Ukupno pregledanih strana (Total Page Views)

четвртак, 13. фебруар 2014.

Šta je bilo sa "papazjanijom"? What happened with a hodgepodge? + Skupljate li markice? Do you collect stamps?


Eh …
Smućkanih 5-6 (i više) ulja i usuto u atomobil, KIA, još poznog proleća prošle godine (april ili maj, za detalje vidi tekst o tome iz jula 2013.), se pokazalo ... pa, solidno.
Posle oko 6000km i bezmalo 9 meseci, još se “drži” ali je zaključak (makar odokativan) vlasnika da je dobijena smeša (papazjanija) ipak lošija od standardnog 10W-40 ulja. Iako je glavni sastojak smeša 10W-40 API SL ulja. Dakle API SM i SL (uz malo SJ) ne daju (baš) “SL+” (mada nije ni daleko od istine, zapravo je “istinitije” da u nekom odnosu SL i SF(SG) mogu dati SJ; ali to je duga i druga priča), ne zato što je sastav bitno drugačiji već zato što je (ipak) smeša različitih paketa aditiva pa iako je rezultat verovatno blizu SL-a smeša mnogo različitih (iako kompatibilnih) komponenti više degradira pojedinačne nego što deluje sigergijski (mada ima i toga).
Ovaj eksperiment (više ga tretiram kao takvog) je pokazao najmanje dve stvari:
1) Nemojte se libiti da dolivate drugo ulje od onoga koje je u motoru (naročito ako ste na putu)
2) Izbegavajte da mešate više od dva (tri) različita ulja u motoru (makar i za dolivanje).
Rezultujući “SJ+” ili “SL-” (teško je napamet tvrditi šta je bilo) je naime (otprilike) na minimalnom zahtevu za motor (API SL) pa je sve funkcionisalo kako treba. U slučaju da motor zahteva SM ili neko odobrenje uz SL to već ne bi bila dobra ideja.
Kao što sam i u tekstu kada je ulje tek sipano napomenuo, bolje da je smeša sipana u staru Ladu jer i rezultujući SJ pa čak i SH (što verovatno nije) bi bilo više nego dobro jer su zahtevi automobila tek API SG, pa je sigurno bolje sipati mešavinu čak i SM i SL u Ladu nedo u Kia-u.
Još jedna napomena: sve je funkcionisalo jer su sva ulja bila renomiranih proizvođača!!
Mešanje (makar jednog) ulja nekog „no name“ brenda je već upitna, i zaista je rizičnija nego mešati više ulja poznatih proizvođača. Nisu svi „no name“ van standarda i mnogi ih se pridržavaju ali se rizik povećava srazmerno „nepoznatosti“ brenda.
Motor se ponašao sasvim kao i do tada, nije primećena povećana potrošnja goriva ili promena u zvuku motora (što se i očekivalo). Stvaranje gelova, smola, masti i ostalih akrepa nije primećena (ajd' što je mit nego ga još i podržavaju stari kadrovi uljara, jer je tako bilo u njihovo vreme pre 30 ili 40 godina).
Potrošnja ulja je bila nešto veća od dotadašnje. Ovo je teško bezrezervno tvrditi jer je 6000km relativno kratak interval negde na sredini zamenskog. Ipak, nekih 5-6dl motor obično (sa sintetikom 5W-40) potroši na 10 hiljada km, pa je ta količina otprilike dvostruka od uobičajene ali i dalje u granicama normale i za noviji motor a naročito ovaj sa 150 hiljada km na satu (verovatno i svih 200).
U Ladi bi sve to štimovalo, pa su slični "podvizi" bolji za takva vozila (Zastava još i pre, mada uz korekciju viskoziteta naviše, dakle više 15W i 20W u smeši ili bez 5W-40).
Osim toga, ulje je „potamnelo“, onako kako 5W-40 izgleda na oko 10 hiljada km. Da je bolje opralo motor ... teško. Slično se ponašalo i jedno poznato (ali veoma jeftino) strano 10W-40 ulje (i po potrošnji i po boji nakon 5-6 hiljada km).
Isto će biti promenjeno krajem meseca ili u prvoj polovini marta (dakle na nekih 10 meseci od sipanja) i na oko 7000km (6000, i kusur, je bilo pre 10-tak dana) što je dobro (i maksimalno) odmereno.
