TOTAL
Vodeći brend grupacije TotalFinaElf. Kako su i pojedinačno sva tri člana bile velike kompanije (Petrofina je takođe ogromna naftna kompanija malo manje poznata u svetu maziva od ostala dva člana inače Belgijska firma), od 1999. kada je Total grupa totalno fuzionisana, nastao je pravi gigant. Prvih godina ipak samo šesti u svetu (čineći „treću tablu“ za Evropu) a u poslednjih par uglavnom u Top 5. Baš za to peto mesto se vodi ljuta bitka i na njemu se smenjuju pominjana Total grupa i američka grupacija Penzoil-Qaqer State. Nije ni čudo jer se radi o dve mega kompanije praktično iste veličine i sličnih proizvodnih kapaciteta te je samo pitanje plasmana to koje čini prevagu da li će neke godine peti biti jedni ili drugi.
Kao vodeći ovaj brend ima i veću cenu od Elf-a, nekad simboličnu a nekad čak osetnu. To je najčešće neopravdano jer razlike u kvalitetu su jako male ili praktično i ne postoje. Sličnost asortimana i opšteg kvaliteta je veći nego u slučaju Mobil-Esso i često se svodi na akademske razlike. Elf se (malo) prilagođava Renault motorima i standardima i fabrička je preporuka za njih dok Total ima istu vezu ka PSA grupi (Peugeot i Citroen). Pežo kao veći proizvođač naravno vuče veću „prinudnu“ potrošnju Totala ali je Citroen mnogo duže u strateškom partnerstvu sa Totalom, još od šezdesetih godina.
Kako je kvalitet Total motornih ulja nesumljivo vrlo dobar vlasnici automobila ova dva proizvođača nemaju poseban razlog da menjaju fabričku preporuku, mogu ih koristiti i drugi no tu je Total već na „brisanom prostoru“ te i pored umerenih simpatija za ova ulja moram naglasiti da im odnos kvalitet/cena nije izuzetan i tu se ne mogu lako dokopati „preporučene kupovine“. No svako će doneti odluku za sebe.
Total naglašava da sami proizvode bazna ulja i da su po tome jedni od par desetina firmi uopšte u svetu a po asortimanu i u užoj grupi jer imaju desetak različitih vrsta baznih ulja za dalju prodaju i bar par njih koja proizvode ekskluzivno za sebe.U ovom tekstu biće obrađena samo ulja za automobile a ne i za teretna vozila.Ionako se ne uklapa u ime bloga (ipak samo šala). Pravi razlog je da u inicijalnom tekstu ionako kod velikih svetskih proizvođača nisu ni bila obrađena pa tako ni kod Elf-a.
Mislim da je svrsihodno i suvislo obraditi Elf i Total motorna ulja za komercijalna vozila zajedno i to u posebnom tekstu. Pogotovu što standardi program imaju oba brenda dok je Fuel Economy – FE (ulja za smanjenu potrošnju goriva) serija rezervisana samo za vodeći brend – Total.
TOTAL AUTOMOBILSKA MOTORNA ULJA
Quartz Energy 9000 0W-30
Potpuno sintetičko motorno ulje. Pogodno i za dizele i za benzince novije generacije. Može se koristiti i gde je preporučeno 5W-30 ili 5W-40 (za zimske uslove) uz konsultaciju sa preporukom ovlašćenog servisa ili uputstva proizvođača motora (automobila). Osim što je (kao većina Total ulja) pogodno za sve uslove vožnje i sve vremenske prilike ima i poseban kvalitet jer je pogodno i za sve načine vožnje naročito sportski. Spada, naravno, u ulja pogodna za štednju goriva.Ispunjava ACEA A3/B4 oba iz 2004. i API SL/CF. Takođe i više proizvođačkih standarda kao što su: MB 229.5, BMW LL-01, VW 502 i 505, Opel GM-LLA025/B025 (nivo, verovatno nesertifikovano) kao i PSA E05/D05 Niv 3.Pogodno i za produžene intervale zamene (i do 30.000km zavisno od vozila).Osobine: viskoznost na 100°C mu je 12,2 što je jako blizu gornjoj granici za SAE 30 (12,5) pa kao i kod sličnih može nositi „0W-35“ oznaku. Na 40°C ima viskoznost veću od mnogih 5W-30 što je potvrda da se bez mnogo premišljanja može koristiti baš za motore sa tim fabričkim punjenjem uz istu ili bolju zaštitu od habanja i dodatnih 1-2% manju potrošnju i bolji hladni start zimi. Indeks visoznosti mu je 170, tačka paljenja 226°C što je prilično iznad proseka klase i praktično jednako Mobil 1 Adv. FE iste klase viskoznosti. To uz izuzetnu tačku tečenja od -54°C ne samo da ukazuje na vrhunski kvalitet već i na potpuno sintetičko poreklo (IV grupu baznih ulja, PAO sintetike).Ukupni (da ne kažem Totalni) bazni broj od 8,8 je izuzetno balansirana i za moderne motore i goriva gotovo idealna vrednost.Motorno ulje visokog kvaliteta bez svake sumnje.
