Ukupno pregledanih strana (Total Page Views)

недеља, 19. новембар 2017.

Dnevnik (malih) servisa jednog "ferarija" (Zastava Skala)


Pošto nikako da stignem da napišem tekst o PAG motornim uljima (i sjajnim Xenum uljima tog tipa), pa ću jedan tekst koji je manje opterećujući (za mene). Inače, pokušaću da o Xenum uljima napišem tekst do kraja godine (najkasnije za praznike) dok je još uvek (veoma) aktuelno (i retko, tj. nije standard, kao što to može postati za neku godinu, makar u „ekstra premium“ kategoriji (klasi) – čitaj kao skupa ulja top klase ... u principu može biti i bolje od toga (tek primium kategorija, uzevši u obzir da je potrebno manje aditiva).
Sve svemu, kako idu stvari sa „fererijem“?
Stao sam (u tekstu od prošle godine, negde u ovo vreme ili malo ranije) kod zamene pred zimu (nakon Wolf-a 20W-50). Sledilo je Nisotec GAS 15W-40. Da, da – priznajem, pao sam na akciju. Ulje sam kupio po 320 dindži (redovna cena 400 rsd, bila tad, a mislim i sad). Za GAS ulje API SL, oko 2,6€ (tada) za litar, zaista nije (bilo) mnogo. Iskreno, tih 320 rsd nije ništa promenilo u mom životu ali je bila prilika da i lično isprobam brend „nacionale“ (30%, koliko je u vlasništvu voljene nam Šljivrope). Dobro, imao sam „brdo“ iskustava iz „prve i po“ ruke (iz neposredne okoline) ALI za brend koji sam (makar na poljoinfo) često hvalio (pa jeste isplativ, naročito uz razne agro i druge kartice, popusti su jaki, ja sam iskoristio „opšti popust“).
Kako se NG (Nisotec Gas) pokazao?
„Nemam primjedbi“.
Računao sam na slabiju („osrednju“) zimu (i globalno zagrevanje), „kad ono međutim“ (kad ono cvrc).
Zima je bila malo jača od prosečne u ovom (novom) veku (XXI), ali minimalne temp. (doduše) nisu padale ispod -18 cel. (jutarnjih, uglavnom do -15) što je savršeno odgovaralo ulju (motoru). Iskreno, s obzirom da je garaža naslonjena na kuću (uglavnom ne mrzne ili baš kada je serija dana sa -10 ili manje, bude par stepeni u minusu ali nikad ispod -5 °C) nije bilo od većeg značaja (startovanja na velikom mrazu). Nije isto kad se već motor upali, pa u toku dana stoji na mrazu, jer su dnevne temp. bile tek do -12 (ako se dobro sećam).
Bilo kako bilo, i u zimskim uslovima je sve bilo o.k. (posle par minuta zagrevanja ... dobro, posle 10-tak km, motor samo prede). No, ništa posebno ... recimo da je subjektivan utisak bio sličan Wolf-u 15W-40 API SL (ili preciznije rečeno, nikad ne bih znao šta je u motoru samo na osnovu njegovog rada).
Ulje je (bilo) zamenjeno tek u maju pri nekih (skoro) 6000km pređenih (ili 6300 km, uf, više se i ne sećam baš tačno, moglo je biti i 5700).  Pri ispuštanju je bilo „taman“ crno, još uvek „masno“ i pristojne viskoznosti (odokativno, dakle ovu primedbu ne uzimajte ozbiljno). Potrošnja ulja je bila uobičajena, nešto preko pola litara što je 1dl/1000km što je prosečna potrošnja motora od početka (doduše tad na „do 10.000km“ što je nešto povećana na 5 do 7 hiljada km, ali sve je „tu negde“).
Jel bilo problema?
Bogame jeste!
Ne, ne sa samim uljem, nego sa AMBALAŽOM. Kad se jednom otvori više se ne može zatvoriti a da ne curi (pričao o ovome još pre par godina, u međuvremenu nova serija (doduše istog izgleda) ambalaže i isto). Srećom da sam (za svaki slučaj) držao (tih par dl) u kesi (najlonskoj, nije ekološki ali da vidim koji će papir zadržati ulje, uostalom i filter je papirni), imao bih pravi cirkus u prtljažniku. Ovako je tek par kapi iscurelo (dovoljno da pop...im „za vjek i vjekova“) pa sam to nekako sanirao, ali sam rešio da (eto i nije neki) iz tog razloga više ne koristim (inače solidna) Nisotec ulja. Da, da , ne moram držati tu (načetu) flašu u gepeku, mogao sam biti bolje sreće (možda je tek serija ambalaže gde je alat bio pri kraju (ili preko) upotrebe, no nije prvi put da mi se sa Nisotec proizvodima dešava), itd. i sl. ALI kada na tržištu ima više desetina ulja slične cene i kvalteta, E BAŠ hoću da i ambalaža bude dobrog kvaliteta (ako je već dizajn „grobljanski“ („državno apotekarski“, dok je bilo državnih apoteka, sad se na sve na dobošu, ali to je druga priča)).
Ruku na srce, još ne mogu zaboraviti ni slučaj Mobil Made in Turkey, koji mi je procureo u motornom prostoru (držao u rezevnom točku). A bio je skup k'o đavo (za jedno obično HC 10W-40 ulje). Da, 49% je time NIS-u oprošteno, no ipak ... Da ne pišem (a verovatno bih trebao) ceo tekst o ambalaži, ali da naglasim da i neki „Nemci“ nisu bog zna šta bolji (IGAT npr. kao da je pravljeno u garaži, ali verujem da makar NE curi), ili neka zvučna imena (Bardahl ima ambalažu koja nije za premium brend, no opet verovatno BAR ne curi). I na kraju (a po značaju na početku) Wolf ambalaža takođe curka (ili je bar teško zatvoriti, „preskače“) pa ... ALI nije izgovor, jedan FAM nikad nije cureo (100%), ambalaža je i boljeg dizajna i kvaliteta (za ovu novu, doduše ne mogu da tvrdim).
Da ponovim (već sam to pisao, verovatno i više nego jednom), G-enery ima najbolju ambalažu za litarska pakovanja. Doduše nema pop-up zatvarač, ali je folija koja sa lako skida, a dizaj i sam kvalitet izrade vrhunski. Naravno i svi oni sa pop-up zatvaračima na litarskim pakovanjima (za 4 i 5 imaju i jefiniji brendovi, npr. Wolf) samo time mogu da (u mojim očima) nadoknade cca. 1€ u konačnoj ceni.
Dakle, Nisotec GAS je dobro ulje ali ništa bolje (doduše ni gore) od npr. Fam GAS i (verovatno) Galax GaS (da ne idem dalje; ovo je unutar bivšeg (pre prodaje) NIS-a).
Proleće nije bilo pretoplo tako da sam ulje zamenio tek krajem maja (mislim da je bila poslednja nedelja (sedmica)). Posle je „uletelo“ Mannol Safari 20W-50 (API SL). Ajd' nije baš pravi Nemac, ali već sam pisao kao brendu koji je makar solidan uz (jako) umerenu cenu, pa da ne bude da dajem savete drugima a isto izbegavam. Osim toga, bilo je već hvaljeno za DMB motor pa rekoh (sebi) ajd' da i ja probam.
Ulje je „gusto“ (viskozno), ama baš jeste. Dobro, rekoh ionako je „letnje“ pa neće mu ništa faliti. I nije.
Ulje je položilo ispit, ali ne i sa visokim ocenama. Uz viskoznost koja je ličila kao 20W-50+ (u odnosu na druga) potrošnja je (znam, lenji uslovi) bila veća od proseka i očekivanog (bezmalo ceo litar na ful interval od oko 6000km). Jeste, četvrtina tih km je bila na auto-putu i forsirano ali ne u letnjim uslovima (!). Ulje je promenjeno je na (opet) oko 6000km. Bilo je uobičajeno crno (nešto „crnije“), ali je primedba majstora pri promeni (posebna priča, vidi u nastavku) bila „dobro, sad ćeš da sipaš 10W-40 (ide zima), ali zašto leti (bar) ne sipaš 15W-40?“
Ulje mu je (uzet u obzir zagrejan motor) bilo „kao voda“ (razbijeno).
Ovo je (krajnje) subjektivno, ali je i meni isto izgledalo, trebalo bi to i izmeriti ali delovalo je baš tako.
Ulje je trebalo da bude nešto duže (srećom nije) u motoru, do pred kraj novembra ALI je otkazivanje indikatora niskog pritiska ulja („ampule“) uticalo da se period skrati (vremenski, na tek nešto više od 5 meseci i oko 6150km). Kad već menjam ampulu ajd' i ulje (već napomenuh da imam, zapravo sam imao u vidu šta ću), a bilo je i par sitnica, pa me sama promena ulja nije koštala više od 300 rsd, pa sam odustao od promene u sopstvenoj režiji (a i zima je, te namam kanal, pa je uvek mali problem „zimska zamena“).
