Ukupno pregledanih strana (Total Page Views)

понедељак, 28. април 2014.

Petronas motorna ulja za automobile - prvi deo, Petronas pasenger car motor oils - part one


Znam, znam … ovo sam trebao mnoooogooo ranije!
No, nikad kasno nije.
(i nije neki izgor što je predstavljena Selenia kao i Sunoco, oba u vlasništvu Petronas-a).
Petronas je malezijska nacionalna naftna kompanija, gigantskih razmera (među 100 najvećih u opšte i među 20 najvećih naftnih uopšte, računajući i druge nacionalne osim koorporacija).
No (čak) ni to nije najznačajnije. Ima slično velikih kompanija ali sa mnogo manjim uticajem u svetu, i sa mnogo manje istraživača i sa mnogo lošijim marketingom. Nisu ni Petronas kule toliko bitne (mada bi morao da ih pomenem) koliko istoimeni tehnološki univerzitet (ne samo fakultet): PUT (Petronas Univesity of Technology).
I šta ja (jedan tehnolog) na to da kažem? (osim: sjajno! Bravo! i slično).
Naravno, eksploatacija nafte je glavni izvor prihoda a na blogu će se predstaviti PLI (Petronas Lubricants International).
Više o samoj kompaniji ćete lako izguglati pa ne bih da dužim.

UVOD
Ako je neko blizu onoga što većina želi: “jeftino a dobro” onda je Petronas među najbližima ovom nedostižnom cilju. Verovatno su i glavni uzrok (uz naravno sveopštu ekonomsku krizu) obaranja cena gotovih maziva na evropskom tržištu (posebno Total grupe) tako da su za sada vodeći kao “cenovno odgovorna” kompanija (uz verovatno i širu “društvenu odgovornost” koja je već postala izlizani kliše).
Da bi napravili dobro motorno (i uopšte) ulje morate imati i dobre sastojke (pa kuvati „na tihoj vatrici“). Baza je obezbeđena iz sopstvenih resursa a to su sintetička bazna ulja III grupe, veći deo kapaciteta (340 hiljada tona) a manji su BU II bazne grupe (što bi rekli “klasična HC“ ulja, mada se rade istom tehnologijom ... ma nije ni bitno). Petronas je i veliki izvoznik (najviše u Evropu) ovih baznih ulja tako da osim za sopstvenu proizvodnju snabdeva mnoge evropske proizvođače (na primer i FAM).
Tu postoje dve kategorije, klasična i vrlo povoljna BU III bazne grupe, i ona koja bi se mogla nazvati III+ zbog svojih boljih (mada ne ekstremno) osobina (i providnosti, tj. potpunog izostanka boje, što se meni posebno sviđa), pod imenom ETRO. Tu su dva bazna ulja „četvorka“ i „šestica“ (ali šestica a ne 5,5 što je uobičajeno), što nije neki poseban izbor ali je za formulisanje modernih motornih ulja „ono glavno“.
Aditivi se nabavljaju od vodećih proizvođača, tako da ni tu nema problema a deo je iz sopstvene proizvodnje, veći deo (pri)dobijen pametnim akvizicijama.
Znanje i resursi su tu, a ne nedostaje ni poslovnog duha, tako da „posao cveta“.
Šta god ko mislio PLI je stao na crtu najvećima. Pristup je moderan ... toliko moderan da čak i prevazilazi većinu njih. Kombinacija Motul (OMV) i Mobil/Shell pristupa je zaista sjajna. Proširena ali optimizovana kooproracijska shema (ne zvuči jasno ali bolje nisam mogao da smislim; malo „pleonastički“ ali videće se iz dalje priče zašto).
Dakle, Petronas je posao odradio izuzetno.
Ne treba posebno afirmativno predstavljati stvari dovoljno je biti objektivan (što ću i pokušati, možda malo i prestrogo ... dovoljno je što su blago jeftiniji od onoga što su).
Još samo da spomenem da su u žiži javnosti, preko F1 gde Mercedes/Petronas žari i pali (doduše indirektno i u tragediji sa Boingom 777 ali u pozitivnom smislu gde su učestvovali kao drugi državni resurs u potrazi (uz vojsku)).
I najnoviju vest da ih je EU rebnula sa 3,7% carine za bazna ulja III grupe, međutim, kako kažu u Petronasu, trudiće se da i sa tim ostanu na vrhu odnosa kvalitet/cena. Radi se o tome da je Indonezija prešla u viši rang razvijenosti (po merilima svetske banke) pa više nemaju preferencijale u ovom slučaju.

ASORTIMAN
Biće predstavljen u detalje, u ovom tekstu i nastavku, a sad samo par napomena.
Izuzetno je (asortiman) regionalno prilagođen, tako da kada gledate globalni sajt može delovati zastarelo ali evropski je druga priča. Izuzetno moderan i izuzetno prilagođen voznom parku.
Tu (naravno) ide napomena da su u Evropi i najjači jer je od 7 blendara 4 u Evropi (dve u Italiji i po jedna u Belgiji i Španiji).
U Evropi se asortiman sastoji od 13 ulja od kojih 12 njih pokriva 80% tipova ulja koja su u Evropi potrebna ali i 95% potrošnje (jer onih kojih nema ne treba skoro ni da bude).
Pošto više toga ima, da navedem čega nema. A nema: 0W-20, ACEA C1 i mineralnih 15W-40/20W-50. Ostalo je tu. 0W-20 je ionako malo tržište, pretežno servisnih ulja, pa nije neka šteta, slično i za ACEA C1.
Na prvi pogled je nedostatak 15W-40 veliki minus, ali zapravno nije. Prvo: ovim se poručuje da se neće gledati u prošlost (iako Petronas proizvodi i mineralna bazna ulja) bar ne na tržištima Evrope (čitaj EU). Drugo: na ingeniozni način su i 15W-40 i 20W-50 pokrivena sa uljem “800” koje je 15W-50 (o čemu više kada budem pisao o njemu).

