Ukupno pregledanih strana (Total Page Views)

среда, 31. децембар 2014.

Srećna Nova 20 15(W)inter-ovska, Happy New 20 15W(inter)


Prvo da čestitam Novu 2015.
Prvo zdravlja pa sreće ... pa po redu.
Snega jedva za sankanje uz (jutarnjih) nula ... po Farenhajt-u.

Menja li to išta tekstove iz serijala "pred zimu"?

Ne posebno.

Kao što sam i tada rekao 20W je previše osim za oblasti Mediterana, ali uz garažu i kod starijih automobila (i bez potrebe da se svaki dan startuju) još uvek upotrebljivo.
Obično se navodi 20 Farinhajta ili do 10 (-7 do -12). Da, ukoliko je motor nov i ukoliko se mora pokrenuti svaki dan. Može i do -15 (mada viskoznost od 10 hiljada "pasa" (Pa*s) nije naivna). Sama pumpabilnost kod kvalitetnijih stiže i do 0 F (-18) ali svakako nije preporučljivo (koristiti 20W-xx) na tim temp.

Dobro to smo znali. A da li je 15W-xx zadovoljavajuće?

Zadovoljavajuće - DA. Ako se napravi dobar izbor - itekako!

Počnimo od standardnih rešenja. Ovih par dana (makar u istočnim krajevima Srbije) dokazuju ono što se (odavno) tvrdi: zbog par dana godišnje, ne vredi menjati gradaciju koju koristite cele godine.
I zaista, makar pohabali motor i celih 1000km (5 do 10 paljenja na cca. -18), opet nije strašno (a može biti i manja šteta nego navedeno). Dakle, 10W-40 može biti i "preslabo" leti ali je svakako 10W-40 zimi a 15W-50 leti bolje nego 2x 15W-40 (ili jednom, samo je pitanje isplativosti).
15W-40 može biti i dobro, ukoliko izaberete PS ulja ili mineralna sa malo više PPD aditiva (sa nižom tačkom stinjavanja). Osim onih za teretni program (za dizel motore) tu su i neka GAS ulja, npr. FAM, koji navodi čak -36 cel. iako je možda "tek" -30 (ali opet je više od proseka i taman da ispuni zahtev).

Malo ću se ponoviti (pa jedno pedeseti put): i pored do (skoro) savršenstva razrađenog koncepta multigradnih ulja, još uvek je (ako iole više km godišnje prelazite) bolje koristiti dve gradacije: (uslovno) zimsku i letnju. Naravno ne po svaku cenu. 10W-40 jeste skoro idealno za sve namene (i automobile srednje generacije) ali jedina "idealna" ulja i za zimu i za leto su 0W-xx (0W-40 pre svih) i 5W-xx (5W-50 kao vrh u ovom pogledu ali, naravno,  i 5W-40).
I 10W-50 koje je pomalo zapostavljeno a čini mi se upotrebljivijim od (popularnijeg) 10W-60.

O čemu još posebno voditi računa?
Antifrizi možda i ne (osim da ako niste proveravali a dosipavali ste vodu, ili isti promenite ili dolijete 100% ... doduše tu manja količina neće mnogo pomoći) jer to verovatno i nemarni vozači provere i vode računa o tome (pucanje bloka motora je preskupa stvar). Minimalna zaštita za -18 je (zapravo) -28 što je 40% ("40" su zapravo 50%) pa eto orijentacije. Ako merenje pokaže oko -20 to znači da je konc. oko 1/3 pa vam nedostaje još malo do sigurnosti. Dakle 1/15. To je 4dl na 6 lit. (još bolje na 5,6 pa "do 6"), a ako nemate gde da dopunite, odvadite nekih pola litara na 6 (i proporcionalno za druge količine) i žrtvujte (makar proslavi Nove godine). Još bolje ceo litar (i najbolje kompletna zamena).
Dakle, to je uglavnom već rešeno (ako nije već je kritično pa ne dajte da vam pokvari 2015. u samom startu). Šta se previdi?
Možda tečnost za vetrobran.
Bilo je mnogo toplih dana u decembru pa se možda dosipavala (zaostala) letnja tečnost ili čak i voda (kao što sam i sam radio), pa dolivena zimska može biti oko 1/2 ukupne (i posledično zaštita do -10 ili čak samo -7 ili -8). Jeste da šteta neće biti velika ali je treba izbeći. Osim toga "-20" tečnosti su na granici upotrebljivosti (jefinije naročito), pa dodatak (etil) alkohola ili koncentrata nije loša zamisao. Takođe je dobro konc. napraviti "-25" ili "jaču" tečnost, što se može postići i sa 10-15% 96% etanola kao dodatak standardnoj zimskoj (tečnosti). Ako koristite "apotekarski" 70% etanol, povećajte udeo za 50% (15 do 20%).

