Ukupno pregledanih strana (Total Page Views)

уторак, 22. децембар 2015.

2015. Retrospektiva, 2015 Retrospect



Stiže kraj godine što je zgodan povod za sumiranje prethodne (odlazeće).
Nisam bio produktivan što se tekstova tiče, ali s obzirom na okolnosti (intenzivno pisanje radova i doktorata (na preko 300 strana), i nešto eksperimenata ali menje nego 2014., uz odbranu koju treba pripremiti) mislim da je bilo zadovoljavajuće, naročito ako se uzme u obzir da sam prilično redovno odgovarao i na postavljena pitanja kojih je bilo nešto manje nego ranijih godina ali u dovoljnom broju da opravdaju postojanje bloga.

Šta dalje?

Teško da će broj tekstova da se poveća ali se verovatno neće smanjiti i biće na 1-2 teksta mesečno (kako-kad i zavisno od ostalih (narastajućih) obaveza).
Prvo što sledi je tekst o Yacco uljima koja su već 4 godine prisutna u Srbiji ali tek od 2015. u široj prodaji, pa je krajnje vreme da se nešto napiše o ovom izuzetnom brendu (zahvaljujem predstavnicima Yacco u Srbiji koji su mi na ovo skrenuli pažnju; za Hrvatsku sam već pre (čini mi se) par godina znao da ih tamo ima uz pitanje kada ću pisati o njima (bilo je kada ih bude i u Srbiji, a eto nisam znao da ih je već bilo).
Jeste propust, ali svakako nemam više vremena kao nekad pa evo i apela čitaocima (i predstavnicima) da me na ovakve stvari upozore (daju informaciju o tome).
Ovaj tekst možda bude i u 2015. (u svakom slučaju par godina pre ili posle dočeka Nove 2016., svakako u toku novogodišnjih i Božićnih praznika).

Zatim završavam sa Wolf uljima (bez ambicija da ispratim sva njihova ulja, ali da priču zaokružim, svakako – da) u toku januara 2016. To je ono što sam već isplanirao (čvrsto). Za dalje ... videćemo.

Ovde nije loše da se osvrnem na to šta sam sam koristio od ulja u 2015. godini i šta je u planu za dalje.

Ukratko:
U novu 2015. sam ušao sa 15W-40 uljem (Lukoil Standard)  koje je zamenilo 20W-50 (Lukoil Super). 20W-50 je korišćeno (2014.) u periodu sredina maja do sredine novembra i zamenjeno na 6550km.
15W-40 API SF/CC je niskoaditivirano ulje ali ispunjava min. za DMB motor. Nije za preko 5000 km tj. 100 rh. Promenjeno je tek sredinom juna na oko 5400 km ali je bilo dolivano (kupljeno samo 4 lit.) sa 2-3 dl API SL 15W-40 mineralnog ulja.
Oba Lukoil-a su bila na granici svojih mogućnosti, Super se još i držalo (ne potpuno tamno (crno)) ali je više voženo van grada i korišćeno nekih 130-140 rh (plan je bio da se zameni na oko 125 rh, ali zbog obaveza sam odložio zamenu za 2 nedelje).
Iako Lukoil navodi izuzetnu tačku stinjavanja (ispod -30°C) ne bih rekao da je toliko “izdržljivo”.
Isprobano za doček Nove godine kada je zvanično bilo -17°C kada je motor kresnuo “iz prve” i posle minut-dva zagrevanja sve je išlo “k’o po loju (zapravo snegu)”. Dobro, primenjivo je i do -20 kako kaže i proizvođač. Prilikom zamene bilo je crno kao duša političara (bankara, sudskog izvršitelja … izaberi po želji). Ne neočekivano ali možda i prvi put (takvo) … dobro motor je već bio na preko 100 hiljada km.
Šta je sledilo posle?
Jedna pikanterija (mada sam već (možda i pominjao)), u vidu Eko Geotron, SAE 40.
Monogradno ulje u XXI veku?
Da, što da ne. Ako već savetujem (makar na poljoinfo forumu) ovakva (kad je to moguće, uglavnom starije mašine) onda i da primenim (što bi se reklo, eksperimentiši ali na svom motoru).
Ovo su ulja po API SF/CD (čak malo veći bazni broj od CC) i bilo ih je u tri VG (SAE 30, 40 i 50).
Kako se pokazalo?
U skladu sa očekivanjima, vrlo dobro (rekao bih).
Razmišljao sam da li da jedan litar bude SAE 30 (ili čak 50) ali ostalo je “čisto” SAE 40.
Korišćeno je od sredine juna do sredine oktobra. Da se nisam bližio cifri od 5000km moglo je (kakva je jesen bila) da se koristi i do sredine novembra ali ne bih savetovao.
Ipak su monogradna ulja samo do prvih mrazeva, strogo gledano do +5 (otprilike je to i bila min. temp. korišćenja), ali mislim da bi izdržalo i “tanak mraz” (par stepeni ispod nule).
Cena je bila ravno 3€ (čini mi se 369 rsd).
Sa njim sam išao i na more (verovatno zadnji put sa “crvenim ferarijem” (Z101), ipak uskoro puni 10 god. i sad je na oko 115000km). Upravo zbog toga sam se i usudio da koristim monogradno jer sam znao da ću za 4 meseca preći 4500 do 5000 km. Toliko je i bilo, za 4 meseca (par dana gore-dole) pređeno je tačno 4750 km kada je ulje ispušteno.
Zbog više dugih relacija bilo je to negde oko 85 rh (100 je verovatno maksimum kao i za Luk Standard).
U planu je bilo 5000km/100rh, ali je me je hladan oktobar (na sreću) odvratio od zaokruživanja.
Bilo je crno (slično Luk-u) … skoro kao lice odžačara (rudara).
No, verovatno je moglo “iscediti” i svih 6000km ali uz zadržavanje odnosa 55-45 van grada.
Ovo ulje je zaista upotrebljivo ali nije isplativo. Nije isplativo jer kao i prethodno mora da se menja na 3 do 6 hiljada km i onda ga ulja sa više aditiva nadmašuju. Nije loše kao čisto letnje (za vozila iz 80-tih a naročito VW bubu sa vazdušnim hlađenjem (iz 60-tih i 70-tih).
Kakva su u poređenju ova ulja?
Približno ista. Ne mogu se ni adekvatno porediti (sva tri) jer nisu korišćena u istim uslovima.
U tom smislu bi 20W-50 moglo da se uporedi sa SAE 40 jer jesu bila korišćena skoro istom periodu i na sličnim rutama. Na “osećaj” nema nikakve razlike (da budem iskren). Možda je 20W-50 bilo malo bolje ali verovatno zbog manje viskoznosti izjutra pa je na kraćim (gradskim) relacijama davalo bolji osećaj.
Kako stoji sa potrošnjom ulja?
Otprilike kod svih je potrošeno oko pola litara (±1 dl), možda Eko malo manje a Luk Super nešto više.
Iz toga bi se lako izvukao zaključak da viskozna gradacija u principu NE utiče mnogo na potrošnju ulja (možda malo kod istrošenih motora … pa i ovaj je blizu toga ali se još drži, očigledno). Sigurno ne kod motora u fabričkim tolerancijama. Možda samo u vremenu između “zrele” peak faze i početka “duvanja” i kad motor počne da “dimi” (posle se opet razlike smanjuju).
Kako god, po ovom pitanju je verovatno najlošiji Standard jer je korišćen u hladnijem delu godine i manje van grada ali kako je to 15W-40 ulje, sasvim je očekivano. Ipak, razlike su veoma male i sve je to negde oko litra na 10 hiljada km (kao i ranije, doduše sa 10W-40 uljima). Kako su intervali zamene bili relativno kratki, menjenje potrošnje ulja je i veoma neprecizno (i “pola litara” može biti od 3 do 7).
Od sredine oktobra u motoru mi je Wulf mineral 15W-40 API SL/CF. Mislim da je bilo dosta ulja starijih standarda, više aditiva je sigurno bolje čak i kad nije neophodno. Posle svega, smatram da je ipak bolje koristiti SL/CF jer NIJEDNE  negativne manifestacije nema (neće procureti zaptivke, bar ne pre nego sa SF ili SG a kad cure, ionako, moraju se menjati) a više detegrenata i disperzanata čine motor čistijim i verovatno mu produžuju radni vek. Čak i ZDDP-a verovatno ima više (manje nema) tako da nema skoro nijedan razlog da se SL ne koristi (čak i u DMB-u). Jednino cena ali je i tu razlika tek oko 1€ po litru a ako se uzme u obzir da se sa SL može preći i 50% više, čak je i to na strani modernijih ulja. Naravno, oni koji prelaze manje od 5000 km u toku godine jedini mogu naći objektivnu potrebu za SF ili SG, kao i oni koji prelaze do 10 hiljada km uglavnom u gradu pa mogu reći da je dve zamene idealno.
Kakvo je novo ulje?
Bojom i mirisom neodoljivo podseća na Castrol Magnatec seriju … (čak bi i jedan majstor koji po mirisu ocenjuje ulja, rekao da je vrlo dobro … jeste takvo ali ne (samo) zbog toga).
Ispunjava i ACEA A3/B4-08 i A3/B3-10 što je taman ono što mi treba. Navodi se tačka stinjavanja od -30°C, što je taman da se koristi i do -20 (bez potrebe da se poteže 10W-40). B.N. od 8,3 je prosto idealan za malo dužu zamenu (npr. 7500 km), mada to zavisi i od načina korišćenja. Ako nastavim pretežno u gradu da ga koristim moraću ga menjati na oko 6000 km (c.a. 150 h, u svakom slučaju).
Sulf. pepeo je 1,03% (čitaj 1,0%) što je i za TNG dobro odmereno … (jednom) rečju – idealka.
Kako se za sada ponaša?
Posle skoro 2000 km je “kao novo”, nivo nije mrdnuo sa polovine (zimi sam počeo da tako sipam pri zameni, leti (naravno) bliže maksimumu). Još je rano reći ali za pretežno (80%) gradsku vožnju, sasvim o.k. (nemam primedbi).
Šta ide sledeće?
Wolf 20W-50, API SF/CD (sigurno je bolja SL/CF verzija ali biće korišćeno kao letnje bez 1500 do 2000 km koliko napravim do mora i nazad, pa je možda i taman). Sulf. pepela 0,9%, tačka paljenja 240°C, sigurno niska isparljivost po Noack-u. Jedina mana – B.N. od (tek) 5 (4,9 u PDS-u). Uf! (već je nabavljeno).
Mislim da je i “kiselost” ovog ulja niska, verovatno tek oko jedinice, pa bi za 5000km moralo da odradi posao (možda i da ga uradi “zglavno”). Videćemo.
I da … menjao sam manžetne koje su procurele … Selenia Epyx je ostavila odličan utisak, osim što je “pojela” manžetne … pa dobro, izgleda da mala privreda ne ume da napravi bolje. Ovo me vraća da pri (verovatno poslednjoj) promeni ulja u menjaču (i diferencijalu) sipam GL-3 (bez EP aditiva) pa da vidim koliko će to biti bolje. Inače, ovo je treća zamena istih … u proseku na 35000 km, ali je sve ubrzanije: prvi put na oko 55 hiljada km, pa 40 hiljada km i sada na (samo) 15000km.