Da ne pominjem da ne radite ovo kući, zvučalo bi kao kliše.
Ono što NE trebate raditi je da „gomilate“ zalihe ulja, naročito različitih, i da kupujete po tržnim centrima na akcijama (kao moj prijatelj) po principu: jeftino je, neće propasti. Onda bar trošite nekim redom i ne ostavljajte „repove“ za sobom. Pre ili kasnije dođete u situaciju da imate 3 ili 4 različitih ulja po pola litara ili litar i po, i eto iskušenja da napravite „papazjaniju“ (svaka čast kulinarkom specijalitetu, poznatom i kao „Bosanski lonac“, ovde je samo metaforično (pa čak više simbolično) upotrebljeno).
To nikada nije dobra ideja. „Da se ne baci“ ... pa nekad bolje i da se baci. Zato bolje dolivajte drugo ulje ako vam zaostane par dl, nego da čekate da vam se nakupi „kolekcija“.
Naravno, i sam „autor“ papazjanije se zarekao da neće kupovati na akciji ... što je trajalo već do sledeće prilike ... NIS ima one markice (šta ti ja znam, „trala buć“ kad potrošiš 10 hiljada dobiješ neki popust, što je samo vezana kupovina te iako često sipam gorivo tamo, ne koristim, makar i na svoju „štetu“) pa je zajedno sa nekom ekipom skupio dovoljno za neke popuste. Jedan od njih su i Nisotec ulja.
Za razliku od drugih roba, veoma korisno (za jednog vozača) a i popusti doduše nisu mali. Naravno, za skuplja ulja su veći za jeftinija manji (a i kako bi) te za ona koja se manje kupuju veći (taman da se NiS ratosilja zaliha). Naravno, ovo nisu oni izmislili (toga ima u raznim vidovima na Zapadu već dugo, a i Eko takođe ima neke bodove za kupovinu goriva) ali 20% (taman –PDV) nije malo. Zaboravih (a i da ne bude reklama) koliko je na šta popust (postoji i za G-energy ali je simboličan, oko 5% čini mi se, taman da potvrde da markice ne treba skupljati), ali nameračio je uzeti 5W-40 (da li stari Synth ili novi Autoline? Zaboravih) za KIA-u a 10W-40 za Ladu Samaru (sa isto oko 200k km ali i duplo više godina).
Dobro po novčanik a dobro i za njegove automobile (motore) ... svakako bolje od „papazjanije“.
Malo je nedostajalo da me ubedi da i ja uzmem NiS-ovo ulje (što ću pre ili kasnije, 2T već koristim, ali ne stiže na red) kad mi NE treba. „Ne hvala“ – rekoh.
Zaista hoću da koristim Nisotec to nije sporno ali kad budem to želeo. Cena nije sporna (platiću i PDV) ionako nije posebno velika za ulja (više nego) pristojnog kvaliteta.
Dakle, ulje kupite kad vam treba. Mesec-dva ili tri pre zamene nije problem, ali kupovati za sledeću sezonu je potpuno neisplativo pa makar bilo i na akcijskom popustu.
Ulja na akciji ne morate izbegavati ali nemojte hrliti ka takvim. Čak i da nije previše „čučalo“ u magacinu, neka caka (kvaka) tu postoji. U najblažem obliku je da ne ide dovoljno na tržištu.
Obično je popustu adekvatan (proporcionalan) i propust (u proizvodnji, skladištenju, prodaji ili kombinaciji) pa ste (uglavnom) na istom.
Stara ulja – izbegavajte! (dve godine je o.k. tri uz pozamašniji popust). Ipak su „taze“ ulja i najbolja.
Dakle, nisam apriori protiv markica i sličnog ali sve se to naplati (makar kroz promet) i vezuje vaš izbor. Ako je u mom „selu“ Nis-ova pumpa najprestižnija, kvalitet goriva vrlo dobar a i cena kao i kod drugih u čemu je stvar? (reći će neko)
Pa u tome da je u susednom Zaječaru TNG cele zime bio 3 do 5 din. jeftiniji (ali ne uvek na istim pumpama) pa ste markicama sami plaćali razliku.
