Ukupno pregledanih strana (Total Page Views)

петак, 31. јул 2009.

Motorna ulja - najbolja kupovina (Engine Oils - Best Buy)


Liqui Moly MoS2-Leichtlauf 10W-40
Liqui Moly Touring High Tech 15W-40
Liqui Moly Touring Special (CNG/LPG) 10W-40
Mobil Mobil M 10W-40
Addinol Mega Light MV039 0W-30
Addinol Super Light MV 0546 5W-40
Eneos Premium Ultra 0W-20
Elf Evolution CRV 0W-30
Fuchs Titan CFE MC 5/10W-40

Lista je kako vidite jako kratka (It's a very short list, as you can see).
Znam da se mnogi neće složiti samnom. Iskreno ni ja se uvek ne bih složio sa samim sobom i od tri pogleda na listu bar jedanput ću naći neko ulje koje nedostaje ili neko koje tu ne pripada.
Zadatak je zaista težak ali sam se usudio da objavim lični pogled na pitanje nad pitanjima: koje se motorno ulje najviše isplati kupiti? Odgovor je u smislu šireg auditorijuma tj. ulja koja pokrivaju veći vozni park dok kao što se iz prethodna 2 teksta vidi u slučaju konkretnog automobila situacija može (i jeste) biti značajno drugačija.
Ako i jedno tržište odslikava idealno (u smislu da cena potpuno odgovara kvalitetu) onda je to tržište motornih ulja tako da je jako, jako teško naći neko koje bitno odstupa od tog pravila i čini "najbolju kupovinu" (može i bez navodnika).
U tom smislu je i gore data tabela. Primećuje se da su skoro sva pomenuta ulja zapravo veoma specifična. U tome i jeste stvar, standardna nikada ne bi mogla dospeti na listu makar bila ma kako jeftina uz zadovoljavajući kvalitet ili ma kako kvalitetna za veoma visoku cenu. Pomenuta su zapravo idealni kandidati za prethodnu tabelu (preporučljiva kupovina).
Cene koje su uzete u obzir su manje-više kataloške tako da mnoga (skoro sva) ulja sa liste preporučene kupovine ukoliko su na akciji mogu dospeti i na ovu listu.
I na kraju; tabela važi samo za sledeće firme (table is valid only for following companies):
Motul, Liqui Moly, Mobil, Selenia, Addinol, Valvoline, Eneos, Elf, Kroon, Castrol i Fuchs.





Odgovor (drugi deo)


I'm back! (Vratio sam se ... sa odmora).
U manje napetoj atmosferi lako je biti pamet-an(niji). Pročitah odgovor od pre 2 sedmice i naravno ni sam nisam bio zadovoljan. Naveo sam jako kvalitentna ulja za standard WSS-M2C 913A/B, tj. za Ford Focus 1,8 turbo endura DI i dao preporuku no nisam odgovorio na konkretno pitanje.
Situacija je malko komplikovanija da bi se detaljno prikazala u glavnom tekstu.
Poštovanog čitaoca ću naravno ispoštovati no mora znati da tako konkretno i zahtevno pitanje oduzima izuzetno mnogo vremena. Nije samo to što sam kopao po Ford-ovim specifikacijama gde sam tražio vertikalnu kompatibilnost novijih i starijih Ford standarda koja je samo delimična i plus zavisi i od vozila, i kao posebno morao sam ponešto da pročitam o samom vozilu (motoru).
I da se više ne žalim samo još tri napomene:
1) Verovatno da i drugi proizvođači imaju ulje koje je blisko onom koje ću navesti kao najbolje ali zaista nemam toliko vremena da prekopavam ono što piše "sitnim slovima" u specifikacijama. Naime mnoga A1/B1 ulja su i A5/B5 i ona su idelni kandidati za bolja ulja od onih koja sam naveo.
2) Na internetu i to kod ozbiljnih dilera Mobila može se naći da gore pomenuti standard ispunjava i Mobil 1 ESP Formula 5W-30 koje je zaista izuzetno ulje. Ipak strogo gledavši to nije (baš) tačno. Manje je bitno to što u zvaničnim Mobil specifikacijama to nije potvrđeno već i HTHS od 3,58 je (malo) veće od specifikacije. Iako je to više za akademsku raspravu i plus za iole veću pređenu kilometražu (više od npr. 50k km) nema značaj, "propis je propis". Na stranu i to što bih ja lično (ovo vam nisam rekao, I did not tell you this) da imam pomenuti Ford sipao pomenuto ulje ("... da se ja pitam ja bih ovde proterao (autobus) ...") ne mogu da dam preporuku za tako nešto drugome. I što je najvažnije i pored svega opet bi ovo izuzetno ulje bilo tek br. 2 tako da to nije odgovor na pitanje.
3) Preporuka ili izbor najboljeg ulja mnogo, mnogo zavisi od stanja motora. Nije isto da li je nov ili je prešao 200 ili 300k km. Tako da odgovor nije jednoznačan. Uzimam u obzir motor u dobrom stanju u vrhu (peak) svog radnog veka što može biti (zavisno od održavanja i vrste vožnje ali i drugih faktora) između 50 i 150 hiljada pređenih km. Kako je ("najbolje ulje" koje ću pomenuti) za nijansu ređe ulje za standard kod motora sa više pređenih km je već druga (duža i teža) priča koje je ulje najbolje i da li takvo strogo ispunjava pomenuti Ford-ov standard; onako napamet padaju mi na um (kad sam već kod Mobil-a) Mobil 1 0W-40 ili Mobil 1 high mileage 10W-30 ili čak 10W-40 ili nešto kao M1 ESP 5W-40 itd. Kombinacije za druge proizvođače su nebrojene te shvatićete da je to tek poseban problem (izabrati od više proizvođača najbolje).

