebno naglašava da je ovo ulje idealno za 4x4 vozila (pogon) sa hipoidnim prenosnicima i centralnim diferencijalom kao i za laka dostavna vozila.

Samim tim će svoju ulogu u običnim automobilima ispuniti i preko očekivanih granica.

Specifikacije:

API GL-4+, FIAT 9.55550 Contractual Technical Ref. N°F010.B05 kao i MIL-L-2105 D.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 865kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 11,5mm2/s, uz indeks viskoznosti veći od 160. Tačka stinjavanja: ispod –40ºC.
Viskoznost na 0ºC max. 500mPa·s, a na –40ºC: 40.000mPa·s. Tačka paljenja (para): veća od 180ºC.

Solidni tehnički podaci. Nisu vrhunski ali ni jedan nije ispod očekivanja. Ponašanje na niskim temperaturama je bolje od proseka. Na –40ºC ima gotovo 4x manju viskoznost od maksimalne po 75W standardu te je tačka stinjavanja bar –43ºC ali je skromno naveden podatak da je u najgorem slučaju –40ºC.

I pitanje svih pitanja (za vlasnike Punta): da li je ovo ulje (u pomenutom vozilu a i uopšte) doživotno?

Ne bih rekao. Možda je tek „polu-doživotno“ kao što je i PS. Recimo da prvih 120k km/8god. ne bih ni razmišljao o njemu (ni akademski) ali da bi oko 150-160k km (10god.) oprezniji mogli i da ga zamene, pogotovu što ne treba mnogo, svega 2 litara (ostaje i kusur kod benzinca a 1.3jtd-a je taman – knap).

Krajnji domet je nekih 200 do 240k km ili 15godina iako će izdržati i svih 20 ali svakako neće biti u punoj formi kao kada je novo. Poželjno je proveravati nivo svake godine (prvih 5-6 svake druge ili treće) i nema problema. Po potrebi doliti. Pre 10 godine retko da će biti potrebno.

TUTELA TRANSMISSION XVI (SAE 75W-90)

Kad smo već kod Fiat-a mora da se spomene i ovo ulje za nešto starije modele (ali i one iz devedesetih). Skoro idealno, kao i za Zastava vozila („101“). Iako za ’keca’ (Zastava Skala) i Yugo imam nekoliko favorita, od ’streptomicina’ (GL3 (2) do GL5 ulja) do GL-4 ili GL4+ (polusintetičkih mada i par sintetičkih), ne mogu a da ne priznam da je idealno ulje upravo OVO.

Ovo ulje je inače čisto mineralno ulje (sa svim dobrim i lošim stranama toga, za ciljnu grupu uglavnom dobrim) sa bogatim paketom (odgovarajućih) aditiva.

Dakle, ime asocira na „Luja XVI“ ali je jednina veza, prefinjenost (makar i kič) i prizvuk „klasike“ u najopštijem smislu.

Naravno ime potiče od eXtreme Viscosity Index (ekstemno (veliki) indeks viskoznosti).

Specifikacije: API GL-3, FIAT 9.55550-MZ4 CTR N°F808.G08

Kao GL-3 ulje izuzetno. Jadni Ameri bi plakali za njim za svoje VW bube i neka evropska vozila iz 70-tih i 80-tih godina ali mi nismo ni svesni koliko smo srećni zbog postojanja i ovakvih ulja. Naravno nije za automobile novije generacije ali sigurno ima idealan odnos prema sinhronima od obojenog metala. Ne samo da je retko nego u 75W-90 kategoriji možda i jedinstveno za automobile a i uopšte retko (možda neko ulje za menjače teretnih Volvo vozila).

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 885kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 14mm2/s, uz indeks viskoznosti od 210. Tačka stinjavanja: –45ºC. Viskoznost na –40ºC: 58.000mPa·s.
Izgled: bistro i prozirno.

Po podacima je očigledno da nije baš čisto mineralno već mineralno sa sintetičkim komponentama. Osim aditiva teško da nema makar manji procenat sintetičkog base stock-a ali očigledno nedovoljno da se proglasi PS uljem (što bi markentiški bilo i kontraproduktivno).

Viskoznost na –40ºC je 2,5x manja od propisane standardom a tačka stinjavanja na nivou sintetičkih ulja (75W-90). Indeks viskoznosti jedan od najvećih uopšte kod motornih i menjačkih ulja. Uz sve je bistar i proziran izgled takođe pravo čudo jer mineralna ulja nakrkana aditivima običn budu blago mutnjikava.

TUTELA TRANSMISSION XVI LD

Varijacija na temu. Ovde je doduše XVI manje izražena osobina.

Polusintetičko ulje za menjače i diferencijale SAE 75W-80. Više EP aditiva daje mogućnost korišćenja i kod pogona na svim točkovima.

Specifikacije:

API GL-4, FIAT 9.55550-MZ5 CONTRACTUAL TECHNICAL REFERENCE N°F921.B10

Tehnički podaci:

Izgled: bistro i prozirno. Specifična gustina (15ºC): 860kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 8,5mm2/s, na 40ºC: 47mm2/s uz indeks viskoznosti od 160. Tačka stinjavanja: ispod –40ºC. Viskoznost na –40ºC: 31.000mPa·s. Tendencija penjenja na 24ºC: 10/0.

TUTELA TRANSMISSIONS W90/M-DA i TUTELA W140/M-DA

Ovo su ulja univerzalne namene i mogu se koristiti kod automobila ali pre svega teretnih vozila i kod građevinskih i rudarskih mašina gde je zahtev za nivoom kvaliteta API GL-5.

„W90“ je SAE 80W-90 dok je „W140“ SAE 85W-140 varijanta ulja za tople (tropske i suptropske) oblasti.

Može se koristiti i u poljoprivrednim mašinama (traktori pre svega).

Izmena je prema preporuci proizvođača mašine ali ne više od:

2000 radnih sati ili JEDNA godina.

Zapazite ovaj detalj. Kod industrijskih mašina (ali ne i u banana ili šljiva republikama) se ulje u menjaču (transmisiji) menja jednom godišnje, naročito ako je mineralno.

Ali avaj! To nećete videti osim na ’trulom’ zapadu. Možda su (i) zato toliko ispred nas.

Preporučena od:

FIAT, Lancia, Alfa Romeo, Iveco, Astra, Fiat Trattori, Laverda, Hesston Braud, Agrifull, Benati, Fiat-Hitachi.