Dakle, ako kupujete gorivo na NIS-u (a zašto ne bi?) kupujte jer vam to odgovara. Kvalitet je više nego dobar, pumpne stanice renovirane ... privlačno ... možda pre zato. I ako vam odgovara cena (goriva).
Nisotec ulja su dobra ulja. Kupujte ih jer vrede svoje cene (prilično je povoljna) a ne (isključivo) zbog dodatnog sniženja (koje ukazuje da bi mogla biti 5-10% jeftinija bez „markica“). Uvek sam podržavao NiS (i dok nije bio pod G-jem i kada je manje zasluživao, doduše uz kritike za kvalitet goriva dok je bilo razloga), i nikada nisam tvrdio da ta ulja nisu dobra – dakle uvek (bar) umerena preporuka, ali sam sistem prodaje mi se ne sviđa. Doduše uzeo sam NIS samo iz razloga povezanosti sa „papazjanijom“  (i kupovinom goriva) inače važi i za SVE druge (i one iz hipermarketa), npr. Eko (ne znam da li oni daju popust na maziva ili samo na određene tipove robe ali je slično u principu).
Benzinske pumpe jesu dobra mesta za kupovinu ulja (originalnost izvesna), što važi i za velike (strane) hipermakrete. Ipak, u prodavnicama specijalizovanim za maziva (i srodne proizvode, ali ne i autodelove, bar ne po default-u), naročito ako su i uvoznici, je najbolje kupovati ulje ... makar i bez „markica“.
Možda je 10% skuplje (mada je na pumpama po pravilu veća cena), teško je naći „onu pravu“ (prodavnicu), ali imate „slobodnu volju“ i slobodu izbora. Nekako je metafizičko pitanje „slobode volje“ sve više u pitanju, makar u banalnoj stvari kao što je kupovina motornog ulja (i/ili goriva).

Nekako se ne mirim da mi zarad par stotina dinara „oduzmu“ (da sam pristanem) to moje pravo ... da budem „gospodin kupac“, „glasač“ (svojim izborom glasam za najboljeg na tržištu) i čovek „slobodne volje“, makar kad dajem svoje pare; ako već za zarađivanje istih od „slobode“ nema ni S ... odnosno ima ... „živo Sr...“.

P.S.
Sviđao mi se koncept ili ne, moram priznati da je koristan u slučaju da koristie pogodnosti "kartice" (recimo imate radnju, firmu ...) pa plaćate gorivo mesečno (malo odloženo) i uz neki popust (velika firma). Onda (ako isto važi i za njih, tj. ako se "markice" skupljaju i pri kupovini goriva na karticu)  je svakako DOBRO iskoristiti "sve što vam život (NIS, EKO ...) pruža".
Brzo ćete "nakrkati" poene (detalje ne znam, ionako sam protiv koncepta a ne navedenih firmi) pa ćete moći kupiti "gomilu" maziva (motornog ulja) po povoljnoj ceni.
Iskoristite to.
Ako ste individualni kupac, mnogo je manje razloga za tako nešto.


петак, 7. фебруар 2014.

Posle snega, After the Snow


Kao što smo krajem novembra bili pred snegom (i dobili ga u poslenjoj sedmici istog), tako sada od druge nedelje februara, prebrinusmo zimu. Iako u mom (“brdsko-planinskom“) području još ima 20-30cm snega i do juče je bilo -5°C danju, od danas je granulo sunce te se sankanju nazire (brz) kraj. Možda još večeras i rano izjutra (zbog noćnog mraza, pa stegne) i nadam se još i subote uveče i nedelje u rano jutro ali nije baš izvesno).
Na dečiju žalost a radost vozača. Jednostavno, temperature idu iznad +10 (sa druge strane Homolja i +15) i to je to. Sneg nam odlazi u reke do sledeće zime i poznog novembra ili decembra (nadajmo se tek u 2015. ali baš za raspust, mada je ovo obrazac koji se ponavlja godinama, sneg u poznu jesen, krah novembra početak decembra i krajem januara ili u toku februara).
Svakako će biti još koji dan sa mrazevima (možda i dnevnim, noćnim – izvesno), pa čak i dan-dva-tri sa snegom ali to će biti „mestimično“ i sa brzim topljenjem. Naravno, ne skidajte M+S gume do marta ali što se tiče maziva, sve je jasno i najhladnije je prošlo.