Serija 5000
Ovo je serija sintetičkih motornih ulja koja su pretežno “Specific” tipa (servisnog i namene prema ispunjenim odobrenjima). Najbrojnija je i namenjena automobilima XXI veka od njegovog početka pa do najnovijih tipova.
Same oznake serija su “standardne” (viši broj je i viši kvalitet) ali je pomalo nejasno od kojih su baznih ulja serije napravljene. 7000 je sigurno od ETRO, dok je 5000 verovatno “blend” (mešavina) ETRO i “standardnih” (osnovih) baznih ulja III grupe. 3000 je možda iste osnove (bar se nadam i tako izgleda) kao 5000 ali nešto drugačijeg sastava aditiva (i viskoznosti) mada se tu možda radi i o tome da nema ETRO baznih ulja (valjda ne). 1000 i 800 su PS ulja … 1000 možda i od III bazne grupe (posredno se nameće što potvrđuje i prvu pretpostavku za seriju 3000; u goroj verziji bi ovo mogla biti bazna ulja II grupe ili bar mešavina II i III, ali o tome više u drugom delu) a 800 bi mogao biti klasična mešavina mineralnih i sintetičkih ulja.

Syntium 5000 FR
Ono FR nije (kao što sam prvo pomislio) od Francuska (France) nego od Ford (logično … kako da ne).
Ford 5W-30 ulje koje ispunjava FORD WSS-M2C913-C i namenjeno je motorima koji traže taj nivo kvaliteta ili starije 913 (B i A) specifikacije (standarde, odobrenja).
Sintetičko je a osim osnovnog ispunjava i skromno (ali uobičajeno): API SL, ACEA A5/B5 i RN 0700.
Osobine (svojstva)
Specifična gustina: 852kg/m3, tipično za sintetička ulja (naročito 5W-30). Viskoznost na 100°C je 10 mm2/s (cSt), a indeks viskoznosti 166. Tačka paljenja preko 220°C a tačka stinjavanja –37°C.
Sve je tipično za kategoriju ulja. Viskoznost (radna) je u donjoj polovini za SAE 30 klasu pa je ulje više “5W-25” što je karakteristika Low HTHS ulja. Štedi gorivo a štedi i nove motore (koji su za to predviđeni).
Tačka stinjavanja je data kao finesa (obično se daje u stepenima u koracima od po 3) što Petronas obilato koristi. Ništa posebno značajno ali je nagovešteno da je bolje od prosečnih –36°C.

Syntium 5000 XS (5W-30)
Ulje namenjeno mnogim motorima ali pre svega za BMW i Mercedes (čija odobrenja poseduje) ali i za Opel motore sa Dexos2 zahtevima (i ranijim GM-LL-025 A ili B). Zapravo pre svega za dizele sa DPF-om raznih generacija, uključivši i VW PD motore, bez ali naročito sa DPF. Naravno i sve benzince do 2011. Koji ne traže specijalno odobrenje (naročito one čija odobrenja ima, opet prva dva navedena nemačka proizvođača). Spada u Mid-SAPS ulja (moja omiljena).
Ispunjava:
API SN/CF, ACEA C3, BMW LL-04, MB-Approval 229.51 i VW 505.01
Osobine (svojstva)
Specifična gustina: 850kg/m3, tipično za sintetička ulja (ove kategorije). Viskoznost na 100°C je 11,6 mm2/s (cSt), a indeks viskoznosti 165. TBN je 8,1. Tačka paljenja preko 200°C (po ASTM D92) a tačka stinjavanja –36°C.
Sve “po propisu” i standardno. TBN je nešto veći što pokazuje ambiciju da se koristi i kao ulje za razne generacije Opel dizel motora (naročito starijih).

Syntium 5000 AV (5W-30)
Ovo je pre svega 504/507 ulje ali “proširene primene”. Poseduje i nešto drugih odobrenja uz ispunjenje standarda API i ACEA. Dakle, nije samo za VW već za sve koji traže vrhunsko ulje za duge intervale izmene. Slično prethodnom ali bolje u detaljima i posebno je u maloj prednosti kod modernih motora kada se ulje menja na 30.000km ili više. Naročito se ističe na niskim temperaturama, čime je pogodnije od prethodnog za hladnija klimatska područja i uopšte bolje štiti motor na –20°C ili još nižim temperaturama.
Ispunjava:
API SN, ACEA A3/B3/B4 i nivo C3; VW 504.00/507.00, BMW LL-04 i MB-Approval 229.51
Osobine (svojstva)
Viskoznost na 100°C je 12,2 mm2/s (cSt), a indeks viskoznosti 159. Viskoznost na 40°C iznosi 74 mm2/s (cSt). TBN je 5,2. Tačka paljenja 218°C a tačka stinjavanja –45°C.
Ne baš tipično VW 504/507 ulje iako samo “varijacija na temu”. Viskoznije od prosečnog 5W-30 (“5W-35” a po tački stinjavanja i “2,5W-35”). TBN je za 504/507 ulja oko 6 ali 5,2 je baš nisko … možda (ipak) samo do 30.000km ali ne i preko (čak ni sa, budućim, Euro 6 dizelom). Ovim je možda naglašeno da je dobro koristiti ga kod PD motora uz zamenu na 15.000km.