Btw slučaj „ampula“ je bio više nego iritantan. Ampulu sam promenio pre tačno godinu dana. Počela opet da „blinka“ pa je zamenjena (uz zamenu ulja). Radilo tako 10-tak dana pa opet počela. Opet meri pritisak (sa novim uljem) i opet isto – odlično! Dakle, ampula je škart od početka (u kesici „no name“, cena 195 rsd). Na kraju je čak i „zakovala“ (ma vozi tako, pre 2 dana smo merili pritisak nije moglo ništa da se desi do tad – reče mi majstor). Ne, nisam smeo sa upaljenom lampicom za nedovoljan pritiska ulja da vozim (NIKADA NEMOJTE, ČAK I KAD SVE GOVORI DA JE SAMO DO AMPULE). Tu mi beš još više krivo što je majstor pretegao jednu sa (nekog) Ford-a (navoj isti, doduše nešto kraći) pa je kvrcnula.
Kupih u drugoj auto radnji (u kartonskoj kutijici, navodno „made in France“, jest' k'o parfem sa buvljaka, 215 rsd) novu ampulu i za sada (20-tak dana) sve je u redu (posle mesec-dva moram jednu rezervnu istu takvu da kupim i držim u kolima, zajedno sa ključem 22, e baš mu je kao „Kvaka 22“).
Sve u svemu, šta mi je (pa) sad u motoru?
FAM Fenix BM 10W-40. Dva litara u staroj (i dobro poznatoj „staro zlato“) ambalaži (proizvodnja 2016. cena (samo) 300 rsd!!) i dva u novoj (praktičnijoj (niža boca), boja nešto svetlija i lepša „zlatna“, ukupan utisak ... zanimljivo, možda i bolje, no traži i malo da se čovek navikne) cena 315 rsd, proizvodnja iz 2017.
Da, prošle godine sam previše računao (na izvikano) glob. zagrevanje, pa sam se z*j*b**, e sad – nećeš mu majci! Majstor (malo liberalnijih shvatanja) nije bio protiv (čak i umereno za izbor) ali je morao da doda da nisam morao da trošim pare na polu-sintetiku (znajući situaciju sa garažom, kao i kod njega). Kad rekoh da je jeftinije od FAM-ovog 15W-40 (GAS, 400 din.) onda je „popustio“ (i kad je čuo cifru koju nije očekivao ... predlagao je Lukoil koje je „bar sigurno original“ što je, naravno, potpuno o.k.).
Posle promene, nisam mogao a da ne pomislim „e jesam Konjina (sa veliki K)“ ... motor se preporodio, samo prede, kakav Safari, kakvi bakrači, kakva 20W-50 ulja ... Da, može DMB (naročito u letnjem periodu) i sa 20W-50 (15W-50) dobro da radi, no dokle god je u (makar kakvo) dobrom stanju i ne troškari ulje (moj je sa sada 135k km baš takav, naravno daleko od novog ali baš po opisu) ovo Vam NIJE neophodno (i samo trošite bar 1% više goriva te „maltretirate motor“). Dakle, 15W-40 cele godine (alternativno 5W-50) ili 10W-40 zimi a 15W-40 leti, je sve što vam (zaista) treba.
Kakav je pritisak bio sa FAM BM? Na leru 2,5 bar (zagrejan motor, 10-tak min. posle paljenja ventilatora) i „ne pada“ (kao u reklami za afrodizijak). Btw Safari je davao samo 2 (uz male varijacije, npr. ±10%, ovde (kod FAM-a) je bio „zakucan“), pa sad ... ona primedba (nije se još merio pritisak ulja sa FAM-om) možda i nije bila pogrešna procena (da je kao voda, i zašto „10W-40“ leti).
Ovaj podatak mi je zaista učvrstio u uverenju da je 10W-40 idealno zimsko za DMB (znači 5W-40 za bilo koji moderniji motor, kakva polusintetika kakvi bakrači, makar 5W-50 kao celugodišnje za one sa više od 150 ili 200k km). Leti ... pa 15W-40 ili (ipak) mešavina sa 20W-50 (pola-pola).
FAM mi je toliko povoljan i pouzdan da zimsko neću menjati, a GAS dolazi u obzir za leto. No, možda će (ako bude mix 15W-40 i 20W-50) i Eko Hellenic biti sledeće (nova serija, sad je i 20W-50 kao i 15W-40 API SL, cena umerena, mislim da je 440 rsd, ako sam dobro zapamtio a u proleće obično bude i neka akcija (5 po ceni 4 lit. ili bar 10% popusta) pa ... videću).
„Crvenko“ je na 135k km (oko 500km posle poslednje zamene ulja), još se drži (itekako), godišnje sam na oko 12000km pa menjam 2x (na „po“ (oko) 6000km), što je za motor sa preko 100k km (i stare konstrukcije) po meni idealno (može i na 7500km ako se prelazi toliko ili 15000km u toku godine, ali i na 5000km ako je unutar godinu dana). Kod ovakvih motora je bolje menjati na 6 meseci, a po km ni 8-10 hiljada onda nisu problem (ako je SJ ili SL ulje). Naravno, API SF treba menjati na 5000km a SG na 6-7.
Savet je da kod juga, keca (vozila iz 80-tih uopšte) dok god potrošnja ulja NE prelazi litar na 5000km, 20W-50 (naročito 20W-60) nije neophodno (doduše jeste opcija za letnji period, npr. sredina maja-sredina septembra). Tek na 1,5 ili više na 5000km treba preći (ali zimi, kod su obavezne (bar) zimske gume, ostati na 15W-40).
Opšti savet: ako je ikako moguće, treba koristiti ulja višeg kvaliteta od minimalno potrebnog (API SL za SJ, SH i SG zahteve, API SM/SN za API SL, slično i ACEA A3/B4-04 ili novije za A3-02 zahtev ili A3 (bilo koje) za A2 zahteve (druga polovina 90-tih, benzinski motori) i slično, npr. ACEA B4 za B3 zahtev ili (makar B3 za B4). Sad je to lako i dostupno, čak je i jeftino (nije neka razlika u ceni, a lakše je i naći).
Opšti savet DVA: prelazak na viskoznija ulja odlagati „do sudnjeg dana“.  Ali auto mi je prešao preko 200k km! (jao meni), moram da koristim 10W-40! Ma to je loše. Kad kupite polovno vozilo UVEK sipajte ono što mu je fabrika propisala (5W-30 Low HTHS za Ford-a na primer), makar prvi (privih par) put(a). Ionako ste kupili motor u „fabričkom“ stanju pa je najbolja prilika da proverite. Ako je sve o.k. nastavite sa najnižom fabričkom preporukom, ako je potrošnja ulja umerena ali eto baš vam smeta (ili vozilo pouzdano ima preko 300k km) ostati na 5W-30 ali High HTHS, pa tek onda 5W-40 pa kao krajnja istanca 10W-40 (mada je i onda 5W-50 bolje po svim parametrima osim cene). Ovako, odmah 10W-40 je kao ono što su Hondaši morali da „trpe“ (5W-40 za 0W-20 fabrički zahtev) dok god centrala nije rekla NO MORE (0W-20 i ništa više!). Ako ništa drugo povećavate potrošnju goriva za 2-3% i smanjujete snagu motora (otprilike toliko) kao i obrtni moment.
Lakotečiva ulja sa dobrim (modrnim) paketom aditiva JEDNAKO dobro štiti kao i 5W-40, obično slično isparava i daje sličnu potrošnju ulja (Low HTHs su izuzetak ali ne u velikoj meri, zavisi i koji motor i koje ulje konkretno). Može čak i bolje da štiti! (makar na akademskom nivou) Izvesno da bolje „drži“ (teže se razbija) zbog manje polimera. Čak i (opet u nijansama) bolje čisti motor. Manje sulf. pepela (obično) čuva sistem za obradu izduvnih gasova (DPF naravno, ali i „običan“ (benzinski) katalizator, te EGR ventil i slično). Turbine sigurno duže traju (5W-30 i 5W-40 baš na akademskom nivou, ali 5W-30 u odnosu na 10W-40 SVAKAKO, naročito zimi je razlika drastična).
Korišćenje 0W-16 kod HONDI kojima je 0W-20 prvi izbor (a do tad korišćeno 5W-30, najčešće) je dokaz više (nisam doduše direktno podržao tu „modu“ ali se pokazala zaista uspešnom; nisam samo iz razloga „ultra low HTHS“ kod 0W-16). Viskoznije ulje stvara veće otpore u motoru, pritisak ulja je ionako ograničen (bitno da je na leru odgovarajući, što se može i izmeriti) pa je slaba vajda od „debelog“ uljnog filma ... ne neće tek tako „pući“ ni sa manje viskoznim uljima. Naravno, ne treba ni preterivati. Ići ispod fabričke preporuke, pogotovu kod starijeg vozila, nije baš pametno. Sa preko 200k km je malo viskoznije ulje možda i od koristi (ali ne po svaku cenu, jer ne mora biti) ali je prelazak sa 5W-30 low HTHS na High HTHS ili sa tog (High) na 5W-40 sasvim dovoljan korak (10W-40 je jedino jeftijija alternativa, ali sad ni 5W-xx ulja nisu previše skupa).
Na koliko km menjati kod starih vozila? Kod starih vozila češće treba menjati ulje – TAČNO!
No, dovoljno je preći sa „normal“ na „severe“ preporuke, za normalne uslove, sve preko (ispod) toga je neracionalno. Ako ste u teškim uslovima eksploatacije (npr. 90% gradske vožnje) skratite kraći interval zamene za još 20-30% i to je više nego dovoljno. Ne prekoračujte vremenski interval (obično godinu dana, i ako nije za starija vozila JESTE) bez obzira na pređene km.

