Ukupno pregledanih strana (Total Page Views)

субота, 21. јун 2014.

Lukoil kompletan (razbijen, "izvrnut na postavu"), Lukoil completed (cracked, unleashed)


AVANTGARDE SERIJA (SERIES)

Napisao CV®LE,Written by CV®LE

Kome su namenjena Avantgarde ulja? Vlasnicima automobila? I da I ne.

Svi automobili kojima ovakvo ulje odgovara bi trebalo da koriste Lukoil Luxe sint 5w40 ulja ili slicna jer su:
- Deklarisana kao WV 502 & 505  MB 229.5 BMW LL 01 itd. sto je  IDEALNO;
- To su prava sinteticka ulja sa svim prednostima koje sintetika daje;
- Čak i nize vrednosti viskoznosti ulja 5w40 nisu neki poseban problem jer ulja svojim sastavom nadoknadjuju razliku u viskoznosti – dobro se poznate prednosti upotrebe sintetickih ulja; npr. jaci uljni film, bolja otpornost na oksidaciju i slično;
- Mnogo su postojanija od drugih ulja (turbo motori, termicki optereceniji motori, forsiranje...)

Medjutim, nisu sinteticka ulja tipa Luxe sint 5w40 “idealna” za sve (sipas i ne mislis):
- Neka vozila zahtevaju 229.31 ili 229.51 ili 505.01 ili LL04… pa Luxe sint 5w40 nije dovoljno dobro, uglavnom zbog tretmana izduvnih gasova ili neke specificne „sitnice“;
- Luxe sint 5w40 je skuplje ulje od polusintetickih i mineralnih, pa jos ako motor trosi dosta ulja onda cena odrzavanja nije mala;
-Kod zaprljanih motora mogu se javiti problemi (mada je cela prica oko ovoga malo preuvelicana);
-Neke zaptivke jednostavno nisu kompatibilne sa ovim uljima…

U tom slucaju su na raspolaganju mineralna i polusinteticka ulja, koja u mnogim slucajevima mogu biti skoro podjednako dobra.
Polusinteticka i mineralna: Luxe, Standard i Super ulja su mozda bas ulja koja su prilagodjena potrebama vasih motora, pa zbog toga i bolji izbor. Uopste nisu „losa“ , a  doduse ni cena im nije bas niska (relativno u okviru Lukoil-a, apsolutno im cena nije uopšte visoka i veoma su isplatljiva).

Za koga su Lukoil Avantgarde ulja?

- Ako vozite dizel automobil proizveden proslog veka.
I dalje je Lukoil Luxe sint 5w40 najbolji izbor, ali iz prethodno navedenih razloga treba Vam nesto drugo. Lukoil Avantgarde ulja nisu bas „Baba Roga“ (ili u postojbini ulja „Baba Jaga“) vec samo ulja koja su vac inace dobra: Luxe, Standard ili Super serija ali dodatno prilagodjena ovim motorima (naravno, mogu se koristiti i Luxe, Standard i Super ulja ali Avantgarde ulja bolje rastvaraju mnogo vece kolicine cadji i neutralisu kisele produkte sagorevanja  kojih ima mnogo vise u dizel motorima u odnosu na benzinske, a da ulje i dalje bude upotrebljivo pun servisni interval, pa i daleko preko toga) 

- Vlasnici dizel automobila ciji je servisni interval 5000, 6000 ili 7500 km
Idealna vozila za ova ulja i idealna ulja za ova vozila. Sta mislite, zbog cega je servisni interval prepolovljen u odnosu na benzince? Ova vozila imaju lose konstrukciono resenu „iberturu“ motora (provetravanje) pa je kontaminacija ulja brza.  Ako je motor jos uvek uslovno „ispravan“, ali ima malo manju kompresiju-evo nama jos vise kontaminacije. Lukoil Avantgarde ulja se odlicno ponasaju u ovakvom motoru. Ne kazem da mozete produziti servisni interval (i ne savetujem), ali ce vam ulje i u trenutku zamene biti mnogo bolje nego kada bi ste koristili  ulje po specifikaciji proizvodjaca.