Syntium 5000 RN (5W-30)
Najnovije ulje u seriji. Toliko novo da TDS nisam uspeo da nađem. Doduše SDS na nekoliko jezika jesam, gde je potvrđeno da je potpuno sintetičko. RN je naravno od Renault i namenjeno je pre svega njihovim motorima najnovije generacije (od 2009. na dalje). Navodi se da je ulje Low SAPS i da uveliko prevazilazi zahteve standarda koje ispunjava.
Ispunjava:
ACEA C4, MB-Approval 226.51 i 229.51 i (naravno i pre svega) Renault RN 0720.
Dakle sve je rečeno. Pre svega RN 0720 (i samim tim ACEA C4) Mid-SAPS ulje i High HTHS. Jedno od (samo) 10 koje imaju zvanično MB 226.51 (uključujući i servisna).

Syntium 5000 CP (5W-30)
Ovo je pak Peugeot ulje, C2 i PSA 2290. Može da zameni starija Ford odobrenja pa sve do 913C (mada to sa malo opreza, nije baš potpuno na papiru, mada je u stvarnosti i više od toga, pa ko kako hoće).
Dakle, pre svega za HDi motore (i slične) sa DPF-om.
Ispunjava:
API SN/CF, ACEA A5/B5 Performance, ACEA C2, PSA B71 2290 i RENAULT RN0700.
Osobine (svojstva), tipična (u zagradama dozvoljene granice):
Specifična gustina: 855kg/m3 (850 do 860); Viskoznost na 100°C je 9,9 mm2/s (cSt) (od 9,5 do 10,5);  a viskoznost na 40°C iznosi 74 mm2/s (cSt). Indeks viskoznosti 156. TBN je 7,4 (od 7 do 8). Tačka stinjavanja –40°C (bolje, manje od –36°C). Viskoznost na –30°C (Cold Crank): 6000 mPa×s (manje od 6600). Isparljivost (Noack): 9,1%.
Solidne osobine. Pravo 5W-30 Low HTHS. Obećava se “i do” 6% uštede goriva (u odnosu na 15W-40) na kratkim gradskim relacijama ili do 3% u mešovitoj vožnji (moguće u specijalnim uslovima u praksi podelite sa dva). Sve je tipično za ACEA C2 ulja. Nešto je niži indeks viskoznosti i nešto bolja tačka stinjavanja. Vredsnost isparljivosti je odlična (ispod 10%) za Low HTHS ulje izvanredna (mnoga Ford 913B ulja imaju 14,5%) jer je zahtev standarda £13% i što garantuje mogućnost primene i na +45°C i nisku potrošnju ulja (čak i kod malo starijih motora).
U TDS-u su dati i podaci o aditivima (sastavu nekih elemenata kod novog ulja), pa da navedem:
B 69ppm, Zn 892 (810–940)ppm, Ca 1822 (1700–1970)ppm, Mg 9 ppm, S 2213ppm, P 775ppm.
Cink (Zn) je na nivou koliko dopušta standard, bliže gornjoj granici (solidno i za starije motore, koji trpe Low HTHS ulja), Nešto je manje detergenata (za jednu “super sintetiku”) ali opet po Low SAPS specifikaciji (doduše nije sve u količini, koncentraciji, već i “snazi” tj. efikasnosti). Fosfor je vezan zahtevima da ga bude cca. 800ppm (od 700 do 900), kao i sumpor koga mora biti ispod 0,3% (3000ppm ili 3). Sve ko “pod konac” a manje sumpora nije moglo biti ni zbog ZDDP-a (nekog od oblika).
Bor znači da ulje poseduje tzv. “modifikatore trenja” (friction modifiers) ali ne u čvrstom obliku već rastvorene i u malom procentu (tipično oko 0,5%). Radi se o Mo(libdenskim) i mešovitim B(or)-Mo organskim kompleksima (ili njihovoj mešavini). Tačni sastavi su “confidental” (poverljive prirode).

Toliko u prvom delu.
Najveća zamerka što ACEA standardi nisu označeni godinama, bar ne u ovoj seriji (kod nekih drugih jesu, mada bolje da nisu, kao što ćemo, zajedno, videti). 

уторак, 8. април 2014.