Na kraju još da pomenem filter za ulje. Već par godina unazad (uglavnom) se vodim „ekonomskim patriotizmom“ pa kupujem FRAD filtere. Nemam primedbi, ali je pri poslednjoj promeni cena bila tolika da sam zamalo odustao (360 ili 400 ako nije i 420, mislim da baš toliko, s obzirom na reakciju). Daj onaj Bosanski (Unico) – nema šefe, al' imam „nemački“ ... umem ti ja tog „Nemca“ (Nemačka kao moja mačka) lakši (osetno, na ruku) ... jest' jeftiniji al' ne vredi ... eto ti ja „kupujem domaće“ (iskreno više od 400 din. sa evrom na 118 ili 119 je preterano, do 3€ još i nekako, nije to neki filter da bi bio skuplji), potpuno „dobrovoljno“.

субота, 4. новембар 2017.

Ispravka informacije o Polytron aditivu


Na molbu firme "Polytron-Europe d.o.o." objavljujem ispravku informacije o njihovom proizvodu (aditivu za maziva; (motorna, menjačka i druga) ulja).


"u Vašem tekstu iz 2010 http://motornaulja.blogspot.rs/2010/02/ naveli ste da je polytron remetalizant i stavili ga u grupu dodataka ulja sa Metabondom što je apsolutno netačno. 

Iako je to stari tekst obzirom da je dostupan molimo Vas da ispravite načinjenu grešku."

Ovom prilikom to i činim.

Ovom prilikom citiram ono što su mi poslali (izbačena je samo jedna rečenica koja se NE odnosi direktno na demant):

"Kada se spomene aditiv ulja asocijacija je na dodatak koji bi trebalo da poboljša neke karakteristike ulja, međutim , polytron ne deluje tako. Polytron ne sadrži nikakve primese u smislu teflon, grafit, molibden disulfid, metalne čestice ... Naime, polytron nije zamišljen kao poboljšivač karakteristika ulja. On deluje na metal ( zvaničan naziv je metal treatment concentrate) tako što metarulškim procesom menja kristalnu rešetku na površini metala i čini je otpornijom na habanje. Smanjenjem habanja imate manje zagađenje ulja čime se ulje održava u dobrom stanju duže vreme. Takođe polytron ima odlična disperzivna svojstva tako da motor održava čistim."