- Benzinci?
Oni motori koji ne rade idealno (pogledajte izduvnu cev) pa malo vise „garave“ treba da se servisiraju i kvar otkloni. Medjutim, svi benzinci (a posebno starije konstrukcije- uglavnom karburatorski motori) rade sa manjkom vazduha, narocito na punom opterecenju i na praznom hodu, pa je NORMALNO da se stvaraju ugljen monoksid i gar (čađ). Ako je primetan pad kompresije u cilindrima onda su problemi izrazeniji. Jos ako je motor „prljav“ iznutra onda je povremeno upotreba Avantgarde ulja umesto Standard i Super ulja bolja od ispiranja (hemijskog tretmana). Cistoca motora uopsteno, a posebno u zoni klipnih prstenova je izuzetno vazna za sve motore. Desava se cak da se slepljen klipni prsten jednostavno odlepi posle promene ulja i usled kvalitetnog podmazivanja nakon jedne duze voznje (iako to ne treba, izvesno, očekivati).

Avantgarde Extra

Su jos kvalitetnija od Avantgarde ulja. Testovi habanja isticu znacajne prednosti upotrebe CH-4 ulja u odnosu na ulja sa nizim API specifikacijama (poliranje cilindara, habanje klipnih prstenova, klipova i kliznih lezista, habanje ventila i elemenata  ventilskog razvoda...)
Ulja su prosla rigorozne testove (posebno 15w40) koji se za „obicna“ ulja ne vrse. Ovo ulje ima mnoga zvanicna odobrenja (nije „nivo kvaliteta“ vec zaista zvanicno odobrenje)
Ulja su namenjena za najopterecenije dizel motore komercijalnih vozila, ali proizvodjac navodi da je pogodno i za dizel i benzinske motore putnickih automobila (ne bih ga koristio u automobilu koji koristi gasovito gorivo, ali nista dramaticno nece da se desi motoru ako to i uradite) Moze se koristiti i za podmazivanje motora koji rade sa gorivom niskog kvaliteta. Avantgarde Extra 10w40 ima odlicna svojstva i na niskim temperaturama i na radnoj temperaturi (malo je cak viskoznije od ostalih ulja na 100C), pa je mozda „najuniverzalnije“ ulje - ulje za sve cetvorotaktne motore, osim naravno onih koji izricito zahtevaju SM , SN ili CI-4. Mogu i u motore koji su zaista zahtevni (ali ne bih ih koristio za pumpa-dizna motore koje ne bih da komentarisem jer sam „fin i kulturan“, kao sto ne volim da se izjasnjavam o EGR sistemu). Uostalom, dobro proucite uputstva iz servisnih knjizica koje treba da ima svaki automobil, a ako nemate knjizicu potrazite uputstvo na internetu.
(treba voditi računa jer pojedini proizvođači, čak, izričito zabranjuju upotrebu CG-4 ili CH-4 ulja te proveriti pre upotrebe; manja dostavna vozila i mešoviti vozni prarkovi „srednje generacije“ mogu imati koristi od „one in all“ koncepcije)

Avantgarde Ultra

Jos je kvalitetnije od prethodnog. Sve receno za Avantgarde Extra vazi i za ovo ulja. Cena je skoro ista kao za Extra verziju (što ga dodatno preporučuje). Zvanicna licenca CI-4/SL (15w40). Zadovoljava jos zahtevnije standarde, i ima odgovarajuca odobrenja (approvals). Kada je rec o upotrebi u automobilima ako nije sporna upotreba Avantgarde Extra ulja onda ne bi trebalo da bude sporna ni upotreba Avantgarde Ultra ulja. Interesantno je da za druga trzista postoje i u viskoznostima 5w40, 10w30 i 20w50, ali kod nas samo 10w40 i 15w40.
U Lukoilu su izgleda procenili da SAE 50 (na 100 C) nama nije potrebno. Ne morate bas ici na viskoznije ulje od fabricke preporuke. Kada spoljna temperature bude preko 35C ne forsirajte. Eventualno, ako REALNO imate probleme, promenom termostata i termoprekidaca snizite temperaturu rashledne tecnosti, ali ne ispod 80 C (umesto SAE 50 vozite na SAE 40, ali spustite temperaturu vode za 10 C - dodje mu otprilike isto). Neka nivo ulja bude blizu MAX oznake. Cisti motor (i spolja a posebno iznutra) uvek radi bolje od zaprljanog, a ova ulja odlicno odrzavaju motor cistim. Prekontrolisite sistem za hladjenje.