Pet godina bloga, Five years of the blog


Ovo je značajno za bilo koga i bilo šta. Za svaku delatnost je 5 godina onaj inicijalni test vremena koga neko položi a neko ne. Iako su stari Heladi računali periode od po (olimpijskih) 4 godine, još jedan krug na to je samo dodatna težina na već zasnovano.
Blog je prešao srednjoročan period čak i za poslovne ili političke organizacije, što već nije "čudo za tri dana".
Ponavljam (po 101. put a biće toga još) da poseban značaj i dopunu bloga čine komentari (bezmalo 5000 njih, što je bar 2000 pitanja i odgovora uz konstatacije i pozdrave).
Sabravši to sa odgovorima na nekoliko foruma i onim datim putem mejla, stiže se do brojke od minimalno 5000 (verovatno nešto više) odgovorenih pitanja, najčešće (80-90%) "koje ulje u moje vozilo"? Nisu to nesuvisla pitanja jer u bar 3/4 slučajeva ljudi su bar otprilike znali šta treba sipati a bar polovina i tačno šta (makar iz uputstva vozila). Više je to bila težnja za idealnim nego za "dovoljnim" i u tom smislu je blog najviše i pomogao (inače je lako, kupite prvo ulje koje zadovoljava specifikaciju iz uputstva ... ako takvog ima i ako je u njemu to nedvosmisleno napisano).
Ovo ujedno skreće pažnju na tri stvari:
1) Uputstva očigledno nisu dovoljno jasna. Nekada su previše precizna ("samo to i ništa više" ... ma gotov ti je motor ... nije nego) ili u malom broju slučajeva nedovoljno precizna (neki od Mercedesa).
U oba slučaja to zbunjuje ljude. Ne može se očekivati visoko znanje o mazivima i radu motora od prosečnog korisnika automobila. To bi trebali da znaju proizvođači automobila.
2) "Oil Finder"-i (ili "Oil Chooser-i") su se pojavljivali zajedno sa blogom. 2009. ih nije bio veliki broj (tek nekoliko) da bi već 3-4 godine kasnije postali sveopšti standard. Mali broj proizvođača ih nema i to je na njihovu štetu.
Oni su mi, svakako, olakšali i smanjili posao. No nisu baš savršeni (još uvek, ali su blizu).
Postoje problemi koji su (ukratko) zbog sledećeg:
1. Forsiraju se skupa i sintetička ulja (čak i kod starih motora) ... ovo je i najmanji problem.
2. Prilično su opširne preporuke (od mašine, pa zašto ne bi bile od čoveka, tj. moje malenkosti), i često obuhvataju čak i krajnosti kao što su 5W-30 i 10W-60 što zbunjuje većinu korisnika (vlasnika automobila) čak i one koji natprosečno poznaju materiju.
3. Previše su precizne (preporuke), tipično za Ford, ili nisu ni date (pogledajte uputstvo u kome ništa ne piše, nego eventualno u servisnom koje korisnik nema).
3) Nije više tako prosto pratiti standarde i odobrenja kao nekada. API je bio (i ostao) najjasniji standard gde je sledeće slovo u abecedi pored S označavalo viši kvalitet i kompatibilnost na dole (ostalo i sa API SN, osim za "energy conserving" kategorije) i gde je i za stara vozila bilo korisno uzeti makar jednu klasu višu od zahtevanog i gde je od toga bilo koristi (makar do API SL gde se asimptotski napredovalo na dalje).

Bilo kako bilo, blog je tu, pokazao se korisnim pa će se sa njim nastaviti. Malo u manjem obimu (256 teksova i 2000 strana su već za trotomnu enciklopediju, sa slikama, da ih ima (osim par), i više od toga). Naravno postoje sajtovi gde su na primer standardi bolje sistematizovani i preporuke konciznije ali kome treba više, uvek će naći nešto korisno na blogu. Osim toga profesionalci su opterećeni raznim stvarima (npr. lojalnost firmi) pa se neće izjašnjavati o konkretnim uljima. Slično i za akademsku sferu gde ima zaista vrhunskih stručnjaka ali od njih konkretnu preporuku nećete dobiti.

Neću dalje. Statistika će biti data sa par slika što je korisnije i plastičnije nego do sada.
(Slike su iz google analytics-a)


Ovde nema šta ni da se doda ni oduzme, sve je jasno. Brojač je dodat kasnije pa su cifre nešto manje od ovih ovde (Pagaviews, pregledi strane). Slika je za posetioce (bez obzira na to koliko puta se u toku dana pojave na blogu i koliko strana pregledaju). Ustalilo se na prosečnih 200 dnevno (oko 7000 u poslenjih par meseci).


Impozantno. 116 država širom sveta. Ima i Kine (vidi sledeću sliku, ne i prvi put) pa je površina i broj stanovnika oko 90% planete (makar polovina, država, bila sa manje od 100 poseta). Obzirom na jezičku barijeru (svega par tekstova na engleskom) i više nego dobro.

Da ima i Kine (s vremena na vreme) dokaz je i slika za jučerašnju statistiku (sa bloger-a).


Uz sledeću (dnevnu) statistiku:
Stavka                                 Prikaza stranice
Srbija                                   427
Hrvatska                              42
Bosna i Hercegovina          13
Crna Gora                             11
Sjedinjene Američke
Države                                  11
Velika Britanija                   7
Kina                                       3
Nemačka                              3
Ukrajina                               2

Makedonija                         2

Sve u svemu - značajno.

Uglavnom: bloger je napredovao (u toku postojanja bloga) te je sad slike mnogo lakše ubaciti (ili sam samo bio malko lenj). Pa će biti i više grafika i uopšte slika (što će neminovno povećati čitanost, pardon, gledanost). Odavno sam digao ruke, činjenica je da čitati više nije IN te da bez slika osuđuješ sebe na 10 puta manju publiku (o tempora, o mores!) pa se prilagođavam (da ne izumrem kao gorostasni dinosaurus).