Sledeće zime? Još je rano. Mineralno 15W-40 ili 15W-50, API SJ ili SL.
(Motul 4000 po svemu sudeći ... uvek je dobro vreme za (dobar) Motul)

Pošto se završava prva polovina druge decenije XXI veka, nije loše napomenuti šta se tu dešavalo na svetskom planu.
Osim ekonomske krize koja ne jenjava i stagnacije u industiji maziva, vredi pomenuti dve akvizicije:
Kupovina OMV lubricants od strane LukOil-a i Statoil lubricants dela od strane Fuchs-a.
Ovim je Lukoil zadržao ubedljivo 8. mesto na svetu, na koje je pao baš krajem prve decenije XXI veka što je bilo neminovno, jer Petro China i Sinopec realno nisu mogli da se zadrže na putu ka velikoj petorci.
Fuchs je takođe (ovim) obezbedio svoj status u top 10, za dlaku ispred takvih imena (aždaja) kao što su Nippon Oil, Valvoline, Indian Oil Company, Idemitsu, Petronas i Petrobras.
Naravno, neminovnost je ulazak Indian Oil-a u TOP 10 (što je možda već aktuelno ili samo što nije), pa će verovatno Fuchs biti no. 10 … bar još neko vreme (Petronas, Petrobras i Nippon Oil su u naletu i teško ih je zadržati u pohodu na jedino preostalo mesto među prvih 10, a tu je i nova svetska sila – Petramina koja je odmah iza ove “družine” i već je prestigla Agip koji će se još uvek držati TOP 20 ali neizvesno koliko još).

Još da dodam:
Kako je g. Sava preporučio (zapravo postavio pitanje) ruski klub ulja (maziva):
i ja se složio “iz prve”, sada sam još zadovoljniji istim i preporučujem ga (samo da ne navale pitanja, pročitajte šta kaže administrator, to je 90% svih objašnjenja).
Zaista ima mnogo toga “crno na belo” (analiza).
Slučajno sam se dotakao FAM-a (koji je analiziran između ostalih (svetskih) ala).
Već sam (danas) napisao na CBC-u, pa da ne dužim … najzanimljiviji detalji (u vezi FAM-a) su:
1) Sličnost FAM 504/507 i Total u istoj kategoriji (frapantno)!
2) Veliko učešće PAO baznih ulja potvrđeno i nezavisno (nezavisnim analizama u Rusiji), kod prethodno pomenutog ali naročito Gold 0W-30. Takođe i kod 75W-90 sintetičkog za menjače.
3) BM Extra 10W-40 … osim preterano sumpora sve ostalo je na strani ovog ulja. Sadržaj ZDDP-a verovatno najviši od standardnih ulja (u Evropi a možda i svetu), ne računajući “specijalna” (Racing i slična). Tu i 0,8% sumpora doprinosti dodatnoj zaštiti od habanja ali zbog verovatno velikog sadržaja aromata nije baš “ekološko”. U svakom slučaju idealno za sve modele iz devedesetih godina.

Uz malo sreće, još jedan tekst u ovoj godini ako ne već početkom Nove 2016.

P.S.
Moram da dodam (podsetim):
Crveni "ferari" (Z101), tj. njegov motor je oduvek trošio litar na 10 hiljada km ... možda malo manje u prvih 5000km (1-3 dl) kad je bio nov i to je to. Mislim da bih okrenuo još ovoliko koliko jesam ili bar pola toga ako bih to izveo u narednih 5 do 7 god. (posle bih morao da mu makar menjam školjku). Jednostavno, nije za dalja putovanja ... nije ni kao nov za dalje od Bgd.-a (200-250 km) a kamoli posle 10 god.

P.S.S. (former P.P.S.)
dotato - "dan posle" (23.12.2015.)
Posle najevljenog (definitivno) stiže tekst i o Pakelo uljima. 
Ovo sam obećao (davno) i bilo je u planu (bar) za 2015. ... a ne volim da ne držim obećanja (sva je sreća da nisam vremenski ograničio (obećanje)).
U svakom slučaju to nisu jeftina ulja i kao takva nisu nelojalna konkurencija bilo kom brendu koji postoji na tržištu Srbije (i okolnih zemalja).
Pošto insistiram na tome da "nema" skupih ulja i da na ulju (svakako) ne treba štedeti, ovo će biti prilog tome.

четвртак, 26. новембар 2015.

Valvoline - reloaded (pregled, review)


O Valvoline uljima sam u par navrata pisao (daleke 2009.) uz poneku dopunu pa je vreme da se malo osveži "riznica znanja" o ovim uljima.
Osim toga, posle problema u proizvodnji i distribuciji (upravo negde u to vreme) stvari su se jako sredile (od pre par godina) tako što je Valvoline brend sada centralizovan i proizvodi se samo u Belgiji (ili zapravo Holandiji, centrala je u Barendrecht-u a grad je predgrađe Rotrerdama) za celo tržište Evrope. Distribucija je takođe centralizovana sa ovlašćenim uvoznicima tako da su stvari "pritegnute" i sada je Valvoline ono što i treba da bude, vrhunski premium brend (i u pasivnim krajevima Evrope).
Istoriju će pogledati svako koga zanima, a činjenica je da je ovo najstariji brend na planeti (pod istim imenom) tako da zaista (mora da) vredi.
Vlasnik brenda je velika (multinacionalna) američka kompanija Ashland.
Meni se lično sviđa što je to hemijski koncern a ne naftaški, što pruža više prilika za vrhunske rezultate, bez opterećenja sopstvenih baznih ulja kojih na tržištu ionako ima u višku.

Pošto je već bilo o Valvoline uljima, ovaj tekst će biti kraći pregled a ne detaljna analiza.
Ipak, zbog toga je i ceo asortiman za Evropu tu, pa je priča kompletna.

DuraBlend
Jednostavno, serija PS ulja.
10W-40 je jednostavno klasično (prosečno) ulje ove kategorije uz ispunjenje: API SL/CF, ACEA A3/ B4, MB odobrenje 229.1, VW 501.01, 505.00. Dovoljno dobro za sva vozila iz devedesetih i neka od njih iz prve (naročito prve polovine) decenije XXI veka.
Diesel 10W-40 je to isto (možda i potpuno isto samo u drugom pakovanju, iz tehn. dokumentacije tako izgleda) jedino što nema API SL i ACEA A3 odrednica pa je namenjeno (kako mu ime i kaže) isključivo za dizel motore. Koliko je trik a koliko stvarnost procenite sami ali ulje i bez Diesel odrednice je dobro za iste Diesel motore kao i Diesel (ko je razumeo, razumeo je, ko nije, neka nastavi). Ne vredi (znači) davati veći novac (naročito ako je više od 5%) za Diesel varijantu čak iako imate dizel motor.
DuraBlend FE 5W-30 je jednostavno (rečeno) ulje za (starije) Ford motore a ispunjava: API SJ, ACEA A1, B1, A5, Ford M2C-913A + B.
Dakle Ford motori iz devedesetih pre svega. Nema šta monogo tu da se priča.
MXL 5W-40 je čudno ulje, napravljeno kao jeftino MB 229.3 (pre svega za mercedese malo starije (“srednje”) generacije kod kojih se može menjati i na 30.000km, preporučujem maksimalno 20.000km). PS ulje 5W-40 … svakako nije jedino ali je tržište na koje cilja relativno malo osetljivo na cenu pogotovu što ima slabijih brendova koji isto pokrivaju sintetičkim uljima. U redu, ništa ulju ne fali, i u PS kategoriji je možda i najbolje ali mu je suženo područje primene (to što bi moglo da se koristi kod nekih Peugeot-a sa kraja 80-tih ili početka 90-tih nije nešto posebno, jer će se vlasnici tih automobila ionako pre opredeliti za 10W-40 ulja).
Ispunjava:
ACEA A3-02, B3-98 issue 2, B4-02, API SJ/SL/CF, Mercedes-Benz 229.3, Volkswagen 502.00/505.00 (3/97)
Kao što se i vidi uglavnom je za vozila do 2004. Naročito iz 2001. i 2002. (i naravno starija).
Od tehničkih podataka bih izdvojio neverovatan podatak za tačku stinjavanja od -42°C što je verovatno rekord među PS uljima (doduše 5W ima u startu 5-6 stepeni niže od 10W-40), kao i TBN od 10,1 … kao da je pravljeno da zadovolji ACEA A3/B4-10 a ne ACEA iz 2002. (doduše neće loše doći, naročito dizel mašinama iz navedenog perioda).
Diesel 5W-40 je ulje za VW PD motore (VW 505.01 zahtevi, a ispunjava standard iz 2005.) . Sve ostalo je posledica navedenog. Prava je (jeftinija?) alternativa modernim ACEA C3 uljima koja ispunjavaju VW 505.01 … naročito za prvu generaciju ovih motora sa kraja devedesetih.

MaxLife
Dobro poznata serija ulja za motore sa mnogo pređenih km (već sam pisao o tome pa neću da ponavljam). Valvoline je prvi i najpoznatiji po ovom tipu ulja, tako da ih svakako mogu preporučiti za motore sa preko 100, 200 ili 300 hiljada km.
FE 5W-30, 10W-40 i 10W-40 Diesel su ulja analogna DuraBlend seriji, verovatno su u osnovi identična uz dodatak buster (paketića) aditiva kod MaxLife, tako da tu nema mnogo šta da se kaže.

MaxLife 5W-40 Synthetic
Ovo jelo (ulje) se priprema na sledeći način:
U toplo zagrejano bazno ulje SynPower-a dodati paket aditiva za DuraBlend 5W-40, dobro promešati pa začiniti buser aditivom MaxLife serije i kad se sve to dobro homogenizuje dodati polimere u količini kao za SynPower. I to je to.
Dakle, pre nego što pređete na 10W-40 ulje, probajte 5W-40 MaxLife!

MaxLife 15W-40
Ovo je najviskoznije iz serije ML … ovim nam Valvoline (Ashland) poručuje da ne treba ići na preveliku viskozost ulja, dovoljno je da ulje bude maksimalno prilagođeno povećanoj potrošnji istog i naravno već delom istrošenom motoru. Pa nisam baš siguran … ipak, dobar pristup (koji neće naneti zla motoru (“make no harm”)). U svakom slučaju pre svega ovo ulje deluje preventivno i pri prvim sumnjama na troškarenje ulja (kasnije je slabija vajda od njega).
Ulje je mineralno … ispunjava API SJ/CF (do sredine devedesetih i ranija vozila).