Više informacija na http://www.polytronmtc.com

петак, 4. август 2017.

In the galaxy far far away

New hope? Or (just) afterlife?

Pažnju na RNB (Galax brend) mi je skrenuo jedan od čitalaca koji je pitao za ova ulja. Iskreno, više meseci, verovatno i više od godinu dana, nisam posećivao sajt RNB-a (poslednji put sigurno, najverovatnije prilikom pitanja na poljoinfo forumu u vezi hidrauličnog ulja, mada je to bilo još ranije). Nisam mnogo ni pratio događanja oko pokušaja prodaje ove kompanije, znao sam da prva nije uspela i ništa više.
Kompanija je („izlistana“) na beogradskoj berzi ali sa „zakucanom“ vrednošću akcija (i to od 2008.). Ako sam dobro razumeo još njime upravlja agencija za privatizaciju uz nešto prodatog kapitala ... no to je (sad) manje bitno.
Ja ću se fokusirati na proizvode i sajt, a sudbina ovog uglednog preduzeća ostaje neizvesna ... NIS je jednostavno isuviše velik i jak da bi RNB mogao da opstane samostalno, čak i da je ostala (kao što nije) unutar istog, opet bi imala tek 25% iskorišćenih kapaciteta (i to uz rad u jednoj smeni).
Dakle, teško je uposliti ovog giganta, i odatle svi problemi (uz verovatno neke zaostale obaveze i slično). Iskreno se nadam opstanku u makar smanjenom obimu, i sa žaljenjem moram da primetim da bi RETKO    GDE (da ne kažem NIGDE) na svetu (belom) dozvolili da se ugasi tradicija koja seže u 1934. (dakle više od 80 godina). Sam brend Galax je mlađi ali je i on dovoljno na tržištu da ga treba preuzeti (ovako ili onako). Sad, kada većina proizvođača maziva (preko 90%) potiče (računajući i posredno) tek od posle II svetskog rata, ovo je nešto čime bi se mnogi ponosili no ostaje i to da su glavni pogoni dimenzionisani za staru Jugu (pa još i preko) i da je to sada potpuno nerealno (kao što već rekoh, čak i da je ostalo unutar NIS-a).
Kao i u prvom tekstu
od pre (skoro) punih 8 godina, ne mogu a da ne primetim da RNB opet (!!) ima najbolji sajt, računajući proizvođače maziva u Srbiji. Ovo je naročito veliki uspeh ukoliko se ima u vidu kojim resursima raspolaže NIS, koji ima pristojan sajt ali koji niti je u trendu, niti je posebno originalan, jednostavno „pršti“ od prosečnosti (doduše, bolji od kineskih kompanija o kojima sam skoro pisao, nešto kao moderan i vrhunski koroprativni sajt od pre 10-tak godina ... kao solidan od pre 5-6).
Dobro, mogu da razumem da NIS ima druge prioritete (uz ipak skromne rezultate u smislu osvajanja tržišta s obzirom na poziciju, 20-tak % tržišta Srbije, nije nešto čime bih se hvalio (već bi se pokrio duplim jorganom preko glave), no ima i za to razloga (zašto nije više). Čak je to i manji problem koliko se to postiže „na mišiće“ (bez jakih akcija sa (praktično) damping cenama to bi bilo tek na nešto više od polovine postignutog (i to u najboljem slučaju)).
No, NIS nema problem sa tim, ide mu sasvim dobro, uz gigantskog G-ja iza sebe, i primarnim aktivnostima u vezi sa eksploatacijom nafte i gasa, kao i distribucijom goriva (ne računajući maloprodaju, koja je i onako tipa franšize, sa radnom snagom koja nije zaposlena tamo (te posledično slabije plaćena)). Mislim, to je o.k. ipak živimo u XXI veku a niti je G to izmislio niti bi se bilo ko drugi nećkao uz uslove koje ima (latentan monopol na tržištu).
Ipak, ne mogu a da ne primetim da makar što se dizajna sajta tiče, više od novca znači ideja, a ovde je ona minimalistička uz veoma efektne rezultate.
Btw, FAM ima fin sajt, pregledan i detaljan ali još par godina iza NiS-a.
RNB me je prijatno iznenadio jednostavnim konceptom (u duhu prethodnog sajta) i modernošću. Ništa naročito (nije ni mnogo koštalo, možda je i neko od zaposlenih (od 125 preostalih) to uradio) ali veoma dobro. Dakle, jednostavan „android“ koncept, bez kukija (ako se dobro sećam), bez flash player-a i sličnog ... svuda stižeta sa dva-tri klika (doduše NIS je tu takođe sličan), glavni meni uvek na ekranu. Dobro, dosta o tome, manje je bitno, ali nisam mogao a da se ne osvrnem (još samo da dodam da ovakav kakav je, ima sličnu koncepciju Shell državnih (regionalnih) sajtova, bez kopiranja, a biti u nivou Shell nacionale može biti samo pohvalno za kompaniju koja više nije gigant već samo srednje velika).
Naravno: nisam zaboravio nedostatak „oil assistent-a ili makar tabele ekvivalenata sa mejdžorsima. Ova kritika ostaje ali je nerealno očekivati njeno ispunjenje ... NIS je tu naravno na nivou („nacionale“) iako ne koristi standardne baze podataka i način rada ... dobro, em je jeftinije em originalnije, ali njihov „asistent“ nije baš na nivou (Gazde, ako ništa drugo, jedan od boljih svetskih; korišćenje resursa centrale ostaje opcija, no ko zna kakvi su već tamo odnosi, pa ovo nije čak ni ozbiljna primedba (sugestija) ... iako ostaje da bi „promena brenda“ na „asistentu“ centrale bila NAJOZBILJNIJA opcija (makar za korisnike)).
Pre glavnog (promene/novine u proizvodnom programu maziva za putnička vozila) samo još da napomenem:
1) Laboratorija je otvorenija (nego ikad) za rad sa trećim licima, akreditovana za mnoge metode, tako da kome treba analiza (bez veze, nego da plati) prvo može poći od njih.
2) Usluge zbrinjavanja zauljane ambalaže i prerada otpandih ulja je takođe nešto što RNB može da uradi jako kvalitetno i u velikim količinama. Kao i pre (skoro) deceniju ne mogu a da ne pomenem da su kapaciteti toliki da bi postrojenja mogla da budu (ili su mogla da budu) i regionalni centar (za sve severnije od Grčke gde se zna ko je „gazda“ (LPC Hellas, vlasnik brenda Cyclon).
ŠTA SE PROMENILO OD 2009. (U ASORTIMANU)?
1) Galax Syntec SAE 5W−30
Tada (2009.) sam o njemu pisao:
„Najmodernije i verovatno najkvalitetnije ulje iz Galax produkcije.“
Ono prvo više NE važi ali se drugo može prevesti u „jedno od najkvalitetnijih“.
U svakom slučaju u osnovi je isto, samo je (verovatno) promenjen paket aditiva te je sad mnogo modernije, iako ostaje (u osnovi) MB 229.5 ulje (nivoa kvaliteta ovog prestižnog approval-a).
Zadovoljava specifikacije: API SN/SM/SL/CF; ACEA A3/B4-08; A3/B4-10; A5/B5-08; A5/B5-10; MB 229.3/229.5; BMW LL-01; VW 502 00/505 00; OPEL GM LL-B-025 A/B.
Praktično SVE što Vam treba a nije ACEA C# ... za automobil proizveden do 2011. (moram da primetim da ipak nije po ACEA 2012, i još manje 2016, ma kako male razlike tu bile). Naravno, komercijalno se i ne očekuje da Vam za vozila od 2012. pa na dalje treba nešto drugo što nije C1 do C4 po ACEA.
Ranije je imalo TBN od 10,5 a sada 9,5 ... nije neka razlika ... posledica modernizacije. Uz kvalitetnija goriva (sa manje sumpora) to je praktično identično.
