Ako je Fuchs nešto poput VW-a, Castrol je sigurno Mercedes u svetu ulja.
Iako ga sa svih strana pritiska konkurencija, ostaje veran sebi, uvek najskuplji (ili tu negde) i uvek u vrhu.
Za svoja ulja tvrde da nisu samo ulja već "tečni inženjering" što zaista lepo zvuči ali ništa konkretno ne znači osim da su se toliko potrudili oko ulja toliko da ona nisu samo dobro formulisana već da su od inicijalne zamisli do realizacije i "post produkcije" tretirana posebnom pažnjom i kontrolom da se to jednostavno mora drugačije nazvati.
Uvek nešto skuplji nego što je većina spremna da plati (mislim na zemlje u razvoju) i taman na granici onoga što su u razvijenim zemljama uopšte spremni da plate za motorno ulje. Doduše u Americi je nešto jeftiniji ali opet je na gornjoj granici cene. Nije nikada "best-buy" a retko kad je čak i "recommended" za kupovinu no kao i vlasnici Mercedesa, nikada neće pogrešiti, kvalitet je uvek tu, možda koji evro preplaćen ali i prestiž ima bitnu ulogu te sve ima svoje i svaka roba ima svog kupca tako i Castrol i siguno neće skoro odstupiti od ciljne grupe.
I da ne zaboravim, par puta sam pomenuo da nisam lako došao do tehničkih podataka za Castrol što nije tačno već sam hteo da objavim u jednom postu i Fuchs a on je zapravo problem. Tako da sam na kraju rešio da ih razvdojim a na kraju krajeva obradiću Fuchs-a i bez detaljnije tehničke dokumentacije ionako neće biti jedini.
(primedba autora: kasnije sam ipak "iskopao" Fuchs-ove specifikacije kako se može videti iz teksta o Fuchs uljima)
Kao i kod ostalih, opisaću najzanimljivija ulja uz pominjanje svih serija da bi mogao u iole realnijem vremenskom roku stići da predstavim i ostale proizvođače.
MAGNATEC
Magnatec serija je serija uglavnom polusitetičkih ulja jako dobrog kvaliteta.
I samo ime serije asocira na magnet, tj. lepljenje ovog ulja za delove motora.
Zaštitni znak cele serije (pa i Castrol-a uopšte) su relativno male vrednosti Indeksa Viskoznosti i tek osrednje vrednosti TBN-a. Još jedna specifičnost su i niske vrednosti "tačke paljenja" koje su često na samoj granici standarda što ne znači da je kvalitet loš već da je sastav zaista specifičan.
Magnatec 15W40 je zapravo mineralno ili mineralno/hidrokrekovano ulje, iako se može naći da je polusintetičko. Naime Magnatec jeste polusintetička serija no ova kategorija viskoznosti to teško može da bude.
Istine radi kao i cela serija ono sadrži sintetičke komponente tako da "delimično sintetičko" bi i moglo da bude. Ipak u ovom slučaju sintetika je više kao aditiv nego osnovno ulje.
Makar se ne svidelo ljudima iz Castrol-a koje jako cenim (a kad nekog cenite onda baš treba reći istinu u oči i dokazati da ih cenite), nazovimo ovo ulje polu-polu-sintetičkim jer iako može proći i kao polusintetika vrednosti viskoznosti na -20 celzijujsa su lošija od hidrokrekovanih 15W40 ulja a pogotovu od malobrojne polusintetike 15W40 (ukoliko je uopšte ima, tj. na papiru da ali praktično slično Castrol-u ona "polovina" nije ni tradicionalna četvrtina već manje od toga).
Osim toga čak i bez aditiva za povećanje tečljivosti indeks viskoznosti je premali za "pravu" polu-sintetiku.
Ono što Castol naziva "Unique Molecular Attraction", "Inteligent Moleculs" i još koje kako je "samo" malo estarske sintetike u raznim osnovama pa i klasičnoj.
To sam i u sad već davnom "glavnom" tekstu već nagađao i dobro pogodio u delu o Motul uljima.
Svakako koncept je odličan i podržavam ga samo je Castrol od toga napravio poštenu halabuku a neobaveštena javnost pala na reklamu. Naime kao što sam već naveo estarske sintetike imaju jako dobru osobinu da se "lepe" na metalne površine te da čine odličnu zaštitu u prvim minutima vožnje kada se motorni delovi najviše habaju kao i pri hladnim startovima.