VR1 Racing
Ovo je serija namenjena za sportsku vožnju, nižerazredna (do srednje razredna) takmičenja i naročito ako povremeno vozite na trkačkoj stazi (track day). Koliko su dobra za svakodnevnu upotrebu?
Uglavnom nisu. Povećani sadržaj ZDDP-a svakako nije za novije sisteme (“naštimovane” ili ne) za obradu izduvnih gasova. Mogu poslužiti za benzinske motore iz devedesetih (ili starijih).
5W-50 je sintetičko, 10W-60 PS ulje a 20W-50 mineralno.
Nema mogno šta da se kaže (za obične vozače). Ispunjavaju API SL/CF i to je to.
10W-60 se posebno preporučuje nekim modelima motocikala (Moto Guzzi, Husqvarna, Aprilla …).

SynPower™ serija motornih ulja
Najbrojniji brend Valvolina od svih ostalih i serija ulja koja treba da pokrije moderniji vozni park.
Sintetička ulja vrhunskog kvaliteta, kojim Valvoline (pre svega) nastupa na tržištu.

Ukratko:

SYNPOWER ENV C1 5W-30
je ulje koje zadovoljava ACEA C1 (pre svega). Kao takvo namenjeno je vozilima: Mazda, Ford i Mitshubishi. Ispunjava ACEA C1-10, Ford WSS-M2C934-B. Ne koristiti gde C1 nije zahtev!

SYNPOWER ENV C2 5W-30
je ulje koje ispunjava ACEA C2 i Peugeot PSA B71 2290. Namenjeno pre svega vozilima PSA grupe koji imaju zahtev B71 2290. Može se koristiti (kako i Valvoline navodi) kod (nekih) Honda motora.

SYNPOWER MST 5W-30
je ulje koje ispunjava ACEA C3. Od ostalog tu su:
API SM/CF, ACEA A3/ B4, C3, MB odobrenje 229.31, 229.51, BMW LL-04, VW 502.00, 505.00, 505.01
Ima i zvanično i Dexos2 odobrenje.
Jasno je čemu služi, pre svega za Mercedes-e prve decenije tekućeg veka (naročito dizel sa DPF ali i sve ostale) kao i Opel-e od 2000. (2004) pa na dalje.

SynPower™ MST C4 SAE 5W-30
je ulje koje ispunjava ACEA C4 i (posledično) RN0720.
Namenjeno je pre svega novijim Renault vozilima (Euro 5 motori ali naravno i Euro 4), pre svega dizel sa DPF ali naravno odlično je i za bezince novije generacije. Može se koristiti i kod nekih japanskih vozila.

SYNPOWER XL-III 5W-30
je ulje koje ispunjava VW 504.00/507.00 pa mu je osnovna namena da se koristi kod modernih VW motora (skoro svih, no to je duga priča, više puta ispričana).
Ispunjava i:
ACEA C3-10, ACEA A3/B4-04, MB-Approval 229.51, BMW Longlife-04, Porsche C30 kao i sve zahteve (osim Low HTHS) za ACEA C2-10.
Dakle Valvoline-ovo Almighty ulje (C2/C3) veoma slično Mobil 1 ESP Formula 5W-30 (i odgovarajućim Shell, Motul, Fuchs, Wolf … uljima).
U odnosu na većinu ovih ulja ima nešto nižu tačku stinjavanja (-42°C, inače je tipično -39).

Ostala ulja NISU ACEA C#.

SYNPOWER 0W-20
Namenjeno pre svega modernim Honda motorima. Ispunjava:
API SM, SN; ACEA A1, ILSAC GF-5, Ford WSS-M2C930-A, Chrysler MS-6395
NIJE pogodno za dizel motore a naročito je namenjeno hibridima Toyota i Honda.

SYNPOWER FE 0W-30
Namenjeno modernim Volvo vozilima ali i svim drugim koji se uklapaju u ono što ovo ulje ispunjava a to je: API SL/SJ/CF, ACEA A1/B1, A5/B5. Ima sjajnu tačku stinjavanja od -48°C ali to se od 0W-30 (u najmanju ruku i) očekuje.

SYNPOWER FE 5W-30
Slično prethodnom ali uz ispunjenje ACEA A5/B5, Ford M2C913-C.
Dakle, za razliku od DuraBlend ovo ulje je namenjeno novijim Ford modelima (ali samo do 2012. Kada zahtevi prelaze u 913-D).

SYNPOWER 5W-30
Ovo ulje je pomalo “USA verzija”, nešto kao Mobil 1 5W-30 (američki, bez posebnih oznaka).
Naravno, malo je evropski “doterano” pa ispunjava:
API SL/CF, ACEA A3/B4-10, MB-229.5, GM LL-A-025, LL-B-025, VW 502.00 i 505.00, BMW LL-01, RN0700.
Proizvođač ga preporučuje gde je se zahteva Fiat 9.55535.G1 specifikacija.
I ovde je jasno: ovo je (idealno) 5W-30 bez “ekoloških” zahteva.

SYNPOWER 0W-40
Kako i sam Valvoline (Ashland) kaže: „Prvoklasno potpuno sintetičko motorno ulje za putničke automobile - Pruža vrhunske performanse sa izuzetno dugim intervalima zamene“.
Večino u vrhu testova u Rusiji, uz nedvosmislenu sintetičku osnovu (sve ređu u modrno vreme).
Nivoi performansi / odobrenja:
API SJ/CF, ACEA A3, B3, B4, MB odobrenje 229.3, 229.1, VW 501.01, 502.00; 505.00, BMW LL-98.

Na žalost neće (i nije) bilo popularno kod nas (na Balkanu) ALI svakako zaslužuje pažnju. Ovakva ulja su sve ređa (sve ih je teže naći) a ovo je jedno od (naj)boljih. Naravno, nije „ultra-moderno“ ALI zato ima više ZDDP-a i posebno bih ga preporučio svim vozilima iz 90-tih, posebno Mercedes-ima, BMW-ima i Opel-ima.

SYNPOWER 5W-40
Ulje slično prethodnom. Malo slabija osnova (bazno ulje) ali „jače“ na aditivima. Ispunjava nešto više zahteve ali je prethodno zapravo (i) bolje za oštriju vožnju. Verovatno najpoznatije Valvoline ulje SynPower serije. Vrhunsko ulje bez „ekoloških“ zahteva. Idealno za npr. Honda motore jer je slično Shell Helix Ultra 5W-40 ulju. Naravno to je samo jedna (mala) mogućnost. Osim navedenih kod prethodnog može se koristiti i u nešto novijim motorima (zbog novijih specifikacija).
Nivoi performansi / odobrenja:
API SM/CF, ACEA A3/B4, MB odobrenje 229.5 (uključuje 229.3), GM LL-B-025, VW 502.00, 505.00, Porsche A-40, Renault RN, 0700/RN 0710.

Ima verovatno najnižu tačku stinjavanja među 5W-40 uljima (ili bar je u prvih tri): -45°C.

среда, 21. октобар 2015.

Kratka suspenzija bloga (aktivnosti na blogu)


Blog je privremeno (jeste pleonazam ali da napomenem) suspendovan (samim tim je privremeno, tj na određeno vreme u ovom slučaju na tačno određeno).
Dakle, pošto sam odgovorio na sva pristigla pitanja, narednih 4 dana (96h) neću biti u mogućnosti da odgovaram na ista (uključujući i mejl, koji neću koristiti). Ovo zbog velikih obaveza i da mi ne bi odvlačilo pažnju (moram biti pre svega koncentrisan). Važi naravno i za sve ostale forume.
Nastavljamo u nedelju 25.10.2015.
Hvala na razumevanju!

26.10.2015.

Prestanak važenja suspenzije! 

Molim samo za malo strpljenja, na pitanja postavljena u periodu 21.-25. oktobar odgovoriću u toku dana (a današnja sutra, od kada počinje normalizacija i uobičajeni ritam bloga).
Suspenzija je bila uslovljena potrebnom koncentracijom pred odbranu disertacije koju sam 23. uspešno odbranio. 
Prvo ću pročitati (nisam od srednje škole) "dr" od Nušića. 
Posle (višemesečne) procedure trebalo bi (pošto ispunjavam uslove, dovoljno objavljenih radova) da dobijem i docentsko zvanje (zapravo taj nivo istraživačnog pošto nisam u nastavi).
Tako da bi uskoro "profesorsko" zvanje bilo i zvanično, mada mi to na blogu ne znači, jer sam "počasnu" titulu već imao (i data je od srca).

P.S.
Ne, tema nije bila iz oblasti maziva (uprošćeno rečeno: korozija legura).

среда, 30. септембар 2015.

Tesla automobili … početak kraja motornih ulja i nafte? Tesla Cars ... the beginning of the end for (engine) oil?


Dobar dan. Za blog koji se bavi motornim uljima jeste jedno od ključnih pitanja (koliko će još ostati aktuelan … pre nego što završi u (virtuelnom) muzeju).
Prvo da naglasim da sam zahvaljujući g. Musk-u (kao i većina) po prvi put uvideo nadu da nešto na ovom (trulom) svetu može zameniti naftu u takvoj “trivijalnosti” kao što je industrija automobila. Drugo, veliki sam pristalica koncepta (navijam iz petnih žila za Teslu). Treće, mislim da je to neizbežno.
Dakle, biće skoro propast sveta (industrije motora SUS) – nek’ propadne, nije (neka) šteta!
Neću ići u dokumentovanu istoriju kako su potisnuti svi drugi koncepti pogona automobila (silom, na ovaj ili onaj način, parni automobili – sudskom zabranom … eh, čemu bi pravosuđe inače i služilo nego da brani sistem (koji ga plaća)). Okrenimo se načas onoj skorijoj.
Slučajno ili ne, Tesla počinje sa radom iste godine kada i tzv. “drugi Zalivski rat”. Simbolično i ironično. Velika bitka za rezerve nafte je (naravno) donela mnogo lošeg na obe strane (na više zapravo) i koštala je toliko da su cene ove sirovine dostigle astronomske cifre (cca. 1$/1lit. sirove nafte), pa uz zvaničnu verziju krize iz 2009. treba dodati i ovu sitnicu.
Nafta je po toj ceni (jednostavno) dovela do buma iskorišćenja drugih vidova energije u toj meri da su najveći ulagači u vetroelektrane i solarne postali niko drugi nego velike naftne kompanije (koje su ujedno i sklonile najveći broj patenata za gorive ćelije u fioke). Ovo je dovelo i do (nenormalnog) skoka cene bakra ali to je već za drugu priču.
No, vratio bih se na srž priče (i temu bloga): da li će (konačno) i nafti doći kraj (pre nego se iscrpu njeni izvori)?
Nafti je odzvonilo zapravo neposredno posle njene “high” faze (šezdesete i početak sedamdesetih XX veka) kada je enormno poskupela. Tada se pričalo o rezervama nafte koje će nestati za 40-tak godina … UPRAVO OVIH DANA! “Živi bili pa videli”, te evo nas opet, i gledamo, a nafte nikad više!
Očigledno je da će je biti ne samo još i narednih 40-tak godina, nego po svoj prilici bar još dvostruko toga (što nas dovodi do pred sam kraj XXI veka). To nije sporno.
Oduvek sam se (pa što sam više znao hemiju sve više) zgrožavao činjenice da se nafta (i ugalj) većim delom koristi kao energija (?!) što će naši potomci sigurno tumačiti totalnim ludilom ili makar kao zadnjim periodom (nadam se) varvarstva i prostaštva u ljudskoj istoriji … ako nas još bude u XXII ili XXIII veku a nadam se da će nas biti makar koliko i sada ili na stabilnih 10-tak milijardi.
Nafta je pre svega korisna sirovina za hemijsku industriju (mada je i tu “popušila” jer je sve manje neophodna, više smanjuje troškove) nego za SPALJIVANJE.
I da završim priču o prošlosti, predviđanjem bliske nam budućnosti: nafta (benzin, dizel) i motorna ulja, će polako (ali sigurno) silaziti sa scene i (pesimistički) već od četvrte decenije ovog veka (tridesetih) izgubiti primat i makar sredinom veka postati marginalizovan i uglavnom zakonom zabranjen vid korišćenja energije (makar za automobile).

