Ukupno pregledanih strana (Total Page Views)

среда, 28. октобар 2009.

Fiat Punto II ("Classic") alias Zastava 10, deo II

Celugodišnja motorna ulja za Punto II („Classic“ ili Zastavu 10) koja nisu 10W–40

Treba biti izuzetno glup pa smatrati da znate previše.
Neznanje nije greh ali sujeta i njen specifičan oblik u vidu stava da ste uvek u pravu i apsolutni autoritet (poznato vam je iz ordinacija 90% lekara) je nešto najgore što postoji.

Tako da ja priznajem da ne znam koliko Fiat-ovi inženjeri te bi njih trebali konsultovati u slučaju da ste se odlučili ali nemate hrabrosti da upotrebite ulje druge gradacije od preporučene. Ukoliko do istih ne možete doći opet postoje ljudi koji više znaju i koji bi me možda i mogli demantovati (no neće im biti lako).

Ovo vam nisam rekao (I did not tell you this)

Poseban tekst ću posvetiti ovoj temi a sad ukratko. Za Fiat Punto ali i druga vozila donja granica viskoznosti nije „crkveno slovo“ (dogma) već samo smernica. Nema neke suštinske razlike ukoliko koristite nižu W gradaciju pogotovu ako je ulje kvalitetnije osnove i nema veći sadržaj modifikatora viskoznosti. Kod benzinskih motora čak i malo veći sadržaj polimera (modifikatora viskoznosti) i nije od krucijalne važnosti. Osim toga ova ulja pomažu pri kratkim (gradskim) relacijama samim tim što su lakotečljiva i na nižim temperaturama imaju viskoznost bližu onoj na radnim. Kako su 0W i 5W (osim par izuzetaka za 5W) ulja sva odreda sintetička ili bar čista SHC ulja sa bogatim paketom aditiva ona su i pogodna za teške uslove vožnje i to sva odreda. Naravno mora se voditi računa da HTHS viskoznost ne bude manja od (u našem slučaju) 10W ulja jer bi to moglo (mada ne mora) da znači i slabiji uljni film što kod sportske vožnje ili vuče može da bude veoma loša osobina. Naravno kod starijih automobila lakotečljiva ulja mogu unekoliko da povećaju potrošnju ulja i to naročito u gradskoj vožnji što je potpuno suprotno od onoga što se dešava kod novih motora.

Sve u svemu sva navedena ulja su preporučljiva ukoliko mnogo vozite kratke relacije kad se ulje često i ne zagreje do radne temperature, taksirate ili volite da u dobrim uslovima vožnje malo „raspalite“ i oprezno iskažete svoje sportske ambicije.
Osim toga ova ulja su pogodna do -25°C pa i do svih -30.

TOP 5 non 10W-40 motor oils for Fiat Punto II

1) Fuchs TITAN Supersyn 5W–40. Ionako nismo na zvaničnom terenu i ovde bih se usudio da budem „drzak“ i Selenia ulja stavim tek pod dva.
Mala tajna: nije ni bilo mnogo teško ionako ima sve Fiat sertifikate (ili ih bar ispunjava dok navedena trojka iz Selenie (osim K koje ima bar M2 verziju Fiat 9.55535 standarda) to nema ;-)

2) Selenia 5W–40: K, Performer i Sport. Upravo po navedenom redosledu.

3) Mobil 1 0W–40 („Ovo je SAE 40 ulje kao svako drugo“ ... „samo malo bolje“).

4) Sintetskim tehnologijama dobijena ulja, slična Selenia triju navedenom pod 2.
Agip SINT Evolution 5W–40 ili na primer:
Total Quartz 9000 5W-40, Elf Excellium XLL 5W40 i Elf Sporti TXI 5W40.

5) „Standardna“ (PAO) sintetička ulja gradacije viskoziteta 5W–40, autorova „tri pobratima“: Mobil Synt S 5W–40, Liqui Moly Synthoil High Tech 5W–40 i Valvoline SynPower 5W-40

TOP 5 motornih ulja za jake zime (za Punto II)

Ukoliko niste na pešterskoj visoravni ili negde na Kopaoniku retko ćete imati priliku da se suočite sa temperaturama ispod -20°C. Ipak ukoliko imate potrebu da često startujete motor na -25°C ili nižim temperaturama a niste spremni na gore navedenu listu već više volite da pratite Fiatove zvanične preporuke za takve temperature sledi lista pet pogodnih ulja sa ACEA A1/A5 i sa viskozitetom SAE 5W-30.

  1. Selenia Performer Multipower SAE 5W–30
  2. Mobil 1 ESP Formula 5W-30
  3. TITAN GT1 PRO C-2 SAE 5W-30
  4. Sintetičkim tehnologijama dobijena ulja (SHC, MC i slično):
    Liqui Moly Leichtlauf Special 5W-30, ELF EVOLUTION SXR 5W30 ili Total ACTIVA FUTUR 9000 5W30. Mala prednost prvo navedenom.
  5. Ne mnogo bolje ali sasvim sigurno (mnogo) skuplje varijante od one pod 1:
    Magnatec 5W-30 A1 (ili čak Edge 0W-30!? – samo za najhrabrije, čitaj najbogatije!); Motul 8100 Eco-clean (i/ili Eco-nergy) 5W-30

Problem je što su ova ulja sasvim sigurno višeg kvaliteta od liste 10W-40 ulja ali ne i za konkretno vozilo naročito kad temperatura skoči na preko +30°C (letnji period). Cena je sa druge strane dvostruka ili čak više od toga. Intervali zamene su takvi da je 30.000km standard što znači za Punto II maksimalno fabrički preporučenih 20.000km. Znači već u startu gubite 1/3 intervala zamene. No to je manji problem. Da li ćete van letnjeg (najprometnijeg) perioda preći 20 hiljada km? Ili bar 15000km? Većina neće! Znači ukoliko prepolovite (maksimalnu) Fiat-ovu preporuku i stignete na svega trećinu ili čak četvrtinu mogućeg za gore navedena ulja liči na uzaludno bacanje para. Dakle razmislite još jednom.

Prethodna lista (prvo navedena) će proći i najveću Evropsku (van polarnog kruga) hladnoću, čak i ako odete na skijanje na Alpe ili gde god. Čak i 10W-40 i bez garaže uzevši u obzir da ćete ako ne voziti bar upaliti motor na par (desetina) minuta uveče u slučaju da je najavljeno jutarnjih -25°C motor će se ponašati kao da je napolju tek -15 tako da 95 ili čak 99% Evropljana uz ovu lukavost nema potrebu da sipa 5W-30 u svog Punta. Naravno moguće nije i najbolje tako da će manja viskoznost na jakom mrazu i velikom minusu uvek prijati motoru i dodatno ga zaštititi i omogućiti lakše startovanje.

Vrhunska nega je uvek skupa ali se često i isplati. Procenite, odvagajte, tri puta merite pa presecite. Izbor je na vama.

недеља, 25. октобар 2009.

TOP 10 za Zastavu 10 (Punto II, "Classic") 1.2 8v

Kratak uvod:

Fiat Punto II („Classic“) ili do skora u Srbiji Zastava 10 sa benzinskim motorom 1.2 8v ima fabričku preporuku ulja:
1. SAE 10W-40, sintetičke osnove koje nadmašuje ACEA A3 i API SL i navodi Selenia 20k.
2. Za upotrebu na vrlo niskim temperaturama (ispod –20°C pa do 20 u plusu) ide već ACEA A1/A5, API SL i Fiat 9.55535 specifikacija i SAE 5W-30 i navodi se Selenia Performer Multipower pomenute viskozne gradacije.

U ovom tekstu će biti navedena samo ulja za standardne uslove umerene kontinentalne klime (–20°C do +40°C) što znači 10W-40 i polu-sintetička ulja (HC i SHC pride) API SL (ACEA A3). Neka od mineralnih 10W-40 takođe ispunjavaju zahteve ovog automobila (motora), pre svega Mobil M 10W-40 (jedino u listi), zatim nekoliko Liqui Moly 10W-40 mineralnih ulja i Motul 2000 multi iste viskozne gradacije. Postoji i jedan izuzetak po pitanju API SL (ali uz ispunjenje ACEA A3) a to je LM MoS2 „low friction“ u ranijim tekstovima vrlo hvaljeno ulje.
Inače sam motor bez turbo punjača, bez viševentilskog razvoda i sa niskim obrtajem motora nema izuzetne zahteve za kvalitet ulja. Ispunjenje navedenih standarda i to je to. Praktično svako „polu-sintetičko“ ulje 10W-40 je dovoljno dobrog kvaliteta (ukoliko je renomiranog proizvođača) a i poneko mineralno može da uđe u kombinaciju.
Interval zamene za Punto II je 20.000km (za Grande 30 a prvu verziju 15 hiljada km). U pojedinim zemljama je ovo skraćeno na 15.000km što je i preporučljivo za uslove vožnje i kvalitet goriva. Ukoliko često vozite veliku kilometražu u inostranstvu ili jednostavno pravite 80% ili više van grada i to npr. umerna (110 do 120km/h) vožnja autoputem uglavnom do 3000 o/min. Sa retkim izlascima do 3500 možete (van garantnog roka) slobodno produžiti interval zamene ulja i do 20.000km naročito ukoliko koristite inicijalno Selenia 20k.
Naravno kraći interval i od 15.000km je poželjan za teške uslove vožnje ili ukoliko više od 60% pređenih kilometara biva na kratkim gradskim relacijama.