O planovima za bližu budućnost (skoro celu ovu godinu u kojoj zaista za više neću imati vremena) imate u prethodnom tekstu ali u istom je i spremnost da prihvatim predloge čitalaca.

четвртак, 3. април 2014.

Lada Samara, završni rez (Lada Samara, final cut)


Kako za “velike“ teme nemam vremena (znam, znam, bar sam dva serijala „prekinuo u letu“ (bazna ulja i reciklaža ulja), bar jedan obećan tekst („Afrika“) nisam stigao da napišem ... Petronas makar bi mogao da dođe na red, Lotos i Orlen ... Wulf ... AMSOIL (odavno obećao) ... Yacco,  i tako to, ali „no can do“). Imam tema do kraja godine i ne pokušavam da smislim nove (taman da ispunim rečeno). Da ne spominjem Q8 (srećom na CBC-u ima malo o njima), Marly (dotakao temu), Red Line … Miller Oils … ZIC … (sve bolje od boljega i veoma zanimljivo, makar slabo dostupno u Jugoistočnoj Evropi (i šire) i još manje neophodno).
Malo zbog toga a malo i zbog kvaliteta preporuka, rešio sam da objavim tekst koji već postoji kao komentar u tekstu „reče mi jedan čovek“ uz malo mojih komentara. Ovim ispunjavam i ono što sam započeo ranije (da objavim dobre tekstove čitalaca, naročito registrovanih članova) a komentar mnogi neće videti (znam da „search“ ne radi uvek i idealno, pokušajte preko google-a, motornaulja.blogspot.com uz temu koja vas interesuje, to uvek upali).
Na žalost, trebalo bi sve o Lada-ma da se kaže ali neću stići, pa je bolje da jedan tekst bude posvećen svim ostalim (osim Samare). Inače o Niva modelu je pisano na CBC-u, a nešto o novijim tipovima na mycity forumu (kome trebaju informacije a ne bi da čeka više nedelja ... do kraja maja bi to mogao da napišem).
O LADA SAMARA  vozilu je već bilo reči ali ovo je prilika da se tema „izvrne na postavu“ i zaokruži. Takođe mislim da ovde ima i opštih preporuka korisnih i onima koji imaju drugo vozilo.
I da uvod ne bude duži od teksta krenimo na stvar.

Pozdrav svima iz Lada Kluba, hvala na savetima, puno znače ljudima koji ništa ne prepuštaju slučaju.

Pošto je već pomenuta cenjena starina, Lada Samara, sa kojom sam prešao pola puta do meseca, daću par saveta, ne košta ništa ali zna da sačuva auto.

MOTOR.
Uopšte nije probirljiv kao što je rečeno, ali vodite računa. Kod starih modela ne retko zakaže karburator ili pumpa goriva pa veća količina benzina završi u motornom ulju. Ništa strašno, otklonite kvar i ulje zamenite odmah. Što se gradacije tiče, nema smisla sipati neko 0W ulje, čak i sveže remontovani motori imaju veću potrošnju takvog ulja. Toplo preporučujem neku dobru polusintetiku tipa 10W-40, može i mineralno 15W-40 ako ne prelazite mnogo kilometara i često vršite zamenu, što se sintetike tiče 5W-40 može da završi posao ako je motor u odličnom stanju. Kao minimum uzmite API SG, ništa mu neće škoditi novije pa čak do API SN. Ono što ja koristim je sintetika Mobil 1 Peak Life 5W-50, prezadovoljan sam u svim uslovima, ali nemojte preterivati, ovo je skupa varijanta, držite se polusintetike. Motor nemojte ispirati ako to niste do sada činili redovno, biće više štete nego koristi ako se podigne sav mulj iz kartera.
Stalker:
0W-xx zaista nema smisla sipati u motor, čak ni sveže remontovan. 5W-40 već može ali i za tim ima malo potrebe. I pored nekoliko dobrih iskustava, i ovde potrošnja ulja može biti povećana. PS ulja 5W-40 bi bila rešenje jedino za hladne predele gde temperatura pada i do -25°C ili čak i neki stepen ispod toga, inače tek njih sipati nema mnogo smisla. Sintetička ulja 5W-40 su uvek mali problem ako nisu korišćena 15 ili 20 godina, pa tu zaista treba biti oprezan.
Kao što rekoh jednom prijatelju (na pitanje šta u Samaru koja ne troši ulje a godina proizvodnje “je kvari”) 10W-40, bilo koje “kršteno” je više nego dobro, idealno čak. Ne treba se opterećivati bilo koje je dovoljno dobro. Lukoil, G-energy, Nisotec, Optima (Modriča), FAM … sve je to više nego dobro.
Lukoil Super kao API SG je minimum ali i dobro zbog malo niže cene. Inače, API SL je još i bolje.
Kod starijih mašina potrošnja ulja može biti nešto veća (npr. primer iz okoline, gde je par godina korišćeno Motul 2100, sve o.k. ali više od litar na 5000km, motor svakako nije u sjajnom stanju doduše; prelazak na 15W-40 je to smanjio skoro na pola, prvo Motul 4000, pa zatim Optima Gas).
15W-40 je više nego dobro (API SG ili više) i možda je i optimum za motore starije od 15 ili 20 god. Zimi je dovoljno dobro i do -20°C (proizvođač tako kaže a Lada vozila su poznata po dobrom ponašanju zimi u svakom pogledu) a za niže temperature je ipak potrebno 10W-40, dakle ili dve zamene ili dolivanjem u 15W-40 od jeseni pa na dalje).
Sintetika Mobil 1 Peak Life 5W-50 je odličan izbor (ili čak Mobil 1 Extended Life 10W-60 mada ne kao prvi izbor) jer je ulje prilagođeno starijim motorima i problem zaptivki je veoma redak i malo verovatan. Idealno ako prelazite više od 10 hiljada km (pa do 15000km) inače neisplativo za manje godišnje kilometraže. Inače, 10W-50 je verovatno idealno sa stanovišta same viskoznosti (kod ovako starih motora) ali je tu izbor ograničen, a Elf je pravljen za moderne motore pa je problem zaptivki pre moguće nego sa Mobil-om. Elf 5W-50 već više dolazi u obzir, a i cena je umerenija. Ipak, M1 je u svakom pogledu bolje ulje. 5W-50 je dobro kako za temperaturne ekstreme tako i za teške uslove rada, ali SVAKAKO nije primarni izbor. 10W-40 pod jedan, a 15W-40/50 pod dva (PS ili mineralna).
20W-60 ne koristite čak iako motor “troškari” ulje, to je isuviše za Samaru. Jedino kao letnja varijanta kod “troškarenja” (uz zimsko 15W-50). Druga opcija je “mineralna varijanta” 20W-50 uz zimsko 15W-40.
Kao celugodišnje ulje kod prvih znakova “troškarenja” je 10W-60 bolji (jedini) izbor.
Inače je 20W-50 opcija (letnja) i za motore koji NE troškare ulje, ali definitivno nije za zimu, osim u predelima gde temperatura ne pada ispod -10°C pa može biti i celugodišnje ulje u primorskim oblastima ili u većem delu Makedonije i slično.
Stariji motori traže raniju zamenu ulja pa je za mineralna 7500km ±10% optimalno, PS mogu da se menjaju i na 10 hiljada a sintetike i na 15000km.

