Ukupno pregledanih strana (Total Page Views)

уторак, 1. март 2022.

Millers ulja i aditivi - "case study" (lični primer)

 

Petrol Power Ecomax – Multi Shot

Ljubaznošću g. Isaka (kompanija Mass), dobio sam uzorke Millers Oils-a na testiranje. U paketu je bilo ulje: EE Performance Engine Oil 5w40 (k’o stvoreno za “mog Daču”, Renault motor 1.0), aditiv za čišćenje motora pred pri promeni ulja i aditiv za benzin.

Ulje ću probati da zamenim do kraja marta (biće, povuci-potegni, iz razloga “dodatne garancije” (zapravo Renault ugovora za vozila do 5 god.) ali probaću da pregovaram sa ovlašćenim servisom).

I tako, prvo je testiran (ili “testiran”) aditiv za benzin: Petrol Power Ecomax.

Šta je ovo? Osim što je Multi Shot (za više rezervoara) to je i Multifunkcionalni aditiv (“paket aditiva”).

U reklami navode sve i svašta, npr. povećanje oktanske vrednosti (do 3), čisti injektore (više održava pošto postoji i poseban za tu namenu, recimo da je za “blaže slučajeve”), štiti od korozije sistem ubrizgavanja goriva (više je za automobile starije od 10 godina, bar više od značaja, jer svi noviji koji su predviđeni za mešavinu benzina i etanola (E5, a naročito E10) imaju manju potrebu za tim).

Dve najvažnije karakteristike su: smanjenje potrošnje goriva (do 3%!) i povećanje snage i obrtnog momenta motora.

**************

Izmene i dopune 

(ako može zakon da se menja a što ne bi jedan tekst bloga)

Elem, koristio sam samo literaturu dostupnu na internetu (i bez da sam gledao ceo proizvodni program, moram priznati) te nisam imao sve potrebne podake. U međuvremenu mi se javio g. Isak i poslao ispravku (i dopunu) u vezi sa zaštitom od korozije.

Najbolje da citiram:

"eco max štiti sistem od korozije kod svih generacija automobila, a ne samo kod onih koji koriste E5 i E10 gorivo, jer korozija se ne javlja samo kod Etanola (što je naravno tačno, prim. aut.). A za zaštitu od korozivnih efekata Etanola ide poseban aditiv za vozila napravljena pre 2011 (prim. aut. ovo zaista nisam znao, preporučujem).

Znači namena Eco Max-a nije zaštita sistema od korozije izazvane etanolom, već korozije izazvene drugim faktorima.*"

**************

*pretežno vodom (kondenzat), što etanol pogoršava jer je rastvara (a ona rastvara kiseonik). Brzina korozije čelika se može ubrzati desetinama i stotinama puta ukoliko je sadržaj znatno ispod dozvoljenog i samo malo iznad dozvoljenih 200 ppm (samo 0,02%).

O.K. (Sad je stvarno O.K.)

Za povećanje snage i obrtnog momenta (od par %) trebala bi mi skupa oprema za ispitivanje, tako da tu ne mogu ništa da tvrdim. Nije nemoguće ili makar odgovara aditiviranim benzinima za koje postoji ista tvrdnja (ili slična).

Ono što je izvesno je da se kod “penzos” vožnje ne oseća (ama baš ništa), ali kad se potegne u više obrtaje (čitaj preko 4000 u mom slučaju) onda motor zaista ima “bolji zvuk” i stvara se utisak poboljšanja rada. Deluje čak nešto bolje od aditiviranog benzina, ali ne mnogo (tu negde) i vrlo je teško reći da li uopšte (trudio sam se da zaista izbacim placebo efekat ali to realno nije moguće do kraja). Neki od distributera goriva daju i krivu poboljšanja (što veći (viši) obrtaji sve bolje).

Ne vozim preko 5000 (retko iznad 4500 a i tad kratko) pa nisam baš najbolji sagovorinik za ovu temu, osim toga nemam “sportski” automobil (mada baš zbog toga, svaka promena se i više oseti; npr. uključenje klime, sasvim sigurno … doduše sigurno je da toliko aditiv NE može da nadoknadi, ali ako je i (do) pola, nije za bacanje, makar i u visokim obrtajima).

E sad, visoki obrtaji troše gorivo pa se od uštede goriva možete oprostiti (osim ukoliko Vam je takav stil vožnje). Ušteda goriva? Neki (za to, specijalno) aditivirani benzini (navodno) mogu uštedeti 2%, pa i (u reklami) i do 4%. U stvarnosti je obično oko 1%. Probao Shell i Eko u inostranstvu uz uštede od 0% (neprimetno) do 1% (neka bude i 1,5% … nisu bili laboratorijski uslovi).

Btw. Što je tiče starog “stojadina” (Z101 … “Yugo Skala 55”), isprobano je i liči na Shell Racing (utisak). Šta je stvarno, teško je reći, a potrošnju nisam mogao utvrditi na malo km.