Najbolje (jedno od najboljih) ulja za Ford-ov standard WSS-M2C 913A/B i za pominjani Focus je:
The best (one of the best) engine oil for Ford WSS-M2C 913A/B standard and for (above mentioned) Focus is:

Mobil 1 Fuel Economy 0W-30

Nemojte se plašiti što nije 5W-30 viskoziteta jer u potpunosti ispunjava isti uz još bolje zimske performanse.
Na 40º C ima viskoznost 54 a na 100ºC 10,2 što je za nijansu ispod "zlatne sredine standarda" ali je prilagođeno smanjenju potrošnje goriva (do 1% u odnosu na ulja pomenuta u prvom odgovoru) i malko većoj snazi (npr. 0,5%).
Sulfatnog pepela 1,3% što ga ne svrstava čak ni u "mid Saps" ulja no u pomenutom slučaju nije od značaja. Sadržaj fosfora na maksimumu za SL standard no ionako se radi o dizelašu pa je samo plus. Flash point izuzetnih 228ºC što je za 0W-30 viskoznost vanserijski. Gustina (standardno sintetičkih) 0,85 a tačka stinjavanja oko -45ºC uz pupabilnost blizu -40ºC.
Indeks viskoznosti: 178.
Dve izuzetne osobine:
1) HTHS Viscosity, mPa•s @ 150ºC, ASTM D 4683 - 3,0. Za gore pomenuti standard i motor upravo idealna vrednost.
2) Total Base Number (TBN) = 11,4 što je sve ređa (i sve manje potrebna) vrednost kod modernih ulja ali dobra rezerva za bilo koju dizel mašinu i dizel gorivo pa makar i po Euro IV standardu. Ovo omogućava zadržavanje TBN-a u optimalnoj vrednosti u celom intervalu zamene. Koristite standardni interval zamene čak i ukoliko povremeno vozite u režimu oštrih (težih) uslova. Ukoliko ste stalno u istom režimu smanjite interval zamene ali nema potrebe da bude manje od 3/4 standardnog!

среда, 15. јул 2009.

Odgovor

Poštovani,
Moram da zamolim sve cenjene čitaoce da pitanja postavljaju preko mejla na (naravno) motornaulja@gmail.com da ne bi opterećivali glavni tok tekstova. Takođe bih molio za strpljenje jer sam prebukiran i u cajknotu do kraja godišnjih odmora (do kraja avgusta). Osim toga do kraja jula sam ja na odmoru tako da neće biti novih objava do tad. Čak i spremne tekstove koje sam planirao kao "Best Buy Engine Oils" neću objaviti da u brzini ne napravim neku grešku (tekst jeste otkucan ali ne pregledan).
Odgovor na pitanje: koje ulje za Ford-ovu specifikaciju WSS-M2C 913A/B, tj. za Ford Focus 1,8 turbo endura DI.
Kako danas putujem (uz izvinjenje) ne bih mogao da se udubim i odlučim koje je ulje najbolje ali daću listu pogodnih i preporučljivih.
Pomenuta specifikacija je specifična tako da "najbolja" ulja u klasičnom smislu za nju zapravo nisu pogodna. Radi se o zahtevu za HTHS koji mora biti između 2,9 i 3,5. Principijalno veći HTHS unutar klase viskoznosti indirektno znači bolje ulje ali ovde to nije slučaj.
Molim vas da vodite računa o ovome i na kantici ulja (bez obzira na moje preporuke) obavezno pogledate da li je pominjani Ford standard ispunjen.
Mnoga kvalitetna ulja nisu za Ford Focus i obratno ulja koja jesu za njega često za mnoga druga vozila nisu pogodna ili preporučljiva.
Nisam detaljnije ulazio u ovu problematiku a kako i nemam vremena ni sam nisam zadovoljan odgovorom pogotovu što nije potpun i ne pokriva mnoge proizvođače koje još nisam obradio (Total, Havoline itd.) a koja baš mogu biti među najboljima. Ipak sam prekopao literaturu i daću kvalitetan odgovor.
Ulja koja bih preporučio su:
MOBIL SUPER 3000 FORMULA FE 5W-30
Addinol Super power MV 0537 FD
Liqui Moly Leichtlauf Special 5 W-30
Castrol Magnatec (Professional) A1 5W-30
Fuchs TITAN Supersyn SL F 5W-30
Shell Helix F SAE 5W-30
Valvoline DuraBlend FE SAE 5W-30

Sva su sintetička osim Castrol-a i Valvolina. Doduše postoji i sintetička verzija pomenutog Castrola ali se kod nas ne može naći (koliko znam).

Naveo bih još 2 koja verovatno nije moguće naći kod nas:
Fuchs TITAN XTR 5W/30
Motul FORD SPECIFIC 913B 5W-30

Ovo poslednje kao ilustracija koliko je zahtev specifičan.

Nisam naveo Q8 ulje za ovaj standard jer ne verujem da se može naći.
Na prvi pogled mi ono izgleda najbolje. Razlog više da ga ne navedem jer sam baš rešio da se u par minuta ne izjašnjavam bez da dublje razmislim.

Koje bih preporučio, pa po redosledu navođenja otprilike.
Liqui Moly i Addinol su nekako najviše po mom ukusu, možda čak u ovom slučaju nijansa prednosti za Addinol.
Ipak objektivno mislim da biste sa Mobil-om najbolje prošli pogotovu finansijski. Za druga ne znam cenu ali za Mobil sintetičko ulje 5W-30 VP cena od 838 (maj ove godine) deluje zaista povoljno (cca. 1000 do 1200din. po lit. u malo prodaji).

Iako sam izbegao direktan odgovor na pitanje nadam se da sam Vam bio od koristi.

Puno pozdrava, novi tekstovi (par njih skoro spremnih) slede krajem jula nakon letnje pauze. Doduše tada po ubrzanom tempu te se nadam da ću nadoknaditi pauzu.

недеља, 12. јул 2009.

Motorna ulja / Engine oils; Preporučena kupovina / Recommended buy

Obećane tabele slede.
VAŽNO!! Ova tabela se odnosi samo na firme navedene u njoj!
Znači: Motul, Liqui Moly, Mobil, Selenia, Addinol, Valvoline, Eneos, Elf, Kroon, Castrol i Fuchs.