Tesla
Musk je genijalno uvideo mogućnosti Li akumulatorskih baterija. U pravo vreme i na prvavom mestu. Kao i Jobs i on je svoje ideje (doduše ima ih i u SpaceX kompaniji) uglavnom zasnovao na revolucionarnim mogućnostima Li elektrohemijskih sistema za skladištenje energije.
Nije to (još uvek) tako savršeno i proteći će mnogo nafte pre nego što sasvim sazri, ali izvesno je da će u narednim decenijama makar za gradski prevoz da preovladaju automobili na električni pogon.
O.k. – pa šta? (reći će pobornici nafte). Za međugradski će još uvek ona biti neophodna. Čak i “vaši” (“naši) hibridi su praktično benzinci (dizelaši-?!) sa malim udelom el. energije (za grad, ubrzanje i slično) koja više štedi (malo) goriva nego što pokreće automobil. Kakva kratkovidost!! Hibridi će sasvim sigurno još par decenija ostati kao glavni pogon automobila ali će vremenom sve manje biti “fosilni” a sve više električni, pa će već za 10, 15 ili 20 god. hibridi postati uglavnom el. vozila sa malim motorima koji će služiti više kao “back up” (rezervna varijanta) nego kao pogon.
Osim toga, Tesla S sa autonomijom od preko 400km i najave da će se to duplirati u narednim godinama i triplirati do kraja decenije (dobro, ovo je pomalo i marketing) sigurno ukazuju da će i za vangradski prevoz električni automobili postati realna mogućnost (za sada samo u klasi luksuznih vozila, doduše).
Ovo je pokrenulo teme kao što je ona iz naslova (“hoće li uskoro doći kraj industiji motornih ulja?”).
Lično mislim da će to biti dug proces ali neminovan.
Kao prilog tome ide i najnoviji skandal sa nameštanjem testova izduvnih gasova od strane VW-a (softverska prevara koja smanjuje rezultate dva reda veličine, više od 100 puta). Dizel i ekologija? Ne, neće moći. Nikada nije bilo, nije i neće ni biti. Čak ni “čuveni” (i ozloglašeni) DPF tu ne pomaže. Euro 6 norma je stupila na snagu i osim (donekle) kod teretnog saobraćaja, prava je karikatura onog što se očekivalo (“čist vazduh u gradovima”). Dakle, ne prolazi više štelovanje rezultata … ni 100 g CO2/km (samo favorizuje hibride ... i manje dizelaše ali nije sve u CO2 ... a i teorija globalnog zagrevanja će morati da uključi i druge faktore a ne samo CO2 ... i ne samo antropogeni faktor).
Struja vlada! I ime je dobro (iako automobili rade na jednosmernu), ukazuje na revoluciju ... koja pre svega mora da se dogodi u glavama (korisnika). I (naravno) podseća i odaje počast najvećem imenu u svetu elektrotehnike ikad, svakao no. 1 inženjeru i pronalazaču svih vremena, ali i jednom od najznačajnijih naučnika kome njegovi savremenici nisu odali dovoljno počasti ali sve što vredi dolazi na svoje, pre ili kasnije.
Ne mogu a da ne spomenem jednog od članova bloga koji je posle Frankfurtskog sajma izjavio da je Tesla ubedljivo no. 1 ... po konceptu, jedostavnosti ... svemu. Uzevši i da je ekološki nastrojen ... izbora nema (osim cene). Tesla je postao automobil snova (kao do skora porše ili ferari) ... za ciglih 10 god. Da, Tesla automobili su skupi i neće ni biti (skoro) jeftini, ali tu je i saradnja Tesle sa mnogim gigantima (Mercedes, Toyota ...). Da, nezaustavljivo je ...
Dakle, da li se (konačno) vraćamo u budućnost (koja je mogla početi sa Teslom (Nikolom) još pre 100 godina)? Nadam se: DA. Dosta je šteta učinjeno korišćenjem nafte kao goriva. Krajnje je vreme da se toga oslobodimo (ako još pameti ima, a sve više sumnjam). Dosta je i ljudi izginulo u raznim ratovima oko iste (dobro, ovo je diskutabilno, možda bi bilo isto samo za olovo ili litijum, da smo krenuli ranije sa električnim automobilima; ona na okolinu je (valjda) očigledna).
Uostalom, uštedeće mi vreme, jer bi tekst o tome „koje ulje u Teslu?“ bio najkraći od svih.

Vreme ulja još traje, družićemo se još. Elektromobili su još uvek nedozreli (zeleni) ali njihovo vreme dolazi. Jedino ... to nisu automobili koji se kupuju polovni ... neće moći ... ali to je već druga tema (elektrohemijska). Ništa nije savršeno, zar ne?

понедељак, 31. август 2015.

Wolf ECOTECH serija


Super moderna serija ulja, namenjena smanjenoj potrošnji goriva i modernim motorima.
Na prvi pogled bi se reklo da se radi o idealnoj seriji za Honda motore (što jeste tačno) ali je upotreba ovih ulja (naravno) daleko šira.
0W-20 FE
Ispunjava:  ACEA: A1/B1-10, API: SN i ILSAC: GF-5.
Sjajno ulje ali je više za upotrebu u servisima (Hondinim pre svega). Dobar izbor za mnoge Honda benzince kojima je 0W-20 (primarna) fabrička preporuka, naročito u prvih 100 (200) hiljada km (ili prvih 5-6 godina upotrebe).
0W-30 C3 FE
Ovo ulje je idealno za dizele sa obradom izduvnih gasova (DPF). Opet se ističe Honda koja zahteva ACEA C3 i 0W-30 ali može biti interesantno ulje i za mnoge motore koji imaju propisano ACEA C2 (PSA).
Ispunjava:
ACEA C2 (uslovno zbog većeg (granične HTHS vrednosti), C3, API SN/CF i nivo odobrenja:
BMW LL-04, MB 229.31
Najvažniji tehnički podaci (zaokruženo):
Viskoznost na 40°C: 67 mm2/s, na 100°C: 12; indeks viskoznosti: 182. (T)BN: 7,8; tačka stinjavanja: -54°C, tačka paljenja: 224°C i viskoznost na -35°C: 5900 mPa×s
Visok indeks viskoznosti čini ovo ulje upotrebljivim isto kao i (bilo koje) 5W-30. Visk. Na 40 cel. je slična (prava (ISO) 68-ica, što je kod motornih ulja SAE 20) sa njima (ili SAE 20, naravno manje mu opada visk. Sa temp. pa ne samo da ostaje SAE 30 na radnim temp. nego je na granici SAE 40 ... ). Ono što je vanserijski, to je tačka tečenja koja je među najboljima uopšte. Ovo Vam sigurno neće trebati (čak i u većem delu Kanade ili Norveške) ali može zimi (naročito u gradu) smanjiti potrošnju goriva za par % (kraće relacije ili oko 1% na iole dužim).
0W-30 FE
Varijacija na temu (prethodnog ulja). Zašto?
Ovo ulje je namenjeno pre svega benzinskim motorima i (ili non-DPF dizel) malo starije generacije (do 2008. Ili 2009.) gde se ne zahtevaju Mid-SAPS ulja nego su pogodna i ona „normalna“. Nešto drugačiji balans aditiva ali uz više ZDDP-a, prija nešto starijim motorima (do 10 god.), naročito onima koji imaju 0W-20 kao fabričko punjenje (mnogi Honda motori, pre svega benzinski).
Neznatno drugačije osobine nisu od značaja (akademska razlika u odnosu na prethodno). Na primer: Ind. visk. 179 u odnosu na 182, visk. Na 40°C je 66 umesto 67, tač. tečenja: -51°C ... i nešto manja (bolja) visk. Na -35°C: 5600 mPa×s; spec. gustina je manja (844 u odnosu na 852 kg/m3) što je uslovljeno korišćeni baznim uljima (o tome malo kasnije). Najveća razlika je BN koji je sada 10,1. Sulfatnog pepela (umerenih i za TNG zadovoljavajućih) 1,1%.
               Ispunjava: API SM, ACEA A3/B4-(20)12, BMV LL-01, MB 229.3, VW 502.00/505.00
Zanimljivo da nije naveden API CF ali mislim da je to samo greška (u kucanju (štampi)) u teh. dokumentaciji. Ovo je sigurno tako (da ima i CF) jer ispunjava ACEA B4 (i to koje, iz 2012.) osim toga i vrednost baznog broja je takva da više odgovara (starijim) dizel motorima.
I na kraju (ali ne i po značaju), ovo ulje je PAO (skoro čisto, praktično jeste, malo ima HC ulja ali više kao rastvarača (ispod 5%)). U doba (vreme) kada je to (postalo) retkost, ovo je VREDNO POMENUTI. Zbog ovoga bi ovo ulje motori mogli da manje troše a i moglo bi da bolje podnese veća opterećenja motora kao i duže intervale zamene (do nekih 20 hiljada km, zavisno od preporuke proizvođača motora). Prethodno ulje nema PAO osnovu nego je bazno ulje III+ grupe, tako da iako modernije (aditiva što se tiče a i same koncepcije) kod motora (posebno benzinskih BMW, Mercedes, VW ili Honda) iz prve polovine prve decenije XXI veka se ovo „starinsko“ može pokazati (čak) i boljim.
0W-40 FE
„Stariji brat“ prethodnom ulju.
Ispunjava:
API SN, ACEA A3/B4-12, MB 229.5 (zvanično odobrenje), BMV LL-01, VW 502.00/505.00, PORSCHE: A40, Renault RN 0700/0710.
Dakle, SN umesto SM i (pre svega) MB 229.5 umesto 229.3 (uz mogućnost veoma dugih intervala izmene … i do 40.000km ali tipično na 20 do 25 hiljada km). Tu su i dodatni Porsche i RN (nivoi) approval-a.
Iz MSDS-a se ne može jasno videti ali izgleda da je i ovo ulje (dobrim delom) PAO ali uz (značajno) veće učešće SHC baznih ulja. Osnovni paket aditiva je (najverovatnije) identičan kao kod prethodnog a 0W-40 verovatno ima i dodatni “booster” paket(ić) uz veći procenat polimera.
Sličnost je očigledna iz tehničkih podataka koji su manje-više identični osim (naravno) većih vrednosti viskoznosti na 40 i 100 cel. Tačka tečenja je -57°C što je još bolje (i dokaz učešća PAO), ili ukazuje da je kod prethodnog greška. (T)BN je identično a sulf. pepela ima isto (1,09% ako ćemo u detalje). Svakako dovoljno za TNG. Sve u svemu ovo ulje je idealno za mnoge Honda (benzinske) motore, neke od Saab-ovih, mnoge Mercedes-e (za sve MB 229.# zahteve, ali naravno ne i 229.#1) ali i BMW-e (koji imaju LL-98, LL-01 zahteve, ali naravno i starije (iz devedesetih) ukoliko su u dobrom stanju (ili posle remonta)).
Dobro ulje za 5W-40 default i motore koji su u idealnom stanju, i to ne samo onih navedenih kroz nivo ispunjenih approval-a (MB zvanično). Može takođe biti odličan izbor za starije motore sa 0/5W-30 default-om. Može (u odnosu na 5W-40) da uštedi oko 1% goriva ali i više kod kratkih zimskih (gradskih) vožnji. Jako dobro štiti motor pa je i solidan izbor za 0/5W-30/40 zahteve pri velikim naporima motora (naročito za “tridesetice”).
5W-30 Ultra FE
Hmmm … Meni lično (jako) zanimljivo ulje, ali kad se prvo pogledaju standardi deluje daleko od toga.
Dakle, navedeno je (samo): ACEA C3-12 i API SN/CF.
Iskreno, ovo je ulje gde se ne naplaćuje (dodatni) porez (u vidu plaćenih odobrenja i udovoljavanja svima i po svaku cenu) uz praktično identično identične (ili zanemarljivo različite) osobine kao i slična 5W-30 ulja sa raznim odobrenjima. Jedino bih bio oprezan kod VW 504/507 zahteva i (uopšteno) motora od 2009. pa nadalje (do 5-6 god. starosti) inače svuda gde je C2, C3 zahtev (ili sličan kroz (razno)razne zahteve kao što je PSA 2290, RN 0720 (čak), GM LL-A/B-025, Dexos 1/2 (naročito, kao i kod Renault-a, za više od 5 god. i i/ili  100.000km) i slično).
Bazno ulje je od štokova III bazne grupe uz pristojan paket aditiva (standardan C3). Ima (doduše) i nešto malo mineralnih ulja (do 5%) i manji deo HC ali u principu je “većinski” sintetičko.
Viskoznost na 40°C: 67 mm2/s, na 100°C: 12,2; indeks viskoznosti: 182. (T)BN: 7,2; tačka stinjavanja: -36°C, tačka paljenja: 220°C i viskoznost na -30°C: 6280 mPa×s, sulf. pepeo: 0,77%.
 Osobine su slične (na višim temp.) 0W-30 FE, uz nešto manji Bazni Broj (Number). Tačka stinjavanja je (naravno) značajno lošija i standardna za 5W-30 ulja napravljenih od baznih ulja III bazne grupe. Ovo ukazuje i da je Wulf (možda) permutovao brojke za 0W-30 C3 FE i 0W-30 FE (za tačku tečenja, logično je da je kod C3 -51 a kod PAO A3/B4 svih -57 cel.).
Sve u svemu ovo je ulje idealno za korišćenje kad motor (automobil) izađe iz garancije a ima zahteve koji se naslanjaju na ACEA C3 (ili jednostavno API SM ili SN).
Cela serija je namenjena i smanjenju potrošnje goriva (odakle i ime) ALI tu ne očekujte čuda, prelazak sa 5W-30 na 0W-30 i analogno sa 5W-40 na 0W-40, može da uštedi oko 2% goriva ali ne očekujte više od 1% u prosečnim uslovima (naročito mešovitoj vožnji).