Elem, šta sam utvrdio u mom slučaju? (u vezi potrošnje)

Na 2000 km bez aditiva (uglavnom “običan” benzin od 95 oktana … u početku malo mešan sa aditiviranim, ali manje od pola, prvi rezervoar) potrošnja 6,35 lit. na 100 km (zimski uslovi otprilike 1/3 autoput, 1/3 regionalni, 1/3 gradski i prigradski put). Uz iste distance Van grada (malo se i posrećilo inače i ovako “klimavo” testiranje ne bi imalo bilo kakav smisao) sledećih 2000 km sa dodatkom aditiva 6,23 l/100km.  Ušteda od oko 2%.

Nije baš “obećanih” 3%, ali vrlo dobar rezultat (bio sam skeptičan, ali ono … baš “do daske” … prolazna vremena (prvi rezervoar) nisu mnogo obećavala jer je razlika zaista (bila) mala, ali na 1000 km 6,2 … posle nešto više pa ukupno 6,23). Napominjem da je i prvi put (bez aditiva) razlika bila mala između prvih 1000 km i drugih 1000 km, a isto i sa aditivima (±1 dl).

Naravno, temperature su bile donekle različite ali sam i pri većim “idlovao” (držao upaljen motor na leru) više nego uobičajeno (uobičajeno “nula” rada na leru, uz start-stop, pri višim temperaturama, na ovim (makar polu-zimskim) sistem i ne radi ili retko kad radi … ne mora se ni isključivati).

Najbitnije: punjenje rezervoara (na 2000 km) je bilo na istoj temperaturi (±1 °C) i na istoj pumpi, jer to može da utiče poprilično (i po par litara, pa čak i na 20x100 km nije malo, npr. 2 litara je 1 dl (0,1 lit.) što može pokvariti sve ostalo).

Dobro, da je više ne bi valjalo (i ne bi verovao), a da li je baš 2% zavisi od načina vožnje (ali i uslova). Očekujte od 0,5-2,5% kao realnost (0-3%), i nešto manje kao prosek (npr. 1,5%).

Da li se isplati?

Recimo da zaboravimo gore navedenu potrošnju, vredi bar kao aditivirano gorivo. Pošto povećava i oktansku vrenost, dođe mu kao mešavina 95 aditiviranog benzina i onog od 100 oktana, otprilike pola-pola (ili 45-55). Kod Lukoil-a to je 5+12 za 50-50, pa je razlika u odnosu na “običan” 95 benzin 8,5 din. (kod NIS-a deluje kao manje, ali nemate aditiviranu 95-icu pa bih uzeo mešavinu od bar 30-70 pa je opet oko 8 din./l). Slično i za OMV (samo malo više, razlka za “mešavinu” je oko 11 din.) i Eko (nekih 15-tak dinara više za 100-tku, pri čemu nema aditivirane 95-ice). MOL se ne sećam da ima visokooktanski benzin već samo EVO 95 gde je nekih 7-8 din. i to bez dobitka na oktanskom broju. Slično i za druge distributere (oko 10 din. za aditiviranu 95-icu i 15-tak za 100).

Pošto je pakovanje za 500 lit. (10 rezervoara), vredi bar 4000 din. a verovatno i više (cca. 5000).

Cena je više nego dvostruko manja. Isplati se? Veoma, ali samo za one koji koriste aditivirana goriva (logično da su i ciljna grupa). Sve prethodno je uzeto bez “zamrzavanja” cene benzina na 171 din. pa je isplatljivost (trenutno, možda i još jedan mesec) još i veća.

Ima li mane? Pa … nije baš najpraktičnije (sipati na pumpi pre sipanja goriva, mada uz rukavice kojih ima na mnogim pumpama i nije neko smaranje i “prljanje”). Može se sipati i par km pre pumpe ali samo ako dopunjujete manju količinu benzina do vrha (prvi put), recimo ¼ rezervoara.

Dakle, malo je petljancije i nije za nervozne i one koji ne vole da se petljaju sa ovakvim stvarima.

Inače, pakovanje je standardno (princip natege), ne može se pogrešiti i sipati više od 50 ml a postoji i oznaka za manje – 25 ml što je naročito dobro za dalje dosipavanje na pola rezervoara.

Ipak (nije specijalnost Millers-a već svih sličnih pakovanja), malo je teže nategnuti potrebnu količinu (na brzinu) kad se flašica malo otprazni (jednostavno treba više “pretakanja”). Ko je već koristio slične zna o čemu pričam, ko nije … pa videće i sam. Dodatno, skidanje folije nije za “teren” (na pumpi) već na miru na parkingu ili u garaži jer nije laka za skidanje (klasična “zavarena”). Za kompaniju kao što je Millers, trebalo je da ugrade “easy open” foliju, no možda je i iz sigurnosnih razloga (nije ulje, već je mnogo zapaljivije).

Posebno preporučujem onima koji vole da “potegnu” i vozilo “protegnu” … za one koji i onako ne koriste aditivirano gorivo (i voze lagano) i nije bog zna šta (neće primetiti prednosti, jedino ostaje potrošnja goriva koja je i tad verovatno manje smanjena).