U "Preporučenoj kupovini" su se našli svi proizvođači što kod "best buy" (najbolje kupovine) neće biti slučaj kao i kod nekih drugih kategorija. Molim da o tome povedete računa. Iskreno Castrol i Motul su se i ovde "provukli kroz iglene uši" no mislim da im nisam popustio jer se osim cene mora uzeti u obzir i interval zamene i druge stvari. Obe firme će proporcionalno biti zastupljenije u kategorijama "High Tech", "Top Quality" i sl. U krajnjem slučaju obe kompanije tome i teže a ne vrhunskom odnosu kvalitet/cena.

Tabela koja sledi je lični stav i sastoji se u kompromisu da je preporuka data za što veći broj vozila. Ukoliko imate vozilo za koje proizvođač ima posebna ulja (Opel na primer) "najbolja kupovina" ili preporuka idu ka tim uljima (nešto od toga ima u tekstovima gde su ulja data po proizvođačima).

Takođe tabela nije pisana kao "zakon" već više kao orijentacija te je kao takvu treba i tumačiti.

Preporučena kupovina (Reccomended buy)


Proizvođač / Producer Ime / Name Klasa viskoznosti / viscosity class

Motul Multigrade 2000 15W-40
Motul 8100 ECO-energy 5W-30
Liqui Moly Synthoil High Tech 5W-40
Liqui Moly Leichtlauf/LL Special 10W-40
Liqui Moly TopTec 4200/4300 5W-30
Liqui Moly TopTec 4100 5W-40
Liqui Moly Leichtlauf HC7 5W-40
Liqui Moly Synthoil Energy 0W-40
Liqui Moly Syntoil longtime plus 0W-30
Mobil Mobil M 15W-40
Mobil Mobil Super S 10W-40
Mobil Synt S 5W-40
Mobil 1 Extended Performance various
Selenia VS Gas 15W-40
Selenia Gold Synth 10W-40
Selenia 20k 10W-40
Addinol Mega Light MV038 0W-30
Addinol Light MV 0546 PD 5W-40
Addinol Super Longlife MD 1047 10W-40
Addinol Semi Synth MV 1047 10W-40
Addinol Super Drive MV 1546 15W-40
Valvoline SynPower 5W-30
Valvoline DuraBlend 10W-40
Eneos Premium Ultra 0W-50
Eneos Premium Hyper 5W-40
Eneos Premium 10W-40
Eneos Premium Multi 15W-40
Elf Excellium FULL-TECH 0W-30
Elf Excellium 10W-50
Elf Solaris LSX 5W-30
Elf Competition ST 10W-40
Elf Prestigrade TS 15W-40
Kroon Multifleet SHPD 10W-40
Kroon Subliem 5W-40
Kroon Euro Synth Fuel Econ. 10W-40
Kroon EURO Univerzal 15W-40
Castrol Magnatec (GTX) 15W-40
Castrol GTD Magnatec 5W-40
Fuchs Titan SUPER GT 10W-30
Fuchs Titan Carat/Unic/Syn MC 10W-40
Fuchs Titan Formula/Formel + 15W-40
Fuchs CNG/LPG serije (series) 15W-40
Fuchs Titan Supersyn SL MB 5W-30
Fuchs Titan Supersyn Longlife + 0W-30

четвртак, 9. јул 2009.

Fuchs motorna ulja (Fuchs engine oils)

Kompanija postoji od 1931. Kako sami kažu najveća su „nezavisna“ komapanija u proizvodnji ulja i maziva („lubricants“). Kao nezavisni moraju skrenuti pažnju i nama ostalim nezavisnim.
Ne bih dužio o istoriji firme ni mnogo razglabao već spominjanu činjenicu da je često fabričko punjenje nemačke automobilske industrije, pogotovu Audi-ja i VW-a uopšte.Na to sam i mislio kada sam Castrol upredio sa Dajmlerom, a Fuchs sa VW-om.
Prvo unutar VW-a su i Audi i Porche te tako i Fuchs osim gornje srednje klase popunjava i vrhunsku. Osim toga VW je pojam kompanije koja postavlja standarde. Najbolji primer je tzv. „Golf klasa“, za koju malo ko zna da li je „srednja“, „gornja srednja“, C, B ili kako li se već zove, postala je klasa za sebe i po sebi.
Još samo par naznaka pa počinjem konkretno po pojedinim uljima.
Fuchs je firma čiji proizvodi podrazumevano („po default-u“) mogu da nose etiketu „preporučljiva kupovina“ (recommended buy“) jer imaju umerenu cenu uz vrlo dobar do odličan kvalitet. Ovo liči kao da sam slab na ovu marku no videćete da činjenice govore u prilog ovoj tvrdnji. Poneko uskoči i u „best buy“ bar onaj procenat koji ne dobije preporuku.
Mali problem u sagledavanju je veliki diverzitet u tipovima, grupama i serijama ulja. Jednostavno uz Liqui Moly i jedva da se još neke kompanije mogu setiti imaju najviše vrsta relativno različitih ulja.
Jedan od specijaliteta firme su relativno stare API klase ulja u trenutnoj produkciji. Dok se desetinama puta manje firme utrkuju za što višim API standardima i često i na svoju štetu po svaku cenu teže da ispune npr. API SL za ulje kome to objektivno i ne treba (ulja za LPG pogon ili za starija vozila i sl.), Fuchs jednostavno drži API SJ kao podrazumevani i ispunjen u više od 50% proizvoda. Ne stide se čak ni SH a SL i SM su zastupljeni ali u manjem procentu nego što je uobičajeno u današnje vreme. Ovo je nešto što podržavam iako time sami sebi i svom marketingu daju težak zadatak da se izbore sa preporukama za novija vozila na benzinski pogon kod pojedinih ulja koja nisu isključivo za dizel motore.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Neobavezan deo, većina može elegantno da ga preskoči