Noack isparljivost je sada 9% a bila je 7% ... to jeste značajno lošije, no nisam siguran da je onih 7% bilo realno. Kako god, sve ispod 10% je vrlo dobar rezultat i u nivou najjačih brendova današnjice (npr. Liqui Moly ulja u 5W-30 i 5W-40 imaju tu negde).
Tačka stinjavanja je -36 °C u odnosu na -40 što je (verovatno) samo realnije dat podatak.
Ostalo je (manje-više) isto.
Ostala ulja koja sam već opisivao neće biti komparativno prikazani, ovde sam napravio izuzetak, ostala su još sličnija (ili identična) istoimenim iz 2009.
2) Galax Racing Plus
Proizvodi se u dve viskozne gradacije: 5W-30 i 5W-40.
Dakle, ovo je dopuna „starog dobrog“ Racing-a.
Zadovoljava specifikacije: API SN/SM/SL/CF; ACEA C3-12; MB 229.51/229.52; VW 502 00/505 01; PORSCHE A40; BMW LL-04; GM/OPEL Dexos 2; FIAT 9.555-S2
Impozantno ... naravno MB 229.52 ne ide uz 5W-40 (ne navodi se ni u PDS-u).
O.K. nećete baš (ni 5W-30) koristiti za MB 229.52 ali je lepo videti ispunjenje zahteva, makar uz izostanak istog (iz finansijskih razloga). Ovo bih ulje pre svega tretirao kao Dexos2 za starija (Opel) vozila (koje ne zahtevaju striktno Dexos2 već LL-A i LL-B), kao i za Fiat 9.55535-S2 i VW 502* zahteve (pre svega 5W40 za oba prethodna) te opšti nivo kvaliteta ACEA C3 (2012?).
*Za 505.00 i 505.01 postoje (i) posebna ulja.
Karakteristike su prosečne za specifikacije koje ispunjava ... što je više nego dobro.
3) GALAX TDI 505 01
Koliko se sećam, ranije je bilo samo 505 ulje, sada i 505.01 (TDI).
Zadovoljava specifikacije: API SN/CF; ACEA C3-12; MB 229.51; BMW LL-04; VW 502 00/505 01; PORSCHE A40
Nije „klasično“ (čisto) VW 505.01 ulje, već je ACEA C3 tipa ... veoma slično prethodnom (možda i identičnom ... po „ugledu“ na Mejdžorse).
Postoji nedoslednost u navođenju tačke stinjavanja (pominju se -27 i -30 dok bi za 5W-40 ulje trebalo da je -36 °C), a tek 6500 na -40 cel. se (verovatno) odnosi (tek) na -30.
4) Galax TAXI
Klasično PS ulje. Ovo je više za taxi-je benzince (sa TNG-om što se skoro podrazumeva mada nije 100%), i starije dizele (nema ACEA B4 već ispunjava tek ACEA A3/B3-04). Hmmm ... za „TAXI“ bi ACEA A3/B4-04 ili A3/B4-08 bilo mnogo pogodnije. Ovako je više 10W-40 verzija GAS ulja.
5) GALAX SYNTEC Low SAPS
Postoji (opet?) 5W-30 i 5W-40 verzija ... 5W-40 je verovatno isto što i 2) i 3) u istoj visk. gradaciji (ja bih sigurno to tako uradio ... mejdžorsi odavno rade ... pogađate da li bi i jedan srednje veliki proizvođač mogao ovome da „odoil“).
5W-30 je tipično VW 504/507 ulje. Prosečno za kategoriju (znači visokog kvaliteta).
6) GALAX Low SAPS SUPERIOR
Najveća (najvažnija) novina u asortimanu.
Postoji samo u 5W-30 (kako mu i priliči).
Zadovoljava specifikacije: API SN/CF; ACEA C1/C2/C3/C4-12; A5/B5; JAGUAR LAND ROVER ST JLR.03.5005
Ovo je (zapravo) SJAJNO. Naravno, nije moguće istovremeno ispuniti sve od C1 do C4, naročito ne kada je ACEA 2012 u pitanju, ali bi ovo uslovno moglo da se prihvati (na nivou 2004 i ako se zanemare razlike u HTHS vrednostima).
Na žalost, teško je reći da li je ovo High HTHS ili Low HTHS i time da li je primarno ACEA C4 ili C1 (u PDS-u se pominje C3-12 što nije precizno (tačno) jer sulf. pepela ima (tek) 0,5%).
Pretpostavljam da je ovo ACEA C4 ulje, koje uz veći HTHS zadovoljava i C1 (što je slično C2/C3 odnosu). Osim nižeg nivoa sulf. pepela C4 ulja su zapravo C4/C3 tako da ostaje još C2 koje je takođe posredno zadovoljeno. Dobar posao, no malo nepreciznosti u teh. dokumentaciji kvari prvi (odličan) utisak.
Dakle, ovo ulje tretirajte kao C1 do C4 za vozila do 2007. (kao ACEA iz 2004), a  za kasnije pre svega kao C4 i C1 (za vozila sa mnogo pređenih km gde je veća HTHS vrednost važnija od manje potrošnje goriva za 1-2% (ako i toliko)).
Zanimljiv koncept za ograničen asortiman. ACEA C4 je (uopšte) retko ulje za manje proizvođače i takva nemaju ni NIS ni FAM (o.k. NIS nema ni C2).
RNB-u su motorna ulja za putnička vozila tek od sekundarne važnosti, jer verovatno više prodaje industrijskih i (naročito) maziva za teretna vozila. Ipak, i tu se prate (koliko-toliko) trendovi.
Naravno zbog sveukupne situacije novih odobrenja nema (zvanično) a stara su (odavno) istekla. Zbog toga se mora (tek) verovati proizvođaču. Stoga, tek umerena preporuka, u smislu da su manje moderna ulja ono što piše a kod ACEA C ulja uzeti sa malom rezervom, tj. pre svega za (nešto) starija vozila (van garancije i/ili starija od 5 god.).
Naravno, kao i za svakog domaćeg proizvođača, svakako blago favorizovanje sa moje strane. Ovo su svakako solidna ulja, no period stagnacije je bio dug i sada je konkurencija mnogo žešća, asortimanski šira uz sve niže cene. Pritisli i za Zapada niskim cenama, a sa Istoka, sve većim kvalitetom, tako da (uz verovatno kuburenje obrtnim sredstvima) u situaciji „između čekića i nakovnja“ nija lako poslovati.
Prošlogodišnji rast od 10% proizvodnje (i prodaje) je nešto što je dobro, ali ostaje da RNB više ne može biti ono što je bio. Ako uopšte uspe da se privatizuje, morao bi da bude za red veličine manji po obimu od instaliranog. Brendiranje Galax-a je išlo isuviše bledo da on nešto znači (kao ranije) ... tako da na žalost budućnost za RNB nije (ni najmanje) svetla. Isuviše vremena je prošlo (od razdvajanja od NIS-a) a nova budućnost u vidu električnih automobila je sve bliža (na ovim prostorima ne baš tako ali u četvrtoj ovog veka, može (nadam se iskreno) biti i jedini pogon za automobile u Zapadnoj Evropi ... osim (doživotnog) podmazivanja ležaja (prvenstveno masti) tu nema baš mnogo mesta za maziva (i srodne proizvode, npr. rashladne tečnosti).
Dakle, čini mi se da „you cannot fight the future“ ... malo drugačije okolnosti bi (možda i samo možda) učinile potencijale RNB-a privlačnim nekoj stranoj kompaniji ... ali mnogo toga se nije poklopilo na vreme i sad ostaje da se vidi da li će RNB (kako god) „doživeti stotu“ ... nadam se da da, iako ne vidim da je realno.
Čak je i FAM u nešto boljem položaju a NIS-u maziva dođu (kao i meni) „hobi“.
Asortiman nije veliki ali jeste širi i od FAM-a i od NIS-a (koji je sužen u odnosu na onaj od pre par godina i deluje optimizovano (do daske, što jest' jest'). Ako NIS ima manje ulja nisam siguran da su sva navedena poterebna (doduše, verovatno ih i nema u prodaji, naročito u svim visk. grad.). TAXI je već delimično promašen, ima mnogo preklapanja ... no „kataloški“ deluje ozbiljno. Šta će od toga preostati ... teško je reći (verovatno jeftinija 15W-40 i 10W-40 ulja ... ). Lično bih forsirao samo JEDNO 5W-30 i JEDNO 5W-40 ulje (i pribavio bih im bar po jedan approval ... možda i varijantu C3 u ove dve VG te Dexos2 i/ili VW 502/505.01 za 5W-40 i ... verovatno MB 229.51/229.52 i/ili VW 504/507 (ovo malo manje) za 5W-30 (pa šta bude) ...