Odobreno od strane: Piaggio.

Specifikacije:

API GL-5, IVECO 18-1805, FIAT 9.55550, MIL-L-2105 D Performance, ZF TE-ML 05A,16B,17B,19B,21A.

TUTELA TRANSMISSIONS W 90/LS je 80W-90 verzija za LS diferencijale.

TUTELA TRANSMISSIONS GEARTECH

Sintetičko menjačko ulje. Izuzetne termičke otpornosti. SAE 75W-85. Ima veliku otpornost na smicajne napone i pruža izuzetnu čistoću transmisionog sklopa.

Posebno namenjeno za pojedina vozila Fiat grupe, po standardima koje ispunjava.

Specifikacije: API GL-4, FIAT 9.55550 C.T.REF. N°F704.C08

TUTELA TRANSMISSION ZC 75 SYNTH

Ulje namenjeno API GL-5 zahtevima kod automobila. Pripada SAE 75W-80 viskoznoj gradaciji.

Posebno je namenjeno za pojedina Fiat, Lacia i Alfa Romeo vozila.

Potpuno je sintetičko ulje.

Ispunjava: API GL-5, MIL-L-2105-D.

TUTELA TRANSMISSION GEARFORCE

Potpuno sintetičko ulje za menjače i transmisije. Posebno namenjeno za prenose sa duplim kvačilom (dual clutch) ali i za klasične mehaničke transmisije.

Po viskoznosti (SAE 75W) ali i nekim drugim osobinama (mada ne i po sastavu) liči na ATF ulja.

Sintetička bazna ulja koja ga sačinjavaju su iz grupe parafinskih sintetičkih ulja što je uobičajeno kada se radi o uljima za motore i ručne menjače.

Posebno je namenjeno za FGA transmisije: C635 MT & C 633 DDCT.

Specifikacije:
API GL-4, FIAT 9.55550-MZ6 CONTRACTUAL TECHNICAL REFERENCE N°F002.F10

Tehnički podaci:

Bistro i prozirno (B&C), boja: tamno braon. Kinematska viskoznost na 100ºC: 7,10mm2/s uz indeks viskoznosti od: 175. Tačka stinjavanja: –51ºC. Viskoznost: na 0ºC 240mPa·s na –10ºC: 480mPa·s dok je na –40ºC: 11.900mPa·s. Tačka paljenja: 220ºC. Tendencija penjenja na 24ºC: tragovi/0.

Po viskoznosti na radnoj temperaturi i indeksu viskoznosti zaista je pravo ATF ulje. To se održava i na 0ºC kao i na –10ºC. Već na –40ºC je druga priča, mada nadmašuje ostale „kolege“ iz sveta ulja za ručne menjače. Od standarda je više od 10x manje viskoznosti. Jeste da je dobrim delom zbog same 75W specifikacije ali ovoliko dobro nije moralo da bude. Tačka tečenja opet podseća na ATF ulja. Da se razumemo: ovo nije zamena za ATF ali neki menjači (manuelni) zaista mogu da koriste ATF a tu ovo ulje dolazi u obzir ako je opšti zahtev API GL-4, dokle obično stižu klasična ATF ulja. Naravno po nekim osobinama neka od njih nadmašuju GL-4 ali se to ne može nazvati 75W.

Osobine ovih ulja ne mogu se mehanički pretvoriti u SAE J306 specifikacije ali ni u API GL.

Ipak neka od njih su API GL-4 nivoa kvaliteta.


U drugom delu teksta biće obrađena samo Selenia menjačka (transmisiona) ulja za sportska takmičenja i jedno specifično. U principu se ovakva ulja ne primenjuju kod običnih automobila te su više zanimljivost nego nešto što vam može zatrebati u skorije vreme.

Ipak kao što i auto časopisi pišu o automobilima koje nikada nećete voziti (500KS i od preko 100k evra) tako ću i ja malo da začinim tekstove koji mogu biti i pomalo suvoparni bez takvih detalja.

петак, 18. фебруар 2011.

Analize Kroon ulja u eksploataciji, Analysis of Kroon oil in exploitation


NIŠTA BEZ ANALIZA

Zaista bez čvrstih dokaza je teško neko ulje hvaliti a drugo kuditi. Jasno da se mnogo toga može reći na osnovu sastava i osnovih osobina, iskustava i poverenja u proizvođača.

Ipak samo analize korišćenog ulja mogu pokazati koliko je neko ulje kvalitetno ili ne.

Na žalost ja sam nisam mogao da napravim veći broj analiza jer ne posedujem laboratoriju a ni značajna materijalna sredstva za to.

Uspeo sam da skupim nekoliko analiza na net-u od kojih par njih izgledaju autentično no ne bih baš smeo da se oslonim na njih.

Zato sam odlučio da komentarišem analize koje su mi dostupne a iz izvora kojima verujem.

Ljubaznošću firme Kedara d.o.o. došao sam u posed nekoliko analiza ulja i što je još važnije, dobio sam autorizaciju komentara koje sam prethodno njima poslao i slobodu da ih dopunim po mom viđenju (makar bilo i negativno).

Može se naravno postaviti pitanje nepristrasnosti i objektivnosti.

Što se mene tiče mogu samo da kažem da nemam (bar ne još) nikakve finansijske aranžmane sa pomenutom firmom, a za njihov deo (koliko su analize autentične) mogu da kažem da iako je sve moguće sve izgleda više nego stvarno. Postoje i 2 analize (možda u nekom od sledećih tekstova) koje nisu sjajne. Naravno sa više od 90% sigurnosti se može reći da su analize poslužile kao dijagnostičke i da su parametri koji su odstupali od propisanog bili uslovljeni neispravnošću motora i nisu imali veze sa motornim uljem.

U jednom od slučaja je to naknadno i potrvđeno a drugi je (za sada) ostao nedorečen jer zapravo traži veću intervenciju na motoru. Ovo smem da tvrdim jer su bile baš specifične i školski primeri kada analiza ulja ukazuje na problem sa motorom.

U ovom tekstu jedno teretno vozilo i jedan automobil. Ostalo su sve analize teretnih vozila te ih smatram manje zanimljivim.

Zapravo sam imao na umu da iskomentarišem samo analizu ulja iz automobila ali bi bilo malo kratko (za full tekst), sa jedne strane, a sa druge nalazim da je i analiza iz autobusa vrlo zanimljiva.