Umesto zakljucka:
Najbolje podatke dobili bi smo ozbiljnim testiranjem. Nazalost, te uslove nemamo. Nije test kada Pera, Mika ili Laza kazu da mu motor „bolje radi“.
Ne treba se plasiti upotrebe ovih ulja. Ako ovako renomirani proizvodjac navodi da su ulja pogodna za upotrebu u bezinskim motorima i brzohodnim dizelima uljucujuci i turbo motore, nema razloga da sumnjamo. Uostalom, da je bilo problema, Lukoil bi to sigurno znao jer ulja nisu nova na nasem trzistu, kao i na zapadnom koje je mnogo izbirljivije, pa bi kroz reklamacije sigurno saznali za problem (ako ikakav problem postoji).
Mnogo se prica o tome da kamioni rade na 2-3000 o/min, a automobili na 5-6000 o/min. To jednostavno tako ne funkcionise. Najveci motori su brodski dizeli i rade na 100 - 200 o/min. Medjutim, hod klipa im je 2 metra, pa i vise. Bitna je brzina klizanja klipnih prstenova po cilindrima, a ona se i ne razlikuje toliko...
Originalnost Lukoil ulja je garantovana, ulje deklarisano kao pogodno za benzinske i dizel motore. Ako Vam odgovara specifikacija ulja i njihova cena dalja prica je suvisna.
I kao najmanje bitno: ja godinama koristim u mojim vozilima ulja ovog tipa (ima slicnih ulja i kod drugih proizvodjaca) i nikada nisam imao niti jednu zamerku, cak naprotiv.

Savet:
(Ipak) izbegnite upotrebu Avantgarde ulja, za malo vise novca kupite Extra ili Ultra.

Glavna zamerka:
Cene ulja bi trebalo da budu bar 10% nize.

Šta me je navelo na to da napisem par reci?
Bio sam veoma iznenađen kada sam prvi put u Autodati (3.18 verzija) naisao na podatak  da za podmazivanje automobilskog motora preporucuju ulja CG, CH i CI kvalitetnog nivoa (zahtevniji Volkswagen i Audi automobili,  2000-2005 dizeli, a sigurno ima i drugih automobila sa slicnim zahtevima). To me je navelo da malo vise istrazujem.

Stalker:
Ovo je još jedan tekst u seriji tekstova čitalaca (i/ili mojih prijatelja). Ako već neće (ne mogu) profani i gospoda inženjeri (koje lično znam), ima ko hoće (a ovaj je više nego dobar).
Dodao samo par reči (i sitnih komentara u zagradama, ne sve zagrade ali većina)
Vrlo dobar tekst.
Evo ideje i za druge da napišu nešto o svom omiljenom ulju (uljima) ili nekoj temi o mazivima. Podržavam. Potrebno je da ste registrovan čitalac i da je tekst zasnovan.
Ne moram se sa svime složiti ali ako se slažem sa suštinom (a kod ovog teksta jeste tako, čak i više od toga, da ne kažem potpuno ali više je gledanje iz drugog ugla i neke sitnice koje su od manjeg značaja; grubo rečeno “više od 90%” bih i sam potpisao).
Nisam dodavao više komentara jer (ovde) nije bilo potrebe. Može se desiti da nešto jače komentarišem (pa to i potpišem) ali ne znači da ako tekst iole vredi neće biti objavljen.

E sad sam ga “uistočio” (otišao na Istok), pa sledeće mora biti “trulo Zapadno” … (čak i proizvođači iz Poljske moraju malo sačekati … iako su i u EU i Zapadno orijentisani …).
Definitivno je vreme i za Lotos (pre svega) ali i Orlen (no. 2 & no. 1 u Poljskoj).
Možda “začinim” nekom egzotikom (u skladu sa letom i “karnevalskom” (fudbalskom) atmosferom). Ipak, do kraja jula možda (i samo možda) još (samo) jedan tekst.
Manjak vremena jeste hroničan (bar zadnjih 10 god. sa kratkim “oazama” (predasima)) ali sam sada baš “pritisnut” velikim obavezama. Ipak, stižem redovno da odgovaram na pitanja (ne više od dan zakašnjenja) što ću se truditi i u navedenom periodu.
Uzgred, pojavilo se još par imena na domaćem tržištu (male kompanije sa Zapada) koja zaslužuju pažnju. Čak sam nameravao da promovišem (bar) dve od njih … ali “no can do” (neozbiljno bi bilo da samo “proletim” kroz temu. Izvinjavam se ljudima koji su mi se javili mejlom. Ostaje kao opcija ali zaista bi bilo previše za mene u ovom periodu.
Nisam (baš) veliki ljubitelj fudbala ali ako nešto gledam to su svetska prvenstva … sada samo usput (samo dve-tri cele (ali prave) i par polovično … uglavnom uz comp). Pa vi vidite (koliko sam (pre)zauzet).