Ne upotrebljavajte automobil Van grada ukoliko nemate preku potrebu (i niste 99% sigurni u njega). Jednostavno, nije isto izlet leti i zimi a ako ste ljubitelj zimskih sportova, to je drugo i onda već "standardnu proceduru" (pripreme) već znate.

Akumulator obavezno dopunite (ne samo što Vas može izdati, nego može i smrznuti).

I neću više da davim, ipak je zadnji dan u godini.
Lotos ću pokušati da završim u januaru u dva teksta.

Još da dodam:
Iako se procedura izbora maziva može svesti na rečenicu-dve (uzmi po onome što piše u uputstvu vozila) stvari nisu toliko proste ne samo što nekad i ne piše, nekad piše šifrovano a nekada i nije dostupno, nego i zbog toga i što kad je sve "po zakonu", opet ne mora da bude i dobro.

Poslednji primer (g. Predrag) je Mobil 80W-90 API GL-4 u menjaču Yugo-a. Sve bi trebalo da je savršeno ali ne mora biti. Ne mora ni da je Mobil loš (prosto mi je teško da tako nešto i pomislim) ali očigledno da tu nema dobro "poklapanja" (ako ništa drugo).
Ostaje, kako je naveo pomenuti, da je Selenia Epyx 80W-90 (jednostavno) "perfect match" za ovaj menjač.
Lično mogu da potvrdim i iz sopstvenog iskustva. Iako sam bio zadovoljan i Valvoline-om i Motul-om, ovo ulje ih je za konkretan (ne mora biti i uopšte) prevazišlo. Specifikacije su praktično identične ali je ponašanje u radu značajno drugačije. Ne samo zimi (iako se tu i najviše oseća, što je većim delom zbog, verovatno, nešto niže viskoznosti i (naročito) nešto veće vrednosti indeksa viskoznosti) već i leti. A i sastav aditiva je baš pogođen. Ništa čudno, Fiat-ovi menjači su uvek bili osetljivi (i na maziva) i ćudljivi (donekle, možda bolje reći osobeni), a konkretni je tražio GL-3 pa GL-5 sigurno nije idealno ... ni blizu.
Ovo spominjem i zbog toga što se na -15 ovo ulje sasvim dobro pokazalo a do -5 šaltanje ide lako od starta pa nadalje (posle 1km idealno). Ni prva nije (neki) problem (kao što obično jeste).

Dakle, na papiru identično (ili bolje) ne mora (baš) biti i u praksi. Razloga je mnogo (velikim delom i u nedovoljno preciznim standardima). I eto razloga da nastavimo (iako je odavno mnogo toga jasno).

I da se vratim na početak. Čuvajte zdravlje, svoje i svojih bližnjih, a za "parčence lima" ćemo se već snaći.


среда, 24. децембар 2014.

Nije svaki dan Badnji dan, Not everyday is a sunny day


Prvo da čestitam Badnje veče i Božić, većini hrišćana (svi koji slave po Gregorijanskom kalendaru).
Unapred i ostalim (po Julijanskom).

Ujedno, u vezi sa Badnjim danom (koji svakako nije uvek) i za mene lepe vesti. Da se pohvalim (a što da se ne pohvalim ... nije se lako stiglo do toga i preko noći) iako nije u duhu skromnosti (al' kad sam već toliko dobar pa budala, onda da se malo i "pokvarim", dobro će mi doći).
Tema doktorata je zvanično prošla na Veću naučnih oblasti tehničkih nauka, Univerziteta u Beogradu.
http://www.bg.ac.rs/sr/organi/veca-naucnih/sednice-tehni.php
(pa ime moje "malenkosti" ... ima u profilu da ga ne razvlačim i u tekstu)
Tema je zanimljiva ... ispala je mnogo "zanimljivija" (bar da "poginem" na teškom zadatku u spartanskom stilu) nego što sam se nadao, al' izrvaću se već sa tim (naučnim) problemima ...
Gužva al' ću se truditi da odgovaram (bar) na pitanja, pa se nadam da ću imati bar isto vremena (bar nemam više ispite da polažem) koliko i prošle godine za pisanje na blogu (pa ... bar približno i ne mnogo manje).

Plan je naravno da se ista (tema) brani u toku sledeće (srećna svima), Nove, 2015.