Analize su rađene u Kroon-Oil laboratorijama u Holandiji a uzorkovanje Kedara d.o.o. Beograd.

KROON EMPEROL 5W-40
u vozilu Mitsubishi Spacestar sa motorom 1.9 DiD

Kroon Emperol 5W-40
in Mitsubishi Spacestar with 1.9 DiD engine

Broj izveštaja (Report Number): K589

Stanje motora (counter reading): 270.000km

Životni vek uzorka (Service life of filling): 13.000km


Analize (Analyses):

Izgled, boja (Appearance, color): Crna (Black)

Voda (Water), IR: 0,25%

Čađ (Soot), IR: 0,17%

Antifriz (Anti-Freeze), IR (%): Nula (Null)

Viskoznost (Viscosity), 100ºC: 15,2mm2/s

Tačka paljenja (Flashpoint): više od (more than) 200ºC

Gorivo (Fuel), %: Nula (Null)

Gvožđe, Iron (Fe): 48 ppm (mg/kg)

Olovo, Lead (Pb): 2 ppm (mg/kg)

Bakar, Copper (Cu): 6 ppm (mg/kg)

Hrom, Chromium (Cr): 6 ppm (mg/kg)

Aluminijum, Aluminium (Al): 9 ppm (mg/kg)

Silicijum, Silicon (Si): 8 ppm (mg/kg)

Srebro, Silver (Ag): 0 ppm (mg/kg)

Nikl, Nickel (Ni): 0 ppm (mg/kg)

Ukupni bazni broj, Total Base Number (TBN): 6,1 mgKOH/g

Zaključak, Conclusion (laboratorije, of the lab):

„Sample K589 contains little higher level of iron but related to the engine with 270.000km history it is okay.“

Ili u prevodu: Uzorak K589 sadrži malo veći nivo gvožđa ali uzevši u obzir da motor iza sebe ima 270k km, to je u redu.

NE TAKO BRZO!

Iako je zaključak tipično laboratorijski (tu mnogi greše, laboratorija nije mesto za detaljno tumačenje razultata iako može da bude) trebalo bi reći neku reč više.

1) Interval izmene je bio 13.000km dok je propisani 7500km/6 meseci. Ovo je gotovo dvostruko prekoračenje. Jeste da je proizvođač bio malo prestrog i da bi uz lake uslove sa više od 60% van grada moglo da se vozi i svih 10.000km, ovih 70% više je pomalo hrabro ali cenim da je već provereno sa 8 do 10k km sa PS uljima.

2) Preporuka Kroon-a za dotično vozilo je: Emperol 5W-40 uz „dobre alternative“: Emperol 10W-40 i Bi-Turbo 15W-40. Zapravo bi moglo da se kaže 10W-40 pa 5W-40 pa 15W-40 ili uzevši u obzir i pređene km, 10W pa 15W i na kraju tek 5W. Ipak, sintetička ulja imaju svoj kvalitet više te je za prekoračenje intervala zamene ulja njihova upotreba veoma preporučljiva.
Pri svemu ovome potrošnja ulja nije bila velika. Nemam tačne podatke ali manje od 1lit. u celom intervalu uz dosipanih tek pola litara (ako i toliko). Možda je i bez dosipavanja što je pravo čudo za (ipak) staro vozilo. Morao bih da proverim ovu informaciju ali bez dolivanja ili do litar dolivanja (ne sve pred kraj) nije mnogo od značaja iako može uticati na rezultate. Sam motor koristi celih 5 litara ulja te je litar tek 20% ukupne količine u cirkulaciji.
Sam motor je u dobroj kondiciji jer samim tim što ne troši ulje minimalno preporučene viskoznosti je dobar znak da bi mogao da pređe svih 400k km.

3) Izgled (boja) ulja je tipična za primenu motornog ulja u dizel motorima. Sve što je 10 hiljada km ili više (makar polovina predviđenog servisnog intervala) vodi ka prelasku boje ulja u crnu. Ovo ne izgleda jako dobro i u poređenju sa benzinskim ili TNG motorima deluje „previše crno“, ali je sasvim normalna pojava.

4) Vode ima više od dozvoljenih 0,20%. Laboratorija to nije zabeležila kao nešto što iskače iz graničnih vrednosti. Tu se mora biti malo fleksibilan. Prvo: korišćena je IR metoda umesto uobičajenog Karl Fischer-a (strogo gledano ona se radi kada je voda ispod 0,1%). Ovim se ubrzavaju i pojeftinjuju analize ali pravi i veća greška. U poslednjih 10-tak godina je IR metoda dokazana kao dovoljno pouzdana i reproduktibilna za analizu ulja (svih vrsta, novih ili korišćenih) iako je ostalo da može da napravi grešku od 5 do 10% i to uglavnom daje veće vrednosti. Možda zbog ovoga (0,22-0.23% ne deluje kao veliko prekoračenje) a možda i zbog činjenice da čak i stručno uzorkovanje može da unese makar 0,05% vode, laboratorija nije ovo označila kao nešto što je loše. Uzgred, nije lako ni stvoriti idealne uslove uzorkovanja, počevši od toga da motor mora biti min, 10 min. u radu a temperatura ulja oko 80ºC, pa na dalje. Mogućnost kondenzovane vode nije zanemarljiva tako da ukoliko uzorkovanje nije od strane ovlašćenog lica laboratorije rezultati koji su blago povećani obično se tretiraju kao O.K.
Dakle, zbog vrste analize može se reći da je voda na graničnoj vrednosti.

5) Čađ. Ovo je izuzetan rezultat. Zasluga je i motora a i dokaz da ED u Srbiji polako ali sigurno postaje onaj po Euro 5 normi. Dozvoljenih 3% bi bilo previše za motor automobila koji troši kvalitetno gorivo, ali je svaki rezultat ispod 0,50% jako dobar. Ovde je to tek trećina granice vrlo dobrog rezultata. „Soot“ je zapravo i čađ i koks i slični produkti nepotpunog sagorevanja.

6) To što nema antifriza i goriva više je dokaz da je motor još uvek u dobrom stanju. Uz rezultat za tačku paljenja gorivo je moralo da bude na nuli ili na granici detekcije, te možda nije ni moralo da se radi.