Šta bi tek Motul mogao da kaže za svoje polusintetike a naročito sintetike?
Dobro hvale se i oni no srazmerno gledano vrlo skromno.
Dakle grupacija "VHS" (kao u slučaju beta, VHS i Euro (tako li beše? pa i ne sistem se valjda zvao "Video 2000" ko će se više setiti? sistema za video trake) koja diktira stanje na tržištu i forsira PAO sintetike (IV grupa baznih ulja) mora da prizna da na ovo nema adekvatan odgovor. Naime isto se može (i radi se) postići adtivima no jednostavno a jeftino rešenje u vidu estara se ne da pobediti po doduše jednoj ali vrlo važnoj osobini koja V grupu baznih ulja, Motulove sintetike i polusintetike i na kraju krajeva Castrol polusintetike (i ovo mineralno) čini bar za malo boljim rešenjem za puno gradske vožnje od ostalih makar i sa boljim opštim kvalitetom.
Naravno nije baš tako prosto kao "sipneš 5-10% estarske sintetike i rešio si problem" ali principijalno to je to. Naravno estarska komponenta nije baš bazno ulje i sigurno je da je Castrol godinama radio na optimalnom rešenju i na kraju ga i zaštitio. Ionako su sva genijalna rešenja jednostavna pa i ovo. Ne želim da omalovažim ovo tehničko rešenje, naprotiv, iskreno se divim nečem tako jednostavnim a efektnim. Ovde je samo razbijena fama i mitologija koja zaostaje iza bombastih marketinških slogana.
Navodi da Magnatec nudi 4 puta bolju zaštitu od "običnih" ulja i do 60% bolje rezultate od onih vrhunskog kvaliteta konkurencije su u stilu ASMOIL-a ili bar Valvolina.
Ne kažem da nije tako ali ... Testovi nisu potpuno objektivni, drugo radi se o "singl" osobini, treće nisu navedeni uslovi testiranja koji su daleko iznad realnih a često i preko standarda (API ili ACEA) koji se ionako rade u za ekstremne i za praksu često nedostižne uslove. Sve to čini navode manje značajnim a svakako nisu, kao što se implicira, u značenju da će vam motor raditi 4 puta duže do generalke ili bar 60%!
Najvažnije je to da ne postoji standardni industrijski test za habanje motora (osim za bregastu osovinu) uopšte te se to kao "siva zona" masovno eksploatiše i (zlo)upotrebljava.
I na kraju ali ne i po značaju: Magnatec se može mešati sa drugim naročito mineralnim uljima gde poboljšava kvalitet no vodite računa da ukoliko radite obratno (dodajete druga naročito klasična) motorna ulja u Magnatec znači da ćete "čarobna" svojstva dobrano izgubiti. Doduše to je i logično jer razblažujete kompoziciju gde je estar samo komponenta poput aditiva (naročito kod 15W40 verzije). To doduše ne znači da morate da ispirate motor ali je preporuka da se staro ulje dobro iscedi, do 10% ne bi trebalo da predstavlja problem u smislu da Magnatec ispuni sve očekivane osobine. Dakle mešanjem samo smanjujete efikasnost estara a ne radi se o tome da to nije moguće. Ukoliko vam je ulje par hiljada km pred zamenu ne biste se trebali libiti da dodate i neko "običnije" ulje u smislu dolivanja.
Magnatec 15w40
Ako i izuzmemo navode šta sve "aktivni molekuli" mogu da odrade za vaš motor moramo priznati da se radi o veoma kvalitetnom ulju.
Ispunjava API SL/CF kao i ACEA A3/B3 standarde.
Najvažnije osobine:
Gustina (mineralnih) 0,881. Indeks viskoznosti 133 (ili 135 zavisno od tržišta) na donjoj granici za 15W40 ulja, na -20 celzijusa viskoznost mu je 7000cP na gornjoj granici vrednosti tako da je upotreba preporučljiva do nekih -15 ili -18 stepeni. Flash point 199 celzijusa što bi trebalo da je manje od minimuma no treba voditi računa da postoji nekoliko verzija merenja a Castrol navodi rigoroznije. U tesktu se spominje "standardni" ASTM D93 no (iako napamet i ne 100%) čini mi se da i on ima podvarijante. Ovo su svakako finese no kako ćete pre ili kasnije naići na podatak o 200 stepeni celzijusa kao minimum i ovoliko opširno. Sigurno je da Castrol ispunjava standarde, drugo ipak i rigoroznija postavka ne menja "zaštitni znak" ulja ovog proizvođača a to su niže vrednosti flash point-a.