Još jednom, svima zdravlja i sreće, "Mir Božiji, Hristos se rodi".

недеља, 14. децембар 2014.

"Agencijske novosti", "(The Latest) info from news agencies"


Zasada ne mogu duži tekst … nikako.
Zato (ipak) uspevam da (nekako) odgovaram redovno na pitanja (prvo na blogu pa onda na forumima, mada ponekad bude i obratno ali po pravilu nije tako).
Ne mogu doduše svakodnevno (za manje od 24h) odgovoriti (iz raznih razloga, ponekad i tehničkih, kao kad nisam imao 2x1,5 dan internet, osim na telefonu, kod one ledene kiše).
I da počenem:
1) Poslednji ali ne i po značaju(kvalitetu), At last but not the least! Eko Hellenic aditivirana goriva.
Već i vrapci znaju (a reklame se vrte na TV-u) da sad i Eko (od pre par nedelja/meseci) ima dodatno aditivirana goriva.
Radi se o seriji EKONOMY (a i nije neka novina osim u zemlji Srbiji, jer je toga bilo pre godinu ili dve u Grčkoj i Bugarskoj). Zašto poslednje kod nas? Pa, jasno je svima. Dok G(azda) nije učinio isto „nije bilo hitno“ ... a i traži se pre svega jeftino gorivo a tek 5-10% vozača traže kvalitet pa onda cenu (koja ionako nije mnogo različita, kod običnih goriva dinar-dva po litru (1-2 centa, bilo kojih) ili 5-8 za dodatno aditivirana preko ... sada i manje posle pada cene nafte).
Šta kaže sam Eko o Eko(nomy)?
Pa, priča marketinške bajke o 4% uštede, upakovano u pravnu formulaciju (i to košta par stotina evra ... eh, izem te živote) „garantovano i do 4%“, ma genijalno, ovo bi mogao i Mali Perica.
Garantovano je bar nešto (npr. 0,4%) a do 4% treba dogurati u izuzetnim slučajevima.
Doduše, sitnim slovima piše da je to od 1,6% do 6% (ni drugi nisu bolji, Lukoil priča „i do 5%“ što je još „ambicioznije“). U inostranim flajerima sam nalazio (i na TV reklamama) „do 2%“ što bi značilo da na našem tržištu moraš više i bolje da „šminkaš istinu“ ne bi li prodao proizvod (a voli ovaj narod da ga lažu pa to ti je, pa što mu iskratiti to zadovoljstvo).
Dakle, uz sve „naj“ do „naj“-a, aditivirano gorivo kao „svako drugo“ (tog tipa).
Postoji i benzin (samo 95 kao i kod drugih) i dizel. Pa ko voli neka i (izvoli) ... a Avio ... nema veze to ništa (sad) ne valja jer će vam sa njim (a bolje od boljeg) motor trošiti 4% više goriva ... jest' piše i na tarabi.
Naravno, nije ovo za Eko nego za SVE. Ušteda će Vam (inače) biti oko 1% i („daj bože“) 2-3% u kratkim gradskim relacijama. Dizne možda malo čistije ali tek na intervalima od više desetina hiljada km, što većina Vas neće ni preći sa „krca, krca, nova kola“ ... Možda za one sa novi(ji)m vozilima (naročito sa DPF jer možda nešto manje čestica čađi zaista nije marketing).
Mislim, lično volim nadprosečno kvalitetna goriva ALI kad čitam flajere osećam se kao kada čitam ugovore za kredit (samo ti plati, a šta ćeš dobiti to ćeš videti posle, prava nemaš nikakva ... pa kako hoćeš ... i potpiši, ovde, sipaj).
Ah, da, tu je i smanjenje buke za 10-15% (mereno indirektno koliko sam video sa slike, to ne piše doduše, kao smanjenje buke pri korišćenju goriva sa više cetana (kod dizela) ... naveden slučaj 54 prema 52 ... a i „običan“ dizel je do juče imao 55 pa ko koga tu i koliko, ne bih sada). A i smanjenje korozije ... možda kod dizela a kod benzina ... šta reći a ne zaplakati („mila majko ti ne roni suza“) pa valjda se i litijum drži u (nekakvom) petroleumu ... ili znaju od NIS-a do Eko-a da imaju više vode od onog što navode ili samo znaju da će vam vlaga ući kroz sistem (mada kod benzina ne bi trebalo zbog „sifona“ i napona pare benzina) pošto sipate za po 500 ili 1000 dinara?!
Sve u svemu (i najiskrenije): ako imate stariji motor (Euro 3) sipao bih „običan“ dizel (isključivo) ako imate još stariji motor (Euro 2 i stariji) možda zbog „dodatnog podmazivanja“ (doduše kod EKOnomy se to ne spominje) i vredi (ako već problem niste rešili nečim „mazljivijim“). Za euro 4 probajte pa vidite a za euro 5 umerena preporuka.
Uopšteno („generalno“ kako je već moderno kod „eksperata“) ako Vam finansije dozvoljavaju sipajte (ipak je bolje, ima dodane aditive za gorivo) a ako ne, nemojte žaliti, proći ćete i „do 4%“ jeftinije.
I bez ikakve ironije, ono što mi se sviđa to je saradnja sa francuskim Total-om što je najlogičnije (i ja bih to na njihovom ili bilo čijem mestu uradio, ipak je Evropa „njihovo dvorište“). Doduše kod Eko Hellenica-e je čudno da nisu isto uradili u saradnji sa Esso (Exxon-Mobil), ali je verovatno prevagla cena na drugoj decimali.