7) Viskoznost na 100ºC je blago povećana. Po specifikacijama bi trebalo da bude 14,4mm2/s a šteta je što nije urađeno za samo pakovanje ilil makar šaržu. Navedena prosečna vrednost može da bude i u intervalu 14 do 14,8. U nedostatku boljeg (a najbolje je „nulti uzorak“ uzet posle 15-tak minuta rada motora u leru) uzeću 14,4 kao referentnu vrednost. Kod dizela je uobičajeno da viskoznost ulja malo poraste pri upotrebi („zgusne“ se). Ima nekoliko faktora zbog kojih se to dešava. Najčešće je zbog povećanog prisustva čađi, međutim uz nekih 0,2% (što je – ništa) to ne bi mogao da bude uzrok. Najverovatnije se radi o prvim znacima oksidacione degradacije ulja. Malo prerano za 5W-40 sintetiku? Pa i ne baš. Mora se uzeti u obzir i vozilo o kome se radi i bezmalo dvostruko prekoračenje intervala zamene.
Čak i da sam u pravu, to su zaista „prvi znaci“ i radi se o veoma malom stepenu (mada može biti još par stvari ali nema na osnovu čega da tvrdim). Iako sve ne ide linearno do iskakanja iz SAE 40 kategorije moglo bi da se (na vozilu o kome govorimo) pređe bar još pola već izvoženog što čini 20 hiljada km. A granica dopuštenog je i veća. Do 18mm2/s bi se još „izvozali“ te bi po ovoj singl osobini i značajnijoj degradaciji ulja moglo da se pređe i svih 25000km i to u Mitsubishi-ji dok je konačna granica upotrebe ovog ulja (makar) 30.000km.

8) Analizirani elementi, osim gvožđa (Fe). Svi su daleko ispod dopuštenih granica, a izdvojio bih samo Si, Cr i Al. Si je praktično kao u novom ulju, jer sintetička ulja obično imaju nešto Si (5 do 10). Antifriza nema uopšte te taj izvor silicijuma otpada (inače baš se koristi ovaj tip antifriza u ovom Mitsubishi-ju. Hrom je tek na petini dopuštenog ali je obično ispod 5ppm te je rezultat od 6 zapravo znak da se pogledaju drugi elementi (Fe) jer sam po sebi nije kritičan. Uz Fe čiji je sadržaj visok ukazuje da se zaista radi o procesu habanja iako nije ni blizu zabrinjavajućeg pa čak ni za promenu. Al je tek na polovini (zapravo ispod) dozvoljene vrednosti te iako ukazuje na manje habanje sve je u granicama prihvatljivog.

9) Gvožđe (Fe), sadržaj od 48ppm je tek na pola starijih kriterijuma a od 75ppm ga deli još 50%. Izgleda da i nije tako mnogo, no jeste nešto što upada u oči. Već bi 50ppm trebalo uzeti kao jako oštar faktor koji bi uslovljavao zamenu. Kako god čak i po ovom kriterijumu sigurno može da se vozi do 15000km a možda i svih 20k km. Uzevši u obzir starost motora (u stvari mnogo radnih sati) te da je u takvim slučajevima habanje još izraženije a deo Fe je i iz prethodnog ulja i/ili već načetih ležajeva, osobina ili čak kolenastog vratila. Čak i Fe potvrđuje minimalnih 15000km koje je moguće preći sa Emperol 5W-40 čak i kada je fabrička preporuka 7500km.

10) TBN. Evo jednog važnog parametra. Analiza pokazuje 6,1. Prilično visoko. Ipak, treba uzeti u obzir da Emperol startuje sa 9,7! Dakako, ova vrednost može biti od 9,5 do 10 u praksi te je šteta što nema početne vrednosti. Pad je znači 3,6 (mgKOH/g) što nije baš tako malo. To bi onesposobilo neko savremeno ulje sa TBN-om od 7,2 (mada je naravno pitanje da li bi kod njega apsolutna vrednost pada bila ista). Do 4,85 (4,9) ostala je još trećina, te bi u linearnoj aproksimaciji ispalo da se ulje može koristiti do 16500km a zapravo verovatno i svih 20k km.
Ipak nikada nije dobro uzeti TBN kao prvi uslov zamene ulja. Mada je činjenica da ovaj pad ukazuje da za konkretno vozilo nije dobro terati do punih 20k km.
Ovim se zaokružuje stav pisaca ovih redova da bi ulje moglo da se koristi do 15.000km.

Kroon Armadosynth NF 10W-40
u FAP autobusu sa Mercedes motorom
(nije naveden tačan model ni jednog ni drugog)

Kroon Armadosynth NF 10W-40
in FAP bus with Mercedes engine
(without details for both of them)

Broj izveštaja (Report Number): K588

Stanje motora (counter reading): 400.000km

Životni vek uzorka (Service life of filling): 30.000km


Analize (Analyses):

Izgled, boja (Appearance, color): Crna (Black)

Voda (Water), IR: 0,10%

Čađ (Soot), IR: 0,27%

Antifriz (Anti-Freeze), IR (%): Nula (Null)

Viskoznost (Viscosity), 100ºC: 13,4mm2/s

Tačka paljenja (Flashpoint): više od (more than) 200ºC

Gorivo (Fuel), %: Nula (Null)

Gvožđe, Iron (Fe): 23 ppm (mg/kg)

Olovo, Lead (Pb): 0 ppm (mg/kg)

Bakar, Copper (Cu): 1 ppm (mg/kg)

Hrom, Chromium (Cr): 1 ppm (mg/kg)

Aluminijum, Aluminium (Al): 3 ppm (mg/kg)

Silicijum, Silicon (Si): 10 ppm (mg/kg)

Srebro, Silver (Ag): 0 ppm (mg/kg)

Nikl, Nickel (Ni): 0 ppm (mg/kg)

Ukupni bazni broj, Total Base Number (TBN): 12,4 mgKOH/g

Zaključak, Conclusion (laboratorije, of the lab):

Normalni rezultati za uzorak br. K588 (Normal results for sample nr. K588).

Veoma škrto, nema šta. Mada nema mnogo tu šta da se kaže.

Armado Synth NF je ulje po MB 228.5 standardu, uz koji ima i dosta drugih ali je ovaj relevantan za analizu. Samo da pomenem da je ulje API CI-4 i ACEA E7/E4.