Sulfatnog (sulfatiziranog) pepela ima 1% (masenih) što ga čini uljem pogodnim za LPG pogon.
TBN mu je 8 što Castrol smatra (i ja sam blizu tog stanovišta) idealnim kompromisom. Ovo ga čini pogodnim za sve dizele uklučivši i turbo dizele koji ne traže više od CF API-ja. Čak ni D2 ne bi trebao da ga onesposobi bar ne 10k km. Ovo čini ovo ulje preporukom, npr., za (već pominjani) Golf II 1.6 turbo dizel ali i za sve GIII kojima odgovara ova viskoznost.
Ovo ulje će u tabelama koje ću tek objaviti zauzeti mesto u grupi "preporuka" ili "recomended" ne toliko zbog odnosa kvalitet/cena koliko zbog činjenice da je zapravo jedno od najboljih ako ne i najbolje ulje za automobile viskoznosti 15W40.
(GTX) Magnatec 10W40
Za razliku od prethodnog je "pravo" polusintetičko motorno ulje sa dodatkom estarske komponente.
Ispunjava iste standarde. Gustina mu je 0,875 taman "kroz iglene uši, polusintetička". Viskoznost od 7000cP ima na -25°C što ga čini pogodnim do te temperature ali preporučljivim do par stepeni manje, npr. -22. Indeks viskoznosti - 149. Da li ovime Castrol zapravo poručuje da praktično u Magnatec seriji nema modifikatora tečljivosti ili da udeo estarske sintetike, koju inače ne odlikuje velika vrednost IV-a kao što imaju PAO sintetike, nije samo simboličan?
Flash point od samo 194 je već nešto što upada u oči a Castrol vam prosto maše tim podatkom ispred nosa (ne bi li se upecali na finesu u vezi min. veličine ovog parametra).
Vrednosti TBN-a i sulfatnog pepela su identične prethodnom.
U suštini i vrednosti isparljivosti, viskoznosti na -20, i druge osnovne osobine nisu sam vrh tako da visoka cena (cca. 10€) izgleda preterana. Cena svakako teško opravdava kvalitet ali on se ne može prosto izvući iz osnovnih osobina makar one bile tek osrednje. Ovo ulje je najbolji primer za tako nešto a to se naravno može i uopštiti.
Po osnovnim (lako merljivim) osobinama ovo ulje tuku čak i 2-3 puta jeftinija polusintetička ulja.
I pored gore navedenog to je svakako loše za imidž pogotovu što on treba da predstavi izuzetnost i sam vrh. Onaj kvalitet koje ovo ulje svakako ima a to je održivost osobina kao i jača zaštita motora je: prvo teško dokazljiva, drugo teško da je na nivou na kome ga Castrol predstavlja; dakle uvek ćete dati više para nego što vredi ali uz "piece of mind" (miran san) zbog renomea same kompanije i vrhunske kontrole proizvoda kao i u marketingu poznatog osećaja da ste sebi (i svom automobilu) ugodili kupujući (naj)skuplje ulje. Ispunjavanje osećaja luksuza često vredi više od opštih specifikacija pa čak i sveukupnog kvaliteta (koji, da se razumemo, uopšte nije sporan).
Dakle natprosečan kvalitet uz osrednje osnovne osobine i veoma visoku cenu.
Ne zvuči primamljivo? Sličnost sa slučajem Mercedesa u svetu automobila je prosto frapantna.
GTD Magnatec 5W40
Uz sve osobine kao i kod prethodna dva ovo je potpuno sintetičko ulje i specijalno dizajnirano za dizele naročito turbo dizele i moderne ("brzohodne") dizel motore.
Ispunjava: API
CF, ACEA A3/B4/C3, MB 229.31 i VW 505 00.
Toliko je specijalizovano za dizel da čak nema ni, kao sekundarnu bar, oznaku kvaliteta po API stendardima, mada po ACEA ima A3 što bi značilo da se ipak može koristiti u velikom broju evropskih automobila sa pogonom na benzin.