Ujedno da se zahvalim i za (jubilarnu) 185. registraciju na blogu.

уторак, 3. јун 2014.

Lukoil (skoro) kompletiran; Lukoil (almost) completed


Nedostatak vremena me primorava da budem pragmatičan i da se držim zadatih principa (kojih nisam uvek). U konkretnom slučaju znači da neće biti ni reči o Lukoil Avantgarde uljima (nisam ni kod drugih, osim domaćih proizvođača) jer to spada u oblast zanimanja (profesionalnu) i od toga ljudi zarađuju pa besplatnog ručka nema (čak ni na ovom blogu; to samo radim za poljoprivrednike na poljoinfo).
Neće biti ni 5W-30 LUXE verzije jer se ne prodaje na tržištu Srbije a ionako je „samo“ Ford 913C/B ulje pa tu je (ionako) sve rečeno time, pa bi gubili vreme i Vi i ja.
Dakle, ranije (u vreme pisanja tekstova) nije bilo (2009.) tehničkih podataka o Lukoil uljima (bilo ih je ali vrlo nepreciznih i nepotpunih) pa bi sad to moglo da se dopuni.
Ujedno pohvale za sam sajt (ne za dizajn nego sadržaj).
Dakle, tehnički podaci uz kratak komentar (inače iste možete i sami naći na lukoil lubricants sajtu).

Idemo redom (od skupljih ka jeftinijim):

Luxe 5W-40 sintetičko (synthetic)
Osnovno je rečeno 2009. pa odmah detalji.
Ispunjava:
API SN/CF (SN zvanično licencirano što je bolje nego tvrditi na osnovu (paketa) aditiva)
ACEA A3/B4-10 (vrlo dobro, uglavnom je „04“, „07“ ili u najboljem slučaju „08“ kod konkurencije)
Odobrenja: MB 229.5, RN 0700/0710, Porsche A40, BMW LL-01, VW 502/505 i AVTOVAZ OAO.

Sve što treba (i može). Kompletan spisak za jedno „Normal SAPS“ ulje, osim Fiat i PSA odobrenja.
Može na crtu bilo kom 5W-40 ulju („neekološkom“) i pravo je ulje za (skoro) sve benzinske motore i dizele koji se uklapaju u standarde (odobrenja). Posebno preporučljivo za malo starije modele kojima treba sintetika (nemaju DPF).
Uzgred da li je potpuno sintetičko? Naravno – Da.

Osobine:
(Specifična) gusina: 853kg/m3; Viskoznost na 100°C: 13,9mm2/s, viskoznost na 40°C: 83,1; indeks viskoznosti: 173; viskoznost na -30°C (CCS):  5940 mPa×s; Pumpabilnost (MRV) na -35°C: 27100mPa×s; TBN: 10,1; Sulfatnog pepela: 1,1%; Isparljivost (Noack): 9,6%; Tačka paljenja (COC): 230°C, tačka stinjavanja: -41°C.