MENJAČ.
Kod starih modela kojima je proizvođač propisao korišćenje motornog ulja, ni po koju cenu ne nalivajte menjačko ulje, doći će do havarije, čuvajte se nadri-majstora, zbog njih i takvog ulja sam jednom prilikom ostao bez petog stepena prenosa i to baš na auto-putu, posle remonta maksimalno pazim šta radim. Kod ovakvih menjača izbegavajte 0W i 5W gradacije zbog curenja na zaptivkama. Ovde je preporuka slična kao kod motora, polusintetika 10W-40 ili mineralno 15W-40. Ja koristim sintetiku Mobil 1 Extended Life 10W-60 koja se izvrsno ponaša ali ipak zaboravite zbog cene, redovno menjajte neko dobro polusintetičko i uživajte.
Stalker:
Ovde tek nemam šta da dodam. Sve je rečeno. Ipak, osim 10W-40, 15W-40 ili 15W-50 mogu biti vrlo dobre opcije.  Čak mi se 15W-40 čini optimalnim. Koristite API SG ulja pre svega, mada dolaze u obzir i SL. Menjajte na 50-tak hiljada km (ili 5 godina). Maksimalno na 75.000km.
Za toplije predele preporučujem 20W-50 mineralna ulja.
O mogućnosti korišćenja nekih (posebnih) menjačkih ulja ne bih sada, samo bih zbunio većinu a ti izuzeci koji potvrđuju pravilo nisu izgovor za korišćenje menjačkih ulja! Čuvajte se nadri-majstora i sličnih “stručnjaka”. U Ladu Samaru (starije verzije) ide isključivo MOTORNO ULJE!
(neke novije verzije koriste 80W GL-4 ali to samo ako tako piše u upustvu vozila)
OVO VAM NISAM REKAO (I did’t tell you): mogućnost korišćenja menjačkih ulja postoji i čak može biti i bolje rešenje; no pravilan izbor nije baš tako jednostavan. Čak i kod Hondi iz tog perioda to je moguće (gde je to posebno “teška jeres” i pomisliti a kamoli izreći i odmah je za lomaču (na žalost nismo mnogo odmakli iz mračnog srednjeg veka). O tome ima na sajtu Honda kluba pa ne bih širio priču. Možda kad budem pisao temu “Heretic” (“Jeretik”) … tamo jednog lepog dana.
Čisto je praznoverje da će menjač zaribati ili bilo šta slično ako se ne koristi menjačko ulje. Čak ni pod velikim opterećenjima. Aman, Ama, ma i a … menjači ne traže ("teške") EP aditive i bar 80% njih može da radi sa motornim uljem … problem su diferencijali naročito hipoidni, zato i “hipoidna” ulja i još “naročitije” LS diferencijali (LSD što bi rekli, Lucy in the Sky with Diamonds).