Gustina od 0,8515 (već je treća brojka nepotrebno razmetanje a sa četvrtom su baš preterali sa stvarnošču makar i bila statistički zasnovana nema blage veze) prava sintetička.
Boja "amber" (blago narandžasta) i čak neznatno mutno, tj. mutnjikavo. Prva možda još i jeste fensi no druga svakako ne. Po viskoznosti na 40 i 100 stepeni cel. malo ređe ulje unutar svoje klase ali stabilno u granicama standarda. Ind. visk. od 165 apsolutno velik a unutar viskozne klase najmanji (bar za koji autor zna). Ponašanje na niskim temperaturama (konačno) vrhunsko sa 6100cP na -30 što ga čini pogodnim do -33 pa i -35. Tačka stinjavanja (odličnih) -48°C.
Sadržaj sulfatnog pepela izuzetnih 0,7% i na kraju TBN od 7,7 solidno i predviđeno za dizel goriva sa niskim sadržajem sumpora (euro dizel) kada može imati interval zamene i do 30 hiljada km a sa lošijim dizelima ne više od polovine te vrednosti.
Castol Classic
Je serija ulja namenjena veoma starim automobilima čak i do oldtajmera. Ima nekoliko klasa viskoznosti: SAE 30, 40 i 50 kao i multigradno 20W-50. Ovo poslednje je za automobile pre '80-te godine a prva tri za pre 50-te za automobile i pre sedamdesete(tih) za motocikle.
Kao i Comma niski API standardi (max. SC), retro dizajn i ostalo, sve je lepo ali je baš za prave old tajmere a ne automobile iz 60-tih godina poput tristaća osim tipa 20W-50.
Castrol B353 je SAE 40 za sportske (trkačke) old tajmere, te ako imate takav preporučujem.
Tu je i "Sastrol Formula RS 10W-60" kako sam proizvođač kaže ne baš tipično klasično ulje ali korak dalje od 20W-50 ukoliko se radi o restauriranim trkačkim autima.
I na kraju ko kaže da Castrol nema "Engine Flush" a šta je onda Castrol Engine Flush? Sredstvo za ispiranje motora od taloga ali Castrol to lepo svrstava u istoriju automobilizma i u classic seriju jer je to zapravo nešto što je više trebalo starim automobilima. Može i u novijim motorima no nije neophodno no obrnuto već ne ide a to su moderni EF proizvodi koji mogu biti agresivni za stare motore, npr. old tajmerskog doba.
CASTROL GTX serija
Ovo je serija specijalizovanih ulja kako ćete već i sami zaključiti iz daljeg teksta. Po kvalitetu je stepen niža serija od GTX Magnatec-a.
GTX Professional A1 (SAE 5W-30)
Kao što mu ime kaže to je ACEA A1/B1. Tu je još i API SL i ILSAC GF-3 (što je skoro isto). Ovo znači da je pre svega za benzinske motore (iako bi zbog B1 moglo da posluži i za malo starije dizele). Takođe bi trebalo da je pogodno za LPG no nema podatka za sulfatni pepeo.
Kao i cela serija GTX odlikuje ga 50% manje habanja po najstrožem ACEA standardu od min. propisanog istim. Reklo bi se da je ACEA baš klimav čim svi navode procente za koliko ga premašuju no radi se više o tome da ILSAC i/ili API tek u verzijama SJ a naročito SL obrađuju ovu temu i to ne tako striktno tako da se osim ACEA-e i ne može mnogo šta upoređivati.
Ispunjava i Ford WSS-M2C-913B tako da je pogodno za Ford-ove benzinske motore koji zahtevaju pomenuti standard.
Ovo je sintetičko motorno ulje i ima Ind.vis. od 162, zatim tačku stinjavanja od -39 dok na -30 ima samo 3800cP što znači da do te temperature omogućava lak start uz mogućnost upotrebe i do -35 stepeni celzijusa.
Fosfora i cinka ima: 0,091 i 0,099% respektivno što je tik uz granicu od 0,100% za API SL. Sadržaj kalcijuma ukazuje na prisustvo Ca-alkil fenola ili sličnih (skupih) jedinjenja što ukazuje na kvalitet i ekskluzivu.
Inače je jako svetlo ulje što opet ukazuje na PAO poreklo i makar promašio tipujem na to da je osnova od IV bazne grupe.
GTX Diesel 10W-40 B3
Je specijalizovano dizel motorno ulje toliko da u naslovu Castrol daje samo ACEA B3 specifikaciju. Ispunjava samo API CF tako da zaista nije za benzinske motore.