Kompletni podaci. Zapadnjaci (bar jedan deo njih, naročito Mejdžorsi) bi morali da se uzmu u pamet (i uozbilje), jer ne daju ovako kompletne a od njihovih „poslovnih tajni“ je muka i zidovima (aman, gde li žive? U srednjem veku?!) pa više služe kao laksativ nego što od njih iko ima korist (uključujući i njih). Sad kad i „mali Perica“ zna šta se u bilo koje ulje (odgovarajuće kategorije) „tura“, a za detalje se može i analizirati (mada je bacanje para), potpuno je smešno to šta se radi. Ujedno, velika „briga“ za ekologiju još uvek nije u potpunosti naterala naftaše da daju kompletne SDS-e ali bi do sledeće decenije i to moglo da se desi. Uglavnom, šteta što nema podatka od HTHS viskoznosti, pa Lukoil nije apsolutni pobednik u datim informacijama među prvih 10 jer tu je (bar) negde i Mobil, kome nedostaju neki drugi podaci ali ovaj, značajan, daje za skoro sva svoja ulja.
No to je samo osvrt, vraćam se na komentar (podataka).
Vrlo dobro, vrlo moderno. Otprilike kao vodeća imena (i/ili malo bolje). Ulje je dobro i za TNG (LPG) a visok TBN je jedino što nije neophodno ali jeste korisno i jedim delom uslovljeno standardom (ACEA A3/B4, 2010) a drugim delom već postojećom Genesis serijom (kome treba manje ima taj izbor).
Isparljivost je jako dobra (ispod 10%) – iznad (tj. ispod) proseka. Tačka stinjavanja je takođe niža (bolja) od uobičajenog za 5W-40 „sintetičkih“ ulja. Tačka paljenja je takođe viša („bolja“) od standardne.
Sve u svemu, teško da išta možete dobiti (pa čak i lepšu ambalažu) u ovoj kategoriji od bilo kog proizvođača (možda samo „hranu za ego“).
Moram da napomenem da je bazno ulje III grupe koje proizvodi Lukoil izuzetnog kvaliteta i verovatno (osim GTL ulja) rekorder po indeksu viskoznosti (139 tipičnih, 133 do 145 po specifikacijama). Doduše to je samo „četvorka“ (nema drugih viskznosti) i proizvodi se u količini od (oko) 30 hiljada tona (prilično skromno za takvog giganta, mineralnih proizvodi 30-40x više) ali UHVI (VHVI) kategorija je (zapravo) III+ grupa (Lukoil navodi III/III+ ali bez duplih specifikacija što zapravo znači da može biti i jedno i drugo po potrebi a navode se specifikacije za III+ što je verovatno u proizvodnji i skoro u potpunosti se koristi za spostvene potrebe)  i tako je i treba tretirati (iako nije ACEA VI grupa, koja je rezervisana za GTL kategoriju). Još (samo) jedan detalj: sumpora u njemu ima (tek) 12ppm, tipična vrednost (10-60) što je blizu Euro 5 dizelu ili benzinu po EN 228 (!!). To je doduše standard za sva iole novija postrojenja mada se još uvek u III grupi proizvode bazna (ulja) sa 50ppm sumpora (što takođe nije loše i identično je zahtevima „Euro 4“ dizel goriva, tj. EN 590:2004). Možda nije baš GTL ili Yubase Plus ali nije ni daleko od njih (uporedivo je).

Luxe 5W-40 i 10W-40 Polu-sintetičko (Semi-Synthetic)
Ispunjava:
API SL/CF, AVTOVAZ OAO, ZMZ OAO.

Dakako skromnije od prethodnog i lošije od prosečnog 10W-40 ulja. Očigledno je namena ovih ulja pre svega za stariji vozni park kome je ovo dovoljno i više nema šta da se kaže.

Osobine:
Viskoznost na 100°C: 13,8 (5W) i 13,9mm2/s (10W), viskoznost na 40°C i indeks viskoznosti – NISU dati (?!); viskoznost na -30°C (CCS):  4088 mPa×s (5W-40) za 10W-40 (na -25°C) 5435; Pumpabilnost (MRV) na -35°C: 26282mPa×s i 25505 (za 10W na -30°C); TBN: 7,84 i 7,94; Isparljivost (Noack): 12,7% i 11,06%; Tačka paljenja (COC): 218°C i 219°C, tačka stinjavanja: -40°C i -34°C.

Taman ih pohvalih kad „ono međutim“. Ozbiljne kritike za ovako šture podatke ali (moram da primetim) jeste u skladu i sa specifikacijama. Pomalo neozbiljno jer su ovo i dalje tražene kategorije ulja ali tako je kako je. Bolje da su umesto „vanzemaljske“ kombinacije aditiva „New Formula“ nabacili neko odobrenje i uskladili sa (bar) ACEA A3/B4 (iz 2004. što sigurno ispunjava(ju)).