Uz sve je SINTETIČKO motorno ulje. Otprilike odgovara osnovama 5W-40 ulja za automobile ali uz drugačiji paket aditiva. Kod teretnog programa poneka 10W-40 ulja spadaju u klasu sintetičkih ulja.

Dakle namenjeno je pre svega Euro 3, 4 i 5 motorima uz korišćenje Evrodizela (Euro Diesel) po Euro 4 ili još bolje Euro 5 standardima. Namenjeno je za intervale zamene i do 100.000km. U teškim uslovima eksploatacije ovo se skraćuje na 30 do 50 hiljada km.

Ovaj autobus se koristio na gradskim i prigradskim linijama što je baš to: „severe conditions“.

Sve analize su više nego dobre. TBN je praktično kao kod novog ulja 12,5 što nisu „čista posla“. Ovo je potpuno nemoguće te je objašnjenje van ovih analiza. Čak i sa prilično dolivanja nije moguće, a po navodima iz Kedare dolivanja ulja je bilo u minimalnom iznosu, praktično zanemarljivo (kao i kod prvog slučaja). Kako god i pad sa 15 na 12,4 (ili 10,4) nije posebno zabrinjavajući.

Jedino Fe ukazuje da se radi o korišćenom ulju. Ima ga tek trećina dozvoljenog mada je to uobičajeno kod teretnog programa. Ipak bi mogao da se uzme oštriji kriterijum od 50ppm što bi ulju dalo ocenu da je na polovini intervala.
Kako god, u drugoj polovini intervala stvari brže idu u lošem pravcu te bi apsolutni i kranji rok za zamenu ovog ulja bilo 50k km.

Ipak uz navedene uslove vožnje, iskustveno bih se opredelio da 40k km bude ono što je idealno. Naravno trebalo bi proveriti makar još jednom i po mogućstvu na više sličnih vozila.

среда, 16. фебруар 2011.

Motul menjačka ulja; Motul gear oils


Motul = vrhunski kvalitet. To je opšte poznata stvar. Bije ih glas da su skupi „kao đavo“. Da su skupi, jesu, kvalitet po bagatelnoj ceni ćete teško dobiti, no ovaj brend zapravo (u proseku) nije ništa skuplji od Shell-a, Mobil-a ili Castrol-a (da pomenem samo tri najveća, naravno Castrol zajedno sa celom BP grupacijom).

Doduše mnogi će se zapitati, nije li drskost da kao mala (srednje velika) kompanija napadate cenovni razred TOP brendova i čak ga prevazilazite?

Samo da podsetim: niko, ali NIKO ne upotrebljava estarske sintetike kao Motul. I niko nema ulja od čisto estarskih sintetika. Makar ako se računaju međunarodne firme (ne mislim na multinacionalke, već prisutne na svim kontinentima). Ne računajući naftenska bazna ulja (koja su više kao začin (mirođija), a koja takođe pripadaju V baznoj grupi, i dodaju se obično oko 5% ili maksimalno 10% u ’full’ sintetike, naravno ne sve) estarske sintetike su najskuplja bazna ulja (base stock preciznije rečeno). Iako nisu u svemu superiorna u odnosu na PAO ulja pa čak i u nekim oblastima bivaju inferiorna, ova bazna ulja sasvim sigurno tuku sve base stock-ove III i III+ bazne grupe i to ubedljivo.

Da ponovim, maksimalna polarnost (od svih baznih ulja) omogućava ovim uljima jedinstvenu osobinu a to je da se lepe na metalne delove. Uljni (bilo je "metalni" što je samo greška u kucanju) film je dakle uvek prisutan te je zaštita prilikom starta i prvih par minuta rada (ovo se odnosi na motor) uvek bolja nego kod bilo koje druge vrste ulja. Castrol je ovo marketinši „iscedio do krajnjih granica“ kod Magnatec serije. A u pitanju je samo manji deo estarskih sintetičkih base stock-ova.

Naravno gotov proizvod čini međusobna zavisnost baznog ulja i aditiva ali i tu je Motul „jak kao zemlja“ jer su njihova ulja uvek bogata (brižljivo probranim) aditivima.

Asortiman je relativno skroman ali pokriva veći deo potreba automobila i manji deo teretnog voznog parka.

Od većih kompanija sa bogatim asortimanom su ostale Selenia i Shell ali zbog dužine tekstova i opštih obaveza autora moraće da dođu na red malo kasnije. Da bi se održao nivo objavljivanja jednog teksta nedeljno, ili na oko 5 dana, ovo je neophodan kompromis. Jedino podela u dva dela (koja kod oba ne bi bila racionalna) može da spase razvlačenje „novog izdanja“ po dvonedeljnom tempu. Dakle, nisam zaboravio Shell i Selenia brenodove ali će malo sačekati.


SAE 90 Mineralno

Nemaštovit naziv ali barem ne nervira bombastičnim izrazima ili nerazumljivim šiframa.

Ovo je čisto mineralno ulje praktično bez aditiva. Namenjeno je pre svega za oldtajmere.

Stoga je specijalno formulisano da ispuni zahteve klasičnih automobila. Niska potrošnja (u takvim sklopovima menjača) i relativno mali gubitak ulja zahvaljuju pre svega (monogradnoj) viskoznost SAE 90 koja je, zbog namene, ovde veće viskoznosti nego kod modernih ulja.

Ne sadrži halogene metale i u potpunosti je kompatibilno sa zaptivkama klasičnih automobila kao i legurama koje su korišćene pre 50 ili 70 godina. Potpuno je nekorozivno.

Specifikacije:

API GL-1.

EPL 90

Mazivo za mehaničke transmisije. Spada u grupu EP maziva.

Za sve menjače, menjačke kutije, diferencijale (i hipoidne) bez LP zahteva, koji rade pod umerenim naporima i obrtnim brzinama. Spada u SAE 90 viskoznju kategoriju.

Specifikacije: API GL4 – MIL-L 2105, MAN 341type N, ZF TE-ML 16A / 17A.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 895kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 16,8mm2/s i i 181,2mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 98. Tačka paljenja 222ºC, tačka stinjavanja: –15ºC.

Prilično standardno i solidno. Tačka stinjavanja je prosečna ali podnošljivo dobra (nekada je i par stepeni viša) a radna viskoznost odgovara SAE 50 motornim uljima mada je blizu granice SAE 40.