Lista je „TOP 10“ ali će se na njoj naći bar 20 ulja, jer su slična smeštena u istu kategoriju.

Lista će biti dopunjena i sa „TOP 5“ za ekstremno niske temperature i sa listom „TOP 5“ viskozne gradacije različite od fabričke preporuke.
Posebne liste biće date za dizel varijantu (ili Varijante) ovog vozila.

TOP 10 za Zastavu 10

X
Castorol Magnatec 10W–40; bitno skuplje od Selenia 20k ne posebno kvalitetnije no sa nešto posebnih osobina u odnosu na pomenuto. Uz estarske sintetike moglo bi da ima malo prednosti kod hladnih startova i za kratke gradske vožnje.

IX
Motul 4100 Turbolight 10W–40; za nijansu jeftinije od prethodnog a (možda) i nešto kvalitetnije. Bar jedno mesto ispred zvučki logično.
Isto mesto zauzima i Motul 6100 10W40 Synergie koje je za još jedan stepenik bolji kvalitet u odnosu na Motul 4100. Jedino je prilična cena ograničavajuću faktor da se pomenuto ulje nađe na višem mestu na listi.

VIII
Ulja slične cene i sličnog kvaliteta kao Selenia Gold.
Pre svega Valvoline Dura Blend i Elf Competition STI. Po nekim parametrima ispod po nekima iznad u svakom slučaju ista klasa sa Selenia-om. Ipak zašto kupiti slično po sličnoj ceni umesto fabričke preporuke? Ovo je razlog za nisko pozicioniranje ove grupe. U nju spadaju još i: Eko Megatron Ultra, INA Delta Sint i OMV Control Light uz naznaku da su za razliku od Valvolina i Elf-a za nijansicu ispod fabričke preporuke a bez dovoljne razlike u ceni.
Ovde se uslovno nalazi i Optima HC Power. Jedino što ima cenu koja odgovara grupi 6 ove liste a kvalitetno se nalazi u ovoj grupi.

VII
Ulja niže cene od Selenia Gold uz uporediv kvalitet.
Ovde spadaju FAM BM Extra i Galax Sint. Tu bi mogao da se nađe i Mobil M 10W–40, jedno od najboljih mineralnih ulja uopšte i naravno vrlo pogodno za Punto II 1.2 8v (vodite računa da sa ovom grupom a naročito mineralkom ne pređete više od 15 hiljada km a uz čak osrednje uslove 10 i teške 7500km).

VI
Ulja slične cene sa Selenia 20k uz kvalitet koji je iste klase.
U ovoj grupi su Esso Ultra, Total Quartz 7000 i AGIP Sint 2000 10W–40. Distiktivne razlike u kvalitetu su po redosledu navođenja.

V
Ulja neznatno više cene od Selenia 20k uz sličan do za nijansu bolji kvalitet.
Predstavnici grupe: Mobil Super S, Texaco Havoline Extra, Shell Helix Plus.

IV
Liqui Moly Leichtlauf Serija.
Leichtlauf 10W–40 i uslovno Super Leichtlauf za pređenih 80 i više hiljada km i još uslovnije MoS2 Leichtlauf jer je API SJ jedino sa ove liste ali zbog svega drugog ne samo moguće već visoko na listi. Jeritička pomisao ali dobre ideje su uvek bile na meti inkvizicije i pre više vekova ali i sada. Niko neka se ne plaši, više nego da je dobro za ovaj automobil.

III
Selenia Gold, praktično identično ulje sa Selenia 20k uz manji mogući maksimalni interval zamene koji je ovde „samo“ 15 hiljada km ali kako je to zapravo servisni interval u zemljama istočne Evrope (što zbog lošijeg goriva što zbog lošijih puteva) tako da je razlika još manja.
U stvari je idealno ukoliko prelazite do 12 hiljada km godišnje a za sve bliže 15 ili do 18 (van garantnog roka) je ipak 20k ubedljivije. Ovo ne ispunjava FIAT 9.55535 G2 poput 20k ali ispunjava ACEA A3 i čak API SM za razliku od SL koje ima 20k. I jednako je pogodno i za dizele dok 20k nema ACEA B oznaku mada ima API CF. Oba su sintetička, zapravo sintetskim tehnologijama dobijena (SHC). Gold ima širu upotrebljivost a 20k je specijalizovanije za upravo Punto II (Classic).
Još jedna razlika i to u korist Gold verzije a to je niža tačka stinjavanja makar za par stepeni ali nije za bacanje.

II
Titan SYN MC 10W–40
Zapravo toliko dobro da bi moglo da bude i no. 1. Uz ispunjenje ACEA A3/B4 kao i API SL/CF tu je i FIAT 9.55535 D2/G2. I ne samo to i po fizičko-hemijskim karakteristikama i samom sastavu (SHC) je „najbliži rođak“ dvema Selenia-ma. Uz poznati kvalitet aditiva i baznih ulja kao i Fuchs-ove dobre cene i ujednačen i visok kvalitet, evo nama srebnog i to slično kao u duelu Čavić-Felps sa razlikom od stotinke.

I
Selenia 20k
Jednostavno biti „veći katolik od pape“ nije nikad lako ali ni uputno. Fabrička preporuka je preporuka i ostavimo je takvom. Iako bi mogla lako da klizne i na mesto 3 ili čak 4 razlike su toliko male a neke osobine su zaista neposredno prilagođene fiatovim vozilima pogotovu puntu druge generacije. Interval izmene naznačen u samom imenu je zapravo i preporučen za samo vozilo. Sličnost sastava ovog i Gold ulja ovog proizvođača je tolika da se može reći da je to isto ulje sa neznatno izmenjenim sastavom aditiva pri čemu Gold ima malo veći TBN dok su ostale osobine skoro identične.
Iako Selenia tvrdi da ovo ulje omogućuje start do –25°C to nije baš potpuno tačno jer je tačka stinjavanja zapravo tek dva stena ispod ovoga. Zato i za ispod –20°C Fiat preporučuje: Selenia Performer Multipower SAE 5W–30.

Ulja 5W-40 su preporučljivija za dizel varijante ovog vozila (čak fabrička preporuka) ali ne samo da su moguće i kod benzinca nego i neka 0W-40 ulaze u kombinaciju. Ipak bih izdvojio ovu grupaciju za "sivu listu" koju bi trebalo da koriste pre svega veliki poznavaoci kako motornih ulja tako i automobilskih motora koji ne žele po svaku cenu da robuju uzdržanim fabričkim preporukama. Porodični korisnici kao i obazriviji (pa i plašljiviji što je često bolje biti nego hrabar) ili samo ljudi koji voze umereno i relativno malo nemaju poseban razlog za napuštanje gore navedene liste tako da im je to sve što im treba.

субота, 17. октобар 2009.

TOTAL automobilska motorna ulja

TOTAL
Vodeći brend grupacije TotalFinaElf. Kako su i pojedinačno sva tri člana bile velike kompanije (Petrofina je takođe ogromna naftna kompanija malo manje poznata u svetu maziva od ostala dva člana inače Belgijska firma), od 1999. kada je Total grupa totalno fuzionisana, nastao je pravi gigant. Prvih godina ipak samo šesti u svetu (čineći „treću tablu“ za Evropu) a u poslednjih par uglavnom u Top 5. Baš za to peto mesto se vodi ljuta bitka i na njemu se smenjuju pominjana Total grupa i američka grupacija Penzoil-Qaqer State. Nije ni čudo jer se radi o dve mega kompanije praktično iste veličine i sličnih proizvodnih kapaciteta te je samo pitanje plasmana to koje čini prevagu da li će neke godine peti biti jedni ili drugi.
Kao vodeći ovaj brend ima i veću cenu od Elf-a, nekad simboličnu a nekad čak osetnu. To je najčešće neopravdano jer razlike u kvalitetu su jako male ili praktično i ne postoje. Sličnost asortimana i opšteg kvaliteta je veći nego u slučaju Mobil-Esso i često se svodi na akademske razlike. Elf se (malo) prilagođava Renault motorima i standardima i fabrička je preporuka za njih dok Total ima istu vezu ka PSA grupi (Peugeot i Citroen). Pežo kao veći proizvođač naravno vuče veću „prinudnu“ potrošnju Totala ali je Citroen mnogo duže u strateškom partnerstvu sa Totalom, još od šezdesetih godina.
Kako je kvalitet Total motornih ulja nesumljivo vrlo dobar vlasnici automobila ova dva proizvođača nemaju poseban razlog da menjaju fabričku preporuku, mogu ih koristiti i drugi no tu je Total već na „brisanom prostoru“ te i pored umerenih simpatija za ova ulja moram naglasiti da im odnos kvalitet/cena nije izuzetan i tu se ne mogu lako dokopati „preporučene kupovine“. No svako će doneti odluku za sebe.
Total naglašava da sami proizvode bazna ulja i da su po tome jedni od par desetina firmi uopšte u svetu a po asortimanu i u užoj grupi jer imaju desetak različitih vrsta baznih ulja za dalju prodaju i bar par njih koja proizvode ekskluzivno za sebe.U ovom tekstu biće obrađena samo ulja za automobile a ne i za teretna vozila.Ionako se ne uklapa u ime bloga (ipak samo šala). Pravi razlog je da u inicijalnom tekstu ionako kod velikih svetskih proizvođača nisu ni bila obrađena pa tako ni kod Elf-a.
Mislim da je svrsihodno i suvislo obraditi Elf i Total motorna ulja za komercijalna vozila zajedno i to u posebnom tekstu. Pogotovu što standardi program imaju oba brenda dok je Fuel Economy – FE (ulja za smanjenu potrošnju goriva) serija rezervisana samo za vodeći brend – Total.