KOČNICE.
Ni tu nema mnogo probirljivosti, fabrička preporuka DOT3, provereno može DOT4, reče mi burazer da nije bilo problema ni sa DOT5.1 ali to uzmite sa rezervom, nisam probao. Kod mene trenutno Mobil Brake Fluid DOT4, ne insistirajte na tom brendu, ima i boljih, ali redovno vršite zamenu.
Stalker:
Nije da DOT3 tečnostima nešto fali, ali bi morali da ih menjate na tačno 2 godine. DOT4 je sigurno bolje rešenje, bolje štiti sistem i pruža veću sigurnost, itd. i sl. po neznatno većoj ceni. Sa njima se možete došlepati i do zamene na 3 godine (ali ostaje preporuka zamene na 2 ili 2,5). DOT5.1 se može koristiti ali je već manja zasnovanost za tim. Viša cena neće nešto posebno doneti. Osim toga kombatibilnost sa starim materijalima zaptivki može (ali zaista, zaista retko) da bude problem. Jednostavno, ne bih išao toliko daleko iako ne vidim problem (problem su nepotpune specifikacije proizvoda, gde je Shell jedini koji ih daje kao takve, većina ni ne meri polovinu što ovi navode; shodno tome Shell AdvanceBrake Plus DOT 5.1 mogu da preporučim (ostale kada im pogledam u ćitap, kada isti napišu) ali ako vam nijedno od njihovih DOT4 kočionih fluida nije dovoljan, onda nemojte ni sipati Shell; o ovome (nadam) se jednog lepog letnjeg dana (pa do podne)).

ANTIFRIZ.
Tu nije potrebno bilo šta navoditi, dobar G11 je sasvi zadovoljavajući, ništa mu neće faliti ni od crvenog, G12. Najbitnije je ako već prelazite sa jednog na drugi isprati ceo sistem da ne dođe do neke neželjene hemijske reakcije i stalno proveravati stanje termostata, to je kod ovog auta slaba tačka. Trenutno u rashladnom sistemu plavi Mobil Antifreeze, čisto iz hira i vernosti brendu, inače bio sam zadovoljan i sa FAM-ovim antifrizom i još ponekim brendovima.
Stalker:
Lepo rečeno. Dodao bih da ni G11 nije obavezno već samo BS6580 (običan “plavi”) ali može. U tim slučajevima menjajte na dve godine (G11 eventualno i na tri, ali ne i “3,5”). Ispiranje je zaista preporučljivo ako prelazite na G12, inače se pokazalo da je Lada vrlo prijemčiva na G12/G12+ pa i G12++. U principu to zbog metalnih delova i nije problem (kako sam već u nekim komentarima rekao, posebno na nekom forumu, skoro) problem mogu biti samo creva (gumeni i polimerni delovi sistema). Pokazalo se da je “crvenko” dobar za Ladu. Ipak, nemojte “cediti” mogućnost da se menja na 5 godina, već to uradite posle 4. Time se i isplativost ovoga smanjuje a opasnost da se pretera raste (lakše se zaboravi da li je treća, četvrta ili peta godina nego da li je prva, druga ili treća).
I pored navedenog, ne bih hrlio za G12, jer mi se češća zamena G11 (ili BS6580:1992) čini boljim rešenjem. Za OAT i nema preterane potrebe (nije obavezno). Nisu tačni navodi da G12 nije za bakarni hladnjak a G11 za aluminijumski priča je malo složenija, i više važi da je G12 bolja RT za visoke radne temperature (mada ima i BMW-a koji to ne potvrđuju) i ima duži rok trajanja (5 god.). Klasični antifrizi su više nego dobri za sva vozila do sredine devedesetih a mogu se koristiti i za mnoga do kraja 90-tih (i sa Al hladnjakom).

Toliko o tečnostima za ovo vozilo, drugi sam vlasnik, u pitanju je Lada Samara 1500 (VAZ 21093) iz 1991. godine, kupljena sa nekih 50.000km, odavno sam prešao 200.000km i poveći kusur. Nadam se da je nekima ovo bilo od koristi a moja preterivanja zaboravite, tome su sklona sava vojna lica koja drže vozila u cakum-pakum stanju, pa i ja.

Preterivanje je uslovno. Ne kažem da vozilo ne bi doseglo 200 hiljada km i bez Mobil 1 u motoru (i menjaču) ali je svakako dokaz da dobro održavanje vodi ka dužem veku vozila i da se pri tome NE može preterati. Problem mogu biti samo finansijske mogućnosti i opravdanost istog ukoliko se vozilo koristi manje (prelazi manje od 10 hiljada km). U tim slučajevima sasvim se isti efekat može postići i jeftinijim alternativama. Češća zamena ulja (na npr. 5000km) neće posebno biti bolja varijanta a poskupeće održavanje (i više od M1 5W-50) pa je umerenost i prilagođenje potrebama zapravo optimum održavanja (mineralna za do 7500km, PS za do 10 hiljada, kod sveže remontovanih motora i 12 hiljada  i slično).