Šta reći? Podaci su toliko prezicno dati da to nema mnogo veze sa realnošću (slobodno odbacite „druge decimale“ i desetine i jedinice kod COC i MRV podataka). TBN nije samo moderan nego je „teran“ na tik ispod 8 što bi (kobajagi) trebalo da bude veštačko izbegavanje ACEA A3/B4 iz 2010. (pa i 2008.) što je prilično beskorisno (ništa ne bi falilo ni vrednosti od npr. 7,7 ili 7,5). Noack (isparljivost) je vrlo dobra ali u granicama proseka industrije. Tačke paljenja su baš na „sred srede“ (prosek) ali su osobine na niskim temperaturama bolje od proseka (čak i renomiranih proizvođača). Očigledno prilagođenje ruskim uslovima ali dobro dođe i za južnije krajeve. Razlog više da Vam 5W-40 ne treba baš mnogo (osim npr. u oblastima kao što je Sjenica ili sličnim) jer već 10W-40 ima dobranu rezervu i može se koristiti do nekih -27°C. Glavna mana 5W-40 verzije je što nije mnogo jeftinija od sintetičke verzije pa je malo razloga za kupovinu iste ... možda bolja kompatibilnost sa zaptivkama motora starijih od 10 god. (?).

Luxe 10W-40 Turbo Diesel {Polu-sintetičko (Semi-Synthetic)}
Ni ovog ulja nema na „Zapadnom Balkanu“ (i šire) ali nisam mogao da odolim (korisno je da se uoči distikcija u odnosu na „univerzalno“ 10W-40 ulje, važi i za druge proizvođače).
Ispunjava (samo) API CF (tako se bar navodi) - ?!!
(„dobro, važi šefe ... ali ...“)

No Comment (bar je moglo da se „nakiti“ VW 505.00 „level“ ili tako nešto).

Osobine:
(Specifična) gusina: 874kg/m3; Viskoznost na 100°C: 13,9mm2/s, viskoznost na 40°C: 93,5; indeks viskoznosti: 154; viskoznost na -30°C (CCS):  5390 mPa×s; Pumpabilnost (MRV) na -35°C: 26600mPa×s; TBN: 8,0; Sulfatnog pepela: 1,0%; Isparljivost (Noack): 11%; Tačka paljenja (COC): 225°C, tačka stinjavanja: -33°C.

Zapravo se iz ovoga (ništa) ne vidi. Ipak, tačka paljenja je nešto viša, TBN takođe (mislim preskromno, ovo je obično za 1-2 veća vrednost nego za „univerzalce“). No, korist je što sad znamo i nedostajuće podatke za „obično“ 10W-40 (IV od oko 155).
Dakle, varijacija na temu, ovde od manje važnosti. Uglavnom, „TD“ ulja imaju nešto veći TBN, nešto više detergenata i za nijansu veću oksidativnu otpornost. Lukoil se baš i nije potrudio pa na osnovu navedenog (kao da) pakuje isto ulje u različitu ambalažu (nisu to oni izmislili, zna se ko je takve trikove primenjivao decenijama ranije).

Lux(e) 15W-40 (Mineral - ?)
Ni reč! E vala za svu “pohvalu”. Šteta jer je ovo ulje možda (uz 5W-40) i najkonkurentnije iz Lux(e) serije.

Lukoil Super 15W-40 i 20W-50 (mineralna) i 5W-40 uz 10W-40 (polusintetička)
U cenovniku samo 20W-50 … Lukoil je smislio da ne bude sam sebi konkurencija pa kome treba 15W-40 može da bira između (dva ekstrema) SF/CC (Standard) i SL/CF (Luxe). Sa druge strane nema 20W-50 Super verzije pa je onda čoveku (zaista) lakše da izabere. Iako sam načelno protiv ovakve politike, ne mogu a da se nesložim da je praktično … veoma. Verovatno je dobar potez jer imati SF i SG ulje u 15W-40 (i pride SJ i SL), potpuno je suvišno naročito na malim tržištima (za veća već treba “raspaliti” svim čime raspolažete). Doduše, čini mi se da je nedostatak 10W-40 već potpuni promašaj (kao i pisustvo Standard iste VG), jer bi to bilo idealno “Lada Samara ulje”, ali šta je tu je. 5W-40 je (naravno) potpuno nepotrebno, mada bi moglo da bude alternativa za dizelaše starije od 20 god. koji su ili taze remontovani ili ne “gutaju” previše ulja; ovo je i (verovatno) idealno “Samara” ulje za rusko tržište (hladniju klimu).