90 PA

Mazivo za LSD (limited slip differentials). Upotrebljava se kod automobila, teretnih vozila (teških radnih mašina) ali posebno kod 4WD i trkačkih (sportskih) vozila.

Koristi se kod jako opterećenih (hipoidnih) diferencijala sa ili bez LS sistema.

Za BMW zadnje osovine sa LS diferencijalima treba koristiti MOTUL HYPO SYNT LS.

Specifikacije: API GL4/GL5; MIL-L-2105D.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 898kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 14,5mm2/s i i 140mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 102. Tačka paljenja 212ºC, tačka stinjavanja: –24ºC.

Prilično „natprosečne“ osobine ovog ulja su uglavnom zahvaljujući manjoj viskoznosti unutar SAE 90 kategorije. Jako dobar podatak (među najboljima uopšte) o tački stinjavanja samo dodatno preporučuje ovo izvanredno (iako specifično) menjačko (transmisiono) ulje. Odgovara SAE 40 motornim uljima po viskozitetu.

Gear MB 80W

Ulje namenjeno za menjače kamiona. Posebno za: Mercedes Benz, MAN ili ZF (Ecolite, Ecomid, Ecosplit, Astronic 1&2 bez Intrader-a) a prema odobrenjima i standardima koje ispunjava.

Specifikacije/Odobrenja:

API GL-4 / MB 235.1, MAN 341N, ZF TE-ML 02A/17A.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 886kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 10,8mm2/s i i 89,3mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 105. Tačka paljenja 219ºC, tačka stinjavanja: –30ºC.

HD 80W-90

Prilično univerzalno menjačko ulje. Pogodno je za sve mehaničke transmisije, sinhronizovane ili nesinhronizovane menjače, kao i za kombinacije menjač/diferencijal, hipoidne diferencijale bez LS sistema ali podvrgnute udarnim opterećenjima. Posebno se preporučuje za kombinacije: veliko opterećenje uz male rotacione brzine ili umerena opterećenja uz velike rotacione brzine.

Spada u EP maziva sa jako izraženom zaštitom od habanja.

Radna 90 kategorija omogućava natprosečno otporan uljani film. Veoma otporno na smicajne sile.

Prolazi 20-to časovni test otpornosti na smicanje pri čemu zadržava SAE 90 viskoznost.

Pogodno za bilo koji zaptivni materijal i obojene metale (legure) koje se koriste pri konstrukciji menjača.

Standardi: API GL4 i GL5 / MIL-L-2105D.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 894kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 15,0mm2/s i i 144mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 105. Tačka paljenja 210ºC, tačka stinjavanja: –27ºC.

Sam naziv mu direktno označava upotrebu koja je uglavnom Heavy Duty i za teretni program ili tešku mehanizaciju. Ipak ga ne treba potpuno odbaciti ni kod automobila naročito onih iz osamdesetih godina ili prve polovine devedesetih. Nešto je kao 20W-40 motorno ulje ali sa ponašanjem na mrazu kao kod 15W-40.

GEARBOX 80W–90

Ulje za menjače i diferencijale pojačano sa molibden bisulfidom (MoS2), EP kategorije.

Preporučuje se za iste uslove kao i HD 80W-90. Ima i potpuno iste osobine kao ono ali je znatno viskoznije i sa mnogo većim indeksom viskoznosti. Znači nije prosto HD sa dodatim MoS2 već je potpuno samostalno formulisano ulje koje ispunjava nešto drugačije zahteve viskoznosti iako su ista kategorija.

Autoru omiljeno zbog već fabrički dodatog MoS2 i potpune optimizacije u tom smislu. Izuzetno štiti od habanja i korozije. Pogodno je za sve materijale koji se koriste za menjače (sinhroni od obojenih metala, bakra i njegovih legura) kao i sve vrste zaptivki.

Standardi: API GL4 i GL5 / MIL-L-2105D.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 902kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 21,7mm2/s i i 164mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 157. Tačka paljenja 198ºC, tačka stinjavanja: –24ºC.

Motulovo menjačko ulje sa najvećom specifičnom gustinom. To je logično jer sadrži i čvrsto mazivo u sebi. Ima indeks viskoznosti koji je tipičan za (naročito Motulova) 10W-40 ulja mada je zapravo najbliže 15W-60 motornim uljima po viskoznosti. Jedina mana mu je tačka tečenja koja bi trebala da bude par stepeni niža ali i pri uslovima „pihtija“ ovo ulje i dalje podmazuje bolje od običnih baš zbog MoS2. Čvrsto mazivo definitivno smanjuje koeficijent trenja u punom temperaturnom opsegu primene.

Motul Gear 75W-80

Ovo je malo „redak zver“ na manjim tržištima. Blago specifično ulje namenjeno pre svega francuskim vozilima. U prvom redu nekim menjačima PSA grupe ali i Renault ima menjače sa istim zahtevom. Podrazumeva se cela Renault grupa (Nissan EU i Dacia pride).

Otprilike je pandan Kroon-ovom Gearlube RPC 75W/80W.

Spada u polu-sintetička ulja (Technosynthese) mada je kod Motula u novije vreme ovaj pojam vezan i za full HC ulja. Teško je reći šta je ovde konkretno (bez pravih i potpunih informacija) no nedvosmislena je PS klasa kojoj ovo ulje definitivno pripada.

Zbog male radne viskoznosti spada i u FE ulja (za štednju goriva). Kompatibilno je sa raznim zaptivkama a može da se koristi i kod sinhrona od obojenih metala. Jako je upotrebljivo za „problematične“ menjače koji zapinju i gde je menjanje brzina teško. Naročito pri niskim temperaturama. U tom smislu može prilično da pomogne.

Standardi: API GL4 i GL5 / MIL-L-2105D.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 882kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 10,1mm2/s i i 58,8mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 160. Tačka paljenja 204ºC, tačka stinjavanja: –36ºC.

Ovo ulje ima viskoznost kao 0W-30 motorna ulja što je zaista jako retko za jedno menjačko ulje. Ipak, indeks viskoznosti odgovara tipičnom 5W-30 kao i tačka stinjavanja, koja izgleda svoju vrednost duguje HC osnovi. Malo zbunjuje podatak o specifičnoj težini ovog ulja (kao da je permutovan sa starijim bratom, 75W90).

