Ukupno pregledanih strana (Total Page Views)

субота, 31. децембар 2011.

Objava broja 59, Crying of Lot 59




Podcenio sam svoje obaveze (poslovne, tričavih 12h dnevno pa 6,5 dana nedeljno) te tradiciju od 59 tekstova godišnje za malo pa nisam ispunio, te se provlačim u “pet do dvanaest“ (a zamalo da bude i bukvalno ali u novogodišnjoj noći bi bilo previše).
Jedini čovek koji (ali zaista) ima više obaveza (ne računam one koji su 15-16h na poslu ali ne odrade ni 1,5 do dva, a takvih je tušta i tma) je izgleda (naš) Ragazzoni. Ipak, čovek je smogao snage i našao vremena za izvanredan tekst o filterima za prečišćavanje motornih ulja. Povrh svega ostavio je i jedan lep komentar u istom tekstu.
Pošto čoveka nisam lično upoznao (iako se povremeno čujemo telefonom) smatrao sam da ima pravo na nagradu a zaista je zaslužio i više od toga. Tekst pomalo kasni i zbog toga što zaglavljen između „klipova i cilindra“ nije mogao desetak dana da odgovori na prosto pitanje (mejlom, zapravo PP na CBC) da li bi tu nagradu i primio.
Napokon je ... samo da vidim kad ... 28.12.2011. (a i ja sam dobar, kasnim samo 3 dana), poslao mejl (zapravo PP na CBC). Evo i glavne polovine njegovog mejla:
“Hvala Stevo na lepim rečima, nagradu ne bih primio, mislim da nije korektno ipak treba i druge ljude stimulisati da pišu. Svakako hvala ti. “
Kako god, obećao je (bar) još jedan tekst, kada ode na odmor (u januaru Nove 2012.) neizvesnog trajanja (bar nedelju dana je izvesno pa i tekst bi mogao da padne).
Kao što kaže poslovica – kad neće breg Muhamedu onda će Muhamed bregu.
Laureat za preriod novembar/decembar 2011. je gospodin Sava.
Pre svega za komentar od 01.11.2011. ali i za onaj od 14.11.2011. u vezi “time realizing” aditivima.
Molim da se ovim povodom javi (ima i ceo januar).
Gosn Kosta napreduje i stigao je do drugog mesta. Na žalost, obećanje da će jurišati na prvo mesto nije ispunio pa je drugo mesto zaslužio samo tom pretnjom (uz onomatopeje “besa”).
Pobedničko postolje zaokružuje Bojan (za “Živote lutalico …” komentar uz “Quo Vadis” što ako se ne shvati pretenciozno i bukvalno zaista zvuči (zvučalo je u šaljivom tonu teksta) dobro) ali i da je bio prvi ne bi mogao da dobije nagradu (koju je osvojio istim trećim mestom) jer je cilj da ih dobije što više ljudi.
Ne bih dalje rangirao (a razlike su, čak i u odnosu na prvo mesto, male) ali samo da pomenem one koji su imali dobra pitanja ili komentar:
Stojadin, MaxBunker i Nenad pre svih (za komentare/pitanja od, respektivo: 24. novembra, 19. novembra i 12. novembra).
Jako dobro pitanje je imao Čedomir ali na CBC-u. Svakako za postolje. Da je konkurencija bila slabija, verovatno bi i osvojio nagradu bez obzira što nije bilo na “motornaulja.blogspot.com”.
Skoro isto tako blizu nagrade bio je i Vlada zbog iskreno podeljene činjenice da je njegov auto prešao “samo” 100k km više nego što na satu piše. Ipak to je više kuriozitet i splet okolnosti a ne promišljena kreacija te (ipak) nije bilo za nagradu.
U svakom slučaju: hvala svima koji blog čitaju, redovno ili povremeno, a naročito onima koji učestvuju sa pitanjima i komentarima. Još više onima koji su napisali neki tekst za blog.
Gosn Laza je imao skromnu premijeru ali se nadam da neće ostati na tome. Još ako “privedem” izuzetnog čoveka (‘M900’) to će biti pravi bingo.
Sava i Kosta su zaradili pravo za tekst-dva na blogu a verovatno i Čedomir.
Osim toga svi do sada pomenuti a i više od toga, praktično svi registrovani ili makar predstavljeni čitaoci, tu priliku lako mogu dobiti. Dovoljno je da napišu tekst koji ima direktne ili indirektne veze sa mazivima (prvenstveno) ali i uopšte sa automobilima.
Zainteresovani neka pošalju tekstove na motornaulja@gmail.com i ukoliko su O.K. idu na blog.
Pokušaću da do treće godišnjice obradim bar još sledeće teme:
BP ulja (pod tim brendom), Amsoil – što se automobilskih ulja tiče.
Bel Ray, Motorex i Bardahl – što se motociklističkih ulja tiče.
Tu je još par specifičnih tema (a i tekst o kočionim fluidima „1.3“ nisam zaboravio) tako da ćemo se družiti i u četvrtoj godini blogovanja.
Na kraju, ali ne i po značaju:
Promotivni tekst o Mass company sledi kada se dobitnik (g. Sava) izjasni hoće li ili ne nagradu.
Za sada je dovoljno reći – Motul su vrhunska ulja, a jedino mesto gde vam je originalnost (u Srbiji ali i BiH i CG) zagarantovana to je MASS ili firme koje direktno kupuju od njih.
Iskoristite akcije koje su u toku a slanje (brzom) poštom nije velika stavka, tako da se originalno Motul ulje zaista može nabaviti po jako popularnoj ceni; praktično dobijate vrhunski brend i kvalitet po ceni prosečnog brenda i vrlo dobrog kvaliteta.
Popularne cene Motula ... mali korak za Motul ali veliki za NOVE korisnike.
Još jedanput, svim čitaocima srećna Nova godina i božićni praznici, bilo da su prošli ili tek dolaze. Živi i zdravi bili i sreća nek vas prati. Za ostalo ćemo se snaći, ovako ili onako.