Činjenica da ovako ozbiljna i velika kompanija NE vrši sertifikaciju svojih ulja po najnovijim standardima API je za čistunce čista diverzija i drskost; mada daleko od ASMOIL-a (koji osim jedne serije kod svih ostatalih nema API „zvezdice“, tj. ne radi ih po API standardima).
Zaista izgleda da je od jedne međunarodne kompanije prisutne na svim kontinentima čak i u blažem obliku ovakav stav jednostavno previše.
Pisac ovih redova ne doživljava to tako. Ima par razumnih objašnjenja za to.
Prvo, kao u slučaju Norveške koja ne želi u EU da ne bi snizila standarde tako isto i Fuchs; doduše ovo je najmanje zasnovano i relevantno ali je najzanimljivije i ima malo i toga. Fuchs ovo nikada neće priznati dok se ASMOIL time upravo razmeće mada nije baš za razmetanje. Iako sertifikacija košta po svakom ulju i od dobre namere postala je dobar biznis i otimanje para (u krajnjem slučaju vaših kao kupaca) mislim da je ASMOIL pomalo preterao i to priznao „API“ serijom.
Drugo i sigurno značajnije je da mnoga (većina) Fuchs-ovih ulja je zapravo dizel orijentisano i prvo ima C API oznaku (za dizele) i to vrlo visokih vrednosti. Ulja za dizel motore osim najnovijih koji osim filtera čestica imaju i katalizator zapravo nemaju problem sa katalizatorima i ograničenjima u koncentraciji fosfora i cinka (u krajnjoj liniji ZDDP-a) te i CH-4 može da ima preko 0,1% oba elementa što kod benzinaca ne može da dobije više od SJ kategorije.Treće i najvažnije Fuchs zapravo u produkciji ima priličan broj ulja API SL pa i SM kategorija. Osim toga često ispunjava najnovije (i često rigoroznije) ACEA standarde te često i nema razloga za visokim API-jima.
Da ne budem nejasan, radi se o uljima koja su i za dizel i za benzince a za benzince imaju „samo“ API SJ. Takvih ulja Fuchs ima dosta ali nikako nisu veći deo produkcije. Naravno može se lakonski zaključiti da ako vam je katalizator „ciknuo“ ionako nema veze osim gde (baš u Nemačkoj) se to rigoroznije kontroliše. Čak i bez toga, eksperti (ali zaista pravi) bi vam rekli: 120 u odnosu na 100 tj. 150 u odnosu na 120 hiljada km (20-25%) duži vek katalizatora nije od suštinske važnosti pogotovu što u praksi razlika može biti i manja (SL naspram SJ ulja); supereksperti bi otišli i korak dalje pa bi vam predočili da povećan sadržaj cinka i fosfora (naročito drugog) u ulju i kraći vek katalizatora i nije potpuno naučno zasnovano i da je više u sferi akademske rasprave, jedva malo (na granici statističke relevantnosti) u praksi zasnovana tvrdnja. Još bi dodali i da će SJ ulje koje se manje troši dovesti do dužeg veka katalizatora od SL ili SM koje motor troši više.
No kako su novi standardi i preporuke proizvođača gotova stvar tu više nema pomoći.Zvaničan stav da su SJ ulja zapravo pre svega dizel ulja slaba je vajda jer će se time izgubiti priličan broj kupaca automobila na benzin od 2001 pa nadalje koji traže SL.
Ipak meni se ovakav stav Fuchs-a sviđa te i pored dizel orijentacije uopšte dobijaju moje simpatije. O ratu oko standarda više kod ASMOIL-a jer su oni ipak poslednji mohikanci u ratu sa „totalitarnim“ i neumoljivim standardima koji često nemaju veze sa stvarnošću.Ipak džabe im je da (ponekad i zasnovano) tvrde da su ostali „paceri“ i da je sramota šta rade kad su standardi megatrend koji je nezaustavljiv.

Fuchs je verovatno većini koji ne prate motorna ulja poznat po čuvenoj reklami (sloganu) „mamino je najbolje ...“ koja je verovatno jedina koja je u zemlji Srbiji bila zabranjena i povučena. Aluzija na fabrička punjenja je zaista na prvi pogled bila gruba no reklama je bila veoma inteligentna i ciljala je na licemerje farmaceutskih kuća (definitivno i odavno veća i pokvarenija „mafija“ nego što je naftna industrija ikada bila). Naravno nijedna reklama proizvođača zamene za majčino mleko, kojih je bilo i po porodilištima, nije povučena i zabranjena. Sve to pokazuje poznatu činjenicu da je administracija (bar njen veći deo) svuda a naročito na Balkanu: prvo izuzetno tupava (IQ šefova odseka max. 90, izgleda da je to i uslov za takav položaj), korumpirana i ispolitizirana. Lično mi se reklama svidela i mislim da je nije bilo razloga za povlačenje. Stotinu puta više je trebalo zabraniti reklame proizvođača adaptiranih mleka.U krajnjem slučaju samo su učinili uslugu Fuchs-u jer je reklama koja je povučena imala više odjeka nego dok je bila aktuelna.

Naravno kao nemačka firma jako je vezana za nemačku automobilsku industriju, njene standarde i vozila. Time se kompanija i hvali, te iako je to pretežna ciljna grupa ni vlasnici francuskih, italijanskih ili japanskih automobila ne bi trebalo da zbog toga ignorišu Fuchs (eto i saveta Fuchs-u, to napominjanje nemačke auto industrije je pomalo preterano i gotovo odvraća druge od kupovine), time zapravo štete pre svega sebi jer kao što sam već pomenuo ova kompanija ima izuzetan odnos kvalitet/cena za sve svoje proizvode.
Nije mi baš jako zasnovan razlog za simpatiju zbog ignorisanja API SL i novijih ali priča podseća na standard ISO 9001. Dobro, de nije API isto što i ISO jer je naravno tehnički zasnovan, no svaki standard je samo standard i iako pruža neku garanciju u vidu kvaliteta sve je to postalo „otimačina para“ jer se sertifikacija masno naplaćuje i to za svako ulje pojedinačno. Uzgred, sačuvaj me bože proizvoda gde se naglašava ISO 9001, sva je prilika da umesto kvaliteta koji očekujete dobijete baš lošiji. Taj je standard vezan više za menadžment i upravljanje kompanijom pa ko se time bavi više nego samim proizvodom sva je prilika da gubi na kvalitetu. Slično tako dobro API SJ ulje je sigurno bolje od lošeg SL iako ovo drugo ispunjava novije i na papiru strožije zahteve.