II DEO
LADA SAMARA I TNG.
Nisam vičan vožnji na ovaj tip goriva, kod ovakvih automobila benzin 98 je zakon zbog izuzetno mirnog rada motora i drastično reducirane potrošnje. Pre nego što se odlučite za ugradnju plinskog uređeja ponovite sebi bar desetak puta "benzin nije skup ako se ne rasipa", pa tek onda krenite u akciju. Da počnemo, imajte na umu da TNG ima višu temperaturu sagorevanja od benzina, nije loše izabrati toplije svećice, primera radi, ako je fabrička preporuka FE65P možda bi pravi izbor bio FE55P, oznake se razlikuju od proizvođača do proizvođača, neće škoditi za jedinicu toplija svećica. Zazor sa fabričkih 0,7 slobodno podesite na 0,6 da bi se sprečile neželjene detonacije koje smanjuju radni vek svećice. Od motornog ulja ništa specijalno, kvalitetno mineralno ulje 15W-40 deklarisano za gas, preporučujem klasifikaciju API SL jer se ne oslanjam preterano na proizvođače. Bilo je lepih iskustava sa Liqui Moly Leichtlauf 10W-40 uljem ali, čitajte ovaj blog, sami izaberite. Jos nešto, ako je moguće, nemojte bušiti karburator pri ugradnji uređeja, ako ste u mogućnosti nabavite pločicu, nije bacanje para. Plinski uređaj održavajte pravilno podešenim i obavezno ostavite instalaciju za benzin u ispravnom stanju, izbegavajte kratke relacije i prvo paljenje na plin kada je hladno vreme ako želite da sačuvate motor.

Toliko od mene, želim vam puno kilometara!

Stalker:
Benzin 98 svakako … ipak, kod nas je razlika u ceni jako velika pa možete i praviti “mešavinu” (pola-pola) 95 i 98. Razliku u ceni nećete nadoknaditi kvalitetom, potrošnjom (jednostavno je prevelika) ali slažem se da je 98-ica (kad je već ima) bolji izbor (slično Zastava vozilima).
TNG ne bi trebao da bude bauk. Tu se baš ne bih složio, ali kako je “zlatno” vreme već prošlo (sve manja razlika zbog većih poreza) teško da se isplati za manje od 10 hiljada km. Zbog “reatesta” se sigurno ne isplati i ako prelazite manje, bolje skinite instalaciju.
Inače ako se vozilo mnogo koristi, tu već nema dileme. TNG se više isplati. Sam motor dobro “sarađuje” sa gasovitim gorivom, ali je poznato da izduvni ventili (trećeg cilindra) mogu da “ciknu” u relativno kratkom periodu. Doduše to ili duži vek motora? Odgovor je lak. Doduše i to se retko dešava a paljenje na benzin i povremeno (5-10%) korišćenje benzina i u letnjem periodu (a zimi više, naročito kod kratih jutarnjih relacija) će male mane TNG-a smanjiti na mikroskopsku meru.
Što se svećica tiče, zazor nije loše smanjiti (mada i nije toliko obavezno, samo je preporučljivo; teško da će i 0,7mm dovesti do problema) ALI izbor toplotne vrednosti je pogrešno naveden. Za TNG (LPG) se koriste “hladnije” svećice a ne “toplije”! Ipak, ovde treba biti (jako) oprezan da se ne napravi “medveđa usluga”. Radna temperatura u cilindrima se obično ne povećava značajno (50 ili maksimalno 100°C) pa je u principu bolje držati se standardnih svećica. Npr. kod Enker-a, Bosna Super treba ostati na 65 (najbolje FE65CPR), dok kod NGK treba koristiti BPR6ES (ili V-line) pre nego 5ES (obe zamenjuje Fe65PR).
Uopšte: Bosch, Champion označavaju većim brojem topliju svećicu a manjim hladniju (pa je izbor Bosch WR6DC, mada može i 7-ica naročito pod uslovom da se deo vozi i na benzin, slično i Champion, 9YC je bolji izbor za TNG od 10YC). Kod NGK, Denso i Bosne, veći broj označava hladniju svećicu.
Kod Brisk-a ne znam ali i te su solidne i mogu (naravno) da se koriste.
Specijalne LPG svećice nisu obavezne i obično su preskupe za održavanje ove vrste automobila (obično iridijumske ili itrijumske) i ne preporučujem posebno. Za više saveta pitajte nekog mašinskog inženjera. Pitanje je i ima li odgovarajućih za Lada Samaru i slična vozila (nisam se bavio temom, sasvim sam zadovoljan standardnim rešenjima na Zastavi a i većina ljudi koja nije menjala tip svećica nema primedbi).
Dakle, ostanite pri standardnim ili tek neznatno hladnijim svećicama (Bosna 85 je možda previše).
Mnogo je bitnije održavati električni sistem vozila ispravnim i (eventualno) nabaviti malo kvalitetnije kablove, i to je uglavnom sve što se tiče TNG (LPG).
Ostalo je o.k.
GAS ulja jesu dobar izbor (nisu obavezan) i preporučujem (15W-40). Kod 10W-40 ne treba juriti posebna LPG (TNG) ulja, nije da ne može ali tu ima manje potrebe i veća je razlika u ceni.
Dobar izbor su i API SG ulja, u slučaju da ulje menjate (godišnje prelazite) manje km. Kao što sam već naveo, ona “sama po sebi” imaju manje sulf. pepela i jedina mana im je što nisu dovoljno oksidaciono postojana i imaju manje detergenata pa ne mogu dugo trajati.
Toliko (i) od mene, želim vam puno kilometara!
Pozdrav članovima Lada kluba!

P.S.

Da ne bude kao za most u Budimpešti (pa da fale jezici lavovima) ali mislim da je sad u vezi fluida sve rečeno o ovom vozilu (tečnost za vetrobran birajte po želji, samo da je bistar i po mogućstvu bez metanola) tako da se temi neću vraćati. Eventualne dopune, pojašnjenja i ispravke biće unutar komentara.