Odgovor na pitanje iz (pod)naslova je verovatno "pod dva" ... no, nije isključen ni "pod tri" ("New beginging") ... u novom (manjem) formatu ali sa istim kvalitetom renomiranog proizvođača.

No, stoti rođendan RNB-a (virtuelni ili pravi) ionako može da označi KRAJ industrije maziva, makar u Evropi i makar što se motornih ulja tiče ... srećom tu negde ću biti i u (pravoj) penziji ... pravo vreme za novi blog ... „STALKER - punjači za vaše (elektične) automobile, koji izabrati?“.
Ipak sam ja (pre svega) fiziko/šiziko/elektro/hemičar ...

P.S.

Sledeći tekst je (nadam se) IZNENAĐENJE ... (nadam se u toku avgusta) ... do kraja godine možda tek još 1-2 preko („no can do“) ... Nisam završio ni Nemačke (manje) brendove, gde bih mogao da zaključim (makar) sa Mabanol-om. Belosvetski (Korejski, Japanski i Američki) bi svakako trebali da se obrade makar sa po jednim tekstom za SK, Eneos zaslužuje dopunu, Idemitsu bar tekst ... USA je tek posebna priča, Shell mi je uštedeo par tekstova (mada bi Quaker State i Pennzoil mogli bar u jednom tekstu da se pojave) ali ostaju makar AMSOIL, Redline i Royal Purple ... naravno Miller Oils (UK) bi trebalo i pre svih njih (van Evrope) ... daleko je penzija.

недеља, 9. јул 2017.

NOVI BLOG (o pijaćoj vodi (pijenju vode)), New Blog (about drinking water)


Najviše prošli i ovaj vikend (to još neobjavljeno ali biće koliko sutra) u pauzama između poslova (i pisanja radova (naučnih)) napisah (u dahu) dva nova teksta:
(u dva dela)

http://drink-ing-water.blogspot.rs/2017/07/pijenje-ciste-preciscene-vode.html

Radi se o blogu (navedenom u naslovu) čiji link imate na prvom mestu (među blogovima). Ipak da ga ponovim i ovde:
http://drink-ing-water.blogspot.rs/

"Gomila" crtica (-) je zbog toga što su bez njih adrese već zauzete (tako mi i treba kad 5-6 godina ne mogu da krenem).

Tek će biti zanimljivo.
Za sada je još uvek produženi uvod ali već ima i korisnih saveta.
U vruće letnje dane, preporučeno štivo (itekako).

Btw. na šahovskom blogu su zadnja tri teksta (dve partije) posebno zanimljivi (zanimljive), a u julu još (bar) "ludačka" partija u Grinfeldovo odbrani gde sam kao crni pobedio na sreću, ne razumejući poziciju (ni blizu). Pozicije jesu bile komplikovane ali su "cizer" za mašine (softvere) koji su se tamo (oni jači) snašli kao "ribe (pa Stockfish i jeste riba, zar ne?) u vodi". Neverovatno kako je (baš) SF to odigrao, bar na nivou između Boga i Cara.

O.K.
Šta sa blogom o uljima ... pa za 8 dana sam na odmoru (i 3-4 pre odlaska na "slanu vodu") pa će verovatno za sledeći vikend pasti ("za slobodu") bar jedan tekst o uljima a u toku sledeće nedelje (ali da ne obećavam) i drugi.

Posle ... vidimo se u avgustu.

Možda (sa telefona) kratko i odgovorim na pitanja u poslednjoj nedelji jula (i početkom avgusta) ali NE mogu da obećam, pa evo i obaveštenja (da sam "out of the office") bar zadnju nedelju jula i prvu avgusta.

Nadam se da će blog o vodi biti bar delimično popularan kao o uljima, no još je rano za tako nešto, ljudi su po pravilu inertni te tek posle "100 dana" može da se izvuče neki (bilo kakav) zaključak.

Toliko za sada. Vidimo se! Pozdrav!
(i lep odmor svima, na kopnu ili pored slane vode ... biće o tome i na blogu o vodi (makar "off the topic") - slana voda na kopnu - zašto ne?
(propisi? malo skuplje instalacije? (ne baš) totalni mrak (niko da pokrene pitanje, pa "eve ja").

среда, 31. мај 2017.