Uzgred, pominjanjana brošura iz prošlog post-a ne pokriva ni polovinu ulja, no za tehničke specifikacije sam se snašao i kod nekih prekomorskih filijala te će deo o uljima ipak sadržati solidnu tehničku osnovu. Osim toga radi se o relativno starim podacima no još uvek, na sreću, aktuelnim.

Kraj neobaveznog dela
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Ovo je već obavezan deo: Fuchs je jedini veliki proizvođač (osim Liqui Moly-ja koji je inventor istog) koji ima motorna ulja sa MoS2 u sebi.
BRAVO!!
To je naravno dobro za samu firmu i njene korisnike.
I dok Castrol i Motul imaju molibden disulfid kao aditiv samo u uljima za menjače time ipak priznaju da je on dovoljno potvrđen u praksi da se može koristiti i u motornim uljima. Zašto to i ne rade? Zvaničan stav je da za tim nema potrebe. Naime isti se svrstava u EP (Extreme Presure) aditive ali nije samo to. U svakom slučaju navodi ove dve renomirane kuće da MoS2 smanjuje trenje i hemijsku inertnost ulja za menjače zapravo važe i za motorna ulja i Fuchs to hrabro i dokazuje. Hrabro, zbog činjenice da se drugi veliki nisu usudili iako znaju da je to O.K. ali da ga nisu sami izmislili ili šta god im je već razlog ali to je već njihov problem, što se Fuchs-a tiče: alal vera majstori!
Više u delu o aditivima.
Ovim Fuchs nedvosmisleno dobija moje simpatije.
Pošto ova kompanija ima veliki broj različitih ulja izvdojiću manji broj koji će je reprezentovati slično (malo i više) kao i kod drugih proizvođača sa širokim proizvodnim programom.
I na kraju uvoda, MC u nazivima Fuchs ulja znači Molecular Conversion (Moleculary Converted) što je samo drugi naziv za hidroizomerizaciju te su ovo praktično SHC ulja III bazne grupe. Fuchs prosto obožava ovu grupu no teško bi me ubedili da se iza naziva ne krije i HC tj. II bazna grupa jer i hidrokrekovanje nije daleko od „MC“-a.

FUCHS-OVA MOTORNA ULJA (Fuchs engine oils)

TITAN GT1 SAE 0W–20
Izuzetno ulje. Supermoderno, izuzetno kvalitetno i nadasve – ekološko.
Jedno od prvih biorazgradljivih (više od 80% u 3 nedelje po ... nije ni bitno kom standardu), Fuchs kaže revolucionarno i teško im je to osporiti. Naravno nisu baš prvi i jedini ali skoro da su oba. Ima uzuzetno male gubitke isparavanjem (pogotovu ako se uzme u obzir mala viskoznost), smanjuje potrošnju ulja i goriva i to čak i do 6% u odnosu na referencu što je sam vrh svetske produkcije. Mobil i Eneos u istom rangu viskoznosti su opasni konkurenti ali Fuch nema razloga da se povlači već može slobodno da im izađe na crtu. Veća pohvala od toga potpuno je nepotrebna te više i neću opisivati ulje već samo navesti osnovne osobine.TBN visok no podatak nisam mogao da nađem. Ispunjava ACEA A1-98/B1-98, relativno skromno no setite se već rečenog da su A1 i B1 pre svega standardi koji su zahtevni pre svega po pitanju smanjenja potrošnje goriva.Bitno je naglasiti da uopšte ne sadrži cink te je izuzetno pogodno za dug vek katalizatora.Gustina mu je za sintetičko ulje relativno velika – 0,867. Indeks viskoznosti relativno skromnih no više nego dovoljnih: 160. Tačka paljenja 238 (baš velika vrednost za 0W-20 ulje i uopšte lakotečljivo jer mnoga 0W-40 nemaju toliko). Na -30 viskoznost od 3200 (3230) pokazuje da je pogodno i za više ali da do te temperature omogućava izuzetno lak start a više vam i ne treba. Tačka stinjavanja -45 mada sam našao i podatak od -42. Vrlo dobro no 0W-20 bi moglo da ima i manje no svakako je nepotrebno što je opšta odlika Fuchs-a ne dajemo vam nešto što vam ne treba i tako štedimo vaš novac, a sve što treba i bitno je tu čak i više od toga.

TITAN GT1 SAE 5W–30 PRO (C-1, C-2 i C-3)
Vrlo male razlike postoje između raznih C varijanti a radi se o ispunjenju različitih ACEA standarda*.
Ovde će biti obrađena C-3 varijanta.
* Vidi prethodni tekst (post).
Osim ACEA C3 ovo ulje ispunjava još i MB 229.51, BMW Longlife 04, VW 504.00 i VW 507.00
Osnovni tehnički podaci su sledeći: spec. gustina 0,849 (sintetičkih) zatim Ind.Visk. od 155, tačka paljenja od 210 i stinjavanja vrlo dobrih (ali ne i odličnih) -42 cel.
Od API standarda ni slova, ali očigledno da je namenjeno (pre svega) VW, BMW i Mercedesovim (ili kraće nemačkim) vozilima.
Ostalima umerena preporuka, uz to da vam ACEA C3 odgovara.
Zaključak: vrlo dobro ulje i kao takvo egzemplarno za Fuchs, oni prave ulja više nego dobra ali (mada ima i takvih) obično ne i izuzetna. Doduše natprosečan kvalitet dobijate po umerenoj ceni a ako još imate nemačko vozilo bolju kupovinu teško da možete naći.