MotylGear 75W-90

Verovatno najkorišćenije i najpoznatije Motul ulje za menjače. Prethodno je praktično derivat ovog ulja jer je ovo starije i odavno ’hara’ tržištima širom sveta. Zaista odlično ulje koje je jednino preskupo za automobile niže kategorije (ekonomske) ali za 2 ili 3 litara ne bi trebalo da je apsolutno nedostupno čak ni za standard Istočne Evrope, pogotovu što ćete ovo ulje sipati jednom ili najviše dva puta u životnom veku takvog automobila.

Sve što važi za prethodno važi i ovde osim što je FE manje izraženo ali je zaštita menjača veća kao i prilagođenost težim uslovima rada. Ovde može da se podvede i povremena (amaterska) sportska vožnja na kraćim deonicama. Iako nije pravi streptomicin može se koristiti i kod GL-3 zahteva (pa i u Zastavinim vozilima, kao i starijim Fiat) jer ne utiče (nije korozivno) na sinhrone od obojenih metala i njihovih legura.

Veoma je preporučljivo za bučne menjače ili diferencijale koji „huče“.

Standardi: API GL4 i GL5 / MIL-L-2105D.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 868kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 16,7mm2/s i i 107,8mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 171. Tačka paljenja 200ºC, tačka stinjavanja: –45ºC.

Prilično odgovara 15W-40 uljima po viskoznosti iznad 0ºC no ipak malo zalazi u SAE 50 specifikaciju, čime ističe svoj sportski karakter. Tačka stinjavanja je niža od prethodnog te se ovo ulje zapravo može bolje opisati kao 5W-50 sintetičko motorno ulje, po ovom kriterijumu. Zaista vrlo univerzalno menjačko ulje za putnička motorna vozila. I zaista, na osnovu tačke tečenja može se zaključiti da ovo ulje u sebi ima nešto estarske sintetike iako proizvođač to ne naglašava.

MotylGear 10W-40

Technosynthese – Ester kako kaže Motul. To bi moglo da znači SHC/HC uz dobar procenat estarske sintetike. Za početak: vrlo dobro (zvuči). „Posebno se preporučuje menjačima kod kojih je otežano menjanje brzina ... i Honda ... menjačima“ ... i Lada Samari, dodao bih ja na Motul-ovu šaljivu preporuku.

Onda je ovo motorno ulje? Pa i nije baš, zapravo jeste ali uz posebno birane aditive. Moglo bi tu i tamo i u motor jer nije specijalno i posebno menjačko. Dakle ako ste u dilemi šta da koristite za Honda automobil a nije vam dostupnan Honda MTF (Manual Transmission Fluid), koji je isto 10W-40, evo vam idealne zamene. Pogodno je za sve moguće zaptivke i materijale za menjače. Ovde je ovo ubedljivije i na višem stepenu od klasičnih menjačkih ulja, jer je ipak motorno.

Ah, ZF mora da se topi od miline kada ovako nešto vidi (najveći zagovornici motornih ulja u menjačima, makar automobila; neke teške mašine ovo odavno koriste).

Standardi: API SG/SH – API GL4.

Vrlo zanimljivo ... za jedno menjačko ulje. U svakom slučaju možete ga koristiti kao motorno za automobile iz 80-tih i prve polovine 90-tih godina prošlog veka, naročito za ... Honde ... i Lade.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 878kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 15,4mm2/s i i 108,8mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 149. Tačka paljenja 230ºC, tačka stinjavanja: –30ºC.

I po osobinama je očigledno da se radi o kvalitetnom PS motornom ulju nešto starije generacije. Prednost je u tome što ovakvo motorno ulje ne možete tako lako naći u poslednjih par godina.

Ovim se završava ’civilni sektor’ Motula. Krećemo na „tešku artiljeriju“ – RACING ulja za menjače.

MotylGear 300 i 300LS SAE 75W-90

Ulje za menjače, diferencijale i zadnje osovine kod trkačkih automobila, 100% Sintetičko – bazirano na estrima - SAE 75W-90. Ovo je kratak opis dat od strane proizvođača. Kratko ali ubitačno.

Za sve menjače i hipoidne prenosnike bez LS sistema. Namenjena je i običnim automobilima ali posebno za prave trkače, automobile koji se koriste za: kružne trke (krug), reli, Grupu A i slične.

Posebno je pogodno za 4WD.

Ipak u slučaju LS diferencijala Motul preporučuje korišćenje: MOTUL 90 PA ili HYPO SYNT LS.

Ili da se koristi LS serija ovog ulja. U vreme pisanja tehničkih detalja (izuzetno) novo LS ulje još nije postojalo. Mislim da se Motul malo preračunao te da mu je praksa nametnula ovakvo rešenje. Sportisti su navikli na (V)300 te im spominjanje (polu)civilnih verzija nije bilo ubedljivo.

Ovo je i jedina suštinska razlika između non-LS i LS verzije.

Osim svih ostalih osobina koje krase i ostala ulja ovde se posobno ističu dve:

Izuzetna termička stabilnost (ali IZUZETNA) i „Unshearable oil film“, što znači uljani film potpuno otporan na smicanje u svim uslovima, čak i ekstremnim. SAE 90 će biti zadržano i u najekstremnijim uslovima kao da se radi o monogradnom SAE 90 ulju. „Shear loss (of viscosity)“ ili gubitak viskoznosti u uslovima visokih smicajnih sila: 0%.

Ovako hrabre izjave vode ka jedinom zaključku: ulje uopšte nema polimere za modifikaciju viskoziteta.

Standardi: API GL4 i GL5 / MIL-L-2105D.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 868kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 14,2mm2/s i 105mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 140. Tačka paljenja 200ºC, tačka stinjavanja: –39ºC.

Odgovara 15W-40 motornom ulju iako je blizu i onim 10W-40 sa manjim indeksom viskoznosti. Ovo je otprilike ogdovor gde se može stići sa motornim uljima bez polimera za modifikaciju viskoznosti. Dakle 15W-40 kao od šale i 10W-40 uz malo muke. Zašto se onda to ne radi? Prvo i prvo aditivi za motorna ulja i menjačka se razlikuju a skoro isto tako važno je i cena. Cena menjačkog ulja lakše može biti veća jer se menja jednom ili najviše dva puta, kod većine automobila, dok bi full & pure sintetika kao bazno ulje bilo malko preskupo, naročito za automobile malo starije generacije koji troše 15W-40 i 10W-40 motorna ulja. Čak je ovde i tačka stinjavanja izuzetna te odgovara 5W-40 ili 5W-30 motornim uljima, što je više nego što će vam ikada zatrebati.