Zaključak: vrlo dobra ulja, vrlo dobra (serija, proizvođač …), cene umerene … JAKA PREPORUKA!

субота, 18. јул 2015.

Srećan put, Have a nice trip, Bon voyage, Gute Reise, Buon viaggio, Drum bun


Vreme je godišnjih odmora.
Šta pred put, imate raznih saveta pa neću u detalje … malo o fluidima i uopšteno par reči.
Osim “para i dokumenata” (što mora, proverite šta vam gde treba) uradite i sledeće:
10 do 15 dana pred put, servisni pregled. Najbolje u ovlašćenom servisu ili gde već održavate automobil.
Ukoliko ovo sami radite, osim mehanike (pregleda) i vešanja, nije loše uraditi reglažu uz detaljan pregled trapa ali i proveru kočnica ukoliko ste automobil registrovali pre više od 6 meseci. Ovo Vam neće naplatiti mnogo (ako uopšte, recimo gde ste se registrovali) recimo par stotina dinara (ne više od 200 u provinciji) a mnogo znači.

FLUIDI
1) Naravno, proverite nivo svih (obratite pažnju na kočioni fluid i naročito ulje u menjaču, ako već ne proveravate redovno!).
2) Ako redovno proveravate sve, ništa posebno ne morate da radite … jedva da vredi dalje čitati.
3) Pritisak u pneumaticima! (i ovo je fluid, itekako). Proverite i podesite. Na većini modernih automobila piše na stubu vrata vozača ili tako nešto. Obratite pažnju da na put idete puni, pa podesite prema tome.
Nešto veći pritisak (0,1 do 0,2 bar) može biti koristan zbog manje potrošnje i bolje stabilnosti u krivinama. Pri ovome obratite pažnju da većina pneumatika ekonomske i srednje klase ne smeju da se “pumpaju” preko 3,1 bar ili tu negde, pa više od 2,6 ne bih išao (bar 0,5 bar rezerve, jer se pritisak proverava na hladno, ako već na toplo, ne idite preko “defaulta” (podrazumevane vrednosti).
4) Ako do puta imate manje od 7 dana, nemojte menjati neke od fluida, naročito one koji se ne menjaju često (to može biti i kočioni fluid, što ne bi trebalo ali je tako).
5) Ako niste sigurni koji je kočioni fluid u sistemu, imajte u vidu da su sve tečnosti kompatibilne osim nekih (starijih) citroen-a i DOT 5 (vidi poseban tekst o tome). U ovakvim slučajevima je DOT 4 najkorisnije za dopunjavanje.
6) Niste sigurni koji je antifriz u sistemu za hlađenje … ako nedostaje samo par dl, možda je najbolje doliti samo destilovanu vodu. Ukoliko znate šta je unutra, koristite ISTI TIP tečnosti (proizvođač je manje bitan, po mogućstvu i isti, svakako je najbolje, ali nije vredno jurnjave po gradu), npr. G12 (obično crveni, ponekad i ljubičasti) sa istim (VW 774D, obično D i F u jednom), BS 6580 sa istim, G11 (VW 774C, silikatni) sa istim takvim, itd.
7) Često se zaboravi ali je korisno: dopunite posudu za tečnost za pranje vetrobrana! (ako ništa drugo zbog insekata). Posebno nositi tečnost … pa i nije obavezno (koristite mogućnost čišćenja vetrobrana na svakoj većoj benzinskoj pumpi) … može se doliti i obična voda … ako nije tvrda.
8) Ponesite litar ulja (najbolje neotvorenog, ako je otvoreno, proverite dihovanje boce!). Ako ne znate šta vam je u motoru, 5W-40 za novije i 10W-40 za malo starije automobile je najbolje za dolivanje. Ukoliko imate dizel motor sa DPF vodite računa da ulje bude ACEA C3 (ako je 5W-40) a većina takvih motora se podmazuje 5W-30 uljima.
9) Da li je 5W-30 dovoljno za +40°C u hladu? Da, ako je motor tome prilagođen. Kod starijih vozila se može koristiti i malo viskoznije ulje od default-a, makar za dolivanje. Tipičan primer: u motoru je 10W-40 može se dolivati 15W-50 ulje istih specifikacija, najbolje istog proizvođača (Motul, Total kao tipični primeri).
10) Imate staru bubu? (vazdušno hlađenje). Ako je vreme za zamenu, možda je SAE 40 najbolje za ovakve vrućine (ili 20W-50), ako vam je u motoru SAE 30 dolivajte SAE 50, ako je 15W-40 dolivajte 20W-50 istih specifikacija. Slično i za motocikle sa vazdušnim hlađenjem.
11) Da li će motor (sa vodenim hlađenjem) izdržati toliku vrućinu?
Ako je ispravan hoće. Više brinite za sebe, ako izdržite Vi onda će i motor.
U ovom smislu, naročito proverite da nema curenja na vodenoj pumpi, kao i ispravnost termostata i termo davača. Ovo je osnovno da motor ne prokuva!
12) Ako se upali lampica temperature ili niskog pritiska ulja, ne nastavljajte put! Odmah stanite, sačekajte da se motor malo prohladi, pa proverite nivo fluida. Ukoliko je to o.k. zovite profesionalca (servis) za dalje.
13) Ako Vaš akumulator ima čepove (može da se doliva destilovana voda) a ne dolivate redovno, sad je idealna prilika da istom produžite vek (akumulatori više stradaju leti nego zimi!) ovim postupkom. Proverite da li alternator puni akumulator inače nećete daleko stići! (sa dnevnim svetlima, pogotovu).
14) Ako imate mogućnost, ažurirajte navigaciju (u vozilu ili na telefonu).
15) Proverite ispravnost klima-uređaja i ne preterujte sa rashlađivanjem. U podne napravite pauzu (čak iako klima “ledi”).
16) Ukoliko nemate klimu, na +30 i više vas NEĆE “ubiti promaja” (otvorite prozore, naročito pri brzinama manjim od 80 km/h).
17) Ponesite par litara vode za piće … mogu biti korisne i za sam automobil (motocikl).
18) Operite automobil dan-dva pred put.
19) Nemojte se iznenaditi ako motor “popije” malo više ulja, naročito ako prelazite 5-6 hiljada km godišnje od čega veći deo u gradu. U principu do 1000km ne morate proveravati usput, nego kad stignete na destinaciju.
20) Pođite sa punim rezervoarom. Ukoliko koristite TNG, sipajte benzin najmanje pola rezervoara (ili malo preko toga), ne samo da može da Vam zatreba (ako nešto sa plinom ne bude u redu) nego je i sigurnije (nego držati “benzinske pare” u rezervoaru).
I … (ako nešto nisam zaboravio), još jednom:
SREĆAN PUT !!

P.S.
Nije u vezi fluida ali dobro je podsetiti se:
Poštujte saobraćane propise, nikad ne pretičite na punoj liniji!! Ne prekoračujte brzinu … ovo je lako reći ali 90% ljudi će bar malo i bar negde … ako je put opterećen – nikako! Ako pada kiša – nikako! (na prvu kišicu (drizl), skinite nogu sa gasa, jako je opasno, skoro kao po ledu!). Ako već “morate” )a sigurno NE morate) nikako i nikad više od 20 km/h (manja je kazna, na pravom putu još uvek niste previše opasni … nećete dobiti bodove, itd.). Ne pretičite kolonu! (zvuči razumno ali uvek se nađe neki genije, nemojte da Vam takvi budu uzor … bolje je praviti kolonu nego je preticati!).
Ako vozite noću, ne zaslepljujte druge učesnike u saobraćaju! (posebno proverite snop svetla).
Ne uzdajte se previše u kofein! (ima i svoj “down”!)