TITAN SUPERSYN Longlife plus SAE 0W-30

Potpuno sintetičko ulje vrhunskih performansi. Nmenjeno pre svega VW i Audi vozilima po standardima 503.00 (benzinci), 506.00 i 506.01 (dizelaši). Iako se može koristiti i kod benzinaca ovo je pretežno motorno ulje za dizel motore. Naročito je pogodno gde se traži standard 506.01 gde je interval zamene 50.000km! I uopšte je pre svega ulje za produžene intervale zamene tako da max. duge intervale koje Mitsubishi preporučuje ispunjava u njihovim L200 dizel motorima. Ispunjava ACEA A5/A1; B5/B1 i API SJ/CF.
Ipak ovo je gotovo ekskluzivno VW 506.01 ulje jer je podređeno ovom standardu do najsitnijih detalja. Vodite računa iako je VW/Audi orijentisano nije namenjeno čak ni vozilima ovog proizvođača bez WIV-a šta god to bilo.Ulje koje nije mešljivo sa drugima? Prethodno i ovo o kome pričamo su parekselans primeri. Ne pokušavajte da ih mešate sa drugim uljima jer ćete skratiti interval zamene bar duplo uz rizik ako ne oštećenja onda smanjene zaštite motora sasvim sigurno. Osnovni tehnički podaci nisu izuzetni: Ind.Vis. 167, gustina 0,856 i tačka stinjavanja -39 stepeni celzijusa.

Titan Supersyn SL MB SAE 5W-30

Lakotečljivo superspecijalizovano ulje. Razvijeno u saradnji sa koncernom Daimler (Daimler Chrysler do skora) i namenjeno naročito njihovim vozilima novije generacije. Od standarda proizvođača ispunjava samo MB 229.5 (?!), dok od standarda uopšte ima ACEA A3/B3/E4 kao i API CF/SJ. Interval zamene je 30 hiljada km za benzince i 15 za dizelaše.

Titan Supersyn SAE 5W-30/5W-40

Jako moderna ulja prilagođena da budu upotrebljiva širem krugu korisnika. Ukoliko nemate nemački automobil evo vam preporuke za Fuchs. Dobra su npr. za Chevrolet-a, Renoa ali ponajbolje za Fiat-ova vozila. Ispunjavaju: API SM/CF, ACEA A3/B3, MB 229.3, VW 502 i 505, ... , Fiat 9.55535 (ređe G1 verziju a gušće H2, M2, N2, Z2).

I za kraj sintetičkih ulja: Fuchs Titan Supersyn SL SAE 5W-50

SUPERSYN SL SAE 5W–50
Ispunjava SJ/CF i ACEA A3/B3. Potpuno je sintetičko ulje i retko sa „samo“ SJ specifikacijom (SL je od Synth Lube ili tako već nešto). No ovo ionako nije obično ulje. Rang viskoznosti ga svrstava u retku grupu i specifične namene. Gustina od 0,846 potvrđuje plemenito sintetičko poreklo, viskoznost na –30 je nekih 10% niža od proseka (i standarda) za 5W ulja. Tačka stinjavanja –42 (ili čak -48 zavisno od izvora ili možda i kontinentalnih verzija) baš kao dobre 5W–40 sintetike što dokazuje da je vanserijsko ulje. Nije zgoreg pomenuti i In.Vis. od „samo“ 177 (174) što za viskoznu kategoriju nije mnogo i potvrđuje nizak sadržaj polimera (modifikatora viskoznosti) što je za 5W–50 teško ostvarljivo i potvrđuje visok kvalitet korišćenih baznih sintetičkih ulja. Tačka paljenja 238 kao tipično 10W–60 sintetičko ulje „Racing“ tipa što indirektno ukazuje i na jako malu isparljivost. Viskoznost na 100 mu je 18,7 što ga čini „standardnom“ pedeseticom ili čak nešto „ređom“ na radnim temperaturama. Ipak to je solidno više od 16,3 kolika je granica za SAE 40 ulja. Znači ako imate xW-40 specifikaciju dobro je samo za ekstremene uslove (sport, tegljenje, temperature vazduha preko 35°C, visoka nadmorska visina) i/ili mašine na pola i više radnog veka.

POLUSINTETIČKA ULJA

TITAN SUPER GT 10W–30
Polusintetičko ulje. Ispunjava SL/CF specifikacije po API standardu. Nije baš da Fuchs nema nijedno SL ulje (što bi neki zaključili kako sam počeo). Postoji i u varijanti 20W–50 za tržišta blisko istoka gde su temperature visoke. Gustina mu je 0,87. Viskoznosti na 40 i 100 su respektivno 77 i 11,2 što ga čini nešto gušćim unutar standarda. Ostale osobine su relativno skromne od IV cca. 140 (možda i bez polimera), tačke tečenja od –27, ali uz pun standard na –25 (6670), pri čemu je tečljivo do 2 stepena pre geliranja što ga čini retkom zveri uopšte jer svega par ulja na tržištu ima tu osobinu i sva su sintetička osim njega. TBN samo 6 što je moderno i dovoljno ali svakako je samo za dizele sa manje od 50 a još bolje manje od 10ppm sumpora. Tačka paljenja (para) od 228 je jedna od viših vrednosti u 10W–30 grupaciji i svakako je poželjna.

TITAN CARAT MC SAE 10W–40
Vrlo zanimljivo ulje. Napravljeno je od mešavine baznih grupa II i III, te se može smatrati polusintetičkim, mada bi cepidlake rekle da je mineralno ili da se maksimum može voditi kao HC ulje. Kao što je pomenuto na početku, Fuchs ima poseban naziv za hidroizomerizaciju te SHC ulja (baze) naziva MC – Molecularly Converted.
Ispunjava SJ/CF i upotrebljivo je za benzinske, dizel i LPG pogone. Od ACEA standarda tu su B3/A3 što implicira da je naročito (i pre svega) namenjeno dizel mašinama. Naročito bih naglasio da je cenom veoma konkurentno i da je Fuchs ovde zaista napravio idealno ulje pre svega za vozni park devedesetih prošlog veka sa upotrebljivošću i za osamdesete i poneki primerak XXI veka. Nije previše fensi ali je vrlo upotrebljivo i kvalitetno. Iako nije čisto MC (SHC) ulje kako nema običnog mineralnog već i dalje solidnog HC u osnovi, dopušta i duže intervale zamene, zavisno od modela motora.
Gustina od 0,876 je bliža mineralnim nego polusintetičkim uljima ali treba uzeti u obzir i sastav aditiva koji je prilagođen malo starijem API standardu. Viskoznost na -25 taman po standardu ali je tačka tečenja od -33 taman „polusintetska“ i malo iznad standarda. Indeks viskoznosti od 160 je među višim za 10W–40 ulja. Fleš point od 225 stepeni ne dokazuje ništa posebno osim već pomenutog velikog udela hidrokrekovane bazne komponente.