Kao takvo je idealno za razne dizele i naročito turbo dizele naročito proizvodnje iz devedesetih godina prošlog veka.
Osobine su mu baš tipične (i prosečne) za jedno 10W-40 ulje. TBN od "samo" 7,63 ukazuje na intenciju na bolja dizel goriva iako bi prosečan interval zamene izguralo čak i sa nekim lošijim.
GTX
Ovo "čisto" ulje sa jednostavnom GTX oznakom bez dodatnih odrednica je ujedno i čisto mineralno ulje (gotovo jedino Castrolovo, ostala su bar malo sintetička). Klasa viskoznosti je 10W40 i namenjeno je pre svega automobilima iz '90-tih. Ima osobine gotovo indentične kao i Magnatec 10W40 uključivši i indeks viskoznosti i tačku stinjavanja. Jedina razlika je malo veći sadržaj sulfatnog pepela ali samo za 5%.
Ovo znači dve stvari: prvo da je po kvalitetu relativno blizu boljem Magnatec-u i drugo da samo osnovni podaci i ne govore sve.
GTX High Mileage
Ovo je mineralno motorno ulje klase viskoznosti 15W-40, ispunjava ACEA A3/B3, API SL/CF, MB 229.1, VW 505 00. Namenjeno je za motore (automobile) sa preko 120.000km pređenih ili 80.000km ukoliko su starije konstrukcije. Ovi navodi su zapravo drugim rečima kada auto pređe polovinu svog radnog veka, tj. 40 do 60%. Ima osnovne osobine slične ili identične Magnatec-u 15W-40 uključivši sulfatni pepeo i TBN. Malo mu je manji indeks viskoznosti (131) i ima nešto veću specifičnu gustinu (0,885).
Odlikuje ga naravno sposobnost da kondicionira zaptivke. To znači da sadrži specifične aditive za tu namenu što doprinosi manjoj potrošnji ulja, donekle i goriva i možda čak i dobitak kojeg dela kompresije. Sve u svemu ulje slično drugim uljima za motore sa puno radnih sati ili bar u drugoj polovini eksploatacionog veka.
EDGE serija
Ovo je serija vrhunskih sintetičkih motornih ulja iz Castrol produkcije.
Ime je "cool" no da vidimo šta je iza njega.
TDS EDGE 5W30
Poslednja reč tehnologije za moderne VW i Audi automobile.
Ispunjava VW 504 00/507 00; MB 229.51; BMW Longlife-04; ACEA A3/B3, A3/B4. API-je baš ne šišaju. Moderne to znači proizvedene u poslednjih 3-4 godina uključivši i dizele sa filterom čađi i uopšte euro IV i V (misle malo i unapred no za "peticu" treba proveriti jer verovatno ne pokriva baš sve) motore, no ipak bez A5/B5 što pomalo čudi. Namenjeno je i za benzince i za dizele mada više za dizele kako je i imenom naglašeno. Flash point mu je 209 (aplauz!! rekord do sada za Castrol), ind.vis. 160 (idealka, gotovo bez ili čak potpuno bez aditiva za tečljivost), 6130cP na -30 je malo bolje od granica standarda čime je upotrebljivost i par stepeni ispod toga. Sulfatacionog pepela 0,6% što je u rangu jedna od najboljih vrednosti za motornih ulja. TBN 6,0 više nego dovoljno za kvalitetna dizel goriva sa 10 i manje ppm sumpora.
Pre svega je za turbo dizele a može se koristiti i u nešto starijim FSI i TDI motorima. Praktično preporuka za sve motore kojima je 5w-30 ili 10W-30 fabrička preporuka.
EDGE 0W-30
Slično gornjem ali još bolje. Ispunjava: ACEA A3/B3/B4; API CF; Meets the engine test requirements of API SM; MB 229.3/229.5; GM-LL-A-025/GM-LL-B-025; VW 502 00/503 01/505 00; BMW Longlife-01. Što se standarda tiče to tako i ne izgleda (nešto bolje nešto lošije) no preporučeni interval zamene od 30.000 milja ili 50.000km je nešto izuzetno i retko. Uz to se naglašava da antiwear i fuel saving performanse drži u celom intervalu zamene.
Za razliku od prethodnog ovo je "pravo" fuel saver ulje i doprinosi uštedi od par procenta.