Pritajeni tigar, skriveni zmaj (Crouching Tiger, Hidden Dragon)


Sinopec i PetroChina 
(uvod, najava; introduction, announcement)

Naravno, ovde ću samo zagrebati površinu jer predstaviti kineske kompanije nije nimalo lako (a treba i vremena). Nisu tu samo dve najveće, ima desetine proizvođača vrednih pomena. Ipak, većina je regionalnog (makar to bilo kontinentalnog, a Azija najveći kontinent i po površini i po stanovništvu i brzini ekonomskog razvoja) formata.
Lično, smatram da je pribavljanje approval-a važnije od količine (makar za internacionalno poslovanje). U tome (i u tehnološkom smislu) mi se Beijing Petrochemical Engineering Co., LTD čini "najopasnijom" naročito zbog porekla (prethodno petrohemijski institut). Lubritech je već joint venture malezijske UMW grupe i DHC grupe iz Hong Honga, pa je možda i malo drugačija priča.

Sinopec i PetroChina su imali svoja ulja na listama VW-a još pre celu deceniju, tako da njihovo prisustvo na istim nije nikakvo čudo. Ono što se promenilo, čini se, je da je ranije to bilo u svrhu (isključivo) domaćeg tržišta a sad sve više postaje "priprema ofanzive" na šire međunarodno.

Već par godina pominjem (i pratim na blogu) napredovanje ovih kompanija (u prvih 10 pa sad i u prvih 5 po količini proizvedenih maziva).
PetroChina na svoj sajtu navodi 1,84 miliona tona (i to pre par godina) što ukazuje da su ove dve kompanije zapravo (de facto) 3. i 4. mesto po količini proizvedenih maziva u svetu (odmah iza Shell-a i Mobil-a).

Moram da napomenem da na sajtu proizvođača nema detaljnih tehničkih listova ni bezbednosnih (možda uz neku prijavu), i da je uopšte teško naći podatke o konkrenom ulju. Malo zbog toga, a malo jer sam (i) u cajtnotu, neće biti klasičnog predstavljanja proizvodne game (što bi rekli Italijani).
Pristup Kineza je u stilu "ako vam treba dobićete svaki podatak", ulja su po najvišim standardima, ajd' prvo da sklopimo posao ... (tako se čini).
Moguće da postoje lokalni (regionalni) portali (na kineskom?) sa detaljima za individualne kupce ALI je (ipak) ispod standarda da se to ne navodi ni na sajtu (makar posebnom). Zaista iznenađujuće, ako se uzme u obzir ozbiljnost i veličina kompanija o kojima se govori.
Uopšte, sajtovi su im na nivou od pre 20-tak godina i više liče na diplomske (seminarske) radove srednjoškolaca nego ozbiljne poslovne projekte. Stari klasični koorperativni sajtovi ... prosto neverovatno!
Ne razumem u čemu je problem (pored tolikih IT kompanija u Kini) da se plati par (desetina) hiljada $ za ozbiljan sajt sličan onima (ili bolji) koje imaju mejdžorsi, no verovatno je deo poslovne politike (kad krene "invazija", to će biti urađeno preko noći).

PetroChina

Proizvodi za putnička vozila su kategorisani u tri grupe:
1) Kinlun Tianyuan (top klasa)
2) Kinlun Tianrun (standardna ulja za automobile iz EU, USA i Japana)
3) Kinlun Tianlai (za nešto starija vozila, npr. srednje generacije (do Euro III za benzinske motore).

Linija pod 3) je namenjena benzinskim motorima, ali i onima koji rade na etanol.
Zastupljene su viskozne gradacije: 5W-30, 10W-30/40 i 15W-40. Nivo kvaliteta je takav da su pokrivene API SF do SJ specifikacije. 

Što se tiče odobrenja, navešću samo ona najvažnija i šire dostupna javnosti.

Mercedes-Benz
229.52 neće moći (još neko vreme)
229.51 Zanimljivo da ni ovo odobrenje (ACEA C3) nije pokriveno.
229.5 Dva ulja: Kuanlun TianRun 5W-40 i Kuanlun TianRun KR9-T (0W-40).
229.3 ?! (čak ni ovde nemaju predstavnika)
Btw pogledajte ovu stranu, tu ima nekoliko proizvođača iz Kine, možda će neka od tih imena biti i bliža budućnost u celom svetu, a verovatno, evo ih i kod nas. (ako ih već nema, bilo je i meksičkih te iranskih ulja, zašto ne bi bilo i kineskih?)
229.1 - jok! Nema ni ovde (ama baš) nijednog.

Sve u svemu, vidi se da je PetroChina (ipak) u državnom vlasništvu, a država k'o država, makar bila i Kina, nikad nije preduzimljiva kao što su to privatnici (privatni kapital).

Dexos2
Kuanlun TianRun C4 (5W-30)
Ovo ulje poseduje zvanično odobrenje, (verovatno) i RN0720 (ACEA C4).

VW
Kuanlun TianRun i Kuanlun TianRun SM imaju VW 502.00/505.01/505.00

Sinopec

Iako (takođe) većinski državna, ova kompanija je mnogo agilnija (iako verovatno proizvodi "koju" tonu manje maziva), što je verovatno uslovljeno većim udelom privatnog (makar investitorskog, "berzanskog") kapitala.

Da ovde odmah krenem od (impozantne liste) approval-a:

VW
1) Great Wall Ultra Gold 5W-30 ima VW 504/507.
2) Polar Star III i Ultra Gold poseduju VW 502.00/505.01(/505.00).

Dexos2
Polar Star S1 (5W-30) i Polar Star S2 (5W-40).

Mercedes-Benz
229.1 istoimeno (229.1) i Justar J700F-Y-I oba u 10W-40
229.3 Justar J700F-E-III 5W-30, Justar J700F-E-II 5W-40 i (official) 229.3
229.31 Justar J700F-Y-II 5W-40
229.5 Justar J700U, 229.5 ulje, Justar A3/B4-Y, Justar J700F-Y-a.
229.51 Justar J700F-Y-II 5W-30 (dva puta navedeno pod istim imenom? da nije jedno 0W-30 ili da je F-Y-I ?!) i Justar J700F-Y-III 5W-40
229.52 Justar J700F-N 5W-30 (čak i ovo prestižno imaju)

Naročito je MB lista impresivna, ali su imena SVE samo NE intuitivna.
Pravi haos, koji marketing mora da razreši. Možda je njima (u proizvodnji i/ili prodaji) savršeno jasno o čemu se radi ali je prava noćna mora kako za distributere tako i krajnje korisnike. Preporučujem da umesto slova uvedu različite brojeve (700 i 900 makar, ako već 500 budi asocijaciju prosečnosti).

Na sajtu Sinopec-a, motorna ulja za putnička vozila su podeljena u 3 grupe:
1) Ulja (ulje, u raznim varijantama?) za benzinske motore, bukvalno je u jednini.
(piše SM ulje za benzinski motor);
2) Ulje(a) za dizel motor(e);
3) SG/CF-4 opšte (univerzalno) motorno ulje.