Quartz Racing 10W-50
Ovo ulje je malo izvan standardnih 10W-60 Racing ulja i po tome je slično sa par Selenia ulja (Abarth npr.) jer ima SAE 50 viskoznost na 100°C što mu ne umanjuje u značajnoj meri snagu uljanog filma a čini ga pogodnijim za širu vozačku publiku.Namenjeno je (naravno) ekstremno teškim uslovima vožnje kako za benzince tako i za dizelaše. Turbo motori i viševentilski će od ovakvog ulja uvek imati koristi. Može se koristiti i za LPG kao pogonsko gorivo ne utiče štetno na katalizatore i pogodno je kao celogodišnje motorno ulje za sve načine i uslove vožnje (sportska, gradska, duge relacije autoputem, ...).Pogodno je za Subaru boxer motore, referentno je ulje za Peugeot SPORT i Citroen SPORT. Ispunjava API SM/CF i ACEA A3/B4-04.Potpuno je sintetičko, sa primarnom karakteristikom da zadrži (jak) uljani film i na visokim temperaturama.Ima i pojačana dispergentska i detergentska svojstva; ovo je sasvim u skladu sa namenom (i imenom) samog ulja jer ekstremni (sportski) uslovi dovode do koksovanja ulja, stvaranja gareži i sličnih nepovoljnih efekata.
Specifična gustina ovog ulja je (0,)856 što je tačno ono što jedna sintetika ove viskoznosti i treba da ima, viskoznost na 40°C iznosi 115 što je praktično prosek 15W-40 ulja, na 100°C viskoznost je tek 17 što je neznatno iznad granice za SAE 40 od 16,3 te bi se moglo (u šali) nazvati „10W-45“ ili (uzevši u obzir kasnije navedenu tačku stinjavanja) još bolje „SAE 7,5W-45“. Indeks viskoznosti tek 164, što je za gradaciju viskoznosti prilično niska vrednost (i mali plus), tačka paljenja od 240 je u klasi SAE 50 ulja mada na donjoj granici, a tačka stinjavanja odličnih, i vrlo (PAO) sintetičkih, –45°C. Ovo je vrhunska vrednost i iako ne usamljena jedna od najboljih za 10W ulja uopšte.Iako će 5W ulja biti manje viskoznosti na temperaturama do –25°C na -30 ili -35 će ovo izuzetno ulje biti nižeg viskoziteta a na –40°C će većina 5W-30 ulja (naročito HC i/ili SHC) već biti zamrznuta dok će Total racing još uvek biti u tečnom stanju i upotrebljivo mada ne i preporučljivo; ipak je negde oko 35 po celzijusu ili minus 30 po Farinhajtu maksimalna hladnoća koju ovo ulje može podneti što je za 10W-50 ulje vrlo pohvalno.Sve u svemu jedno od najboljih Total-ovih ulja po kvalitetu a još više po ukusu autora.Uz sve drugo može se koristiti i kao ulje za „peak life“ (motore na cca. pola radnog veka) motora koji inicijalno koriste 10W-40 ulja jer ima tek neznatno veću radnu viskoznost.
Quartz 9000 future 5W-30
Spada u ulja dobijenih sintetskim tehnologijama. Jedno od univerzalnijih Total-ovih motornih ulja. Može se koristiti u dizelima (osim HDI), benzinskim motorima na benzin ili LPG za većinu vozila proizvedenih posle 2000. godine.