Ako Vam “glava pada” bolje stanite i napravite pauzu (dremnite, ili bar malo lake gimnastike), trenuci kada niste sigurni da li ste zaspali na sekundu ili ne su oni kada jeste zaspali (niste bili svesni)!! Odmah, napravite pauzu! (već ste imali sreće).

Ukoliko idete na kraći put (u zemlji) ne podcenjujte ni 100 km. Ponašajte se kao da je 1000 km i sve će biti u redu.

уторак, 19. мај 2015.

Wolf Oil (deo/part) 1.5


Deo 1.5 jer sam već započeo pisaniju jednim kraćim tekstom gde sam ukratko predstavio ovu kompaniju i činjenicu da je stigla i na tržište Srbije (od ranije u nekim susednim državama, npr. Hrvatskoj). Deo dva će biti kada bude proširen asortiman (verovatno već ove jeseni).

PARADOX OF (global) LUBRICANT (blending) INDUSTRY?

Uf! O ovome bi trebalo bar tri teksta … a reći “no can do” nije u duhu filozofije firme o kojoj pišem jer je njihov (glavni) moto “CAN DO” (attitude). Dobro, razumem ja taj stav kao profesionalni i lično ga se držim (uostalom i ovaj tekst kada je “apsolutno nemoguće” je valjda dokaz da je “no can do” ipak samo uslovno i zbog tačno definisanih razloga (nije nedostatak volje ili pasivnost)).
Ovde da samo pomenem da su krenuli 1955. (tačno pre 60 godina) i da im je ovo jubilarna godina rada.
Naravno i 150 stručnjaka u oblasti, što je za veličinu kompanije natprosečna cifra i svakako procentualno premašuje mejdžorse.
I na kraju (uvoda), ali svakako ne i po značaju, njihova tvrdnja da su “čisti igrači” (“PURE PLAYER”) u industriji maziva. Meni liči da je tako (bar 90%, koliko se može reći sa površnim (spoljnim) uvidom u rad neke kompanije). Koliko je to teško (biti takav) znaju svi koji su (makar) blizu “mazive industrije” koja je premazana svim i svačim a ume i da “podmaže” kao niko drugi meni je dobro poznato ali lako je to predstaviti i ukratko: ako imate višak na globalnom nivou, ako imate državne kompanije koje su uvek privilegovane, ako imate razne male i srednje koje su “uvek jeftinije” (po bilo koju cenu), ako imate mejdžorse koji su jači od pojedinačnih država, čak i onih većih od balkanske “boranije” i to višestruko … igrati čisto je toliko teško da je na granici mogućeg.  To je nešto što cenim više od brenda … cenim kao najjače obeležje kompanije (brenda) … Vredi više para a naplaćuje se manje (gde ‘š većeg paradoksa).
PARADOX je za poseban tekst a ukratko:
Fer odnos (“poštenje” koje nema cene) u bescenje (sa, zapravo, popustom) … to je malo teže objasniti, ajd’ jedan primer od “sto i jedan”: dok Mobil (gotovo cinično) izjavljuje da PAO (koji inače proizvodi) i “nije nešto”, ne isplati se i slično (a stvar je u izgubljenoj parnici), pa ga više i ne koristimo (ili “začinski” u 0W-xx uljima), Wolf vam daje priliku da sami zaključite da li vredi ili ne? I to po ceni koju možete da sebi priuštite. Uopšte je (većini najvažnije ali ne i jedino) transparentnost i naplaćivanje koliko je potrebno a ne koliko firmi treba, jedan od aspekata “čistog poslovanja” (koliko je to moguće u ekonomskom sistemu koji vlada svetom). ITD
Toliko za uvod.
Trenutno se u Srbiji (sa lagera) mogu kupiti sledeća ulja (kako me je obavestio g. Boža):
- WOLF GUARDTECH 15W40 SL/CF
- WOLF GUARDTECH 10W40 B4
- WOLF GUARDTECH 10W40 B4 DIESEL
- WOLF OFFICIALTECH 5W30 C3
- WOLF OFFICIALTECH 5W30 LL III
- WOLF VITALTECH 5W40 PI
Krenuću u tim redom osim što će 5W40 biti ispred 5W30 (obratno od ustaljene prakse … malo promene nikad nije loše).

WOLF GUARDTECH 15W40 SL/CF
GuardTech serija je serija ulja za nešto starije automobile. Preciznije za sve one iz XX veka. Mogu se koristiti i kod onih sa početka tekućeg XXI ali u principu je ovo praktična podela (lična) koja jeste gruba ali u najkraćem daje opis serije, uz naravno izuzetke, pre svega 10W-40 ulja koja su praktično avagarda ove serije i pogodna su za mnoge automobile iz prve decenije našeg veka (u kom živimo), no o tome više kod baš tih ulja.
Ovo (15W-40) ulje je mineralno ulje visokog kvaliteta, API SL/CF, što znači da ga mogu koristiti i vozila sa 10W-40 API SL ili CF podrazumevanom vrednošću, naročito ako imaju mnogo km u sebi a uglavnom imaju (inače bi već imala “default” 5W-xx).
Ulje (dakle) ispunjava:
API SL/CF, ACEA A3/B3-10, , ACEA A3/B4-08, MB 229.1
Upravo više od proseka a u skladu sa modernim standardima za 15W-40.
Jeste, vrlo je podogno za TNG (LPG) a proizvođač napominje da je veoma pogodno i za biodizel (na osnovu iskustava (testova, analiza) na terenu).
API je standardno ispunjen ali je nivo ACEA iznad proseka i u nivou (boljih) PS (10W-40 ili 15W-50) ulja.
Osnovne (generičke, prosečne) osobine:
Spec. gust. na 15°C: 885 kg/m3; Kinematska viskoznost na 40°C: 103 mm2/s; Kin. Viskoz. na 100°C: 13,7 mm2/s; Indeks viskoznosti (VI): 130, Bazni broj (T)B.N. : 8,3 ; Tačka stinjavanja: -30°C; CCS visk. na -20°C: 6800 mPa×s; Sulfatni pepeo: 1,03%; Tačka paljenja (COC) ASTM D92: 230°C.

Ovo su manje-više uobičajene vrednosti ali u gornjoj polovini “prosečnih”. Ulje je neznatno niže viskoznosti ali je zato pogodno i kao celugodišnje na prostorima gde max. temp. ne pada ispod -18 (pa i svih –20) što je veći deo Balkana. Tačka tečenja je sad već uobičajena ali niža od standardnih -27°C. Ind. visk. je 130 što nije po (zastarelim) pravilima da multigradno ulje “mora” imati 135 (kakva budalaština) što je verovatno nekad bilo obavezno da se ne bi zabušavalo na polimerima. Još bolje i još stabilnije i otpornije na smicanje (ako ništa drugo). Bazni broj (više se ne kaže “totalni” … mada znam jednu kompaniju koja bi volela da je tako ostalo) je taman da zadovolji A3/B4-08 ali ne i iznad toga, a za tim nema ni potrebe, tako da ostaje jedno (jako) moderno ulje.
Kome treba kvalitetno 15W-40 (i za laka transporna vozila) – preporučujem!
(Uz žal za GuardTech 15W40 SG/CD i SF/CD … doduše SG je čisto servisno i isporučuje se min. u pakovanjima od 20 lit. (inače idealno za vozila od ’85 do ’95); SF/CD je za vozila iz osamdesetih i ranijim.

WOLF GUARDTECH 10W40 B4 i WOLF GUARDTECH 10W40 B4 DIESEL
Da li su ovo ista ulja? Najverovatnije – DA. Čemu to (i zašto te “šibicarske Mejdžorske fore za široke narodne mase)? Greška u sistemu … šta da kažem. Dok je SN ipak drugačiji (razlika što je dodat booster “paketić” aditiva od 0,x%) ovde je na papiru sve isto … verovatno je ili tehn. dokumentacija zastarela ili je ovo jedini gaf ovog proizvođača (niko nije savršen).
Zato ide samo jedan opis.
Ovo je jedno savremeno i (nad)prosečno PS ulje u 10W-40, naročito pogodnim za TNG, biodizel i slično.
Wolf ima kvalitetnije (i jedno od najkvalitetnijih 10W-40 ulja u Evropi pa i na svetu): ExtendTech 10W-40, koje “hvata” gornji deo ciljane grupe zajedno sa npr. Motul 6100 uljem, uz naravno mnogo nižu cenu.
No, vratimo se na GuardTech. Ovo ulje je naročito (zbog B4 iz 2008. odakle i deo imena) pogodno za motore kakvi su ranije verzija Common Rail motora, na primer Hdi – čak i sa DPF-om (i uopšte za Euro 4 motore, kako naglašava i Wolf), što je još aktuelnije sada kada u tim motorima ima pola (ili ceo) puta do meseca. Obezbeđuje interval izmene i do 20 hiljada km ali je za to naravno pogodnija ExtendTech verzija. Jeste, dobro ste uočili, glavni (osnovni) paket aditiva je identičan kao i za 15W-40 i verovatno u istoj koncentraciji. Osnova (bazno ulje, koje sadrži i sintetičke “štokove”) je naravno kvalitetnija i to je glavna (i verovatno jedina) razlika među njima.
Ulje(a) ispunjava:
API SL/CF, ACEA A3/B3-10, , ACEA A3/B4-08, MB 229.1, VW 501.01 i 505.00
Pri ovome se mora naglasiti da B4 (“non Diesel”) ima zvanično MB 229.1 odobrenje.
Dakle, manje više klasika, uz prenost u odnosu na prosek zbog B4-08 i “A3-10” iz ACEA standarda (a ne 2004 ili 2007 verzije).
Osnovne (generičke, prosečne) osobine:
Spec. gust. na 15°C: 866 kg/m3; Kinematska viskoznost na 40°C: 91 mm2/s; Kin. Viskoz. na 100°C: 13,8 mm2/s; Indeks viskoznosti (VI): 155, Bazni broj (T)B.N. : 8,3 ; Tačka stinjavanja: -39°C; CCS visk. na -25°C: 6700 mPa×s; Sulfatni pepeo: 1,0%; Tačka paljenja (COC) ASTM D92: 220 °C.

Sve je već objašnjeno (malopre) a mora se posebno naglasiti (fascinantna) vrednost tačke stinjavanja koja u statu rešava dilemu: treba li mi 5W-40 PS ulje ili ne? (NE).
Jedno više nego pristojno PS ulje po “best buy” ceni.