TITAN UNIC MC 10W–40
Polusintetika a zapravo MC bazirano ulje. Postoji i u dve za nijansu bolje verzije a to su: UNIC plus (API CH-4/SJ) i UNIC ultra (API CI-4/SL ); viskoznost im je ista i sva spadaju u ulja za mešovite vozne parkove.
Osnovne osobine ovog ulja su:
Ro = 0,869; viskoznost 6700Pa·s na –25 (upotrebljivo znači do ove temperature), zatim 14,2 na 100, In.Vis. = 160, F(lash)P(oint) = 230 i tačka stinjavanja = –30.
Ispunjava: API CG-4/SJ; ACEA: E3/B3/A3; MB 228.3 i 229.1 kao i VW 500 00/505 00.Izuzetno visoki standard za dizel motore znači i veću nakonost njima ali to je već tipično kod ulja za mešovite vozne parkove.Ono što nije u osnovnim specifikacijama je da ima izuzetno nisku isparljivost (daleko bolju od proseka za polusintetička 10W-40 motorna ulja) kao i TBN veći od 10 čime odoleva i lošem D2 dizel gorivu.

Titan SYN MC 10W-40

Evo jednog API SL/CF i ACEA A3/B4 ulja koje ima izuzetno povoljnu cenu. Neću dati detaljnije podatke osim da navedem da ispunjava i VW 500/505 standarde kao i Fiat 9.55535-D2/G2. Preporuka.

MINERALNA MOTORNA ULJA IZ FUCHS PROIZVODNOG PROGRAMA

Ma ih nekoliko ne računajući ona za motorna vozila kojih ima još i više. Ima ih monogradnih i naravno multigradnih. Cene su pošteno niske a kvaliltet baš solidan.
Spomenuo bih Univerzal (i HD verzija) 1540, Titan Formula 15W-40 kao i Titan GT 2050. Ovo poslednje je CD/SG viskoznosti 20W-50 i sa odličnom tačkom stinjavanja od -27 (natprosečna vrednost) sa upotrebljivošću do -15 pa i -18 što je neočekivano za ovako visoku viskoznost. Titan Univerzal ispunjava API CE/SG i ACEA E2. Zanimljivo je što ispunjava izuzetno redak CE standard koji je u osnovi CD sa dodatnim zahtevima.
Preporučljivo za nešto starije turbo dizel motore kao i one koji rade u normalnim uslovima; još je naročito preporučljivo za laka dostavna vozila.
Jedno bih izdvojio iako je iz nešto starije produkcije (i možda se više i ne proizvodi, no može se još uvek tu i tamo naći).
TITAN FORMEL PLUS
SAE 15W-40 ulje. Ispunjava: API CF-4/SH i ACEA: A2/B2/E3. Preporuka je za nešto stariji vozni park gde su: Zastava 101 (Yugo 45/55/60/65), Lada Samara, Golf I/II svi benzinci i dizelaši, dobar deo GIII, Opel „kocka“ i „suza“ itd.Gustina mu je 0,885 a tačka paljenja 220. Indeks viskoznosti vrlo dobrih (za 15W-40 ulje) 140. Ponašanje na hladno vrhunsko u klasi: tačka stinjavanja -36! Viskoznost na -20 samo 3200 (kao 10W ulja). Upotrebljivo i do -25 sa preporukom do -20, veoma dobar rezultat za klasu viskoznosti kojoj pripada.

SPECIJALNA (SPECIFIČNA) FUCHS MOTORNA ULJA

TITAN Truck plus
Je SAE 15W-40 ulje, ispunjava „sve“, npr. API CI-4/SL, ACEA E7/E5 ... i mnoge proizvođačke. Jedno je od najboljih „kamionskih“ ulja. Čisto da se zna.Doduše nema TBN kao „mlađi brat“ Titan Truck (bez plus-a) koji deli drugo mesto sa Addinol-om sa vrednošću od 15!!

Nekoliko vrsta ulja za LPG/CNG kako za autobuse i dostavna vozila tako i automobile. Izuzetno dobar odnos kvaliteta i cene. Mogu se naći na većim benzinskim pumpama.

I za kraj ali ne i po značaju:
Fuchs motorna ulja sa čvrstim aditivima za podmazivanje
Fuchs engine oils with solid lubricant additives

Postoje 3 ovakva ulja u produkciji.
1) Najkvalitetnije: Titan CFE SL SAE 5W-30, potpuno sintetičko ulje sa dodatkom MoS2!! Ovo je bolje i od samog tvorca „mos-a“ LM-a koji zapravo nema sintetičko ulje sa dodatkom istog aditiva. Ispunjava ACEA E4 i API CF-4 i namenjeno je za dizel motore. Štedi gorivo, smanjuje trenje čak i u odnosu na najkvalitetniju sintetičku sabraću čime smanjuje habanje i produžava vek motoru.
2) Titan CFE SAE 5W-40Vrhunsko ulje na MC osnovi (III bazna grupa), Synthese technology što bi rekli drugi. To su (kao što je već više puta rečeno) obično kvalitetnija ulja od polusitnetičkih. Ovo ima još i MoS2 te je još i bolje. Ispunjava iste standarde kao i sledeće samo je jednu klasu viskoznosti ispod te je bolje pri hladnom startu.
3) Titan CFE SAE 10W-40API CG-4/SJ i ACEA E3/B3/A3. Ovim se naglašava da je više dizel tipa i preporučljivo po redosledu: teretna vozila, dizel putnička i benzinski automobili.Smanjuje potrošnju ulja i goriva. Smanjuje trenje i buku pri ubrzanjima pri punom gasu, dobro pri hladnom startu i uopšte za viskoke performanse.Gustina 0,869 uz tačku paljenja 226 i viskoznost na -20 od 3300 su očekivane i prosečne vrednosti. Indeks viskoznosti: 154 što je jako dobra vrednost dobijena verovatno bez ili sa izuzetno malo polimera. Tačka stinjavanja od -33 cel. je „u dlaku“ ista kao i Liqui Moly 10W-40 MoS2 te tu nema šta da se doda, jednostavno su ista klasa. Naklonost jednoj ili drugoj kompaniji pre može da utiče na kupovinu nego mala razlika u ceni. Mada i jedni i drugi su nemci te je za neodlučne još teži zadatak pogotovu ako imaju nemački automobil.
Predviđeni intervali zamene za autobuse i kamione: daleke relacije: 45 hiljada km, međumesni saobraćaj: 30 hiljada km i otežani uslovi: 10 hiljada km.
Mislite da je malo? Iste preporuke ima i Titan Cargo 1040 MC uz to da motori po MAN M3277 standardu menjaju ulje na 80.000km dok po MB 228.5 na čak 120.000km (podrazumevane duge relacije).