Ispunjava ACEA A5/B5-04, API SL/CF kao i Ford WSSM2C 913B i C.Podesno za sve uslove vožnje i sve vremenske prilike.Spada u ulja koja štede gorivo (što se vidi i po ispunjenju baš tih ACEA standarda) i po standardnom testu za štednju goriva (M111 FE po ACEA) pruža 2,55% smanjenu potrošnju u odnosu na referencu.Osnovne osobine standardne: gustina od 853kg/m3, indeks viskoznosti od 160 i tačka stinjavanja od -36°C što je karakteristično za SHC bazirana ulja u klasi viskoznosti 5W-30 mada na donjoj granice intevala (-35 do -40).Tačka paljenja 224°C što je na gornoj granici za ulja bazirana na III grupi baznih ulja i iste klase viskoznosti i indirektno kazuje da nije preterano isparljivo pogotovu za (manju) gradaciju viskoznosti koju ima.Viskoznost na 100 celzijusa ravno 10 što ga u granicama klase čini nešto „ređim“ uljem.Sve u svemu solidno ali ne i naročino kvalitetno motorno ulje kako se sugeriše samim imenom.
Total Activa Futur 9000 5W-30
Ulje sintetske tehnologije najnovije generacije. Ima izuzetan paket aditiva koji ga čini pogodnim za ekstremne uslove vožnje i duge intervale zamene. Bazirano je na tzv. „Fuel Eco“ tehnologiji i kao rezultat toga u određenim uslovima pruža uštedu goriva i do 9,8% (start i prvih par minuta) u odnosu na referentno 15W-40 ulje u dvolitarskom Hdi motoru PSA grupacije.
Namenjeno svim modernijim benzincima i dizelašima.Ispunjava ACEA A5/B5 i API SL/CF.
Ostali podaci na žalost nisu dostupni na sajtu proizvođača.
Quartz 9000 5W-40
Multigradno motorno ulje za dizel i benzinske motore (uključivši i LPG pogonsko gorivo) novije generacije (posle 2000-te).Ispunjava ACEA 2007 A3/B4, API SM/CF. Od proizvođačkih specifikacija tu su:NORM PSA PEUGEOT CITROEN B71 2296 Gasoline and Diesel, VOLKSWAGEN 502.00/505.00, BMW Longlife oil 01, MB 229.3, PORSCHE.
Spada u sintetskim tehnologijama dobijeno ulje (III bazna grupa).Namenjeno svim tipovima i uslovima vožnje.
Gustina 854, viskoznost na 100°C iznosi 13,6 što ga čini malo ređim ali u granicama viskozne grupe („5W-35“), ima indeks viskoznosti od 169 što je u okvirima uobičajenog za gradaciju viskoznosti kojoj pripada ali na donjoj granici što je pre dobro nego loše, jer je vrednost vrlo visoka ali je posledica više osobina baznih ulja i ukazuje na umeren sadržaj modifikatora viskoznosti (polimera), tačka paljenja od 228°C je kao prepisana od „sintetičke sabraće“ (vidi ranije tekstove) bez obzira na manje plemenito poreklo a tačka tečenja –39°C vrlo dobra ali ne i izuzetna vrednost jer su za 5W-40 ulja uobičajene temperature nešto niže. Ipak to je više nego što će vam u stvarnom životu ikada zatrebati tako da je prethodna primedba više akademskog značaja, 30 stepeni ispod nule i pouzdan hladan start više je nego što će te ikada trebati osim ukoliko živite u Skandinaviji ili u Alpima ali u tom slučaju ćete ionako koristiti 0W-40 ili 0W-30 ulja.Ovo je jedno dobro odmereno ulje bez nekih izuzetnih svojstava ali i bez ijedne mane.Može lako dobiti umerenu preporuku i držati korak sa konkurencijom ali je ipak nešto manjeg kvaliteta od „sintetičkih pobratima“. Ova razlika jeste u nijansama ali ipak primetnim dok razlike u ceni čak i nema.