петак, 9. децембар 2011.

Oil Filters by Ragazzoni (Uljni Filteri - Ragazzoni)



Centrifugalni filter se koriste kao fini filteri zbog svoje mogućnosti izuzetno kvalitetnog prečišćavanja.
Koriste se i kao glavni filteri. Osnovni radni deo je rotor, koji sa mlaznicama malog otvora kroz koje dolazi ulje rotira brzinom 5-10000 o/min i svojim reaktivnim otporom pravi centrifugalnu silu koja odbacuje i lepi čestice na zidove kućišta. Prilikom čišćenja kućište se pere i sastruže od nalepljene nečistoće koja podseća na blato. Ovi perečistači su nekako najomiljeniji u konstrukcijama ruskih motora.
Pored ovog tipa, sa hidrauličnim pogonom, postoje centrifugalni prečistači sa mehaničkim pogonom, gde se ceo filter nalazi u sklopu remenice kolenastog vratila. Rešenja primenjivana na vozilima FIAT-ove familije, Z-750, Z-1300, Poljski FIAT 125....


I tekstualni prikaz:



Filteri za prečišćavanje motornih ulja
Primenjeni u delu sistema za podmazivanje motora SUS pod pritiskom u kružnom toku .
(Tekst je informativnog karaktera i u dopuni sa ostalim tekstovima na ovu temu, trebalo bi da ako nista drugo, razonodi čitaoca. Pored nekih poznatih rešenja, prikazaću i neka možda zaboravljena, ali svakako da ću izostaviti i jedan dobar deo toga. Na žalost neki prefinjeni podaci o karakteristikama, proizvođači svega pa i filtera, kriju iza sedam mora, sedam gora i tri mrtve straže!)