Ispunjava(ju):
API SG/CD
uz JSC “AutoVaz” odobrenje

Tipično i minimalno kod mejdžorsa koji još imaju takva (Shell HX2) a sve manje ih je, npr. Valvoline Multigrade više nije SG/CD već SL/CF, Mobil svoje Multigrade, kao i Castrol GTX (SG/CD) prodaju na malom broju tržišta (i sve više su samo zalihe istih); Edge 25W-50 jeste ove kategorije ali iz potpuno drugih razloga i samo je za “tropska” tržišta i stare V8 motore te je posebna priča.
“High Quality Multigrade” kaže Lukoil, ali samo za stara vozila (još tako nešto može da se kaže).
Ukratko: sasvim o.k. ulje (serija) za dizele do početka 90-tih i benzince do sredine 90-tih, 20W-50 naročito kod onih koji troškare ulje ali samo do oko –10°C (–12°C).

Osobine:
Viskoznost na 100°C: 17,3mm2/s; indeks viskoznosti: 122; viskoznost na -15°C (CCS):  6036 mPa×s; Pumpabilnost (MRV) na -20°C: 16900mPa×s; TBN: 8,2; Sulfatnog pepela: 1,1%; Isparljivost (Noack): 5,1%; Tačka paljenja (COC): 242°C, tačka stinjavanja: -22°C.

Ovo je baš prava zamena za SAE 40 uz bolje osobine na ekstremnim temperaturama (u oba pravca). Nešto kao “25W-45” (ne previše viskozno na 100, tik iznad donje granice za SAE 50 a uz manji indeks viskoznosti od npr. “Standard” 20W-50 koji ima standardnih 128 i pravo je 20W-50 ulje). Očigledno je da se može koristiti i do (celih) -15 ali nije baš idealno za klimatsko područje Balkana (kao celugodišnje ulje).
TBN je idealnih 8,2 (poput Racing ulja), sasvim je u redu i za TNG (LPG) a isparljivost ima bolju (nižu) i od vrhunskih (i sintetičkih) 10W-60 ulja. Jedino nije baš za više od 10 hiljada km (i to lakše vožnje i bar pola od toga van grada), odnosno za tipičnih 7500km ili 150h (još bolje 6000km/125h kao pravo, čisto, mineralno ulje, umerene “aditivacije”). Idealno “letnje” ulje u kombinaciji sa 15W-40 (istim ili Standard) kao zimskim (ili 10W-40).

Lukoil Standard 15W-40 i 10W-40 uz 10W-30 i 20W-50 (sva mineralna, 10W-40 – PS?)
Ovo bi trebalo da je čisto mineralna serija uključivši i 10W-40 ali Lukoil to zvanično nikako da prevali, nego filosofira (“do 101 i nazad”). Ovo su “standardna” ulja, starijih specifikacija i PRE SVEGA za BENZINSKE motore. Jeste, ima i CC ali to je samo “ccc …” (kada “cokćete” uz nevericu). Skroman dodatak aditiva, u kvalitetnim baznim uljima uz nešto OCP-a (ili malo više u slučaju 10W-40, zapravo). Ovo su IDEALNA ulja koja “veliki” (Mejdžorsi) često nazivaju “Classic” uljima, koja pakuju u limene kutije i prodaju po ceni modernih sintetičkih ulja. E, ovde to imate za izuzetno nisku cenu (cca. 3 puta manju).
Dakle, ne računajući prave oldtimer-e za sve ostalo. Vozila iz šezdesetih i sedamdesetih prošlog veka koja su još u upotrebi. Npr. Ford Escort C (par njih i u mom “selu”), tristaći, VW bube, Zastave 101 starije od 20 god. … ALI pre svega: peglica i fića kao i slična vozila koja imaju centrifugalni prečistač ulja.

Ispunjava(ju):
API SF/CC
uz JSC “AutoVaz” odobrenje

Taman u skladu sa rečenim. Nije da ne može i Super ali Lukoil Vam je to lepo definisao: ako je sveše remontovan motor ili ne troši enormne količine ulja, onda Standard 15W-40 a ako troši ulje onda 20W-50 Super (malo uprošćenje ali tako je). Šteta što nema 10W-30 koje bi bilo idealno “zimsko” ulje, ali poslužiće i 10W-40 (kao i za hladnije, planinske, predele).
Zbog mineralne osnove i male koncentracije aditiva menjati na 100h rada motora ili maksimalno 6000km (uz više od pola pređenih km u  gradu 5000km). Doduše, zbog toga su i najmanje agresivna ulja za (stare) zaptivke pa i to dobro dođe kod starijih modela (a ionako nemaju veće zahteve, tj. po pravilu su manji, mada je SG/CD dobra alternativa).