Quartz 7000 Diesel 10W-40
2008. je na tržište izbačena nova, pojačana (poboljšana) verzija ovog ulja ali (kao što pogađate) se i stara može naći naročito na pasivnom delu kontinenta (CEE zemlje).Polusintetičko motorno ulje sa specijalnim (čitaj kvalitetnim ali ništa posebno) paketom aditiva čini ga bar za nijansu iznad proseka u klasi no pitanje je da li to opravdava i cenu.Namenjeno pre svega dizel vozilima: automobilima i lakim dostavnim vozilima, ali je pogodno i za benzinske motore čak i one sa koji koriste LPG kao gorivo.
Prilagođeno je vozilima sa turbo punjačem i/ili multiventilskim razvodom.Ipak između redova se vidi da ipak nije vrhunsko motorno ulje i da je prilagođeno pre svega normalnim uslovima vožnje (a ne zahtevnim) gde se posebno podvlači manji udeo gradske vožnje kao jednog od težih ispita za svako motorno ulje. Ovo ga ne preporučuje za ulje u taksi vozilima.Ispunjava: ACEA 2007 A3/B4 i API SL/CF. Tu su još PSA (Pežo – Sitroen) B712294, VW 501.01/505.00 kao i MB 229.1 kao manje zahtevan.Karakteristike su mu sasvim prosečne:Gustina 874 (jedva polusintetska), na 40°C viskoznost od 97 (jako blizu 15W-40 uljima) dok na 100°C ima 14,8. Indeks viskoznosti od 160 je iznad proseka klase ali pomalo nije u skladu sa ostalim osobinama tako da je pod znakom pitanja. Tačka paljenja 232 je nešto iznad srednje vrednosti i više ukazuje na sastav baznih ulja nego na kvalitet, indirektno znači nešto manju isparljivost. Na kraju ali ne i po značaju tačka tečenja od samo -24°C je daleko ispod standardnih -30 i najlošija je od svih 10W-40 ulja na koje je autor naišao.Ovo je čak i za 15W-40 ulje loš rezultat mada ne toliko neuobičajen. Ali vi od 10W očekujete lak start i na -20 i upotrebljivost do -25 celzijusa što sa ovim uljem nećete dobiti.Umerena preporuka za Peugeot i Citroen vozila od pre 10-tak godina, pre svega dizel. Slaba preporuka za ostale jer ne pruža natprosečan kvalitet dok mu je cena baš takva natprosečna. Iako sve ukupno nije loše ovo ulje je ipak ispod očekivanja od jedne tako jake firme poput Total-a.
Quartz 7000 10W-40 i 15W-50
Obična, non-diesel, varijanta „kvarca“ 7000 se po specifikacijama i osobinama ne razlikuje od dizel varijante te je verovatno ova „univerzalna“ verzija sa nešto manjim TBN-om (ali dovoljnim i za dizele) i neki manji deo aditiva im se razlikuje pri čemu je osnovni paket isti kao i miks baznih ulja (I, II i III grupe ili samo I i III).Iznenađujuće vikoka temperatura tečenja i dalje buni. Nije nemoguće da je „štamparska“ (programerska) greška ali su podaci uzeti sa zvaničnog sajta. Ukoliko je taj podatak pogrešan (kao što nagoveštava 15W-50 verzija) onda bi 10W-40 u oba slučaja bilo natprosečno dobro ulje ove klase inače, makar zbog jedne ali vrlo važne osobine, to ne može biti.Verzija 15W-50 ispunjava iste standarde kao i prethodna dva ulja što i nije čudno jer osim male izmene u baznim uljima (15W u odnosu na 10W) i neznatnih u aditivima ovo su praktično ista ulja druge viskoznosti. Moguće je i da je u ovom ulju malo veći procenat modifikatora viskoznosti (polimera) ali ne i drastično, mada je zbog zapravo manjeg indeksa viskoznosti moguće i obrnuto te da je radna viskoznost u rangu SAE 50 posledica samo sastava baznih ulja (tipujem na potpuno jednak procenat odnosno sastav polimera).Osim toga dispergentska i detergentska svojstva ovog ulja su iznad proseka. I ne samo to već su i znatno iznad „bliskih mu rođaka“ (u drugom viskozitetu). Ovo je i dosta logično obzirom da će ovo ulje rado koristiti svi oni koji u novim mašinama koriste 5W-40, 10W-40 i 15W-40 kada im radni vek pređe polovinu. Stariji motori trebaju više sredstava za čišćenje motora i o tome su u Total-u jako vodili računa.Osobine: gustina 893, indeks viskoznosti: 147, tačka paljenja (odličnih) 252°C uz vrlo verovatnu malu isparljivost (ako bi da nagađam tipujem na oko 8% po Noaku) i na kraju ali ne po značaju, tačka stinjavanja (vrlo dobrih) – 30°C što ga čini upotrebljivim do -20 pa i koji stepen ispod čineći ga uporedivim sa većinom 10W-xx ulja.Ova verzija dobija par sitnih pluseva u odnosu na istoimenu sabraću te je u klasi preporuke ukoliko vam kvalitetom i visoznošću odgovara.Što bi i sam Total rekao ovo ulje (mada manje od Racing ulja 10W-60) objedinjuje dobre strane lakotečljivih ulja (zaštita hladnog motora, lak start zimi) i viskoznih ulja (perfektno podmazivanje na visokim temperaturama i mala potrošnja ulja) uz jako kvalitetna i dobro odabrana bazna ulja.