TOTAL AUTOMOBILSKA MOTORNA ULJA

Quartz Energy 9000 0W-30

Potpuno sintetičko motorno ulje. Pogodno i za dizele i za benzince novije generacije. Može se koristiti i gde je preporučeno 5W-30 ili 5W-40 (za zimske uslove) uz konsultaciju sa preporukom ovlašćenog servisa ili uputstva proizvođača motora (automobila). Osim što je (kao većina Total ulja) pogodno za sve uslove vožnje i sve vremenske prilike ima i poseban kvalitet jer je pogodno i za sve načine vožnje naročito sportski. Spada, naravno, u ulja pogodna za štednju goriva.Ispunjava ACEA A3/B4 oba iz 2004. i API SL/CF. Takođe i više proizvođačkih standarda kao što su: MB 229.5, BMW LL-01, VW 502 i 505, Opel GM-LLA025/B025 (nivo, verovatno nesertifikovano) kao i PSA E05/D05 Niv 3.Pogodno i za produžene intervale zamene (i do 30.000km zavisno od vozila).Osobine: viskoznost na 100°C mu je 12,2 što je jako blizu gornjoj granici za SAE 30 (12,5) pa kao i kod sličnih može nositi „0W-35“ oznaku. Na 40°C ima viskoznost veću od mnogih 5W-30 što je potvrda da se bez mnogo premišljanja može koristiti baš za motore sa tim fabričkim punjenjem uz istu ili bolju zaštitu od habanja i dodatnih 1-2% manju potrošnju i bolji hladni start zimi. Indeks visoznosti mu je 170, tačka paljenja 226°C što je prilično iznad proseka klase i praktično jednako Mobil 1 Adv. FE iste klase viskoznosti. To uz izuzetnu tačku tečenja od -54°C ne samo da ukazuje na vrhunski kvalitet već i na potpuno sintetičko poreklo (IV grupu baznih ulja, PAO sintetike).Ukupni (da ne kažem Totalni) bazni broj od 8,8 je izuzetno balansirana i za moderne motore i goriva gotovo idealna vrednost.Motorno ulje visokog kvaliteta bez svake sumnje.

Quartz Racing 10W-50

Ovo ulje je malo izvan standardnih 10W-60 Racing ulja i po tome je slično sa par Selenia ulja (Abarth npr.) jer ima SAE 50 viskoznost na 100°C što mu ne umanjuje u značajnoj meri snagu uljanog filma a čini ga pogodnijim za širu vozačku publiku.Namenjeno je (naravno) ekstremno teškim uslovima vožnje kako za benzince tako i za dizelaše. Turbo motori i viševentilski će od ovakvog ulja uvek imati koristi. Može se koristiti i za LPG kao pogonsko gorivo ne utiče štetno na katalizatore i pogodno je kao celogodišnje motorno ulje za sve načine i uslove vožnje (sportska, gradska, duge relacije autoputem, ...).Pogodno je za Subaru boxer motore, referentno je ulje za Peugeot SPORT i Citroen SPORT. Ispunjava API SM/CF i ACEA A3/B4-04.Potpuno je sintetičko, sa primarnom karakteristikom da zadrži (jak) uljani film i na visokim temperaturama.Ima i pojačana dispergentska i detergentska svojstva; ovo je sasvim u skladu sa namenom (i imenom) samog ulja jer ekstremni (sportski) uslovi dovode do koksovanja ulja, stvaranja gareži i sličnih nepovoljnih efekata.
Specifična gustina ovog ulja je (0,)856 što je tačno ono što jedna sintetika ove viskoznosti i treba da ima, viskoznost na 40°C iznosi 115 što je praktično prosek 15W-40 ulja, na 100°C viskoznost je tek 17 što je neznatno iznad granice za SAE 40 od 16,3 te bi se moglo (u šali) nazvati „10W-45“ ili (uzevši u obzir kasnije navedenu tačku stinjavanja) još bolje „SAE 7,5W-45“. Indeks viskoznosti tek 164, što je za gradaciju viskoznosti prilično niska vrednost (i mali plus), tačka paljenja od 240 je u klasi SAE 50 ulja mada na donjoj granici, a tačka stinjavanja odličnih, i vrlo (PAO) sintetičkih, –45°C. Ovo je vrhunska vrednost i iako ne usamljena jedna od najboljih za 10W ulja uopšte.Iako će 5W ulja biti manje viskoznosti na temperaturama do –25°C na -30 ili -35 će ovo izuzetno ulje biti nižeg viskoziteta a na –40°C će većina 5W-30 ulja (naročito HC i/ili SHC) već biti zamrznuta dok će Total racing još uvek biti u tečnom stanju i upotrebljivo mada ne i preporučljivo; ipak je negde oko 35 po celzijusu ili minus 30 po Farinhajtu maksimalna hladnoća koju ovo ulje može podneti što je za 10W-50 ulje vrlo pohvalno.Sve u svemu jedno od najboljih Total-ovih ulja po kvalitetu a još više po ukusu autora.Uz sve drugo može se koristiti i kao ulje za „peak life“ (motore na cca. pola radnog veka) motora koji inicijalno koriste 10W-40 ulja jer ima tek neznatno veću radnu viskoznost.

Quartz 9000 future 5W-30

Spada u ulja dobijenih sintetskim tehnologijama. Jedno od univerzalnijih Total-ovih motornih ulja. Može se koristiti u dizelima (osim HDI), benzinskim motorima na benzin ili LPG za većinu vozila proizvedenih posle 2000. godine.
Ispunjava ACEA A5/B5-04, API SL/CF kao i Ford WSSM2C 913B i C.Podesno za sve uslove vožnje i sve vremenske prilike.Spada u ulja koja štede gorivo (što se vidi i po ispunjenju baš tih ACEA standarda) i po standardnom testu za štednju goriva (M111 FE po ACEA) pruža 2,55% smanjenu potrošnju u odnosu na referencu.Osnovne osobine standardne: gustina od 853kg/m3, indeks viskoznosti od 160 i tačka stinjavanja od -36°C što je karakteristično za SHC bazirana ulja u klasi viskoznosti 5W-30 mada na donjoj granice intevala (-35 do -40).Tačka paljenja 224°C što je na gornoj granici za ulja bazirana na III grupi baznih ulja i iste klase viskoznosti i indirektno kazuje da nije preterano isparljivo pogotovu za (manju) gradaciju viskoznosti koju ima.Viskoznost na 100 celzijusa ravno 10 što ga u granicama klase čini nešto „ređim“ uljem.Sve u svemu solidno ali ne i naročino kvalitetno motorno ulje kako se sugeriše samim imenom.

Total Activa Futur 9000 5W-30

Ulje sintetske tehnologije najnovije generacije. Ima izuzetan paket aditiva koji ga čini pogodnim za ekstremne uslove vožnje i duge intervale zamene. Bazirano je na tzv. „Fuel Eco“ tehnologiji i kao rezultat toga u određenim uslovima pruža uštedu goriva i do 9,8% (start i prvih par minuta) u odnosu na referentno 15W-40 ulje u dvolitarskom Hdi motoru PSA grupacije.
Namenjeno svim modernijim benzincima i dizelašima.Ispunjava ACEA A5/B5 i API SL/CF.
Ostali podaci na žalost nisu dostupni na sajtu proizvođača.