Neki bi rekli da sam odužio drugi da puno toga nisam ni dotakao no nadam se da sam našao zlatnu sredinu i predstavio sve što reprezentuje Fuchs.

уторак, 7. јул 2009.

Par reči o ACEA C standardima (Few words about ACEA C standards)

Nema adekvatnih testova za habanje? A šta je ACEA „ 2. Engine Tests, 2.8 Wear, Viscosity Stability, Oil Consuption“? Ima i habanja bregaste i habanja cilindara.
Ima, ima ali ako pažljivo čitate videćete da su granice iste za sve A i B kategorije te da ispunjenje istih znači da ulje nije katastrofa po tom pitanju i samim tim je „prava poslastica“ da se iole bolje ulje prikaže u još boljem svetlu jer na primer na testu habanja po ACEA standardu ima xx% bolji rezultat (tj. manje habanje).
Tu je i test motora pod 2.3 za ACEA C standarde sa sličnim komentarom.
I tako dalje. Priču možemo i razvući ali to je za poseban tekst o standardima pa poseban tekst o ACEA standardima te teško da bi se toga uhvatio pre kraja godine, no videćemo.

Sada samo reč-dve.
Kod Motul-a sam vešto izbegao temu ACEA C standarda ali kod Fuchs-a nema šanse.
Zato kratko objašnjenje zašto uz A i B postoji i C koji važi i za benzince i za dizele i kvalitet nije vezan većim brojem, strogo gledavši to nije slučaj ni kod A i B ali kod C baš nema veze.

ACEA C standardi

Radi se o standardima i za benzince i za dizele koji imaju opremu za naknadno tretiranje izduvnih gasova. Naravno važi za Euro IV motore (pa i V). Kod dizelaša se u post tretman opremu podrazumeva DPF (Diesel Particulate Filter) a kod benzinaca TWC (Three Way Catalyst). U oba slučaja ova ulja ovim uređajima produžavaju životni vek.Sva su „low SAPS“ ulja i ulja za štednju goriva. Uzgred osim C4 ostala imaju zahteve za relativno niskim HTHS*, uz napomenu da je C3 (uz C4) namenjen automobilima visokih performansi. Za sva ulja koja ispunjavaju C standarde važi napomena da se obrati pažnja kod starijih automobila (motora) jer možda nisu pogodna za njih. Uz to treba dodati da ako ijedna ova ulja nisu pogodna za mešanje sa drugim uljima već samo međusobno i to opet uz oprez, C1 i C2 mogu međusobno ali oba nisu za mešanje sa C4 tipom ulja.

* Baš relativnim jer C1 i C2 podrazumevaju niske klase viskoznosti npr. 0W-20(30) ili max. 5W-30 a uz te viskoznosti ide i manja vrednost HTHS viskoznosti. C3 su često 0W-40 ili čak 5W-40 viskoznosti.

P.S.
Mid-SAPS ulja (osim ostalog) moraju imati sulfatnog pepela ispod 0,8% dok Low-SAPS ispod 0,5%. ACEA C1 zahteva isključivo uslov za Low-SAPS i manje od 0,5% pepela dok C2 i C3 "tolerišu" i Mid-SAPS specifikaciju, ali nikako više od toga.

петак, 3. јул 2009.

Možda i pre tabela

Taman završih tabele, "kad ono međutim ..."
Nekako mi se nameću bar 2 teme (koje doduše nisam završio) paralelno sa tabelama od kojih bar jedna mora da upotpuni tabele.
1) Fuchs, ovoj firmi dugujem izvinjenje. Na centralnom sajtu je bilo svega i svačega samo ne specifikacija. Slično kao kod Addinol-a. Tamo sam se snašao sa grčkom filijalom a kod Fuchs-a sa domaćom (Fuchs maziva d.o.o.). Lepo ljudi stavili na sajt motorna_ulja.pdf ali nema ko da vidi. Bilo je prosto, a ironija je da sam par puta pregledavao domaći sajt Fuchs-a no očigledno nisam bio koncentrisan.
Dakle, možda prvo Fuchs pa zatim tabele u koje bi ušla i ulja ove firme.

2) Motociklisti. Možda bi bar kraći članak trebao da napišem o uljima za motore (motocikle).
Suštinski nema razlike između ulja za automobile i motocikle ako se radi o četvorotaktnim motorima. Obično su viskoznosti kod motocikala malo veće te preovladavaju 20W-50 i 10W-40 uz 10W-50(60). To je uslovljeno većim brojem obrtaja kod motocikala i samom konstrukcijom motora (a uzajamno je i povezano). Obično ispunjavaju SG ili SH specifikacije obzirom da su motori benzinski. Činjenica da neki motocikli imaju "mokro kvačilo" ("wet clutch") uslovljava to da oni ne mogu koristiti aditive za smanjenje trenja pa čak ni pojedina Low-friction, Leichtlauf (nisko frikciona) ulja. Motul, Liqui Moly, Mobil su opet omiljena trojka no i Castrol ima šta tu da kaže te uskoro malo više o ovoj temi.