Quartz 5000 15W-40 i 20W-50
Mineralno(a) motorno ulje standardnog (solidnog) kvaliteta. Namenjeno benzinskom, LPG i dizel pogonu. Iako ispunjava i nešto novije norme pre svega je za motore nešto starije generacije (devedesete prošlog veka).15W-40
Ispunjava: ACEA A2/B2 i API SL/CF uz PSA norm (Peugeot i Citoren) B71 2295.Relativno skromno ali ne i lošije od polusintetičke „sabraće“ po API-ju.20W-50Ispunjava: ACEA 2007: A3/B3, API SL/CF.Unutar klase solidne i malo iznad posečne osobine, 15W-40 i 20W-50 respektabilno:Gustina 888, 893; viskoznost na 40°C – 110 (apsolutni prosek za 15W-40), 171 a na 100°C 14,3 (14-14,5), 18,8 (18,5-19); indeks viskoznosti 135, 124; tačka paljenja: 234°C i 247°C (daleko iznad proseka, vrlo visoka vrednost); tačka stinjavanja: -30°C (iznad prosečna vrednost) i -24°C (prosečna vrednost).
Zaključak: 15W-40 vrlo dobro mineralno motorno ulje nešto iznad proseka u klasi dok je 20W-50 prosečno ulje u svojoj viskoznoj kategoriji.
Total low SAPS motorna uljaOvde je sličnost sa Elf-om ili bolje reći obratno izuzetno velika i vidi se da je razvoj rađen u jednom centru. Iako možda ne baš identična ova ulja su praktično ista sa Solaris serijom Elf-a, što znači da su sva super moderna i jako kvalitetna. I pored nešto veće cene Total-a zbog dugih intervala zamene ova ulja spadaju i u preporučenu (isplatljivu) kupovinu a namenjena su najmodernijim motorima današnjice koji ispunjavaju Euro IV norme. Namenjeni su i benzincima ali pre svega dizelašima i to onim sa obradom izduvnih gasova. Takođe ispunjavaju ACEA C norme. I na kraju ali ne i po značaju izuzetno im je naglašena osobina štednje goriva.
Quartz INEO ECS (SAE 5W-30)
Low SAPS motorno ulje, pripada Fuel Economy (FE) uljima druge generacije. Posebno je pogodno za dizele sa PDF-om i uopšte najmodernije mada je pogodno i za dizele sa Euro III standardom (mada ne sve) i veći deo modernih benzinaca.
Naravno prvenstveno je namenjeno Pežou i Sitroenu (Peugeot & Citroen) i
jedino je low SAPS ulje preporučeno od ova dva proizvođača automobila (motora).
Ispunjava ACEA C2 i A5/B5 kao i Norm PSA Peugeot & Citroen B71 2290.