2) Lotos. Počeo serijal (koji neću završiti pre sredine februara i to uz malo sreće) pa da dam korisne informacije ... gde se obratiti za pitanje a gde to da kupim? (što i jeste pravo pitanje).
Lotos uvozi Ciak, pa google ... i da, mala firma „Gumapromet” iz Leskovca (a prisutni su i u Nišu).
Dakle, bar južna Srbija i Vojvodina ne bi trebalo da su problem a u Bgd.-u ionako „ima sve“ (doduše za MP će biti povuci-potegni, a kad je tržište nečim preplavljeno, tražiti baš firmu X pored „cele azbuke“ nije baš nešto što je realno, osim za prave entuzijaste i one koji baš zapnu).

3) Novosti iz FAM-a? (neke i nisu baš novosti jer su na tržištu celu godinu)
Osim dizel plus-a (za sprečavanje pojave „kristala“ parafina na niskim temp.) tu je i evro dizel plus. Dakle napraviti Vaš ED da može izdržati i do -30. Lepo ali slabo korisno. Uz svo globalno otopljenje tek će desetak dana (ako uopšte) biti oko -10 ili jutarnjih -15, taman da spase distributere goriva koji i ne tretiraju niže od -20. No nije loše znati da postoji i takav ... „našminkan“ aditiv.
Sam aditiv stinjava na -18 ... ironično, zar ne? (nije FAM-ov „izum“)
Autoglas aditiv (koncentrat) je veoma korisna stvar (sve vam lepo piše) ali za leto. A za zimu je „supekoncentrat“ za do -60 (slično npr. OMV-u) zaista dobar proizvod ... osim što nema takvih zima da dođe do izražaja. Kako god, dobar je za „pojačanje“ običnih (za do -20 ali ne piše da na toliko mrzne, nego dotle (uz zagrejani motor verovatno) mogu da se koriste).
I najvažnija novina: aditiv za motorna ulja. Na bazi WS2 (volfram disulfida, nano čestica).
Već sam (usput) pominjao da ako nešto vredi vredi ovo (ne, nije neophodno ni obavezno) a zaslužuje poseban tekst, koji će možda biti umetnut između dela II i III o Lotos uljima. U svakom slučaju, „poboljšana varijanta“ „klasičnog“ MoS2 (mikro čestice), najkraće rečeno. Veća preporuka nego za Ceratec (nepoznatog i tajnovitog sastava ... a takvih je i svojstava, verovatno).

4) Novosti iz NIS-a?
Pojftinilo gorivo (šalim se, naravno, to znaju i ptice na grani ... pa stigli smo do pristojnih 10% što uz fiksne akcize i PDV i nije malo ... bilo bi gorivo 100 din. i da nafta košta k'o voda česmovača).
Ne, nisam na to mislio. Uz GL-4 80W-90 (što ima i FAM) pre par meseci (možda i pre tačno godinu dana, ne sećam se više) pojavilo se i GL-4 Plus. Em malo kvalitetnije em, možda i važnije, sa tačkom stinjavanja nižom za 3 cel. (-30°C umesto -27°C). Taman za većinu koje (prosto) nervira gustina 80W-90 na temp. ispod -10 cel.
Pošto npr. u CG nije lako naći ni GL-4 (a kamoli „4+“) nije baš (ni) bez značaja (znati).

I toliko za sada. Kraj je godine, a tu idu (razni) izveštaji ... no možda se javim pred novu godinu (i pohvalim) no, do tad je bar još jedna (duga) (radna) nedelja.