Sulfatizacioni pepeo 1,0% čini ovo ulje manje modernim od prethodnog no tačka stinjavanja od -54 cel. ind.vis. od 167, flash point od 212, viskoznost od 5800cP na -35 i na kraju TBN od 10,3 je sve bolje od gore opisanog. Ima izuzetno malu spec. gustinu od 0,8385 što je rekord jer koliko se sećam 0,84 je bilo najmanje do sada (prethodno je "standardnih" 0,85).
Imalo bi još da se kaže o EDGE seriji no spomenuo bih samo još EDGE Sport 0W-40:
BMW Longlife-04; MB Approval 229.31, 229.51; VW 502 00, 503 01, 505 00; All Porsche cars (except Cayenne V6); Now passes M111FE fuel economy test (prošlo je i M111FE test za smanjenu potrošnju goriva); API SM/CFACEA A3/B3, A3/B4, C2, C3 to su standardi koje ispunjava.
Gustina "supersintetičkih" 0,838 izgled izuzetan, ulje je prozirno i bistro skoro bezbojno, po ovome je još prozirnije od pominjanih Liqui Moly no razlika nije velika. Tačka stinjavanja -60 cel. među najboljim uopšte (ne sećam se manje od -57). TBN 6,6 a sul. pepeo 0,73%. Ind. visk. 171.
Sve je u superlativima, i uopšte ovo je jedno od najboljih motornih ulja na tržištu (sigurno TOP 10 i verovatno top5). Cena mu je isto vrhunska no to ide uz renome i kvaliltet.
Ovo je ulje koje možda najbolje na tržištu objedinjuje uštedu goriva i mogućnost sportskih (trkačkih) opterećenja motora.
EDGE Sport 10W-60
Ovo je već manje kompromisno ulje. Nije baš da nije fuel saving ali je pre svega takmičarsko (trkačko). Potpuno sintetičko uz kako sam Castrol kaže "di-ester booster" što bi trebalo da znači PAO sintetika uz dodatak malo diestarske sintetike. Motul bi lakonski mogao da kaže mi smo 100% "boosted"! No poenta je da malo može biti i više nego potpuno kombinujući najbolje iz oba sveta, IV i V bazne grupe. Kao i prethodno je bistro i gotovo bezbojno. Pogodno je i za starija (sportska) modifikovana vozila.
Ispunjava API SM/CF (?!) i ACEA A3/B4 što je za trkačko ulje izuzetno.
Spec. gustina 0,853 malo je manje viskozno za 10W-60 klasu, na hladnom solidno ali ne i u vrhu sa 4700cP na -25 cel. taman bolje od zahteva, ali samo toliko. Upotrebljivo je do -28 ili 30 a pumpabilno verovatno i do -35. Sulf. pepela 1,24% što samo znači da je zaista "trkačko" i da je akcenat na stabilnom uljanom filmu, smanjenju trenja i habanja uz nisku isparljivost.
Beskompromisnost se iskazuje i vrednošću TBN-a od 11,3 što nije neophodno ali je znak izdržljivosti naročito za novu generaciju sportskih (trkačkih) turbo dizela.
Ulja za teretna vozila
I samo kratko: Elixion je serija low SAPS ulja za kamione najnovije generacije (euro IV i V) sa TBN od 9,5 i ACEA E6 iE7. Viskoznosti je 5W-30 i omogućava par % uštede goriva.
Enduron je serija za teške kamione ali nešto starije konstrukcije (euro II i III), SAE 10W-40 ispunjava sledeće standarde:
ACEA E4, E5, E7API CFMercedes Benz Approval MB 228.5MAN M3277Volvo VDS-3RVI RXD, RLD-2DAF Extended drain requirements achieved.
Tačka stinjavanja mu je -42 celzijusa i upotrebljivosti do -30 a posebno je po vrhunskom TBN-u od 16,1 čime nadmašuje čak i Fuchs i Addinol ulja za teške kamione koja takođe imaju izuzetnu vrednost od 15.
I na kraju ali ne po značaju: da li je autor korisnik Castrola? Na žalost ne, nekako se uvek izjalovi, mada je par puta bilo u planu. U vreme krize teško da će biti. No jednom će doći na red. Za razliku od Mercedesa ovo je luksuz koji čovek sebi može da dozvoli makar i ne bio jako imućan.