Quartz 9000 5W-40

Multigradno motorno ulje za dizel i benzinske motore (uključivši i LPG pogonsko gorivo) novije generacije (posle 2000-te).Ispunjava ACEA 2007 A3/B4, API SM/CF. Od proizvođačkih specifikacija tu su:NORM PSA PEUGEOT CITROEN B71 2296 Gasoline and Diesel, VOLKSWAGEN 502.00/505.00, BMW Longlife oil 01, MB 229.3, PORSCHE.
Spada u sintetskim tehnologijama dobijeno ulje (III bazna grupa).Namenjeno svim tipovima i uslovima vožnje.
Gustina 854, viskoznost na 100°C iznosi 13,6 što ga čini malo ređim ali u granicama viskozne grupe („5W-35“), ima indeks viskoznosti od 169 što je u okvirima uobičajenog za gradaciju viskoznosti kojoj pripada ali na donjoj granici što je pre dobro nego loše, jer je vrednost vrlo visoka ali je posledica više osobina baznih ulja i ukazuje na umeren sadržaj modifikatora viskoznosti (polimera), tačka paljenja od 228°C je kao prepisana od „sintetičke sabraće“ (vidi ranije tekstove) bez obzira na manje plemenito poreklo a tačka tečenja –39°C vrlo dobra ali ne i izuzetna vrednost jer su za 5W-40 ulja uobičajene temperature nešto niže. Ipak to je više nego što će vam u stvarnom životu ikada zatrebati tako da je prethodna primedba više akademskog značaja, 30 stepeni ispod nule i pouzdan hladan start više je nego što će te ikada trebati osim ukoliko živite u Skandinaviji ili u Alpima ali u tom slučaju ćete ionako koristiti 0W-40 ili 0W-30 ulja.Ovo je jedno dobro odmereno ulje bez nekih izuzetnih svojstava ali i bez ijedne mane.Može lako dobiti umerenu preporuku i držati korak sa konkurencijom ali je ipak nešto manjeg kvaliteta od „sintetičkih pobratima“. Ova razlika jeste u nijansama ali ipak primetnim dok razlike u ceni čak i nema.

Quartz 7000 Diesel 10W-40

2008. je na tržište izbačena nova, pojačana (poboljšana) verzija ovog ulja ali (kao što pogađate) se i stara može naći naročito na pasivnom delu kontinenta (CEE zemlje).Polusintetičko motorno ulje sa specijalnim (čitaj kvalitetnim ali ništa posebno) paketom aditiva čini ga bar za nijansu iznad proseka u klasi no pitanje je da li to opravdava i cenu.Namenjeno pre svega dizel vozilima: automobilima i lakim dostavnim vozilima, ali je pogodno i za benzinske motore čak i one sa koji koriste LPG kao gorivo.
Prilagođeno je vozilima sa turbo punjačem i/ili multiventilskim razvodom.Ipak između redova se vidi da ipak nije vrhunsko motorno ulje i da je prilagođeno pre svega normalnim uslovima vožnje (a ne zahtevnim) gde se posebno podvlači manji udeo gradske vožnje kao jednog od težih ispita za svako motorno ulje. Ovo ga ne preporučuje za ulje u taksi vozilima.Ispunjava: ACEA 2007 A3/B4 i API SL/CF. Tu su još PSA (Pežo – Sitroen) B712294, VW 501.01/505.00 kao i MB 229.1 kao manje zahtevan.Karakteristike su mu sasvim prosečne:Gustina 874 (jedva polusintetska), na 40°C viskoznost od 97 (jako blizu 15W-40 uljima) dok na 100°C ima 14,8. Indeks viskoznosti od 160 je iznad proseka klase ali pomalo nije u skladu sa ostalim osobinama tako da je pod znakom pitanja. Tačka paljenja 232 je nešto iznad srednje vrednosti i više ukazuje na sastav baznih ulja nego na kvalitet, indirektno znači nešto manju isparljivost. Na kraju ali ne i po značaju tačka tečenja od samo -24°C je daleko ispod standardnih -30 i najlošija je od svih 10W-40 ulja na koje je autor naišao.Ovo je čak i za 15W-40 ulje loš rezultat mada ne toliko neuobičajen. Ali vi od 10W očekujete lak start i na -20 i upotrebljivost do -25 celzijusa što sa ovim uljem nećete dobiti.Umerena preporuka za Peugeot i Citroen vozila od pre 10-tak godina, pre svega dizel. Slaba preporuka za ostale jer ne pruža natprosečan kvalitet dok mu je cena baš takva natprosečna. Iako sve ukupno nije loše ovo ulje je ipak ispod očekivanja od jedne tako jake firme poput Total-a.

Quartz 7000 10W-40 i 15W-50

Obična, non-diesel, varijanta „kvarca“ 7000 se po specifikacijama i osobinama ne razlikuje od dizel varijante te je verovatno ova „univerzalna“ verzija sa nešto manjim TBN-om (ali dovoljnim i za dizele) i neki manji deo aditiva im se razlikuje pri čemu je osnovni paket isti kao i miks baznih ulja (I, II i III grupe ili samo I i III).Iznenađujuće vikoka temperatura tečenja i dalje buni. Nije nemoguće da je „štamparska“ (programerska) greška ali su podaci uzeti sa zvaničnog sajta. Ukoliko je taj podatak pogrešan (kao što nagoveštava 15W-50 verzija) onda bi 10W-40 u oba slučaja bilo natprosečno dobro ulje ove klase inače, makar zbog jedne ali vrlo važne osobine, to ne može biti.Verzija 15W-50 ispunjava iste standarde kao i prethodna dva ulja što i nije čudno jer osim male izmene u baznim uljima (15W u odnosu na 10W) i neznatnih u aditivima ovo su praktično ista ulja druge viskoznosti. Moguće je i da je u ovom ulju malo veći procenat modifikatora viskoznosti (polimera) ali ne i drastično, mada je zbog zapravo manjeg indeksa viskoznosti moguće i obrnuto te da je radna viskoznost u rangu SAE 50 posledica samo sastava baznih ulja (tipujem na potpuno jednak procenat odnosno sastav polimera).Osim toga dispergentska i detergentska svojstva ovog ulja su iznad proseka. I ne samo to već su i znatno iznad „bliskih mu rođaka“ (u drugom viskozitetu). Ovo je i dosta logično obzirom da će ovo ulje rado koristiti svi oni koji u novim mašinama koriste 5W-40, 10W-40 i 15W-40 kada im radni vek pređe polovinu. Stariji motori trebaju više sredstava za čišćenje motora i o tome su u Total-u jako vodili računa.Osobine: gustina 893, indeks viskoznosti: 147, tačka paljenja (odličnih) 252°C uz vrlo verovatnu malu isparljivost (ako bi da nagađam tipujem na oko 8% po Noaku) i na kraju ali ne po značaju, tačka stinjavanja (vrlo dobrih) – 30°C što ga čini upotrebljivim do -20 pa i koji stepen ispod čineći ga uporedivim sa većinom 10W-xx ulja.Ova verzija dobija par sitnih pluseva u odnosu na istoimenu sabraću te je u klasi preporuke ukoliko vam kvalitetom i visoznošću odgovara.Što bi i sam Total rekao ovo ulje (mada manje od Racing ulja 10W-60) objedinjuje dobre strane lakotečljivih ulja (zaštita hladnog motora, lak start zimi) i viskoznih ulja (perfektno podmazivanje na visokim temperaturama i mala potrošnja ulja) uz jako kvalitetna i dobro odabrana bazna ulja.

Quartz 5000 15W-40 i 20W-50

Mineralno(a) motorno ulje standardnog (solidnog) kvaliteta. Namenjeno benzinskom, LPG i dizel pogonu. Iako ispunjava i nešto novije norme pre svega je za motore nešto starije generacije (devedesete prošlog veka).15W-40
Ispunjava: ACEA A2/B2 i API SL/CF uz PSA norm (Peugeot i Citoren) B71 2295.Relativno skromno ali ne i lošije od polusintetičke „sabraće“ po API-ju.20W-50Ispunjava: ACEA 2007: A3/B3, API SL/CF.Unutar klase solidne i malo iznad posečne osobine, 15W-40 i 20W-50 respektabilno:Gustina 888, 893; viskoznost na 40°C – 110 (apsolutni prosek za 15W-40), 171 a na 100°C 14,3 (14-14,5), 18,8 (18,5-19); indeks viskoznosti 135, 124; tačka paljenja: 234°C i 247°C (daleko iznad proseka, vrlo visoka vrednost); tačka stinjavanja: -30°C (iznad prosečna vrednost) i -24°C (prosečna vrednost).
Zaključak: 15W-40 vrlo dobro mineralno motorno ulje nešto iznad proseka u klasi dok je 20W-50 prosečno ulje u svojoj viskoznoj kategoriji.

Total low SAPS motorna ulja
Ovde je sličnost sa Elf-om ili bolje reći obratno izuzetno velika i vidi se da je razvoj rađen u jednom centru. Iako možda ne baš identična ova ulja su praktično ista sa Solaris serijom Elf-a, što znači da su sva super moderna i jako kvalitetna. I pored nešto veće cene Total-a zbog dugih intervala zamene ova ulja spadaju i u preporučenu (isplatljivu) kupovinu a namenjena su najmodernijim motorima današnjice koji ispunjavaju Euro IV norme. Namenjeni su i benzincima ali pre svega dizelašima i to onim sa obradom izduvnih gasova. Takođe ispunjavaju ACEA C norme. I na kraju ali ne i po značaju izuzetno im je naglašena osobina štednje goriva.