WOLF VITALTECH 5W40 PI
Vialtech seriju čine moderna sintetička ulja koja se ne uklapaju (potpuno, i kako koje) u moderne ekološke standarde (iako su pogodna i za mnoge Euro 4 pa i Euro 5, naročito benzinske, motore). Osim toga nemaju zvanična odobrenja (ili malo njih) već su “nivo kvaliteta” ali je taj nivo zagarantovan (OfficialTech, kako joj i ime kaže, je serija sa zvaničnim “pečatom” (iliti) approval-ima).
Ovde su npr. 5W-50 i 10W-60 ulje ali i 10W-30 sintetičko (guardtech ima takvo ali PS), 5W40 GAS i PAO (jedno od par čistih PAO ulja u 5W-40 u Evropi a inače retko i u svetskim okvirima).
Vialtech “PI” je moderno ACEA C3 ulje u 5W-40 u rangu onih (naj)boljih a ispunjava čak i Dexos2. Recimo (za širu prepoznatljivost) slično Castrol Magnatec ulju (koje verovatno i prevazilazi kvalitetom ili je makar “isto” ulje). Može se koristiti kao zamena za bilo koje (drugo) 5W-40 ulje, i u svim motorima kojima ova viskoznost prija, od modela iz kasnih 80-tih i ranih 90-tih do veoma modernih motora kao što su Hondini Vti motori ne stariji od (jedne) decenije. Zapravo, skoro bilo koji benzinac se može podmazivati ovim uljem (osim što nije uvek idealno) osim specifičnih slučajeva kao što su VW 504.00 zahtevi ili neki od Ford standarda (ali su takva ulja po pravilu 5W-30).
Ovim su ljudi iz firme “Gazela” napravili sebi uslugu jer ne gomilaju 5W-40 ulja, jer za ovo važi “jedno za (skoro) sve”.
Ulje ispunjava:
ACEA: C3-12, API: SN/CF, BMW: LONGLIFE-04, FORD: WSS-M2C917-A, GM: dexos 2, MB: 226.5, MB: 229.31, PORSCHE: A40, RENAULT: RN 0700, RENAULT: RN 0710, VW: Approval 502 00, VW: Approval 505 00, VW: Approval 505 01

Impozantna lista, mada sve uobičajenija (za ovu vrstu ulja). VW approval-i su zvanični i važeći.
C3 iz 2012. mnogo znači i izdvaja ulje iz proseka. Može se koristiti i za motore sa DPF-om (naravno).
Jedina mana u ispunjenju standarda je “samo” (ako je a nije) MB 229.31 a ne MB 229.51. No ovo je verovatno iz razloga da se ne konkuriše unutar samog Wolf brenda. Većina 229.31 ulja lako prolazi i 229.51 (ne sva naravno) ali je ovim više definisana ciljna grupa (ili bolje rečeno, ne ugrožava se 5W40 PAO koje ima MB 229.5 pa bi 229.51 od strane PI bila konkurencija unutar kuće).
Podsećam da je npr. FAM Premium dugo imao 229.31 (istek jednog ili dva ciklusa odobrenja), pa sad ima MB 229.51 a verovatno je isto ulje.
Osnovne (generičke, prosečne) osobine:
Spec. gust. na 15°C: 851 kg/m3; Kinematska viskoznost na 40°C: 84,7 mm2/s; Kin. Viskoz. na 100°C: 13,9 mm2/s; Indeks viskoznosti (VI): 170, Bazni broj (T)B.N. : 7,5 ; Tačka stinjavanja: -39°C; CCS visk. na -30°C: 5970 mPa×s; Sulfatni pepeo: 0,8%; Tačka paljenja (COC) ASTM D92: 235 °C.

Ulje je od stock-ova III bazne grupe u potpunosti, što se indirektno uočava i iz tačke stinjavanja koja nije rekordna ali jeste više nego dovoljna. Ulje premašuje minimum propisanog za start motora na -30 °C. Izuzetno visok tačka paljenja ukazuje na nisku (Noack) isparljivost. Ostalo je u skladu sa kategorijom (klasom) ulja. Inače iz MSDS-a se uočava naglašena (tačna) vrednost ZDDPa od 1,2% što je (daleko) iznad proseka za C3 ulja a “caka” je da korišćen ZDDP ima takav procenat cinka i fosfora da se celo ulje uklapa u C3 specifikacije.
Vrlo dobro ulje uz izuzetan odnos kvalitet/cena. Veoma preporučujem.

WOLF OFFICIALTECH 5W30 C3
Sjajno! Ovo ulje je “sve” osim VW 504/507 (pa … skoro, ne ispunjava C1 i C4 ali je to marginalno, za Ford bi još i poslužilo, naročito ako su stariji zahtevi (913B i stariji)).
“Almighty” ulje na malo drugačiji način (od Mobil-a i Shell-a) jer ne ispunjava VW 504/507 (ali zato praktično sve drugo od značaja za 5W-30). Fuchs-ova verzija “Almighty” ulja ide u trećem pravcu (MB 229.52). Kako god, sve su to ulja vrhunskog kvaliteta i donekle različite namene (uz dosta preklapanja).
Ovo ulje je i deo odgovora zašto prethodno nema (bar) nivo MB 229.51 (možda i ima ali ne bi bilo od koristi za prodaju, naročito kod malo starijih modela).
Ispunjava:
ACEA: C3-12, ACEA C2*, API: SN/CF, BMW: LONGLIFE-04, GM: dexos 2, MB: 229.51, VW: Approval 502 00, VW: Approval 505 00, VW: Approval 505 01
Sve pojačano (boldirano) su zvanični Approval-i. IZUZETNO! (zar ne?). U skladu sa imenom serije (Official), ali nije od većeg značaja naročito kod ljudi koji sami održavaju vozila, i “nivo kvaliteta” može da posluži a naročito ako to kaže (neko kao) Wolf. Zvezdica kod C2 označava da ulje ispunjava sve zahteve ali ne može da ima zvanično C2 (zbog High HTHS).
Osnovne (generičke, prosečne) osobine:
Spec. gust. na 15°C: 855 kg/m3; Kinematska viskoznost na 40°C: 67,1 mm2/s; Kin. Viskoz. na 100°C: 12,2mm2/s; Indeks viskoznosti (VI): 182, Bazni broj (T)B.N. : 7,2 ; Tačka stinjavanja: -36°C; CCS visk. na -30°C: 6280 mPa×s; Sulfatni pepeo: 0,77%; Tačka paljenja (COC) ASTM D92: 234 °C.

Sve je “standardno”. Dobro, ako nije bolje makar nije ni lošije od (poznatijih) ulja ove kategorije najvećih svetskih proizvođača. Nešto je veći indeks viskoznosti (obilčno ko 170 ili čak manje). Ulje je skoro “četrdesetica” (“SAE 5W-35”) ali to i nije toliko neuobičajeno, oko 12 ima većina Dexos2 ulja u 5W-30.
Nema šta da se priča: izuzetno povoljna kupovina za sve motore kojima specifikacije odgovaraju, naročito gde se traže ispunjeni approval-i.

WOLF OFFICIALTECH 5W30 LL III
Slično ulje prethodnom uz to da je pre svega VW 504/507. Drugim rečima, druga varijanta “Almighty” ulja u Wolf režiji. Ako Dexos2 zamenimo VW 504/507 dobija se “klon”. Dobro to je tako “na papiru” ali je osnovni (najveći) paket aditiva ipak drugačiji (ali bazno ulje verovatno identično). Takođe je “C2” ulje (skoro).  Ne treba zaboraviti kao što Dexos2 “važi unazad” (pokriva i GM LL-A-025 i B-025) tako i VW 504/507 pokriva i VW 503.00, 503.01, 502.00, 505.01, 506.00 i 506.01 kao i starije) pa je upotrebljivost oba ulja velika (naročito LL-a). Ipak, glavna namena je ovim i naznačena: pre svega VW motori raznih generacija ali naročito moderniji.
Ispunjava:
ACEA: C3-12, ACEA C2*, API: SN/CF, BMW: LONGLIFE-04, MB: 229.51, Porsche: C30, VW: Approval 504.00/507.00
Već rečeno. VW 504/507 ulje sa proširenim opsegom primene.
Osnovne (generičke, prosečne) osobine:
Spec. gust. na 15°C: 853 kg/m3; Kinematska viskoznost na 40°C: 70 mm2/s; Kin. Viskoz. na 100°C: 11,6mm2/s; Indeks viskoznosti (VI): 161, Bazni broj (T)B.N. : 6,3 ; Tačka stinjavanja: -39°C; CCS visk. na -30°C: 5600 mPa×s; Sulfatni pepeo: 0,7%; Tačka paljenja (COC) ASTM D92: 230 °C.

Slično (naravno) prethodnom. Razlike su tek neznatne. Ovo ulje (npr.) ima malo bolje performanse na niskim temperaturama ali to su samo nijanse. Ima i nešto nižu vrednost Baznog Broja ali je to uslovljeno VW 504/507 approval-om i uobičajeno za kombinaciju aditiva za njegovo ispunjenje. Sa druge strane LL ima manji indeks viskoznosti (zanačajno) i nešto nižu viskoznost na radnim temp. (uz veću na 40 mada je to zanemarljivo). Takođe LL ima nešto manje sulf. pepela i nižu tačku paljenja ali opet u granicama koje su nijanse istog.

SVA ulja koja su opisana su vrlo dobrog (ili odličnog) kvaliteta i nešto iznad proseka (evropske) industrije (ozbiljne) maziva. Od ovog renomiranog proizvođača manje se i ne očekuje. Sva ulja imaju nižu cenu od proseka pa ova prednost uz prethodnu (makar mali plusevi ali DVA) čine ova ulja odličnom kupovinom.
Ako se pitate da li “tamo neki” Wolf može da se meri sa “takvima” kao što su Mobil, Shell ili Castrol … odgovor je prost … “k’o od šale”. Ne samo da će im izaći na crtu, već neće ni odstupiti, tj. ako nije (mnogo) bolji onda nije ni lošiji (sveukupno).
Niža cena? Pa, to vam je odbijen porez za (na) neznanje.

Koliko sam obavešten, mogu se poručiti i druga Wolf ulja, ali morate čekati 20-tak dana na isporuku. Ovo će već koliko za par meseci biti prošlost, jer se nadam da će prodaja ići onako kako ova ulja zaslužuju (dakle, “kao (ćeten) alva”, što se kaže ili kao iPhone prvih dana prodaje (posle to nekako ide slabije, treba “biti u trendu”, zar ne? E pa, nadam se da će koristiti Wolf biti (bar delom) u TRENDU i kod nas).


уторак, 28. април 2015.

Ulje ili voda? Oil or water?


Ako Vam je 0W-20 više "voda" nego ulje, šta (tek) reći za SAE 0W-16.
Pisah o tome pre par godina pa ajd' da zajedno vidimo šta se tu dešava.
Ukupno je na svetu 5 API licenciranih ulja u ovoj gradaciji.
Tu su "stari poznanici" Sunoco i BP/Castrol (Magnatec Professional 0W-16) ali oba u svojim ograncima u Japanu (a do Japana daleko ...).
Evropljani su (izgleda oduvek) bili najveći konzervativci (u svemu i svačemu a naročito kod motornih ulja i gradacija kao što su 5W-50 što je u Evropi sve više "redak zver") pa nije ni čudo što poslednji istrčavaju na ovaj teren (još kad bi čekali na administraciju ... pojavili bi se 2025).
Srećom mala i srednja preduzeća su još uvek fleksibilni subjekti pa je tako pre svih (Total-a, BP/Aral/Castrol-a, Shella-a ...) ulje u 0W-16 na tržište izbacio Ravenol.