Kakvi su zaključci?
Osim one vejavice u februaru 2011. već 5-6 godina se zima „ponavlja“ uz male varijacije.
Što se tiče motornih ulja, 15W-xx ulja su sve što vam treba (čak i u brdskim predelima, jer manje od -15°C nije bilo, u mom kraju pre tačno nedelju dana u jutarnjim satima) i to sa dobrim stepenom sigurnosti!! Manje nije bilo ni na Kopaoniku ili Staroj Planini, a tačno -20°C bilo je samo dan-dva na Crnom Vrhu (kod Bora) i Sjenici. Dakle od 10W-xx Vam ništa bolje ne treba, što je za većinu vozila starijih od 10 god. i idealno. Čak je situacija bila i još bolja po viskoznija ulja jer je u većem delu Balkana (Srbije sigurno) bilo dovoljno i 20W-xx (Beograd sa okolinom, Vojdodina i slično).
Dakle, zbog globalnog zagrevanja ili ne (postojalo ili ne, lično mislim – da, mada je zloupotrebljeno do krajnje mere) ni 20W-50 ili 20W-60 nije bilo neupotrebljivo za zimu 2013./2014.
Ipak, 15W-xx ostaje kao najbolje za 15W-40 default ili jako stara vozila, a 10W-40 kao preporuka ukoliko je to fabrička preporuka ili ako živite u hladnijim oblastima ili idete na zimovanje.
Ovim ne želim da kažem da 5W-40 nije za zimu (ili 5W-30) već da pomognem u nedoumici da li za 10W-40 ili 15W-40 zahteve fabrike treba ići na tako nešto. Znači, uglavnom NE, osim planinskih područja, što povlači i dve zamene ulja što nije baš jeftino.
Leto je daleko ali da napomenem da ćete sa 10/15W-xx bolje prolaziti u letnjim mesecima kod motora (automobila) u peak-life fazi pa do kraja eksploatacije pa se za do 7500km godišnje nameću mineralna 15W-40/50 a za do 10 hiljada km PS ulja (10W-40 ili 15W-50). Naročito za motore koji malo troše ulja i kao dobri ili su počeli da troškare ulja (za ove poslednje je kombinacija 15W-50 zimi a 20W-50/60 ili čak 25W-50/60 leti).
I to sve u eri kada 0W-20/30 polako počinje da izlazi iz anonimnosti a 5W-30 je default za iole novije vozilo. Naranvno, kod takvih ćete nastaviti da koristite takva ulja, a 5W-30 može da se kod novijih konstrukcija koristi i do +40°C u hladu (pa i više) a slično i 0W-20/30 (barem prvih 100 hiljada km).
Najavljena gradacija 0W-16 samo što nije ali će ostati eskluzivitet najnovijih automobila i njihovih zvaničnih servisa. Sasvim je dovoljno 0W-20 od sad pa do kraja postojanja motora SUS. Ovakva „ceđenja suve drenovine“ ne vode ničemu osim (pomenutoj) zloupotrebi GZ kroz drakonske zakone (koji veze sa mozgom nemaju ali imaju sa ekonomijom, čime se štite razvijeni od nerazvijenih) i daljem smanjenju potrošnje goriva za 0,1-0,2% (te emisiji CO2 za koji mg po km).
Naši su se uvoznici „lepo“ snašli i oborili koncept te u npr. Honda vozila umesto 0W-20 sipaju već celu deceniju 5W-40 ili 10W-40.
Ovako ili onako, umerenost je potrebna u svemu, a 0W-10 je izvesno a posle više ni tvorcima koncepta ne može pasti na pamet šta dalje („0W-0“, „minus xW-0“ ... „imaginarno „W“ radno „0“ ili negativno ...).
Prava je ironija baš u tome što ako se GZ nastavi (ako već postoji) potreba za 0W-xx uljima pada a čak i 5W-xx su sve manje potrebna i korisna (naročito kod vozila koja pređu 100 hiljada km ili slično).
Naravno, neki su predeli doživeli „mini Ledeno Doba“ (Srednji Zapad Amerike) sa temperaturama od -40°C (°F). To samo dokazuje veće ekstreme ali ne i da je GH (globalno hladenje) u toku.