Quartz INEO ECS (SAE 5W-30)

Low SAPS motorno ulje, pripada Fuel Economy (FE) uljima druge generacije. Posebno je pogodno za dizele sa PDF-om i uopšte najmodernije mada je pogodno i za dizele sa Euro III standardom (mada ne sve) i veći deo modernih benzinaca.
Naravno prvenstveno je namenjeno Pežou i Sitroenu (Peugeot & Citroen) i jedino je low SAPS ulje preporučeno od ova dva proizvođača automobila (motora).
Ispunjava ACEA C2 i A5/B5 kao i Norm PSA Peugeot & Citroen B71 2290.
Produžava vek trajanja katalizatora i DPF-a. Takođe pruža izuzetnu čistoću motora.Ušteda goriva je 3,5% u odnosu na ACEA referentno motorno ulje. Total dodaje da ušteda ide i do 6% ali se radi samo o potrošnji u samom startu a tu je deo zasluga zbog manje viskoznosti ovog ulja. Osim toga testirano je na, za Total referentnom, automobilu – Citroen-u C4 1.6Hdi.
Karakteristike:
Gustina 854, sadržaj sulfatnog pepela 0,69%, samog sumpora 0,25%, fosfora 800 ppm (delova na milion), radna viskoznost 10,6 dok je indeks viskoznosti 157, tačka paljenja 234°C a tačka tečenja –36°C.Standardno „low SAPS“ ulje, što znači: kvalitetno, isplatljivo za kupovinu (skupo ali sa produženim intervalom zamene), štedi gorivo, izuzetno moderno čak toliko da nije za mnoge automobile starijih generacija.

Quartz INEO MC3 (SAE 5W-30)

„Isto to samo malo drugačije“. Ovo je varijacija na temu i gotovo da je isto ulje kao i prethodno. Međutim male razlike postoje. Ovo je „low SAPS“ ulje namenjeno pre svega modernim Mercedes-Benz i BMW automobilima.Ipak je upotrebljivije od prethodnog i zahvata širu automobilsku populaciju. Praktično je pogodno za sve automobile posle 2000.
Ima čak i jače preporuke po pitanju stila vožnje koji kod ovog ulja zahvata i sportsku što je vrlo pohvalno za gradaciju viskoznosti.
Namenjeno je za intervale zamene od 20 do 40 hiljada km.Ispunjava ACEA 2007 C3 kao i API SM/CF.Takođe je sertifikovano za: MB 229.31, MB 229.51, BMW LL 04, VW 502.00/505.00/505.01 kao i Ford WSSM2C 917A.
Tehničke osobine: viskoznost uopšte veća nego kod prethodnog a na 100°C iznosi 12,1 što je blizu granice za SAE 40 ulja. Indeks viskoznosti mu je 167, tačka paljenja 220°C a tačka stinjavanja –36°C. TBN mu je 7,4 a sadržaj sulfatnog pepela sličan prethodnom.

Quartz INEO 504–507 (SAE 5W-30)

Na kraju ali ne i po značaju. Low SAPS motorno ulje specijalno za vozila VW grupe. Pokriva sve vrste i načine vožnje pa i najzahtevnije. U osnovi gotovo identično sa prethodna dva.Ispunjava ACEA A3/B4–2004 a može se koristiti praktično u svim iole modernijim vozilima VW grupe. Homologizacija izvršena za VW 504.00/507.00 a pokriva i zahteve za VW 503.01 standard.Namenjeno je za ekstremno duge intervale zamene: 30 do 50.000km.Naravno izuzetno je oksidaciono stabilno ulje i pruža izuzetnu čistoću motora.Po osobinama ne negde između prethodna dva.Viskoznost na 100°C mu je 11,8 zatim indeks viskoznosti 161, tačka paljenja 234°C a tačka tečenja –45°C. Ovo je već velika prednost u odnosu na prethodna dva i uslovljeno je nešto drugačijim sastavom baznih ulja. Iako nemam podatke tipovao bih da je ovo blend III grupe i PAO sintetika ili III i V grupe baznih ulja. TBN mu je 5,8 što je više nego dovoljno ukoliko se uzme u obzir namena ovog ulja (moderni motori i moderna goriva sa niskim sadržajem sumpora).Malo specifično i jako namensko motorno ulje sa biranom ciljnom grupom pre svega, ili isključivo, VW vozila novije generacije.


Total je kompanija velikom imena, renomea i duge (uspešne) istorije. Ima jako dobro ime koje asocira na Totalne tehnologije, totalni kvalitet i sl.
Možda se čini da sam bio prestrog prema ovoj robnoj marki ali kada se analiziraju dostupni podaci objektivno nije moglo a da se uz pohvale ne iznese i par primedbi.
Ipak nije sve u brojkama i to zna armija korisnika Total motornih ulja. Iako po nekim (tehničkim) karakteristikama inferiorna konkurenciji ova ulja u ukupnom kvalitetu to svakako nisu i to nije samo simpatija autora već nešto što je godinama na velikom broju vozila dokazano u praksi.

петак, 9. октобар 2009.

Do meseca i nazad

Sasvim je slučajno što je baš na današnji dan NASA "bombardovala" mesec, jer je tekst (inače jako kratak) više dana na HDD-u autora koji ophrvan obavezama nije pratio jednu od oblasti koje obožava - astronomiju.
Iako ne bih isključio da sam podsvesno reagovao na neke nagoveštaje od pre više meseci ili čak godina o ovom događaju ipak mi se to čini malo verovatnim.
Sve u svemu mesec koji se svake godine udaljava po nekoliko cm od zemlje baš je izuzetan za alegorije o pređenom putu a takođe je na "srećnom" rastojanju od majčice nam zemlje.
Gea ga polako gubi ali Luna za sada ima prilično stabilno odstojanje.
Bliže apogeju ono je i simbolično - 10 puta oko zemlje ili cca. 400.000km.

Da li je 800.000km (500.000 milja) dostižno za vaš automobil?

Na putu do tamo morali bi kao i pre 40 godina prvo obleteti par puta zemljinu pa mesečevu orbitu, pa posle još par puta mesečevu ...

Prešli bi ste zapravo put od (bar) milion kilometara.

Kako preći milion kilometara (obrunuti kilometar sat iole modernijeg automobila) bez (većih) intervencija na motoru?

Milion je npr. broj minuta u dve godine.

... Milion kilometara ... magija? ... mit? ... nauka? ... čitajte tekstove ...
P.S.
Slika govori kao hiljadu reči, a ponekad reč govori kao hiljadu slika, hiljadu hiljada, milion... kao milion dolara, kao milion kilometara ...

среда, 7. октобар 2009.

Jubilej

1500 ljudi, 2700 poseta i blizu 6000 pregledanih strana od čega oko 80% u drugoj polovini (poslednjih 3 meseca) iz 38 zemalja sveta sa svih kontinenata. Ukupno (sa ovim) 45 tekstova, većina višestraničnih.
To je bilans šetomesečnog trajanja ovog sajta (bloga).
Možda i nije impozantno, no autoru drago i preko očekivanja.

Znam, znam, sinko ... brojke ne lažu, prvi post je objavljen 6.aprila ali za početak računam 7. april ove godine jer su prve posete (makar naručene) bile dan posle objavljivanja prvog teksta a čitaoci su ono što čini ovaj blog smislenim inače bi bilo za ispovedaonicu ili čiku u belom manitlu.

Velika zahvalnost svima koji su posetili blog, još veća onima koji su bilo šta pročitali, naučili, a najviše stalnim čitaocima pogotovu prijavljenim kao čitaoci, kojih još uvek ima „na prste dve ruke“. Nemate razloga za uzdržavanje jer ako se prijavite kao čitalac ni mail adresa nije dostupna a možete je ionako otvoriti samo za specijalnu priliku da se prijavite kao čitalac.
Ipak to je ponajmanje bitno. Relativno malo komentara je možda i zbog straha da se ne pokaže neznanje no oni koji su se javljali mejlovima su sve samo ne neznanci. Čak sam nekima od njih priznao da znaju i više makar i u ograničenoj temi. Nema glupih pitanja i nema izuzetno pametnih odgovora, ko će od koga naučiti, i ko će suvislošću pitanja (kao neki od čitalaca) nadahnuti i inspirisati autora za nauči više nikada se ne zna. Uglavnom neki od vas su me gurali da idem dalje i zagrebem i manje mi poznate stvrari iz ove oblasti. Niko (ali niko) ne može znati sve, niti uvek biti u pravu.
Dao sam sve od sebe da ono što znam prenesem. Mnogi su zamerili da nisam previše jasan i to mi je poznato; pokušaću da to smanjim na najmanju moguću meru. Svi tekstovi su pisani odgovorno i ozbiljno. Nije ni sve napisano 100% tačno niti se time zanosim, ali smatram da je veći deo bliži istini nego laži. Sve i da nije tako učinjeno je isključivo iz (autorovog) neznanja.
Vi ste najvažniji, nema mudrosti koja ima značaj ukoliko nikome ne znači i niko je ne čita i ne razmišlja o njoj, naročito kritički.
Tekstovi su otvoreni, i za kritike i za pohvale.
Izvolite!!