Mehaničke nečistoće u ulju, koje nastaju u procesu rada motora, ili koje se mogu uneti zajedno sa uljem, kao što su metalni opiljci, čađ, pesak, prašina i sl., jako nepovoljno utiču na rad motora u smislu pogoršanja kvaliteta podmazivanja, povećanja habanja i skraćenja veka trajanja samog agregata. Postoji obrazac, doduše dosta stariji pa samim tim i komotniji koji kaže da motori obično stvaraju nešistoće po sledeđem obrascu:
DIESEL MOTORI 0.736( 0.2-1)mg∙km∙Kw
OTTO MOTORI   0.736( 0.1-0.3)mg∙km∙Kw
Da bi se sprečilo prerano pogoršanje kvaliteta ulja, obzirom da kroz motor cirkuliše jedna te ista količina ulja-do zamene, ugrađuju se prečistači ulja.
Po mestu ugradnje, koje određuje njihove osnovne konstrukcione osobine,  mogu se svrstati u nekoliko grupa i to:


1.   Predprečistači
2.   Prečistači u glavnom toku kao jednostruki i dvostruki
3.   Prečistači u sporednom toku
4.   Separatori ili magnetni odvajači
Po kvalitetu prečišćavanja na:
1.   Grube sa mogućnošću absorpcije čestica  od  50-100 µm i veće
2.   Fine sa mogućnošću absorpcije čestica  od  1-20 µm i veće
            Po konstrukciji kućišta:
1.   Na filtere sa uloškom
2.   Na integralne filtere, gde se ceo filter navija na nosač ili blok motora
             Materijal od koga su sačinjeni - papir, filc, sinter materijal........ili ništa od ovoga, jednostavno se pere kao kod centrifugalnog prečistača.
             
Važno je istaći da bi kvalitet ulja posle njihovog rada trebao svakako da obezbedi okvašeno hidrodinamičko podmazivanje kao sa slike, a eventualna pojava čestice da ima veličinu  znatno manju nego što je debljina sloja filma ulja između kliznih elemenata prikazanih na slici:


Na sledećem dijagramu se vide pogoršanja filtriranja i povećanja protočnih otpora u zavisnosti od  količine pređenih kilometara.



·      Predprečistači su najčešće sita ili filteri(kod hidrauličnih sistema, ali o njima ovde neće biti reči), izuzetno malog otpora protoku ulja i ne smeju ostavljati veliku mogućnost potpunom začepljenju, jer bi to dovelo do ometanja rada pumpi za ulje. Najčešće su izvedeni kao sita na ulivnim grlima za ulje, ne uvek i ne svugde, gde mogu zaustaviti eventualne upade delova čepova za ulje nalepnica, papira za brisanje ruku i sl, i kao sita na usisnom vodu pumpe za ulje. Najčešće su zbog velikog protoka i malog otpora izrađeni sa veličinama otvora 0.5-3 pa i više milimetara.
·      Prečistači u glavnom toku se nalaze na potisnom vodu ulja iz pumpe prema mestima za podmazivanje. Radi obezbeđivanja kvalitetnog podmazivanja, pored pritiska ulja savremeni motori imaju izuzetno velik protok ulja iz pumpe koji se kreće u granicama Q=15-20litara/Kw/čas, što otprilike znači da pumpa za ulje kod motora od 100Kw kada radi u punoj snazi     PROGURA kroz filter i motor oko 2000 litara ulja na čas. Maksimalna potrošnja ulja ne bi trebala da pređe granice od 1-8gr/Kw/h ili negde oko do 0,6-08 % od goriva u litrama, za starije modele, za novije je to znatno manje. Dvotaktni motori troše do 18 gr/Kw/h.  Iz tog razloga pored kvaliteta prečišćavanja, koje ovakvi filteri moraju obezbediti, mora se obezbediti i nesmetan protok celokupnoj količini ulja.
 Kvalitet prečišćavanja odnosno mogućnost absorpcije čestica leži u granicama 50-100µm i krupnije. Ovi filteri stvaraju određeni otpor  i smanjuju pritisak u vodu ulja za 0.2-0.3 bar-a, pa sve do 1.5 bara. Zato mog biti opremljeni ventilom sigurnosti ili BY-PASS ventillom, ugrađenim u nosač-kućište filtera ili  u sam filter, čiji je zadatak da u koliko filter stvara veći otpor propuste neprečišćeno ulje prema vodovima. Smatra se da je to daleko manja šteta, nego da klizne površine ostanu suve usled začepljenja filtera. Njegova bitna karakteristika je pritisak otvaranja, koji leži u granicama oko 1 bar. Svakako postoji još nekoliko rešenja koje će biti prikazane, gde se samo telo uloška pomera i omogućava protok bez prečišćavanja. Neke od konstrukcija će biti prikazane na slikama:






Filter sa lamelama ima složene filtrirajuće elemente, koji omogućavaju prečišćavanje ulja. Između se nalazi češalj-strugač koji prilikom jednog okreta poluge sastruže nečistoće i spusti ih u sabirnik mulja. Kvalitet prečišćavanje je oko 50 µm. Koncepcija dosta stara i na neki način prevaziđena.


Ovo bi uglavnom bili najčešći predstavnici direktno protočnih filtera. Danas se benzinski i manji dizel motori rade uglavnom sa sa jednim filterom. Kod velikih dizel motora obično postoje dva filtera, kod kojih ulje ulazi prvo u grubi pa iz njega u fini filter ili kao dva fultera u paralelnom toku.

·      Prečistači u sporednom toku su postavljeni tako da obično kroz njih prolaz do 25% količine ulja koju pumpa šalje. Odlikuju se izuzetnom efikasmošću i kvalitetom filtriranja do dimenzije čestice od 1µm! Nisu osetljivi na potpuno zapušenje, jer iz njih ulje ističe u karter motora a ne prema potrošačima. Izvode se kao filteri sa uloškom, integralni ili centrifugalni prečistači. Prva dva su slična izgledom i konstrukcijom sa gore pomenutim, dok se centrifugalni bitno razlikuje.

Centrifugalni filter se koriste kao fini filteri zbog svoje mogućnosti izuzetno kvalitetnog prečišćavanja. Koriste se i kao glavni filteri. Osnovni radni deo je rotor, koji sa mlaznicama malog otvora kroz koje dolazi ulje rotira brzinom 5-10000 o/min i svojim reaktivnim otporom pravi centrifugalnu silu koja odbacuje i lepi čestice na zidove kućišta. Prilikom čišćenja kućište se pere i sastruže od nalepljene nešistoće koja podseća na blato. Ovi perečistači su nekako najomiljeniji u konstrukcijama ruskih motora. Pored ovog tipa, sa hidrauličnim pogonom, postoje centrifugalni prečistači sa mehaničkim pogonom, gde se ceo filter nalazi u sklopu remenice kolenastog vratila. Rešenja primenjivana na vozilima FIAT-ove familije, Z-750, Z-1300, Poljski FIAT 125....


Centrifugalni prečistač na kolenastom vratilu


·        Magnetni odvajači najčešće izvedeni kao deo čepa za izlivanje ulja, sve ređe u upotrebi na motorima, na menjačkim kutijama i dalje prisutni. Služe da POKUPE metalne opiljke nastale u radu. 

Dalje ono o čemu se kod filtera mora voditi računa je njegov vek izmene od koga zavisi i pritisak ulja u motoru i kvalitet podmazivanja.


Mnogi od ovih podataka su starijeg datuma, ali sasvim dovoljni za približnije shvatanje problematike. No, na žalost, mi više ne možemo doći do nekih naših podataka  jer praktično ni testiranje, a kamoli konstruisanje i unapređenje motora kod nas i ne postoji. Nestadoše instituti i renomirane ustanove i fabrike.

Decembra 2011.                                                                                                   Vaš RAGAZZONI