Da počenem obrnutim redom:
3) "Opšte" motorno ulje je ulje za mešovite vozne parkove za vozila i mašine malo starije generacije (zaključno sa Euro 2 motorima).
Postoji u tri varijante (vidi tabelu koja sledi), a Sinopec naglašava da pokriva i ranije standarde (API SG, SF i SE za benzinske motore kao i API CF-4, CE i CD za dizel motore). Ovo ulje je upravo idealno za poljoprivredne mašine iz prošlog (XX veka) kao i za sva vozila i mašine proizvedene do 1993.(benz.)/1994.(dizel).

Tipične osobine
Osobina
SG/CF-4 mot. ulje
SAE  viscosity  grade
10W-30
15W-40
20W-50
Kinematska
visk. (100ºC), mm2/s
11.36
14.33
18.8
Kinematska
visk. (40ºC),mm2/s
69.9
108.5
157.6
Tačka paljenja (COC), ºC
215
226
228
Tačka stinj., ºC
-31
-28
-23
Osobine su standardne i očekivane. 10W-30 je izuetno popularno u Aziji.
Kvalitet je tipičan industrijski standard za kategoriju (cca. (approx.) prosek*).
* naravno, za renomirane proizvođače
Ovim je verovatno dobro pokrivena (Jugoistočna) Azija, ali bi za Evropu (i USA) morali da imaju i verziju CH-4/SJ (taman da pokrije i Euro 3 motore).

2) Motorno ulje za dizel motore
Ono je pre svega namenjeno dizel motorima VW grupacije, ali naravno i svim ostalim za koje zadovoljava specifikacijama.
Ispunjava specifikacije:
     ♦  ACEA A3/B3
     ♦  Q/SH303 401-2008
Sertifikati i odobrenja (approval-i):
     ♦  Volkswagen VW505 00/505 01

Dakle stariji VW (dizel) motori kao i PD motori VW grupacije.
ACEA A3/B3 mu donekle sužava oblast primene (u odnosu na nesumnjiv kvalitet) i za evropsko tržište ACEA A3/B4(-08 ili novije) varijanta bi bila obavezna. Naravno uz jedno C3 ... koje je zapravo obuhvaćeno MB 229.51 standardom (uljem koje ga ispunjava, vidi prethodni tekst).

Tipične osobine
 Osobine
motorno ulje za dizel motore
SAE viskozna gradacija
5W-40
Kinematička viskozost (100ºC), mm2/s
14,49
Nisko temperaturna dinamička viskoznost (-30ºC), mPa.s
5950
Nisko temperaturna dinamička viskoznost  (-35ºC), mPa.s
21900
HTHS viskoznost (150ºC, 10s-1), mPa.s (visoka T i smicajni napon)
3,87
Sulfatni pepeo, sadržaj u % (maseni udeo)
1,22
Gubitak isparavanjem (Noack metoda), % (maseni udeo)
9,1

Šta reći, osim - sjajno! Iako će skeptici reći ("ništa naročito"), ipak bih se osvrnuo na HTHS vrednost koja je bolja od proseka, visk. na niskim T niža od proseka, sulf. pepeo idealan, Noack metoda takođe bolji rezultat od proseka (10%, od 8-12% za kategoriju ulja). Sve za po malo, makar je za vrlo dobru ocenu. Uz (verovatno) nisku cenu, veoma povoljna kupovina.

1) Ulje za benzinske motore (API SM)
Sva su sintetička (verovatno 10W-30 i 10W-40 "full HC" ulja).
5W-20/30 (Sinopec kaže i 10W-30) su za štednju goriva (imaju svakako EC API). 5W-30/40 su za hladnije klimatske zone, 5W-40 i 10W-40 pokrivaju Kinu (klimatske osobine, zonu).

Tipične osobine
Osobina
  API SM motorna ulja za benz. mot.
SAE visk. gradacija
5W-20
 5W-30
5W-40
10W-30
10W-40
Kinematska visk.
(100ºC), mm2/s
 9,12
 11,55
15,23
 10,32
15,04
Tač. palj. (COC), ºC
 230
  236
  222
  230
  230
Tačka stinjav., ºC
 -41
  -41
  -42 
  -40
  -36

Karakteristike su navedene samo u skraćenom izdanju, tako da se ne može mnogo toga reći. Očigledno je jedino da je učešće III/III+ bazne grupe kod 5W-xx ulja očigledno (i veliko, možda i isključivo, uz eventualno i prave sintetike, makar u nekom %). Kao što rekoh, 10W-xx ulja su verovatno na osnovu II/II+ bazne grupe, uz natprosečno dobre karakteristike na niskim temperaturama.
Takođe treba zapaziti nešto više vrednosti visk. na 100 °C za 5/10W-40 ulja.
Ovim se bitno razlikuju od evropske konkurencije (u pozitivnom smislu).
Kinezi nemaju hipoteku zastarelih rafinerija koje proizvode mineralna bazna ulja, pa ih maksimalno izbegavaju gde mogu. Prednost je očigledna.

Nije baš da se konkurencija smrzne (trenutno), ali bi mogla da prođe kao proizvođači mobilnih telefona, jer Kinezi osvajaju tržište laganim "kuvanjem žabe", kad se oseti opasnost već je kraj.

Na kraju, treba samo naglasiti (očigledno):
Ono što najviše štiti EU i USA je doktrina "slobodne trgovine" (al' po njihovom), inače bi proizvodi obe kompanije već preplavili ta "slobodna" tržišta (kao i mobilni telefoni i svašta nešto).
Na mestu ostalih proizvođača, zaštitu države bih iskoristio samo kao prelazno rešenje ... kada se tigar pojavi a zmaj se ne bude skrivao, ne pomažu ni "kožne gaće" ... Ko se bude dograbio ovih giganata (makar kao ona ptičica nosoroga) dobro će proći ... Lubritech (sa početka teksta) je već u "specijalnim" odnosima sa Repsolom. Repsol jeste džin ali je izrastao koliko je mogao ... kineski zmajevi (kako već koji) mogu i više. Svi to znaju i svi se spremaju (ovako ili onako).
Kinezi nisu samo ogromno tržište i relativno jeftina radna snaga, oni su pre svega oranizacija i znanje ... pred tim, svi pravni, politički i ekonomski mehanizmi padaju kao kule od karata ... pitanje je samo vremena i da li ste im na putu ili ne.
Doduše, srećna okolnost je da zmajevi lete pa ako niste mnogo visoki (jaki/gordi), ima mesta i za vas (trava raste ispod onoga gde oni lete ali ne i visoko drveće).

Za sada je kao u naslovu ... dokle i još koliko ... videćemo uskoro.

P.S.
Napomena: podaci u tabelama su preuzeti sa Sinopec sajta.

Tekst se kuvao par nedelja, sve nešto u trku ali se nadam da je o.k. (pisan iz nekoliko puta, ako se nešto ponavlja, krive su moje obaveze koje su se baš nakupile).