Translation on English (not very good but it can pass)

1500 people, 2700 visits and nearly 6000 pageviews of which about 80% in the second half (the last 3 months) from 38 countries from all continents of the world. Total (with this) 45 texts, mostly on several pages.
It is a 6 months balance of this site (blog).Maybe not impressive, but on the author’s gladness and over his expectations.

I know, son ... Numbers do not lie, the first post was published on 6th April but to start counting 7th April this year as the first visit (if ordered) was the first day after the publication of text and readers are what makes this blog or would be meaningful for confessional or for the man in white coat.

Big thanks to everyone who visited the blog, even more those which were read, learn, and certainly the most constant readers logged on as readers, which still has the number as "the fingers of two hands." You have no reason to be afraid if you sign up as a reader because your email address is not available and you can already open for this special occasion to sign up as a reader.
But it is least important. Relatively few comments may be because of fear that they do not show ignorance but those who write the mails are anything but nescient. I even recognized some of them to know even more even for limited area. There are no stupid questions and not very smart answer, who will learn from whom, and who will with clever questions (as some readers) inspire the author to learn more you never know. Basically some of you are pushing me to go further and go deeper in the fields I know less. No one (but no one) can know everything, or always be right.I gave my best to transfer what I know. Many have criticized that I am not too clear and I know; I’ll do my best to reduce to the minimum extent. All articles are written responsibly and seriously. It's not all written 100% accurate, nor I expect that, but I think that the greater part closer to the truth than lies. All that is done is not so exclusively from (author's) ignorance.
You are the most important, there is no wisdom that has significance if it doesn’t mean something to someone, or no one read it and not thinking about it, especially critical.
Texts are open for criticism and praise.
Welcome!

уторак, 6. октобар 2009.

I kao što bi rekao mudrac ...


Molim vas da se uzdržite od implementacije dijametralno suprotnih stavova zbog kojih upadate u kardinalne greške!
Sunđer Bob Kockalone

Zaista nema li bar malo ambivalentnost u tekstovima?
Nije li ljubav prema motornim uljima bitnija od sitnih prevara u cilju prodaje kojih u drugim oblastima ionako ima i više?

Odgovor je - DA. U pravu ste, zaboravili ste samo da ako vam je neko prirastao srcu u cilju njegove promocije i u želji da ispolji najbolje ponekad morate biti i grubi.

Prevedeno na prethodni tekst:
Shvatite da su klasifikacije: klasično (mineralno), delimično (polu) sintetičko, sintetičkim tehnologijama dobijeno i sintetičko, upravo to samo klasifikacije i gradacije kvaliteta a ne ono što im ime kaže, pogotovu u hemijskom smislu.
Zato se time ne treba ni previše opterećivati.
Dalje, lošiji primerci više kategorizacije mogu da budu ispod kvaliteta dobrih iz klase ili dve niže, slično kao što dobro API SH ili SJ ulje može biti bolje od lošeg (ili prosečnog) API SL.
I na kraju: autor će se nadalje služiti uobičajenom terminologijom i sintetičkim uljem smatrati sva ona bazirana na IV i V grupi baznih ulja, dok ona III grupe uslovno sintetičkim. Posle prethodnog teksta mislim da imam pravo na to pogotovu posle dodatnog pojašnjenja, gore navedenog (da se radi o kategorizaciji kvaliteta ali gde se klase preklapaju).

Industrija motornih ulja osim drugih pozitivnih strana ima i jednu posebnost.
Prijemčivost i odsustvo arogancije je natprosečna i teško da ima industrije koja se može porediti u tom smislu.
Ne samo da tretman kupca dobijate i kao potencijalni već i kao mali kupac dobijate značaj na koji inače ne možete računati. Većina velikih kompanija će bar u par rečenica odgovoriti na vaše pitanje što u odnosu na npr. softverske kompanije koje i posle provere da ste platili njihov proizvod uglavnom upućuju na opšta uputstva. Tehnička podrška i više, par ekselans! Čak i više od toga.
Zašto bi za firme iz prvih deset uopšte na svetu bio značajan kupac litre ili par litara ulja (od miliona iz produkcije)?
Zato što je ova industrija pomalo posebna, jedna od poslednjih gde običan čovek i jednika makar i uslovno dobija značaj koji zaslužuje, jer svako je poseban i svako zavređuje pažnju samo što nemaju svi vremena ili sluha za to.
Uzmite u obzir komplementarnu automobilsku industriju, gde običan čovek odvaja 10, 20 ili 30% svog prihoda a zauzvrat ga nezarezuju ni za suvu šljivu, te zavisi od milosti i nemilosti zvaničnih servisa i samo manjim delom politike firme po tom pitanju. Skupi rezervni delovi ili nepriznavanje garancije još su vrlo prisutna kategorija čak i dan danas. Koliko novca potroše samo da bi vas privoleli da zarobite velike finansije baš kod njih a posle, osim standardnih pogodnosti u garanciji, postajete pacijent a ne cenjeni korisnik.
Možda zato npr. Toyota svojim izborom da odustane od velikog salona i pare glamura (lepih devojaka, besplatnog pića i skupih salonskih zakupa, plus novinari i dodvoravanje njima, plus ...) u iznosu od par miliona evra utroše na razvoj novih tehnologija (i prave ekologije, korak ka nultoj emisiji), zaslužuje ne samo da se pomene već istakne kao primer koji bi i drugima trebao da bude izbor.
Naravno ne bi bilo zanimljivo voziti samo Toyote, kao ni sipati samo: Mobil, Shell, (BP)Castrol ... (po veličini ka manjim). Ali "uljari" su već korak ispred čak i Toyote a kamoli ostalih iz srodne im branše.
I zato od najmanje blenderice do Mobila: "(Salute) for those about the rock!!"
I neka bude "Rock&Roll" - bukvalnije nego igde drugde.

P.S. Na kamenje koje se kotrlja ne hvata se mahovina, ali ako je i podmazano nikada neće ni stati. Put ka dobrom podmazivanju je put ka savršenstvu, pobediti (nepobedivu) prirodu i nesavršenstva koja dovode do trenja. Nije li uzvišen ideal, alegorijski sličan religijskim vrednostima, poput večnosti, makar i nemoguće večnosti vašeg motora gde između njegovog trenutnog kraha (kraja, otkaza, smrti) i trajanja (ograničenog ali dugog), poput otkucaja srca (krvotoka), stoji samo (mikronski tanak) sloj uljnog filma!!

четвртак, 1. октобар 2009.

Trebalo je reći na početku ali nikad nije kasno


Nije ono "ako su lagali mene i ja lažem vas" već je više "nisu me mogli slagati a ja nisam imao srca da vam kažem".

Koliko ste spremni da prihvatite istinu?
How much are you willing to accept the truth?

Ne želim da vam kvarim uživanje te sledi još tekstova u klasičnom stilu.
U međuvremenu (mesec ili bar par nedelja) razmislite o sledećem:
Želite li da čujete istinu (o motornim uljima) onakvu kakva jeste?
Pitanje će mnogima izgledati nesuvislo ali nije li zaista ono pravo?
U ljudskoj je prirodi da lakše prihvata laž od istine. Mali je broj ljudi koji neće prihvatiti lepo upakovanu laž. Većina ljudi više voli da pliva i živi u i sa lažima koje su upakovane u oblande optimizma, planiranja, "pogleda iz drugog ugla" i slično. Mnogima ni sa svim dokazima ovoga sveta laž neće biti laž.
Drugo je pitanje šta je i da li postoji apsolutna, ultimativna istina?
Tu je zapravo poenta, jer za iole složeniju kategoriju (npr. motorna ulja) nije lako opisati ne samo njenu suštinu nego čak i neki od atributa kao što je kvalitet. Apsolutna istina je verovatno pojam poput beskonačnosti, singulariteta i sličnog - matematička (ili idealistička) projekcija (no kako ćete videti u daljem tekstu vrlo realna kategorija u svetu biznisa, marketinga i reklame).
Osim toga biznis uopšte (pa i motornih ulja) često koristi distinkciju između matematičke logike i stvarnog života, jer iskazi "ako ... onda" ("if ... then") nisu isto što i implikacija tako da matematički nemoguće da tačno implicira netačno funkcioniše u svetu biznisa (marketinga).
Jako je česta pojava da se koriste tačni iskazi koji vas ubeđuju u netačno. Naravno neznajući o čemu se radi "dokazi" su jako ubedljivi.
Na primer: Kompanija A pravi svoje ulje u zemlji B prodaje ga u zemlji C a predstavlja ga da je pravljeno u zemlji D. Uz put tvrde da je ono Izuzetno zato što je ta serija izuzetna i zato što je proizvod X pravljen u zemlji E kvalitetan ali to naravno ne mora da znači za gore navedeni slučaj.