Bilo kako-bilo, Evropljani koji furaju 5W-30 fazon nisu imali mnogo potrebe za tim ove zime, a Ameri koji furaju 10W-30/40 su ove zime ITEKAKO imali potrebu za 0W-xx uljima (0W-30 kod novijih i 0W-40 kod malko starijih automobila).
Dakle, 5W-30/40 je koliko-toliko bilo preporučljivo Skandinavcima i Rusima (evropski deo), ali čak i njima ne i neophodno (isključujem oblasti Sibira i artičkog kruga).
Sve u svemu, ludovanje i jurnjava za 0W-xx gde to nije default, je samo moda i ništa više.
Naravno, može biti korisno ALI ne zbog ZIME, već KVALITETA.
Tipičan (ali ne i jedini) primer: Fiat Punto. Gde je Mobil 1 0W-40 ili neko drugo 0W-40 ulje rešenje ne zbog zime već kvaliteta.
Još bolji: Honda vozila kojima je default 0W-20 (5W-30) a u servisima su sipali 5W-40 ili čak 10W-40, ili je sipano 5W-30 a ista su prešla su više od 150.000km, za njih je 0W-40 veoma dobro rešenje (nevezano za zimu).
Uglavnom, uz koji dan zahlađenja, zima polako ali sigurno prolazi.
Ako menjate ulje posle nje, onda sačekajte kraj marta ili april kao idealno vreme za zamenu, ako menjate dva puta godišnje, ostavite ulje do maja (ako niste prekoračili kilometražu za zamenu).
Čuveno pitanje: da li (uz jednu zamenu) je bolje promeniti ulje u proleće ili pred zimu? Je zapravo trik pitanje (podsećam na tekst „four seasons“) i zavisi od više faktora. Osim stanja motora (što stariji motor to je bolje menjati sa proleća) bitno je i koliko vozite zimi. Ukoliko često koristite automobil sa (makar povremenim) dužim relacijama onda je bolje to raditi zimi (podsećam na čuveni Mobil test kada sa -40 ili -50 na Aljasci idu u Arizonu na +40(50), upravo tim redosledom). Kako god, ako menjate pred zimu ili u toku zime, obavezno iskoristite lepo vreme i odvezite „u cugu“ minimum 50km (više od pola sata) van grada. Tako ćete „izduvati“ kondenzovanu vodu (i gorivo) iz kartera. Posle dolijte malo ulja (po potrebi).
Naravno, i kad stigne pravo proleće ali je najbitnije to učiniti sad (u sledećih par nedelja), pa „postupak“ ponoviti. Uzgred, tamo negde oko ravnodnevnice (kraj marta) nije loše i izbaciti vodu iz rezervoara. To je za benzince mnogo lakše i postiže se sa oko 1% etanola (etil alkohol 96%, još bolje 99%), dakle par dl na pun rezervoar (ili 1-2 na pola), koji će vodu rastvoriti (srećom te je parafin u benzinu samo ružna prošlost) i ona će bez posledica sagoreti kao rastvor etalona (nekog procenta) u benzinu. Kod dizelaša je ovo malo teže izvesti ali 1% (ili manje) izopropil alkohola može da bude od koristi. Pri tome etanol neće smetati ni najsavremenijim katalizatorima (do 10% je ionako dozvoljeno po najnovijem EN 228 a i ranije je bilo 5% istog). Kod dizela sa filterom čestica konsultovati proizvođača. Postoje i razni specijalizovani aditivi koji su uglavnom skuplji (i kod benzinaca bacanje para) ali mogu biti bezbedniji za upotrebu kod dizela (ako već nisu skupo upakovan IPA).
Od marta meseca razmislite od zameni pneumatika, +7°C (prosečnih) je izvesno i većim delom februara ali zbog opreza je dobro to malo odložiti. Baš do kraja marta voziti na M+S ne bih posebno preporučio ako već imate spakovane letnje. Čuvajte M+S trebaće vam za sledeću zimu.
I naravno, operite automobil što pre, makar isperite vodom, pa gde je bacana gomila soli (kao kod mene, da se ne čuva za sledću zimu) ponoviti još koji put do prve jače kiše koja će sprati ovu „pošast“ sa ulica (nije ni bilo za so osim raskrsnica i nekih većih uspona).