- Volite li brzu vožnju?

- Uz V300 Racing motorno ulje, koristite i Gear 300!

Gear Competition SAE 75W-140

Racing ulje za LS diferencijale, bilo da su ugrađeni u menjačku kutiju ili ne.

100% Sintetičko – bazirano na sintetičkim estrima.

Namenjeno za hipoidne LS diferencijale i menjače trkačkih automobila i naravno za najveća opterećenja i rad pri udarnim (shock) opterećenjima.

Namena mu je identična prethodnom. Malo veća radna viskoznost je prilagođena nekim (ne svim) takmičarskim menjačima. Uz sve sitne pozitivne i negativne strane veće viskoznosti ipak se ističe još bolje dugotrajna postojanost na visokim temperaturama.

Motul ističe da je i ovo ulje potpuno otporno na smicanje i da je pad viskoznosti u uslovima velikih smicajnih napona 0% !! Ovde je to još više za naglašavanje jer je izuzetan indeks viskoznosti neminovno postignut (makar minimalnom koncentracijom) polimerima za njegovo povećanje. Iako neke estarske sintetike imaju Ind.Visk. od 160 nije mnogo verovatno da imaju i svih 180.

Performanse:

STANDARDI: IZNAD SVIH POSTOJEĆIH STANDARDA !!

SPECIFIKACIJE: API GL5 – MUGEN Le Mans 24H – HEWLAND and X-TRAC Japanese GT.

Tehnički podaci:

Specifična gustina (15ºC): 906kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 24,7mm2/s i i 170mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 178. Tačka paljenja 212ºC, tačka stinjavanja: –36ºC. Boja: plava!!

Uz visoku radnu viskoznost obično ne ide stabilnost ali Motul ističe da je SAE 140 stabilno i u najekstremnijim uslovima i da prolazi višečasovne testove. Po apsolutnom viskozitetu ovo ulje je praktično identično 10W-60 motornim uljima, što prati i tačka stinjavanja. Ona je nešto lošija od prethodnog zbog upotrebe viskoznijih baznih ulja. Mali procenat polimera više utiče na radnu viskoznost koja bi inače bila negde između SAE 90 i 140 (SAE 50 i 60 po SAE J300).

Mic po mic i od „skromnog“ asortimana stigosmo do dvocifrenog broja. Doduše to je „isceđeno“ i obuhvata praktično ceo asortiman koji je teško naći bilo gde osim u centrali jer je nekoliko (bar trećina) ulja jako specifično i namenjeno užem krugu korisnika.

Sa HYPO SYNT LS (koje nije opisano a slično je 90 PA i namenjeno pre svega zadnjim osovinama BMW vozila, naročito sa 4x4 pogonom) ukupno je 12 različitih ulja za ručne menjače.

Ovim Motul zapravo spada u prelaznu kategoriju između proizvođača koji imaju dvadesetak ulja za menjače i onih koji imaju jednocifren broj. Svega par njih (opisanih) je namenjen teretnom programu ili se uslovno tako može svrstati (kategorizovati). Većina gore navedenih ulja su baš namenjena za automobile tako da se bez preterivanja može reći da Motul ima solidno širok asortiman.


P.S.

Zahvaljujući ispravci čitaoca (vidi komentare) evo i nove i tačne priče o Motul Gear 300.

Ostaje da je to 100% estarska sintetika sa svim osobinama koje su navedene. Jedino su fizičko-hemijske karakteristike drugačije. Izvesno je da modifikatora viskoznosti ipak ima ali (i sad je jasno zašto) proizvođač tvrdi da ostaje 90 i pod najrigoroznijim 20-to časovnim testovima.

Ovo ulje ima jedan od najvećih ind.visk. uopšte među motornim i klasičnim menjačkim uljima koji iznosi fantastičnih 222. Kako su korišćene najkvalitetnije (to je još očiglednije) estarske sintetike (di-estrarska tehnologija) nije nemoguće da se postigne i svih 170 za VI (ind.visk.). Međutim do nedostajućih 220 i kusur stvar su morali da odrade modifikatori ("poboljšivači") viskoznosti.

Biće navedeni STVARNI TEHNIČKI PODACI i uzmite da su ovi tačni (i još su bolji !!).

Tehnički podaci:
Specifična gustina (15ºC): 900kg/m3; Kinematska viskoznost na 100ºC: 15,2mm2/s i 72,6mm2/s na 40ºC, uz indeks viskoznosti od: 222. Tačka paljenja 200ºC, tačka stinjavanja: –60ºC.

Još bolje! Izvanredno! Tačka stinjavanja praktično maksimalna za menjačka ulja (iako i Castrol postiže toliko, Statoil je blilzu a tek ćemo videti da ni Mobil nije daleko).

Imate problema prvih sekundi polaska na -20cel. ili -25? A koristite 75W-90? E pa ne koristite Motul Gear 300!! Od prve sekunde kao da je proleće na na nuli kao da je leto! Lako šaltanje zagarantovano! Skupo? Al' super kvalitet. Indeks viskoznosti je jednostavno "nenormalan" i kazuje da temperatura zaista malo utiče na viskozitet ovog ulja koje zadržava SAE 90 (40) i do (verovatno) 110-120cel. a SAE 85 (30) i na oko 125cel.

Ako se bavite sportskim aktovnostima, profesionalno ili amaterski od ovoga možete imati veliku korist. Praktično je nemoguće ovo ulje pregrejati čak i u srednjerazrednim takmičenjima.

Iako ne zalazi u SAE 50 kod motornih ulja najbliže je u apsolutnoj viskoznosti upravo 0W-50 uljima (zapravo ulju jer je samo jedno komercijalno). Perfecto!


Naravno još jednom pohvale čitaocu ( malahije ) koji je uočio grešku. Eto što ne videše dva ne videše ni četiri oka (mislim na g. Isaka) te je pažljivi čitalac ispravio dva najbolja poznavaoca Motul ulja kod nas (sebe ipak smatram drugim, bez lažne skromnosti ali i bez prave). Ne treba se pravdati, jednostavno se dešava. Malo manje koncentracije i pogrešni podaci su tu. Ovo bi promaklo (verovatno) i u nekoj knjizi a zato je tu net i više dobronamernih recenzenata. Hvala!