Osobine(10W-40):
Viskoznost na 100°C: 13,4mm2/s; indeks viskoznosti: 158; viskoznost na -25°C (CCS):  5330 mPa×s; Pumpabilnost (MRV) na -30°C: 39350mPa×s; TBN: 6,45; Sulfatnog pepela: 0,95%; Isparljivost (Noack): 12,8%; Tačka paljenja (COC): 217°C, tačka stinjavanja: -33°C.

Osobine(15W-40):
Viskoznost na 100°C: 13,8mm2/s; indeks viskoznosti: 135; viskoznost na -20°C (CCS):  5160 mPa×s; Pumpabilnost (MRV) na -25°C: 23700mPa×s; TBN: 6,5; Sulfatnog pepela: 0,98%; Isparljivost (Noack): 9,2%; Tačka paljenja (COC): 225°C, tačka stinjavanja: -30°C.
Sasvim solidne i za klasu natprosečne vrednosti. TBN je sasvim dovoljan za navedene kilometraže (intervale zamene), ponašanje na niskim temperaturama za klasu više od standarda, sulfatnog pepela idealno za TNG (LPG) uz izuzetnu vrednost za isparljivost kod 15W-40 ulja koja nadmašuje prosečno 5W-40 (sintetičko) ulje! Jeste delom zbog VG ali jeste i iznad proseka (dok je kod 10W-40 uobičajeno za klasu … i tipično PS ulje u kategoriji API SL/CF).
U svakom slučaju vrlo dobra ulja, uz ograničenu upotrebu (shodno API kategoriji).
Lukoil je otprilike ovako zamislio podmazivanje starijih modela automobila (za Balkansku klimatsku zonu):
Ako prelazite do 5000km godišnje, onda 15W-40 (Standard) kao celugodišnje, a ako je to od 6 do 12 hiljada km onda zimi 10W-40 (Standard) a 20W-50 Super leti. Može i dva puta 15W-40 (naravno) ali i 10W-40 za hladnije oblasti a 20W-50 za toplije (npr. primorske) oblasti.

Lukoil je već rame uz rame sa Mejdžorsima i može se smatrati takvim. Čak je i globalno zastupljen približno koliko i drugi (preko 100 zemalja u svetu) a po proizvodnji im je još bliži (sustiže Total … ako ga već nije nadmašio, nijanse su u pitanju), a kako je naftna kompanija (a ne hemijski koncern kao Ashland) bliži je “moćnim i silnim”. Tu su još (samo) Sinopec (u oblasti maziva i više od narednog) i PetroChina (koja je tu ipak “novajlija”, poput Gazprom-a ali veličinom nadoknađuje tradiciju).
Već su: Repsol, Agip … pa i Petronas, “mejdžorsi” drugog reda.
Dakle, ko još sumnja u Lukoil (zaista ni oni nemaju baš dugu tradiciju proizvodnje maziva što je jedini minus, ali tradiciju “vuku” (zapravo) iz ranijih državnih preduzeća pa ni to ne može da se kaže) taj je ili zlonameran ili neobavešten. Osim zvaničnih API licenci i “gomile” odobrenja (važećih i overenih, “pečatiranih”) treba se podsetiti i punopravnog ATIEL članstva. To je “grupica” od samo 20(-tak) (elitnih) “mazivara”. Treba iskoristiti (dok se još može) što Lukoil i dalje ima mnogo povoljnije cene nego što su realne. Genesis serija već trasira put budućnosti kada će i Lukoil biti i cenom ravnopravan (ili bar “ravnopravniji”) sa ostalim gigantima.
Naravno, skoro će i godinu dana (krajem juna) od kada je Lukoil preuzeo OMV maziva (lubricants) što je ne samo zauzimanje Zapadnog tržišta sa proizvodnjom OMV-a (30-tak hiljada tona) već i veoma dobar marketinški potez.
Eh, da nije političnih (tragičnih) događaja na Istoku, već bi bilo (i) “na Zapadu nešto novo!”. Ovako će se malo prolongirati to da Lukoil i Gazprom uđu u (onu veliku) podelu tržišta Zapadne Evrope (ali i nekih drugih oblasti) … šta je tu uzrok a šta posledica, nije teško pogoditi … možda su malo i požurili sa onim reklamama u Ligi šampiona?!
(pa i mali “Perica” (Pjer, Fric, Džon (Smith) …) ukapirao šta se dešava).