Dakle RAVENOL EFE SAE 0W-16 API SN je na tržištu (koliko pratim, verovatno već poprilično).
EFE je od Extra FE (Fuel Efficiency).

I da ne dužim dalje, na naslovnoj je strani (možda i nije tako staro) a imate celu brošuru čim kliknete na ikonicu tog ulja.

http://www.ravenol.de/home.html

(odmah u "izlogu")

Zaboravite 15W-40, 10W-60 i ostala "teška" ulja (čitaj, iskoristi dok ih (još) ima), budućnost je počela a kraja joj nema!

четвртак, 23. април 2015.

Ko se boji vuka (još), Who is afraid of the ("Big, Bad") Wolf? Wer hat Angst vor dem Wolf?


Wolf Oil.
Odavno sam hteo da pišem o ovoj komapaniji ali nije bilo zastupnika (uvoznika).
Veoma čudno. U zemlji Srbiji (voljenoj nam "Šljivropi") ima najmanje 100 brendova (i najskupljih) ali nema nečeg što bi moglo da ide "kao alva".
Treba li još neki dokaz da je tehnička pismenost na ovim prostorima "brdovitog balkana" na "izuzetno" "visokom nivou" ... i da je ovde lakše brendirati bilo šta nego bilo gde (skoro tuča pri otvaranju H&m-a, slično nekada MacDonald's-a, zakazivanje za iPhone 6 kao da su vašarske bombone, prvo se na sajmu proda mečka od 200k € ... itd. ... sve do toga da će ti "dobro obavešteni" baja pre kupiti Castrol po 3x većoj ceni nego "tamo neki Wolf ..." koji je bar jednom u svojoj istoriji pravio isti (a pravila je i rafinerija u Modriči. ali sponzorisanje Evro kupova i tradicionalna ljubav prema fudbalu je čudo ...).
Dakle sada ima Wolf-a čak i u zemlji sa niskim standardom gde se lakše prodaje skupa roba nego "best buy". Ali tekst će (pravi) biti tek za mesec-dva ("no can do").
Za sada samo osnovno.
1) Uvoznik (je za sada) firma GazelaKomerc.
2) Wolf smatram za TOP 3 najkonkurentnijih kompanija u oblasti maziva u Evropi (uz poljski Lotos, znam još nisam ni sa njima završio ... eh i grčki Cyclon ... još kada bi "ekološka svest" (ali prava) bila na nivou da može da "svari" recilirana bazna ulja ... možda za 100 god. kad nafte više ne bude).
Od velikih je blizu (samo) Total grupa (Total/Elf/Fina).
3) Do (nesrećnih) političkih događanja sa Ukrajinom Wolf je bio (verovatno i sad ali znatno manje) jako prisutan u Rusiji ... ne samo proizvodima nego i transferisanjem tehnologije (npr. specijalnih industrijskih čvrstih maziva).
4) Wolf nije veliki brend ALI je veliki proizvođač. Centrala je u "centru događaja" - Belgiji ("srce" blending industrije Evrope). Manje je poznato ali ovo je verovatno proizvođač koji stoji iza najviše "privatnih robnih marki" (e pa ovo "Pera, Mika, Laza" ulje nije tako loše, pa nije, kad ga pravi Wolf).
Champion ulja su Wolf ... a ima i velikih i jakih imena (teško je reći trenutno kojih ali retko koji je "junak" ostao bez usluga Wolf-a).
5) Ulja su rađena po svim (svetskim standardima) od veoma kvalitetnih sirovina i po visokoj tehnologiji. Najmanje je prosek industrije, usudio bih se da kažem Referenca za industriju maziva.
6) Cene su umerene ... do jako niske. To je duža priča ali uzmite da je sigurno "best buy", vredi svakog dinara (centa).
7) Asortiman. Čaroban. Prevazilazi ili je ravan većini Mejdžorsa. Neka od ulja većina njih nema (5W-50) ili skoro niko nema (5W-60 ... samo još mađarski MOL).
8) Sve je potrkrepljeno odgovarajućim odobrenjima ... dobro, malo se štedi (Wolf naglašava šta je aktuelno i zvanično, ostalo je nivo kvaliteta) ali može se uzeti da sve što piše na ambalaži - VAŽI.
U principu svako ulje ima bar dobar deo onoga što piše što jeste pohvalno za sve kompanije koje nisu multinacionalni giganti (njima je lako da plate po par hiljada € za svako od njih, ako ih po ulju ima 5-6 pa puta više desetina ... cifra je pozamašna).
9) jesu li u nivu najboljih? (ili makar Mejdžorsa)? DA.
10) Osim toga često ih i prevazilaze a imaju i potpuno jedinstvena ulja. Na primer 100% PAO sintetičko 5W-40 (to u Evropi nema niko! Na kontinentalnoj, nije imao, nema i neće imati ... Millers je čini mi se imao ali delimično i to po paprenoj ceni). Uz to je jeftinije od prosečnog HC 5W-40 ulja.


Da, planiram da se i sam snabdem uljem ovog proizvođača (pre ili kasnije). Treba li još išta reći?!

Uzgred ... uvoznik je za sada skromno predstavio Wolf sa svega nekoliko udarnih ulja (10-15% asortimana). Više detalja u forumu SAAB klub Srbija (link je na blogu).

I na kraju:
Ko se boji Wolf-a (još)?
Da sam konkurencija, us...o bih se u gaće.
A šta je stvarno?
Još niko (se nije uplašio) ali bih već planirao promenu delatnosti (ili proširenje iste) ako se bavim trgovinom uljima.

Srećom po druge, ovo nije iPhone pa se neće baš prodvati kao ćeten alva (nekad).
E da se udari reklama na TV-u i to šestocifrenim iznosom u evrima ... onda bi već bio "seljak" što već nisam kupio isto (a nisam jer mislim da nema 20W-50 verzije, nijedne, a ja to od prošle godine sipam kao letnje, pa će sačekati zimu za 10W-40 ili još verovatnije 15W-40).
Inače, iz mora sličnih (mineralnih) 15W-40, Wolf-ovo se ističe. Ako bih morao da se izjasnim o najboljem ... verovatno bih tipovao baš na ovo.

Jeftino a dobro? Skoro nemoguće, ali bar kod maziva je lako (reći šta): Wolf !!
(sigurno i pre svih, tu su naravno i pomenuti Lotos i ostali ... )

Samo kuća od cigala (uozbiljite posao) ... ili će Vas Wolf oduvati ... pre ili kasnije!

P.S.
Neki već jesu (uozbiljili posao). Lukoil ide sa 20% popusta na ionako solidne cene (ali ne baš konkurentne kao nekda). Inače čak i 15W-40 SF/CC (Standard) im nije tako loše (trenutno u motoru uz "obogaćivanjem" sa FAM Gas) ... pošto sam malo kritikovao isto (u apsolutnom smislu ne u svojoj kategoriji). Jedino ostaje da nije baš za zimu kao što piše u Teh. dokum. (ništa ni gore ali ni bolje od drugih mineralnih), već sada je više nego o.k. (iako će izleteti na 5000km).
Moram da napomenem da je tu i Eko (Hellenic) koji je već smanjio (nisam primetio baš kad) svoje (ali zaista) nenormalne cene od prošlog leta, pa je na već solidne (ne preterane) cene dao popust od 20% (sve do kraja juna). PREPORUČUJEM!
Uzgred, za vlasnike starijih vozila (VW buba naročito) sa benzinskim motorom, jedina monogradna ulja vredna pomena su baš Eko (SAE 30, 40 i 50 API SF/CD) ostala su čisto "dizelaška".

уторак, 7. април 2015.

Šest godina bloga, Six years of the blog


Evo i šesta godina prođe.
Iskreno, mislio sam da ću pisati godinu-dve i kraj (eventualno odgovarati na pitanja još toliko).
Očigledno je potreba za informacijama prevladala.
Najveća vrednost bloga su neka (nova) poznanstva, a prilično izgubljenog vremena je bar delom nadoknađeno time da znam da sam (sad već) hiljadama ljudi pomogao da nešto novo saznaju ili makar koje ulje da sipaju u svoj automobil.
Nije to ništa posebno ali je za ovaj svet kada je ljudima teško i da „lajkuju“ (a to se kao nešto računa, ma ne vredi baš mnogo, da ne kažem ni „pola lule duvana“) blog (skoro) bez slika i sa puno teksta (više od hiljadu „gusto kucanih“ strana) je privukao (svakako) veću šažnju nego što sam pomišljao čak i posle prve godine (kada je već bilo više od 10 hiljada ljudi na blogu sa par desetina hiljada pregledanih strana).
Nadam se da sam bio od koristi.
Više od teksta mesečno (ovaj ne računam) teško da mogu da ostvarim, ne samo u ovoj godini nego i u budućim. Jednostavno, preplavljen sam (novim) obavezama (bez kraja, bez pauze za doručak (ručak), vikenda ... dobro g.o. još uvek imam taj luksuz).
Jednostavno, došlo je vreme za nove (stare) oblasti, gde kao „povratnik“ mislim da i pod ove stare dane mogu nešto značajno da kažem.
Osvojenih 5 kontinenata i 125 (tačno) zemalja sveta (vidi sliku), kao i puka statistika:
358.288 “sesija” (pristupa blogu)
214.596 individualnih korisnika

(broj strana je ionako u gornjem levom uglu, nešto se razlikuje od analytics-a ali su se sad brojke približile)


Na slici je onih 260 hiljada, broj “sesija” iz najposećenije države (naravno Srbije), po kojoj je postavljen kontrast (što je od slabe vajde, jer je 72% previše pa je većina zemalja “bledo plava” čak i one iz kojih ima više od 1000 poseta (USA, npr.). Od značaja (preko 100 hiljada) su samo (naravno) države bliskog jezičkog područja (i tradicije), nekada iz iste “velike Juge” pa su tek one malo “plavlje” na slici (što se zbog veličine i ne vidi posebno).
U svakom slučaju, sada je i Kina zvanično na analytics-u, pa je od većih (površinom) država ostala samo Mongolija a inače, nešto Bliskog (Srednjeg) Istoka, ekvatorijalne Afrike, Kuba … i par država Latinske Amerike (Hondurasa i Paname ima, pa su to verovatno: Kostarika, Nikaragva i El Salvador … možda Gvatemala, uf, kako li beše).

No, nije sve u tome imati posetu iz 100 ili 200 zemalja, važniji su komentari, pitanja i odgovori, gde smo zajedno stigli na cifru od preko 6000 hiljada (taman nešto preko 1000 godišnje).
Ako će nešto ostati kao po starom to će biti (relativno) redovno odgovaranje na pitanja.