No to nije ono o čemu ću u ovom tekstu govoriti a doćiće uskoro na red.

Ovde ću vam ispričati priču kako ništa može biti sve ili kako je 0=100 ili 70=100 i uopšte o novoj "matematici" gde su svi realni (iako zapravo irelalni ili čak imaginarni ali ne u uobičajenom značenju nego bukvalno) brojevi od 0 do 100 zapravo isti ili još bolje rečeno kako je sve od nule do beskonačnosti zapravo isto: "potpuno" je "ništa" ali zapravo kažu da je obrnuto i to je zapravo važeće pa je bolje reći da je "ništa" sve.

Da budem malo konkretniji.

Ponosni (na sebe) i praznog novčanika postali ste vlasnik nove kantice (npr. od 5 litara) „taze“ sintetičkog ulja. Onda otvorite svoj omiljeni blog i shvatite da:
Vaše "potpuno sintetičko" ili 100% sintetičko ulje to zapravo i nije. Dok u vama kulja bes i pitate se „ko je smestio Zeki Rodžeru?“ polako shvatate da:
NA TRŽIŠTU PRAKTIČNO NE POSTOJI 100% SINTETIČKO MOTORNO ULJE (osim par izuzetaka koji potvrđuju pravilo).
Pažljiviji čitaoci će se setiti da sam napisao nešto slično ovome: Više volim 70% sintetičko ulje (sa 30% aditiva) nego 90% sintetike sa 10% aditiva. Tada ovo nisam objasnio do kraja, ne želeći da se dublje upetljavam u tehnologiju izrade motornih ulja. Sada kada sam (putem mejlova) shvatio da je dobar deo čitalaca prevazišao osnovni kurs (ili osnovnu školu) motornih ulja, mogao bih (i morao) za zađem i u taj deo „Zone“.
Neki od čitaoca možda i znaju a većina koja ne zna ne bi trebalo da se oseća inferiorno jer ako moram (a moram) da priznam iako su mi motorna ulja hobi (blago rečeno ili opsesija strožije gledano) dugi niz godina do pre par njih (godina) ni sam nisam znao za jedan bitan detalj.
Bilo je leto gospodnje 2005. ili 2006. (ko će se više setiti), Ceratec je tek „lansiran“ na tržište ja se dokopah dokumentacije o njemu. I tako, čitam ja čitam kad u delu od čega se sastoji lepo piše: Heksagonalni Bor-Nitrid suspendovan u ... ulju.
Čitam jednom, čitam dva-tri puta, ma to je i tačka. Da je laž, lakše bi podneo a ovako ...
Ceratec je zapravo hbn uz još poneku sintetičku komponentu dispergovan (pošto se ne rastvara kao inertna „keramička“ kompnenta) u mineralnom SAE 30 ulju!!
U tom trenutku (bez današnjeg znanja) pomislih:
Da li je moguće da smo dotle došli da Nemci škrtare i da uz vrhunski (i skup) aditiv za ulja uvaljuju obično monogradno („pijačno“) mineralno ulje?
Na sreću nismo (baš) dotle došli (no nismo ni daleko) nego je istina u sledećem: Aditivi se bolje rastvaraju i/ili disperguju u mineralnim nego u sintetičkim uljima! Zar nisu svemoćne sintetike u svemu bolje od mineralnih ulja? Kao što vidite i nisu.
Ponavljajte zamnom: motorno ulje služi za podmazivanje a ne da se šepuri sintetičkim poreklom i (neopravdano) visokom cenom.
No da krenemo redom.
Nisam hteo ali moram bar da dotaknem sledeće termine:
Base Oil, Base Stock, Carrier Oil.
Base Stock je ono zbog čega se provlači jedna polu-istina u vidu sledećeg:
Sva su ulja ista, jer ionako bazna ulja proizvodi mali broj firmi pa svi kupuju od njih a i sa aditivima nije mnogo drugačije. Ovo su malo „pomešani ločnići, šerpe i poklopčići“ i iskaz je nastao tako što je „mali Perica“ (ne)radnik u industiji ulja (ma čovek radi u ... zna te stvari) obično tehničar ili pomoćni radnik (na)čuo ponešto o proizvodnji ulja pa pošto ionako bolje zna od selektora ko i kako treba da igra u reprezentaciji (fudbalskoj ili košarkaškoj) isto tako je on skontao o čemu se radi. Takvi ljudi takođe imaju (neodoljivu) potrebu da apsolutnu i uzvišenu (i jedinu) istinu poput proroka prenesu širokim masama. Još gore je što često pate od mesijanskog kompleksa (ne govorim o sebi iako sam se pomalo prepoznao, ali ko priznaje pola mu se dodaje) pa to prenose u vidu „spasenja“ te bi svi mi koji znamo više od njih trebali da se pokajemo dok još nije kasno.
E pa nisu sva ulja ista jer bazno ulje (Base Oil) je nešto drugo i sastoji se od mešavine Base Stock ulja i čini osnovu kvaliteta ulja i intelektualno je vlasništvo proizvođača ulja. Na kraju se dodaju aditivi ali bi bez „nosećeg“ (Carrier) ulja gotovo ulje bilo previše viskozno ili čak u čvrstom stanju. Ovo je baš sarkastično jer zapravo se mineralna ulja obično (i nepravedno) optužuju da prave gel kada se pomešaju sa sintetičkim a gel pravi sintetičko bazno ulje u koje se dodaju aditivi bez mineralnog ulja; što se zapravo u praksi ne dešava jer se paket aditiva dobija kao takav – aditivi u solvent (procesnom) mineralnom, hemijski pretežno parafinskom ulju. Možemo netačno ali slikovito reći u API SA ulju.Dakle 100% sintetičko ulje zapravo to nije.
PREVARA!!
Da, da to je prevara dobro ste zaključili ali još nije kraj.
Koliko je 100% sintetičko ili kako se eufemistički često naziva „potpuno“ (fully) sintetičko ulje zaista sintetičko? Najčešće je glavna komponenta Base Stock-a 100% sintetička, već Base Oil obično to nije. Uzmimo blaži slučaj kada je i bazno ulje 100% sintetičko. U njega se dodaje paket aditiva, najčešće 15 do 30%. Dobro u čemu je problem? Kako marketing velikih kompanija to voli da kaže: ulje je 100% sintetičko ne računajući Carrier Oil. Još su „simpatičniji“ (kolege) tehnolozi (hemičari) koji (jadni i nemajući kud) to formulišu: mineralno ulje u konačnom proizvodu je korišćeno samo za rastvaranje aditiva, što donekle i jeste tačno jer ono zaista ne služi za podmazivanje ali je zapravo pomalo smešno i liči na (dečiju) izjavu: "naše je 100% sintetičko, ali oni mangupi što prodaju aditive, oni kvare sintetiku, to ionako nije naše, majke mi". I jedni i drugi a naročito prvi obično kažu „to je mali procenat“. Ali kada bi tražili da pojeftine svoj proizvod za taj "mali %" zatvorili bi biznis.
Mali procenat je zapravo veliki, jer u paketu aditiva 80 do 95% čini Carrier Oil. Uzmimo da je to (i u proseku je tu negde) 90%. Ispada da je vaše „potpuno“ sintetičko ulje samo 73 do 88% sintetičko.
Aditiva (samih po sebi) zapravo ima 5-6% ili čak i manje, u nekim slučajevima i do 10% (kada se uz paket dodaju aditivi i u procesu blending-a tj. u Base Oil što se vrlo retko radi ili kada je paket specifičan i sadrži više aditiva a manje „nosećeg“ ulja).
Uzmite u obzir i to da se često 100% Base Stock, razblažuje u procesu proizvodnje Base Oil-a HC uljima ili SHC uljima i to da je 100% sintetika često čista mešavina III bazne grupe ili druge i treće, pa od tvrdnje da je nešto 100% preostaje 0%.
Ništa je potpuno, a potpuno je ništa. O bože zar se i to može? Može, može i više.
Nula i beskonačno jednako je a 0/∞ i obrnuto nije nedefinisano već je to 50% po vašem džepu ili tako već nešto.
NEZNANJE JE BLAŽENSTVO ili još bolje rečeno (kao i uopšte u životu): ŠTO VIŠE ZNATE VIŠE I PATITE.
Naravno sve je ovo moguće kada je sve na prodaju. Kriza svesti i savesti na vrhuncu. Ljudi iz marketinga bi prošli i poligraf sa tvrdnjom da je 0% sintetičko zapravo 120% sintetičko pa što ne bi pričali da je 80% sintetičko ulje 100% sintetičko.
Na ironičan način izraz „polusintetičko“ (a zapravo tek frtalj sintetičko) dobija svoj pravi smisao jer je zapravo u potpunosti tačno jer ako je 100% tek 40 do 60% zašto 25% ne bi bilo 50% kad zapravo i jeste (pola od celog, a celo je pola).
Ukoliko niste shvatili pri prvom čitanju, sve je uredu sa vama, ono što nije u redu je perfidan način na koji se informacije plasiraju pa i ja ne mogu biti mnogo jasniji (u g... plivanje pravo je uživanje!).
Sad kada ste po drugi put pročitali, sve vam je jasno.
Ako osećate da vam rastu magareće uši nemojte paničiti to je normalna reakcija čak iako niste preosetljivi. Ukoliko imate kožu nosoroga možda ste i preživeli saznanje ali pancir bi vam čak i u tom slučaju bio neophodan.Verovatno vam je dok ste ovo čitali prolazilo kroz glavu: Ko koga ovde voza i za čije (pa moje) pare; ko ovde pije a ko plaća (ja opet) i slično.
Bar neko od vas će uzviknuti:
Vratite nam pare, nismo mi budale!!
I u pravu bi bio, no mora da stane u red, a red je duuuugaaačaaaak!
No nije to još najgore, najgore tek sledi, tek smo na početku višeg kursa. Strpljenja molim i jak stomak.
Preveli su vas žednog preko vode no vodite računa da se radi o industriji maziva, te to što ste na klizavom terenu nekako dođe baš logično ;-)
Moram malo i da branim (- samo nemoj više da nas braniš!! – je li to eho ili mi se priviđa?) industriju motornih ulja. Prave nas na volove no bar još niko nije stradao. Eto pored bankara (malo malo pa se neko obesi zbog dugova), farmaceuta (malo malo pa eto par desetina mrtvih), hemijske industrije (malo malo pa stotine mrtvih, doduše nije bilo skoro, seća li se još ko Bopala i hiljada nevinih stradalih, i posle suđenja sarkastična odluka da se radilo o ljudskom faktoru, pa i jeste ljudski, ali ne onih jadnika iz fabrike; da ne spominjem skorašnji nemili i tragičan događaj u fabrici municije) ili duvanske (svaki dan „body count“) naši dragi nam uljari izgledaju kao majke Tereze (može i neki svetac ali ovo je bliža istorija pomaganja sirotinje).
I ko još želi da čuje istinu?
Moram da ubacim još koji „nevin“, klasičan tekst pa idemo dalje.
Tek smo napravili uvod u viši kurs o motornim uljima.
Just take it easy, open your mind and feel no fear!
I na kraju ali ne i po zanačaju: postoji li potpuno sintetičko ulje na ovom celom svetu belom?
Idemo korak bliže tome: AMSoil je skoro tu negde pa recimo i do 95% makar u API nesertifikovanoj seriji svojih motornih ulja. Čik da to neko sipa to u svoja nova kola u garanciji! Ko ne sme neka ga prosledi autoru ovih redaka.
Ima li potpuno svoj potpuni smisao, makar oduzeli aditive?
SynLube ima (bar Base Oil) potpuno sintetičku osnovu i aditive koji se direktno dodaju u nju, tako da osim aditiva ostalo je sve sintetika. Onda i imaju pravo da se (u šali ali kao u svakoj pola istine) nazovu: „najboljim u Solarnom Sistemu (i šire, prim.aut.)“.
No ironija je u tome što se njihov glas ne čuje, čak i pored interneta, čak ni u stručnim krugovima i što je još gore ni u krugovima entuzijasta. Potpuna blokada, potpuni muk. Veliki su zadovoljni sobom, stukture (političke) ih dobro guraju! O, oooo, o, oooo ...
Stručnjaci su kupljeni za siću – „da vam znanje kao sitan kusur odbroje“!! no njima i najmanje zameram, ionako su roblje u „fer tržišnoj utakmici“.
A pro po toga, ne mogu a da se ne dotaknem „Fermijevog paradoksa“ koji se sastoji u tome da u svemiru nema mnogo inteligentnog života jer bi inače sve brujalo od radio signala.
Sve mi je jasnija pesma „Black hole sun won’t you come ...“.
Kada je jedino izvesno da inteligentnog života (bar u većoj meri) zapravo jedino nema na planeti zemlji, i kada se ne čujemo međusobno, zaključak da kada nam se (u Fermijevo vreme) nisu javili (doduše oni bi kao već trebalo da traju pa bi sve „brujalo“) odma’ ili sad kada nam se nisu javili za celih celcijatih 50 godina (period 0,000001% od nastanka života) onda mora da ih i nema. Iako su Fermija pomalo pogrešno shvatili „Fermijev paradoks“ je paradoks samo u tome što je jedan tako pametan (na žalost zbog ovoga teško i inteligentan) um mogao ne samo tako nešto da odvali i ostane živ, već i da „krem“ nauke povuče za sobom. To objašnjava i zašto bi briljantan naučnik poput Fermija radio na nečemu poput A-bombe kada iole razboritiji polupismeni čovek shvata da savest ljudi nije u stanju (u današnje vreme, možda za par hiljada godina - da) da kontroliše tako nešto.
Pismenost, obrazovanje, intelekt (šire gledano) pa čak i inteligencija (kao prevashodno urođena i u ranom detinjstvu stečena) očigledno nisu dovoljni da čoveku otvore um.
Kao u pesmi gde suza, suzu stiže tako i u svetu finansija laž, laž stiže i sve po grbači običnog čoveka. Dovoljno je što nas pelješe raznim porezima, taksama, monopolima, akcizama i kamatama. Ne dozvolite da plaćate još i „porez na budale“. Proširite znanje (ne, ne, nedaj da te rade, biraj najbolje komade ...) pomozite i meni da proširim vidike, jedinka je ništa, ali i ništa je sve, kao što smo videli u prethodnom tekstu. Više ljudi više zna nemojte da vas zavara privid, u zoni smo, ja samo bacam orahe i krčim put, niko ne vidi previše daleko jer pejsaž se menja iz trenutka u trenutak ...
Budite mi živi i zdravi! Pravde nema i neće je ni biti, to je izgleda u srži suštine sveta, to se ne može promeniti. Ako vam uštedim koji dinar i naučim ponešto vredelo je, za više nemam ni ambicija (ni vremena) niti se zanosim time!