Produžava vek trajanja katalizatora i DPF-a. Takođe pruža izuzetnu čistoću motora.Ušteda goriva je 3,5% u odnosu na ACEA referentno motorno ulje. Total dodaje da ušteda ide i do 6% ali se radi samo o potrošnji u samom startu a tu je deo zasluga zbog manje viskoznosti ovog ulja. Osim toga testirano je na, za Total referentnom, automobilu – Citroen-u C4 1.6Hdi.
Karakteristike:
Gustina 854, sadržaj sulfatnog pepela 0,69%, samog sumpora 0,25%, fosfora 800 ppm (delova na milion), radna viskoznost 10,6 dok je indeks viskoznosti 157, tačka paljenja 234°C a tačka tečenja –36°C.Standardno „low SAPS“ ulje, što znači: kvalitetno, isplatljivo za kupovinu (skupo ali sa produženim intervalom zamene), štedi gorivo, izuzetno moderno čak toliko da nije za mnoge automobile starijih generacija.
Quartz INEO MC3 (SAE 5W-30)
„Isto to samo malo drugačije“. Ovo je varijacija na temu i gotovo da je isto ulje kao i prethodno. Međutim male razlike postoje. Ovo je „low SAPS“ ulje namenjeno pre svega modernim Mercedes-Benz i BMW automobilima.Ipak je upotrebljivije od prethodnog i zahvata širu automobilsku populaciju. Praktično je pogodno za sve automobile posle 2000.
Ima čak i jače preporuke po pitanju stila vožnje koji kod ovog ulja zahvata i sportsku što je vrlo pohvalno za gradaciju viskoznosti.
Namenjeno je za intervale zamene od 20 do 40 hiljada km.Ispunjava ACEA 2007 C3 kao i API SM/CF.Takođe je sertifikovano za: MB 229.31, MB 229.51, BMW LL 04, VW 502.00/505.00/505.01 kao i Ford WSSM2C 917A.
Tehničke osobine: viskoznost uopšte veća nego kod prethodnog a na 100°C iznosi 12,1 što je blizu granice za SAE 40 ulja. Indeks viskoznosti mu je 167, tačka paljenja 220°C a tačka stinjavanja –36°C. TBN mu je 7,4 a sadržaj sulfatnog pepela sličan prethodnom.
Quartz INEO 504–507 (SAE 5W-30)
Na kraju ali ne i po značaju. Low SAPS motorno ulje specijalno za vozila VW grupe. Pokriva sve vrste i načine vožnje pa i najzahtevnije. U osnovi gotovo identično sa prethodna dva.Ispunjava ACEA A3/B4–2004 a može se koristiti praktično u svim iole modernijim vozilima VW grupe. Homologizacija izvršena za VW 504.00/507.00 a pokriva i zahteve za VW 503.01 standard.Namenjeno je za ekstremno duge intervale zamene: 30 do 50.000km.Naravno izuzetno je oksidaciono stabilno ulje i pruža izuzetnu čistoću motora.Po osobinama ne negde između prethodna dva.Viskoznost na 100°C mu je 11,8 zatim indeks viskoznosti 161, tačka paljenja 234°C a tačka tečenja –45°C. Ovo je već velika prednost u odnosu na prethodna dva i uslovljeno je nešto drugačijim sastavom baznih ulja. Iako nemam podatke tipovao bih da je ovo blend III grupe i PAO sintetika ili III i V grupe baznih ulja. TBN mu je 5,8 što je više nego dovoljno ukoliko se uzme u obzir namena ovog ulja (moderni motori i moderna goriva sa niskim sadržajem sumpora).Malo specifično i jako namensko motorno ulje sa biranom ciljnom grupom pre svega, ili isključivo, VW vozila novije generacije.
Total je kompanija velikom imena, renomea i duge (uspešne) istorije. Ima jako dobro ime koje asocira na Totalne tehnologije, totalni kvalitet i sl.
Možda se čini da sam bio prestrog prema ovoj robnoj marki ali kada se analiziraju dostupni podaci objektivno nije moglo a da se uz pohvale ne iznese i par primedbi.
Ipak nije sve u brojkama i to zna armija korisnika Total motornih ulja. Iako po nekim (tehničkim) karakteristikama inferiorna konkurenciji ova ulja u ukupnom kvalitetu to svakako nisu i to nije samo simpatija autora već nešto što je godinama na velikom broju vozila dokazano u praksi.