Obradujete svoje bližnje nečim simboličnim ali lepim, kupite supruzi cveće, deci igračku (u vreme krize na tome se najviše štedi jer nema upotrebnu vrednost a deca to više vole od čokolade), pročitajte neku knjigu, ugasite TV, osećaće te se bolje.
Pozdrav do novog teksta!

P.S. Nadam se da mi sad i "neverne Tome" veruju bar da se sintetička ulja mogu mešati sa mineralnim jer se i meša u svakom komercijalnom sintetičkom ulju koje možete da kupite.
Surovu istinu iz ovog teksta ne moraju da prihvate odmah ali ako sami razmisle videće da je to tako logično da mora biti tako.
I na kraju (ponavljajte zamnom): osim produženih intervala zamene (više puta rekoh) kvalitetno mineralno motorno ulje može biti jednako dobro za vaš automobil kao i sintetičko.
Sintetika je u novije vreme sve više obavezna iz tri (glavna), opravdana, razloga:
1) Propisane su od strane proizvođača automobila (motora) - šta reći, ako mora - mora.
2) Produženi interval zamene (npr. 30 hiljada km) čini ih ponekad i jeftinijim od mineralnih; isplatljivo ali već ne kao u prvom slučaju obavezno, promenite dva puta mineralno za taj produženi interval i došli ste na isto (finansijski) i možda i bolje u smislu zaštite motora.
3) Propisanu klasu viskoznosti imaju samo sintetička ulja; ovde ste često nemoćni ali to nije zato što mineralna ne bi mogla isto (osim 0W-20 ili 0W-30) nego je proizvođačima lakše da 5W-30 pa čak i 10W-30 (ovo već nije baš opravdano) proizvedu kao sintetička ili bar delimično sintetička.
No ako ste ljubitelj mineralnih motornih ulja ne zaboravite da u njih strogo gledavši spadaju i HC (hidrokrekovana) motorna ulja, a ona se ionako kriju u "polusintetikama" pa čak i sintetikama.

Sintetička ulja je zapravo lakše praviti jer imaju (komponente, Base Stock) tačno predvidljive osobine i hemijski su prostija, za razliku od njih mineralna su složene smeše ili rastvori sa kojima treba znati i umeti!

Zato: postoje kvalitetna i manje kvalitetna ulja i to je ono primarno o čemu morate da vodite računa, priče o superiornosti "sintetika" nisu pravi mitovi (jer tu ima dosta istine) ali su stvorene u cilju da se nešto malo bolje a dosta skuplje proda, što objektivno nije lak zadatak i može se prodati samo ukoliko (potencijalnog) kupca ubedite da je situacija obrunuta tj. da mu prodajete mnogo bolje za malo više novca (potpuno suprotno od istine).
Koliko god mi smatrali Amerikance naivnim (pa i tupavim) ili bar podložnim propagandi, ispadoše mnogo mudriji od Evropljana jer uz svu reklamu, propagandu i trendove, sintetička ulja kod njih jedva da zauzimaju nekih 10% tržišta što je za moderan vozni park pravo čudo. Ipak su oni duže od nas na točkovima, priznali mi to ili ne.